Ako odplienkovať 3,5 ročné dieťa?

rumkolka
16. jún 2013

Ahojte maminy,mate niektora skusenost s odplienkovanim starsieho dietata? Nechcem tu rozpisovat uplne podrobnosti ale kvoli zdrav.stavu sme odplienkovanie odsunuli,no teraz ked uz je najvyssi cas tak syn nespolupracuje t.z. ze sa odmieta plienky vzdat.Neviem ho nahovorit na slipky,nic nepomaha.Ak plienku nedam tak strasne place,prosi ma aby som mu ju dala a ak nedam je velmi nervozny a cikanie zadrziava az do poobedneho spanku kedy mu plienku dam a az potom sa vycika a tak isto je to poobede.Pri takychto pokusoch mi uz aj prestal pit,len aby mu netrebalo cikat.Pediatricka ktora ho pozna od narodenia radi nechat mu plienku az kym sa sam nerozhodne sa jej zbavit a varovala ma aby som to nerobila nasilu,okolie na mna tlaci a nechape ma.A ja si neviem poradit ☹ Od oktobra maly nastupuje do skolky a ak bude mat plienku tak mi ho jasne ze nevezmu.
Syn je velmi citlivy,lahko sa rozrusi...celkovo rozhovory na temu cikanie a plienky ho znepokojuju.

sara85
16. jún 2013

Vprvom rade by som asi s rodinou nachvilku obmedzila navštevu ,určite ho aj to stresuje a citi sa neprijemne ☹ čim viac budete tlačit tym horšie,nechajte tomu volny priebeh...plienku by som davala nadalej,

katkanova
16. jún 2013

@rumkolka drzim palce nech mas stastie na skolku ;) my zijeme v uk a tu vacsina deti chodi do jasiel uz od 9 mesiacov a oducaju ich od plienok tam - deti co su doma byvaju v plienkach velmi dlho a 3.5 r tu vobec nikto neriesi ... nevravim ze je to dobre, ale to je problem slovenska ako sa vsetci do vsetkych stareju, porovnavaju, sudia ... nepoznam dospelakov co chodia v plienkach takze ocividne casom sa oduci, tak sa netrapte hlavne nech sa v tej skolke dohodnete a odpadne ti jeden stres - okolie fakt neries ... toto je intimna vec jedneho cloveka, co na tom ze je ten clovek este maly ... a este ma napada - mozno dr alebo psychologicka by ti vedela dat daky papier pre skolku ze zo zdrav. dovodov musi mat este plienky

rumkolka
autor
16. jún 2013

@katkanova mas uplnu pravdu a ja by som tiez z toho vedu nerobila.Aj moja sestra zije UK,viem ze tam je uplne ina mentalita,iny pristup....To so psychologickou zajtra poriesim,tiez potrebujem vediet ci je niekde problem alebo to chce len cas.

katka6211
16. jún 2013

@rumkolka ahoj, necitala som celu diskusiu, napisem len nasu skusenost. My sme takisto odkladali odplienkovanie kvoli zdrav. stavu. Tiez som pocitovala natlak od okolia, islo mi to na nervy. Ja som proste cakala kym zacne syn spolupracovat. Prislo to nieco po troch rokoch. Vzdy som sa ho pytala, ci plienku chce, ak chcel, vzdy som mu dala. Slo to potom rychlo po tyzdni uz nemal ani na spanie. A v skolke sa skus dohodnut, urcite sa to nejak bude dat. Ak pojdes k psychologicke, urcite vam pomoze. Okolie vobec neries, ja som drzo kazdemu hovorila, ze to je len nasa vec, ze nech sa nestaraju

lula26
16. jún 2013

@karkulk1979 , je to problém. Ja by som mu asi dávala obyčajné látkové plienky, nech sa cíti v pocikanej plienke nepohodlno.

lula26
16. jún 2013

@karkulk1979 , prepáč, odpoveď patrila zakladateľke témy

gretocka
16. jún 2013

@rumkolka moj synator sa zacal v podstate odplienkovavat v troch rokoch - ziadne zdravotne problemy, len som stale cakala na signaly ze uz je pripraveny. V troch rokoch som mu plienku vzala - nemal s tym problem, ale nepytal sa mi cikat a kakat este tak dva mesiace dozadu. Tiez uz cela rodina davala rady tipu jedna dobre namierena facka.... stala som si za svojim, obcas som sice zanervovala a napr. vyhodila slipy pokakane - mohla som sa rozkrajat, podobrom po zlom, kym moj syn sam nepochopil a nerozhodol sa, nepohla som s nim. Potom zrazu sa chytil a uz to ide.
Takze prajem vela trpezlivosti... opakuj, motivuj a ono to raz pride. A ak nejak suvisia s tym vase zdravotne problemy, tak konzultuj s lekarkou, ktora maleho pozna 🙂

sante81
16. jún 2013

@rumkolka môj syn bol cez den bez plienky od roka a pol, ale na noc sme mali plienku do 3 rokov, ked ju nedostal, tak to bolo s plačom. takze ta uplne chápem. ked som mu plienku na noc nedala, tak sa pocikal aj 3x za noc, a budit spiace dieta v noci , prezliekat plachtu, periny, neviedlo to nikam. tak som to nechala tak, reči rodiny, hlavne svokry som pustala jednym uchom dnu, druhym von, nakoniec sa rozhodol sám ze plienku nechce, mozno u vas nieje ešte čas, alebo vhodna doba, a tym ze ho nechtiac nutis , aj ked v dobrom, tak urobí opak, ide leto, vonku bude teplo, skusila by som zajst do obchodu s hračkami a formou odmeny, dnes budeme bez plienky , kupime za odmenu autičko. ak budeme bez plienky tyžden, kupime autičko vačšie. aby mal chlapec motiváciu, niečo za niečo. ak to bude len ze musís, tak sa dalej asi nedostanete. alebo vybrat slipky s oblubenym autičkom cars, maju pekné v tescu, ja som synovi neskôr vravela ze plienky uz pre tak velkého chlapca v obchode nepredáju a ponukla som mu plienku dcérkinu, ona mala vtedy pár tyždnov a tá mu bola mala a ho rezala. určite musís vymysliet nejaku fintu, ale do ničoho ho nenut a musíte sa zhodnut aj s manzelom, nieje prvy a ani posledny v tom veku, ktory mal ešte plienku, drzím palce a hlavne trpezlivost, nemate sa za čo hanbit. niektorému dietatu to trva dlhsie.

siska53
16. jún 2013

@rumkolka mozno este neprisiel jeho cas. Nas ma 3 a stvrt roka a na kakanie si stale pyta plienku- asi ma tiez daky blok ( na vecerne spanie mu davame tiez). Uvitala bysom, keby to tak nebolo, ale silit to nechcem. Mozno raz nekupime plienky a hotovo. Inak som v jednej knihe citala, ze praveze ked sa o tych veciach casto hovori( moze to byt i nepapanie ci ina pre nas neprijemna vec), to to dane dieta robi zaujimavym v jeho ociach a nechce sa toho vzdat. Mozno sa skor porozpravat s rodinou bez jeho pritomnosti, ze nechcete, aby sa o jeho plienkovani zmienovali. A vy tiez skuste tu temu vynechat a len obcas sa spytat, ci nejde na nocnik, ci sa tiez nevycika do travicky, ked nebude chciet, tak mu tu plienku jednoducho dajte. Nam v jeho2,5 rokoch pomohla dermatitida, kedy musel byt nahy a odvtedy sa pyta na cikanie sam a na kakanie si teda vypyta plienku. Dovtedy nebol pripraveny a bolo mu to teda i jedno.

mamavera
24. jún 2013

@rumkolka tvoj malý už blok má, tým že všetci okolo neho vykecávajú pred ním o plienkach to len zhoršujú. S odplienkovaním si mala začať oveľa oveľa skôr, neurobila si tak a tvoj syn z teba cíti, že nie si až tak celkom presvedčená o tom, že to chceš urobiť teraz. Keby nenastupoval do škôlky a neriešila by to v kuse tvoja rodina, tak by si to zrejme neriešila ani ty. Ja by som už volila pomoc detského psychológa, lebo tým, že budeš na neho tlačiť, môžeš všetko len zhoršiť. Rodine by som rázne zatrhla akékoľvek debaty a narážky na plienky, hlavne nie pred dieťaťom!!! Ono všetko vníma už dávno, aj keď úplne všetkému nerozumie a ukladá si to po svojom do hlavičky. Je veľmi pravdepodobné, že tento stav spôsobila jedna nešetrná poznámka na jeho adresu, ktorú si vysvetlil po svojom, pretože mne to pripadá, ako by mal s plienkou väčší pocit istoty. Ak poznáš riaditeľku, učiteľky v škôlke a máš k nim dôveru, skús sa obrátiť na nich. Nám sa podarilo vyriešiť podobný problém tak, že sme deťom vysvetlili, že nový chlapček má ešte plienočku a on sa neskôr rozhodne sám ju odložiť. Deti to potom neriešili, mne to tiež pripadalo, ako keby mal ten drobec s tou plienkou väčší pocit istoty, ale tam to bolo o tom, že sa bál toho, že sa pociká, pripadalo mi to tak, že bol niekedy za to trestaný (tiež mal tri roky). Ďalej sme to neriešili, ale všimla som si, že nazerá, ako chlapci cikajú postojačky do malých záchodíkov, no nemala som odvahu mu povedať, aby to skúsil,len som sa na neho vždy usmiala, keď sa na mňa pozrel, zdalo sa mi to priskoro (chodil do škôlky pár dní). Jedného dňa som skoro odpadla - sám si dal dolu plienku a vycikal sa tak, ako ostatní chlapci. Viac plienku nechcel ani na spanie, to že spustil doma taký rev, že nechápali, ako sa mohol takto otočiť. S tým detským psychológom nič nepokazíš, postupuj opatrne, písala si, že malý je citlivý. Chápem, že si z toho nervózna, ale tvoj syn to cíti, aj to, že sa cikanie stalo stredobodom vesmíru vo vašej rodine. Ale toho manžela by som vyskúšala - taká pánska jazda - nejaká chata na víkend, na druhý deň sa minú plienky, spoločne všetko prehľadajú, nie sú....ale sama musíš zvážiť, najlepšie si ho poznáš.

siska53
25. jún 2013

rumkolka, drzim paste, nech ste cim skor bez plienok.Len pre info, uz niekolko noci maly plienku nechce- sam sa tak rozhodol. Ma nepremokavu plachtu a drahemu som povedala, ze ak sa i pocika, nech nerobi krik, neriesi, nekomentuje. Tak uvidime, ci si plienku na noc este vypyta. Verim, ze k takemuto rozhodnutiu dospeje i pri kakani.

piacere
25. jún 2013

Tak u nás sa stal zázrak 😅 Malý je už druhý týždeň bez plienky, má ju len na nočné spanie, dokonca ju nechce ani na denné spanie a ešte sa ani raz nepocikal... hneď po zobudení uteká na nočník. Dokonca už druhý deň do nočníka aj kakal 😅 Neverím 😅

rumkolka
autor
15. aug 2013

@mamavera ako som uz pisala,ja by som to az tak neriesila ale zial mam rodinu ktora rada do vsetkeho strka nos takze som naozaj nadobudla pocit ze som sama proti vsetkym a vymykalo sa mi to z ruk.Ale cca. za 10dni ako som pisala uvodny prispevok prisiel maly sam za mnou ze uz sa neboji a ze by chcel mat slipky.Od tej chvile plienku nemal -iba na noc ma-cika vonku a do nocnika uplne v pohode akoby to robil uz roky,absolutne sa nepocikal ani raz...takze to cele bolo o jeho rozhodnuti.Vies,moj syn je take "nestandartne" dieta,je velmi citlivy ale aj panovacny,robi iba to co sam chce...je to naozaj komplikovana osobnost uz od narodenia,takze to co plati na 90% deti nanho neplati ani omylom.Takze to vsetko bolo dvojnasobne tazsie.

rumkolka
autor
15. aug 2013

@siska53
@piacere aj my sme uz bez plienky,proste sa mladenec sam rozhodol a plienku nemame 🙂

siska53
15. aug 2013

@rumkolka tak gratulujem! My stale na kakanie pytame, na noc uz nemava 2mesiace. Tak cakam, kedy sa rozhodne kakanie do plienky ukoncit. Ze nechce na noc plienku, to sa tiez rozhodol sam.

mamavera
15. aug 2013

@rumkolka super, že sa vám to podarilo a komplikovaných osobností, ktoré sú panovačné a presadzujú si svoje mám každý september väčšinu triedy, po nejakom čase zistíme, že deti len nemajú pevne stanovené pravidlá a robia si s rodičmi, čo sa i zachce. V škôlke to pár krát skúsia a keď zistia, že to nefunguje, stanú sa z nich normálne deti 😉

rumkolka
autor
16. aug 2013

@mamavera no,kiez by si mala pravdu...ale moj syn je taky od narodenia takze mam pocit ze to nieje o pravidlach...starsia dcera nema problem respektovat a chapat aj potreby inych ale syn funguje uplne inak 😅

mamavera
16. aug 2013

@rumkolka nechci, aby boli obe deti podľa šablóny, to nejde, každé z nich je osobnosť a to je na nich úžasné. Presadzovať svoje si samozrejme môže, dôležité je, ako sa ty k tomu postavíš.

siska53
15. sep 2013

A my sme uz 4 dni uplne bez plienky. Po dovci sa nam minuli posledne, dalsie sme nekupili. Malemu som len povedala, ze plienky nemame a kakat moze do wc alebo nocnika. Akceptoval to, neprotestoval, uz si ho aj sam berie, ze ide kakat. Uf, taka som spokojna.. Aj skor som to mohla takto vyskusat, nekupit plienky.. Lebo on ked vedel, ze su, tak robil cirkus.