Cvičenie detí v škôlke

demartka
30. máj 2013

Milé maminky a pani učiteĺky MŠ,chcela by som otvoriť diskusiu🙂
V našej MŠ bola inšpekcia a jej výsledkom okrem iného je,že detičky by mali cvičiť-(myslí sa denné cvičenie,nie tzv.telesná výchova,vtedy cvičia v úboroch,)-v spodnom prádle.Rozumej nohavičky a tielko.Vraj,aby deti boli uvoľnené.Deti sa na takomto cvičení smiali,niektoré cvičili len v nohavičkách-nemali oblečené tielka....Mne,ako rodičovi sa to nezdá vhodné-v dnešnej dobe,keď sa neustále upozorňuje na obťažovanie,pedofíliu,upozorňujeme deti na vhodné-nevhodné správanie...v škole sa deti budú prezliekať v oddelených šatniach a v MŠ im ukazujú,že nie je nič výnimočné povyzliekať sa a uvoľnene?cvičiť.A ako prvé cvičenie by si deti mali naťahovať kožu na hlave-vzadu na krku,šiji chytiť a poťahovať smerom hore a prípadne si prstami búchať po hlave-aby sa im prekrvila...
Uvítam Vaše názory a skúsenosti s tým,ako to vyzerá vo vašej MŠ.Ďakujem

beruska.zuzanka
30. máj 2013

V našej škôlke deti cvičia normálne v oblečení, v akom sa potom hrajú, majú pustenú hudbu a cvičia a tancujú a spievajú, čiže klasika hravou formou... o takomto niečom, ako píšeš som teda nepočula ešte....

mummy01
30. máj 2013

@demartka hm,cvicit v spodnom pradle sa mi zda prinajmensom ponizujuce a nevhodne.U nas v skolke maju na nastenke rozvrh v ktorom maju aj rannu rozcvicku ale od dcery viem ze necvicia vobec.Ale ak by som sa dozvedela ze ich nutia cvicit v gatkach ( moja dcera tiez nenosi tielka) tak by som teda konala...

xenicka13
30. máj 2013

u nas sa cvici v ubore- kratase a tricko

kulinan
30. máj 2013

U nás sa ked idú ráno cvičiť - sú to predškoláci,predtým to nerobili,tak sa prezliekajú do úboru - resp. tričko a tepláčky,dlhé či krátke,kto aké má. Po cvičení opať do toho čo majú oblečené....toto sa mi zdá scestné....načo niečo takéto, no čo si nevymyslia?

sirell
30. máj 2013

V MŠ, kde chodí moja dcéra sa necvičí vôbec, pohybové aktivity fungujú len ako krúžky, t.j. len tie deti ktoré majú záujem. čo sa týka prezliekania, vyzliekania, tak nad tým by som sa nepohoršovala, veď v každej MŠ sa deti každý deň spoločne vyzliekajú a prezliekajú do pyžamka. Neviem ako to teraz fičí v školách, ale my sme sa v prvej a druhej triede prezliekali na TV spoločne v triede. Oddelené šatne sme mali tuším až od 3. alebo až. 5 triedy (pred cca 30 rokmi).

sirinka
30. máj 2013

@demartka u nas v skolke maju normalny ubor na cvicenie, do ktoreho sa prezliekaju... Ako ja v tom nevidim nejaky extra problem, podla mna je detom sumafuk ci su v spodnom pradle, v tomto veku sa bez problemov povyzliekaju pred sebou do naha a nic ich netrapi a uzivaju si volnost. Navyse v skolke hadam by nemalo hrozit nejake obtazovanie a podobne.
Ale ano, treba navrhnut ubor na cvicenie, kratasky a volne tricko a vybavene....

