Slovenky rodiace v Čechách. Kto uhradí pôrod?

samila
22. júl 2010

ahojte. Zijeme, pracujeme a sme poisteni cela rodina na SK. Prve dieta som rodila v Leviciach. Druhe dieta (ked pride cas), by som chcela porodit v Cechach - v porodnici Vrchlabí. Podla informacii co som nasla je to jedina porodnica na SK§CZ kde mozno rodit naozaj prirodzene.
Hladam informacie ohladne preplatenia porodu v Cechach slovenskou poistovnou, taktiez niekolkokych prehliadok pred porodom v ceskej porodnici a tiez informacie ohladom dokladov pre narodene dieta.
Ozvite sa mamy, ktore takto rodili, eventualne tie ktore sa takto chystaju rodit.

martinka1981
22. júl 2010

@samila ahoj,my sme možnosť rodiť v čechach zvažovali ale v Breclavi pri prvej dcerke. Ale nakoniec sme sa rozhodli pre Hainburg kedže z BA to mame bližšie. Pokial ja viem tak ti SK poisťovňa nepreplati nič okrem planovaneho ambulantneho ošetrenia aj to len do vyšky čo to stoji na SK. Ja som sa informovala a v Breclavi stoji porod 900 eur.
Doklady neviem možno to bude ine ako do rakuska,skus si zavolať alebo napisať mail do konkretnej porodnice 🙂

samila
autor
23. júl 2010

@martinka1981 ahoj. dakujem za odpoved. A s porodom v Hainburgu to bolo ako? Boli ste sa na SK informovat dopredu, alebo ste porod v Rakusku zaplatili a potom sli do nasej poistovne? Preco ste sli rodit tam?

linalina
23. júl 2010

@samila aby ti něco proplatili, musíš mít dopředu souhlas od své slovenské pojišťovny. souhlasit s tím samozřejmě nemusí. zajdi si tam a poptej se jich 🙂

martinka1981
24. júl 2010

@samila ahoj,tak vedeli sme že naša poisťovna nezaplati nič,povedali že žiadosť si možme napisať ale pokial to nebol akutny porod tak nepreplatia nič. teraz po novom aspon to ambulantne ošetrenie zaplatia,teda aspon časť. Ja už zbieram potvrdenia od lekara lebo chodim do Rakuska. No rozhodli sme sa tak preto lebo naše zdravotnictvo je v katastrofalnom stave a ja som chcela mať muža cely čas pri sebe a nie iba v poslednej faze 😒 a aj preto že moj muž nemal chuť sa tu naťahovať s lekarmi a sestrami keby nebolo niečo ok,proste on chcel aby bolo o nas čo najlepšie postarane. Stalo to prachy ale ani 1 cent nelutujeme. Teraz čakame druhe babo a ideme tiež rodiť do Hainburgu,chodim tam aj k lekarovi od začiatku tehu,som s nim spokojna,ja Slovak takže s rečou problem nieje 😉
Myslim že ty zvažuješ porod v ČR z tych istych dovodov,alebo sa mylim? 🙂

samila
autor
24. júl 2010

@martinka1981 ahoj, dakujem za odpoved. Ak by som mohla este vediet - kolko ta orientacne stal prvy porod v rakusku? A v nemocnici pocas porodu, nebola jazykova bariera? kludne napis aj do IP.
Po skusenosti s prvym porodom na Sk (presnejsie po 5 mesacnych bolestiach po porode) a samozrejme boji pocas porodu aby tomu dali cas, nic neurychlovali, nechali to na mna, druhykrat neotehotniem, kym nebudem mat iste ze porodim bud v Cechach - Vrchlabi, alebo napr. Hainburg, jednoducho niekde kde sa rodi naozaj prirodzene.

martinka1981
25. júl 2010

@samila porod v haiburgu stoji cca na den 476 eur. Počitaj neake 3-4 dni ale da sa rodiť aj ambulantne,to znamena že porodiš a za par hodin ideš domov. Jedna kočka z SK tam tak porodila. Stoji to sice prachy ale myslim že to splni tvoje očakavania 🙂 . Ak chceš pozri sa aj do temy porod v Hainburgu. Par kočiek tam rodilo aj teraz aj ked mali ťažke porody tak to dopadlo fajn a boli spokojne 🙂
No prave preto sme nechceli rodiť na SK,často počuvam alebo čitam že po prvom porode baby zvažuju či vobec dalšie dieta 😒 je to fakt otras u nas. Obrovska hamba.

martinka1981
25. júl 2010

Jaj a k tej jazykovej bariere,je tam vela slov.personalu alebo aj neake česky su tam. Ja viem po nem.upne minimum a v pohodke . Ked nevieš zavolaju niekoho a preloži ti. ja som rodila s rakuskou PA a super,bol tam aj lekar Slovak ale v pohode sme to zvladli. Bola zlata a super 🙂 .

oli18
17. feb 2016

@martinka1981 Aj tvoja mama teba rodila v Heinburgu? Len sa nepo.... vy z okolia Ba z toho Heinburgu. Už si ani prdnúť niektorí nechcete na Slovensku. Kamoška robila v rakúskej rodine 12 km od našich hraníc a 20 rokov po ich otvorení domáci ešte neboli v Bratislave. Kašlú na nás a niektorí Slováci aj toaletný papier nosia z Pandorfu. Hamba ☹

martinka1981
17. feb 2016

@oli18 co sa do mňa navažaš? ? A mimochodom to není Heinburg ale Hainburg. Takže chod riešiť inde svoje veci.

ajush5
11. okt 2017

Ahojte kocky ako je to po novom s platením pôrodu vo Vsetine? Neviete odkedy bude fungovať samoplatcovstvo?

sapa20
3. jan 2020

@amelia000 skus tu pozrieť i keď je to staršia téma

annie322
18. okt 2021

Dobry den, vie sa mi nieto vyjadriť k tejto téme..planujeme ist rodiť do Vsetína a chcela by som vediet, ako to je aktualne s preplatenim porodu v Čechách Slovenskou poistovnou. My mame UNION. Ďakujem

lenka_l
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maciatkolulu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre