Kde v SR a ČR môžem rodiť v stoji?

ivusha_pco
18. nov 2022

Ahojte, existujú v SR alebo ČR nejaké pôrodnice / pôrodníci, ktorí by mi dovolili rodiť postojačky? Rada by som aj druhýkrát rodila vaginálne, ale minule mi vyslovene nevyhovovala štandardná poloha v poloľahu. Pri druhom pôrode by som chcela predýchavať kontrakcie aj tlačiť v stoji, čiže 1. aj 2. dobu pôrodnú by som chcela stáť a zapierať sa do lehátka. Ďakujem pekne za feedback! 🙂

ivangeline
18. nov 2022

V Olomovci urcite.

lauriik
18. nov 2022

V Zlíne som si mohla zvolit ako chcem byt ☺️

mamamasama
18. nov 2022

Všade môžeš porodiť ako chceš. Neverím, že ťa nasilu hodia na posteľ a donútia ležať. Ja som tiež rodila na 4. Ich prvá skúsenosť s takým pôrodom.

pinaofina
18. nov 2022

@mamamasama tak ver tomu, ze ta nasilu podrzia ano, aj hlavu a dokonca niekde maju aj pasy na nohy ako v stredoveku. Si mala stastie, ze si natrafila na ludi, ktori su rozhladeni a ochotni.
AUTORKA - neviem odkial si, ale Krompachy urcite

mamamasama
18. nov 2022

@pinaofina tak to by som chcela vidiet.

pinaofina
18. nov 2022

@mamamasama staci si pozriet recenzie na porodnice na sr, ako sa spravaju k pacientkam 🙂

mamamasama
18. nov 2022

@pinaofina v živote som nepočula, aby niekoho nasilu, proti jeho vôli držali na posteli. To je na basu.

petraj122456
18. nov 2022

@mamamasama mne priviazali nohy aby som musela ležať na chrbte žilinská nemocnica 2020 ;)

lalaboo
18. nov 2022

@petraj122456 aj mne priviazali nohy pri prvom pôrode. bolo to strašné. pri druhom som už mala viac voľnosti 😁

ivusha_pco
autor
19. nov 2022

Ahojte, som z BA a rodila som na Antolskej pred 3 týždňami, išlo o vyvolávaný pôrod prostaglandínmi a oxitocínom. Priviazaná som nebola, ale v poloľahu som musela byť kvôli monitoru, celý čas počas 1. aj 2. doby pôrodnej, sledovali sa ozvy bábätka. Počula som, že nohy sa uväzujú na Kramároch, ale neviem či je to pravda, mám to len ako sprostredkovanú info. Nabudúce podľa možnosti nechcem vyvolávaný pôrod a chcem mať vopred písomne odsúhlasenú polohu v stoji. Máte niekto skúsenosť, že ste si to napísali do pôrodného plánu a personál pôrodnice to bez problémov akceptoval? Ako sa v stoji zapája ten prístroj na sledovanie oziev? Ďakujem za informácie!

petraj122456
19. nov 2022

V Trenčíne si mzoes vybrať polohu

katulka94
21. nov 2022

@mamamasama áno úplne bežné - na Kramároch mi pred 2 rokmi dali remene na nohy.

katulka94
21. nov 2022

@ivusha_pco je to pravda .. vlastná skúsenosť a trauma.

pinaofina
22. nov 2022

@ivusha_pco ja som teraz na zázname každý deň a už som ho mala aj v stoji aj na fitlopte (Krompachy). Normálne je to zapojené ako v ľahu…

braria
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
arzy17
19. mar 2023

@ivusha_pco Spolubyvajuca na sestonedeli rodila po stojacky v Ruzinove (maj 2021), ale mala zazmluvnenu porodnu asistentku (Marcelku Pisovu) aj porodnu lekarku( meno si nepamatam).

mamamasama
19. mar 2023

@katulka94 ehm. Tak bravo k tvojej nesvojpravnosti. 🤦🏻‍♀️

katulka94
19. mar 2023

@mamamasama bravo k tomu že si matka a chodis tu urážať iné matky tvoja hanba 🙂

ivusha_pco
autor
20. mar 2023

@arzy17 ďakujem pekne 🙂

braria
27. mar 2023

@ivusha_pco V sekunde keď máš podaný pitocín (ktorý spôsobuje neprimerane silné kontrakcie maternice a teda je rizikom pre život tvojho dieťaťa) je pravidlom, že ťa pre istotu majú na nepretržitom CTGčku na Slovensku. A mimo pololežiacich alebo na boku polôh neuznávajú meranie CTG odoziev. V zahraničí sa to všelikde dá v takých rozumnejších miestach.