sirinka
30. máj 2013

@sirell presne a odcvicili sme to v modrych a cervenych trenkach 😀

maznacik007
30. máj 2013

u nas sa cvici v ubore, este aj na zakladnej sa prezliekaju v triede spolu aj tretiaci ... a v skolke sa prezliekaju spolu do pyzama a u nas este chodia aj spolu cikat... 😀 vies take to tlupovite spravanie... 😀 😀
ja by som z toho tragediu nerobila.... dones mu ubor kratasky a tricko a hotovo

demartka
autor
30. máj 2013

Aj ja si chcem overiť,či to takto má fungovať alebo je to len výmysel inšpekcie,prípadne či my,rodičia sa môžme ohradiť,nesúhlasiť,spísať petíciu...predpokladám,že nebudem jediná,komu sa to nepáči....U nás rozvrh nie je a ani nebude-aby rodičia kontrolovali?Nie je to povinné,takže nebude...celkovo je veĺa vecí,s ktorými rodičia nie sú spokojní,ale akosi sa ich nedarí riešiť,ani so zriaďovateľom.V podstate si to povieme my,rodičia,povieme pani učiteĺkám,riaditeľke a tým to končí.Netuším,kam sa obrátiť,je to dedinská MŠ a myslím si,že žiadny rodič nechce robiť rozruch.Ale ide predsa o deti,takže niekde by hranica mala byť...

madono
30. máj 2013

pred 6-timi rokmi som pracovala v MŠ a deti denne cvičili cca 10min. na hudbu v normálnom oblečení, ja som mala vtedy najmenšie deti a bola som rada keď som ich obliekla a vyzliekla keď sme išli von a spať a nie to ešte toto.

demartka
autor
30. máj 2013

Ale oni úbor majú-ale má slúžiť len na telesnú výchovu-raz do týždňa.Denné cvičenie má byť v spodnom prádle.Deti sa na tom smiali a niektoré sa odmietali vyzliecť...

cerez
30. máj 2013

Pokiaľ mi chodila dcéra do škôlky, cvičili v úbore. Ale to si mi pripomenula moju telesnú výchovu na strednej škole, bola som v 3. ročníku a zabudla som si úbor. Učiteľ-chlap ospravedlnenie neprijal a poslal ma ísť vyzliecť do spodného prádla. Pozrela som na neho ako "čoooooooooooooooooooooooooo"? 😀 Mal smolu, nedočkal sa!

Určite by som sa o tom porozprávala aj s inými rodičmi a spoločný nesúhlas posunula riaditeľke školy. Ale dať to na papier.

mummy01
30. máj 2013

@demartka ako tak pozeram tak som tu jedina mama ktorej by to vadilo....ale tak je rozdiel ci sa bavime o 3rocnych detoch alebo o predskolakoch.U nas sa deti aj do pyzam prezliekaju oddelene a pokial chcem dietatu vstepit vhodne spravanie tak ho rozhodne nenecham behat v gatkach.

maminka11
30. máj 2013

@demartka pozri - tu sa pise vo vhodnom odeve 🙂
http://www.minedu.sk/data/files/145_75_prirucka...

demartka
autor
30. máj 2013

Mrkla som,určite sa vrátim k tomuto dokumentu.ja totiž spodné prádlo akosi nepokladám za odev vhodný na cvičenie....a áno,konkrétne sa to týkalo starších detí-zmiešané 5-6 ročné

digysa
31. máj 2013

@demartka Ja by som sa ohradila....spodne pradlo nie je vhodne na cvicenie.... 😕

monika15
31. máj 2013

what !!!!!!!!!!!!!!!!!! v spodnom pradle len to co za uchyla to urcil !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! O MY GOD>>>>>>>> to nejaky pedofil vymyslel, v ziadnom pripade vsdak nech maju nejaky teplakovy ubor abo daco ale v spodnom pradle !!! 😒 😒 😒 😒 😒
@demartka

lujza123
31. máj 2013

ak ma pamet neklame celu škôlku a cast 1 stupna zš sme cvicili v cvičkach, tych modrých gaťkách a bielom tielku...som myslela že to už je minulosťou.....no pojdem pozrieť k babke na povalu či tam nahodou nenajdem ešte ten cvičebný úbor...zrejme sa zíde mojej dcére 😀

lencika
31. máj 2013

ten napad cvicenia je skvely, ale v spodnom pradle kde sa to zase vraciame do akych dob 😉

wena
31. máj 2013

Cvičenie je super, ale v spodnom prádle sa mi to zdá divné. Ale pokiaľ by to nevadilo môjmu dieťaťu, nevadilo by to ani mne.

sandracs
31. máj 2013

Ja som možno staromódna, ale toto by mi vadilo - a veľmi. Ja ako dieťa by som sa v spodnom prádle pred všetkými rozhodne necítila "uvoľnene" ale skôr ponižujúco.
Ak má škôlka v programe telesnú, krúžky a dostatok pohybu vonku, tak to je navyše zbytočné šaškovanie. /ak som dobre vyrozumela, bežnú telesnú -v teplákoch mávajú/

albao
31. máj 2013

@demartka prosim to co bolo za uchyla z inspekcie? Nebol to nejaky obstarozny panko s pedofilnymi sklonmi? Som zvedava ci on cvici v slipoch a tielku kazde rano! 😀
Deti ucime primeranemu spravaniu - a ani my nejdeme do fitka cvicit v tielku, ale v teplakoch a tricku.

V dcerkinej skolke taketo nieco nie je. Bud bezne lezu vonku, alebo spolocne tancuju na pesnicky, alebo niektori chodia do telocvicne hrat futbal, volejbal, ....

zuzkat1
31. máj 2013

Tiez by som bola za teplaky ale prezliekanie spolu je ok.my sme sa do 5tej triedy zs prezliekali spolu v triede.

nikikeke
2. jún 2013

@demartka tak po tvojej diskusii sa mi len potvrdilo ze ,,pani inspektorky" su uz asi z pravidla ...... ani neviem ako sa slusne vyjadrit.... proste absolutne nemaju sajnu o praxi... a aj tu ich teoriu by som spochybnila.... ale su to ,,pani inspektorky" ktore ked chcu, tak si najdu aj to ze maju cvicit deti v minimalnej vzialenosti od okien min. 39cm - to uz pisem hlupost ale aby som vystihla tu ich .... nepotrebovali oni poklepkat po hlave aby sa im prekrvil mozog? :D

mamavera
2. jún 2013

@demartka som učiteľka a ešte som nepočula o cvičení v spodnom prádle, menšie deti sa na cvičenie neprezliekajú, len si napríklad vyzlečú svetrík, mikinu, staršie si prezliekajú krátke nohavice a tričko s krátkym rukávom, lebo sa pri cvičení spotia a byť v tom celý deň, prípadne v tom spotenom ísť potom von 😠 😠 😠 . Ale okolo nahoty v materskej škole by som nerobila cirkus, deti sa vyzliekajú na spánok do pyžamka, tiež sú v spodnom prádle a keď chodia plávať tak sa prezliekajú do plaviek, oni nahotu absolútne neriešia. A pedofília v materskej škole?! Tak to by potom učiteľka nemohla ani prezliecť pocikané alebo obliate dieťa....inak v zahraničí to riešia tak, že učiteľka mám asistentku, takže nikdy nie je s deťmi v triede sama, u nás by ju skôr potrebovala, aby jej pomohla....podľa tvojich slov by žiadna matka nemohla nechať dieťa ani v nemocnici, čo ak je lekár pedofil? Viem, že má matka nárok byť s dieťaťom v nemocnici, ale čo ak nemajú voľné lôžko, alebo je bez partnera a má doma ďalšie dieťa? Nechcem túto otázku zľahčovať, určite treba rešpektovať to, ak sa dieťa hanbí, treba rešpektovať aj jeho potrebu intimity napríklad na WC, ale v reále pri počte detí v materských školách si to nie vždy dokážem predstaviť. Mňa by viac štvalo, keby necvičili.

ledyna
7. okt 2013

Dobrý deň, táto téma je zrejme už stará ,ale rada by som začala novú, týkajúcu sa nahoty detí v škôlke. Môj vnuk chodí do jednej nemenovanej škôlky , teraz už do predškolského ročníka. V škôlke majú taký zvyk, že deti sa po obede vyzlečú do naha, veci si zložia na svojej stoličke a nahé zdôrazňujem nahé prechádzajú do druhej miestnosti, kde majú spať a tam si obliekajú pyžamo. Takže pre rodičov, ktorí chodia pre svoje deti hneď po obede, nie je nič nezvyčajné vidieť prebehávať nahé deti alebo vidieť dieťa holé sedieť na záchode. Týka sa to všetkých detí, starších aj malých. Keď sme oslovili vedenie škôlky, tak odpoveď bola, že v tom nevidia nič zlé. Ja nie som puritánka ale tento spôsob , či zvyk sa mi zdá divný, ani neviem ako to mám nazvať : "úchylný ". Pretože,keď som sa pýtala známych a kolegýň , tak nikde sa s tým nestretli. Všade ostávajú deti v spodnej bielizni a na tú si dávajú pyžamko. Sme síce súčasť EU ale ako viem v iných krajinách sú deti a ich práva chránené zákonom. Rada si vypočujem názory a skúsenosti iných mamičiek . 🙄

lubmar
7. okt 2013

No to cumim ako puk 😲 . U nas v skolke zas musia, zdoraznujem musia!! mat striktne na spanie spodne pradlo, teda aspon nohavicky/slipy, kto ma tak aj tielko....A baby teda neviem, ale u nas v skolke nepracuju len ucitelky zeny, ale aj vselijaki udrzbari, opravari, tam opravuju v triede radiator, tam tecuci zachod, a kludne sa produciruju medzi detmi....

alex31
14. okt 2013

@ledyna .. tiez sa mi to zda cudne a povedala by som aj nevhodne ... ako lubmar napisala aj u nas v skolke som sa uz stretla s tym ze ked som prisla niekedy cez obed pre maleho tak v kupelni bol nejaky opravar alebo na chodbe nejaky otecko ktory sa len prisiel pytat na to ci mu vezmu dietatko do skolky ... a navyse prepebehovat len tak "na holaka" kade tade ... ja viem ze aj otuzovat treba ale aj samotny lekari priznavaju ze prave taketo "iba prebehovanie" je mnohokrat pricinou nahlych ochoreni a prechladnuti a nie len u deti ale aj dospelych .... mozno by bolo vhodne tuto temu prejednat na rodicovskom a tak aj zistit ako to vnimaju ini rodicia a mozno urobit naslednu zmenu ...

mizuzka
24. okt 2013

Je to cudne, ale pokial su deti malicke, je zatazko ich vsetky prezliekat. Same toho velakrat nie su plne schopne. Nie vsetky, no najdu sa take ktore to este same nedokazu. Keby mali ucitelky prezliekat deti kazdu chvilu, tak pri pocte 20 deti stravia 2 hodiny prezliekanim s 20 minutovym cvicenim.
Je to teda neefektivne. Ked uz, rodicia by ich rano mali priniest v teplakoch, a aj tak male deticky este velmi nemozu tazke ukony robit, ucia sa rozhybat sa atd a pritom sa nespotia.
Deti by celkovo v skolke nemali byt poobliekane v rifliach atd, ale v pohodlnom domacom obleceni aby ich to nikde netahalo netlacilo ale aby sa pohodlne mohli hrat ci sediet na zemi ci sa lahko vyzliect. A preto keby boli vsetky deti v teplacikoch a domacom obleceni, pani ucitelky by nemuseli stracat cas s prezliekanim a tym padom by nikto nenavrhoval kadejake hluposti a pre deti by to nebolo stresovou situaciou aby rychlo rychlo zmenili na sebe oblecenie raz tak raz tak ale by pohodlne isli rozhybat svoje telicko a vratili by sa potom naspat k inej cinnosti.

mizuzka
24. okt 2013

A spominate tu spinkanie v spodnom pradle. Ked som bola dieta, my sme to tusim v skolke nemali a spali sme len v pyzamku. No aj moj syn spi v skolke v slipkoch a v tielku atd. Tie tielka si nemyslim ze su vhodne, maly je kedykolvek v zime ked sa im kuri a pozakryvaju ich vyhadzany na chrbatiku. Slipky v pohode, ale myslim si aj tak ze ked dieta spi, cele telo si ma oddychnut a nie ho tlacit kde tu gumicka. Ale tak to je uz zas na domaci rezim skor...