Alternatívou CTG pri prirodzenom pôrode je napr. manuálna auskultácia dopplerom, čo je napr niečo, čo ja som plánovala vyžadovať v prípade, že by mi tvrdili, že je opodstatnené odozvy kontrolovať. To sa dá v akejkoľvek polohe.

ivusha_pco
autor
28. mar 2023

@braria ďakujem krásne za cenné informácie! V závere pôrodu mi síce dovolili tlačiť v stoji, ale asi len preto, lebo už nevedeli, čo so mnou. Veľmi som kričala a prežívala panický záchvat, počas ktorého som nevedela dýchať ani tlačiť. Nabudúce chcem mať polohu v stoji vopred schválenú a prekonzultovanú. Rizikom pre život dieťaťa je aj zaseknúť sa v pôrodných cestách, tak ma zaujíma, či existuje nejaká alternatíva k pitocínu, ak by pôrod nepostupoval. Diky 🙂

braria
5. apr 2023

@ivusha_pco Ahoj, neviem presne, už čo som písala asi som to omylom vymazala ^^'

Sú rôzne spôsoby zaseknutia sa v pôrodných cestách, záleží extrémne na polohe bábätka, pozícii hlavičky a "pripravenosti"/stavu krčka.
Hlavná snaha je samozrejme predísť takémuto stavu v prvom rade a potom závisí od konkrétnej situácie. Väčšinou keď je dieťa zaseknuté v pôrodných cestách už väčšinou nie je možná ani sekcia, veľmi často sa potom ide asap vakkumextrakciou alebo forcepsom (s automatickou epiziotómiou). Sú prípady kedy napr pri dystocii ramienok sa podarilo "vtlačiť bábätko a zrotovať" alebo dokonca tak, že sa následne šlo sekciou ale to je ozaj prípad od prípadu. Ja som zástanca prirodzených pôrodov ale nie som apriori proti všetkému medicínskemu (aj keď asi väčšinou tak vyznievam, pretože realita je taká, že miesto prirodzených pôrodov sú takmer všetky medické a môj názor je, že sa má jednať skôr o výnimku ako pravidlo). Pitocín v takomto prípade neviem či vôbec má šancu pomôcť, lebo dieťa má zredukovaný (ak vôbec) prístup ku kyslíku čo môže spôsobiť relatívne rýchlo až doživotné následky na mozgu.

Takže by som sa sústredila na snahu prevencie. Fyziologické a správne polohy pre mamu aj dieťa, nenáhliť sa a netlačiť predčasne (napr. na povel od personálu) najmä ak človek toto nutkanie nepociťuje. Snaha byť v stoji, kroku, čupieť (čo najmenej ležať), široká panva, vytočená chrbtica uvoľnené telo, svaly (nebyť v strese), cvičiť aj pred pôrodom, atď.

NIe všetko nepostupovanie pôrodu je totožné so zaseknutím sa v pôrodných cestách. V prípade pár cm dilatácie je (najmä kedysi, keď sa to hneď neriešilo rýpaním) / bolo bežné, že žena sa v prvej dobe pôrodnej pekne veľmi pomaličky otvárala napr celý deň a večer unavená po dni normálne zadriemala, kontrakcie ustúpili, zjemnili sa a mali väčšie rozostupy a potom sa spontánne (na sťahy kontrakcií) zas zobudila a "pokračovala" v pôrode.

Problém je zas aj s terminológiou, lebo všade sa ináč definuje začiatok pôrodu.. Dokonca plnokrát sa určuje tak tak aby im to sedelo do tabuliek. Napr. sú tabuľky, ktoré spriemerovane nahrubo tvrdia, že by sa mohlo jednať o dilatáciu približne 1cm/hod. Aj keď realita je, že prvých 5-7 cm trvá najdlhšie a posledných pár zvykne byť rýchlovka, niektorí doktori/nemocnice tieto poučky vezmú doslovne a ženu, ktorá sa za hodinu otvorila menej než cm zhodnotia ako nepostupujúci pôrod a začnú ju desiť prehnanými scenármi a stresovať (čo len pôrod spomalí), že ak sa do x minút neotvorí na x tak do nej začnú rýpať.
Niektoré poučky vyslovene tvrdia, že začiatok pôrodu nemožno datovať skôr ako x hodín pred jeho ukončením, čiže ak ste rodili 4 dni (v preklade napr. 3 dni kontrakcií, najprv menej pravidelných, s pauzami atď a až štvrtý deň prišlo na svet dieťatko) tak vám to nepočítajú a reálne zadajú, napr. že sa jedná max o 48 hodinové okno a všetko pred tým bol nepravý pôrod :D a niekto by toto ohodnotil, že žena "ešte nerodila" aj ak sa počas tejto doby napr otvorila na 4 cm.

Realita je však taká, že telo funguje jedinečne a nie 100% obsiahnuteľne a sú ženy otvorené už mesiac dva pred pôrodom na 1-2cm, majú Braxonove kontrakcie a naopak sú ženy, ktoré prvú dobu pôrodnú poriadne ani nezaregistrujú a zrazu už rodia. Priemer možno ozaj bude niekde pri 1cm/hod ale nemôžeme od živých ľudí (jedinečnej matky a jedinečného dieťaťa) aby ich pôrod bol presne identický s ostatnými.

Niektorí, najmä hovorovo dokonca za "pôrod" považujú len druhú dobu pôrodnú, (kedy sa tlačí a rodí) ktorá spravidla netrvá viac ako pár hodín.

ivusha_pco
autor
8. júl 2023

@arzy17 zistila by si mi prosím meno tej lekárky? Veľmi pekne ďakujem 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre