Predškolák so zlomenou rukou. Majú právo odmietnuť ho vziať do škôlky?

martinka1209
11. apr 2019

Maminky, ktoré mali dieťa zo zlomenou ručičkou. Môj malý si ešte vo februári zlomil ruku nešťastne že mu tam museli dávať aj drôt. Odvtedy je doma lebo v škôlke povedali že zo sadrou byť nemôže, že si to nezoberú na zodpovednosť - ok lepili sme to babkami. už mesiac behá bez dlahy a minulý týždeň mu mali vybrať ten drôt ale ako to býva zvykom dostal soplíky a museli sme zákrok odložiť. Náhradný termín 21.5.2019 ☹ Išla som do škôlky s tým či už ho môžem priniesť, ručička je zahojená, je samostatný vie sa najesť obliecť atď. Jediný problém je drôt v ruke. a už to začalo najprv že teda keď prinesiem papier od doktorky že môže ísť do kolektívu (keďže od 02/2019 chodí od jednej babky k druhej) tak som priniesla papier s nádejou že od pondelka nastupuje. a včera že je to na učiteľkách či si ho zoberú na zodpovednosť - a tá mladšia sa bojí takže nemôže ísť.
A tu je moja otázka - má právo učiteľka odmietnuť zobrať do škôlky zdravého chlapca? Je to v jej kompetencii? Len zato že sa bojí? Malý má zakázané preliezky a fyzickú aktivitu na ruku - ináč všetko iné môže.
Prosím poraďte mi kto mal takúto skúsenosť alebo sa rozumie trošku právam a povinnostiam učiteľov.
Ďakujem
Martina

6mia6
11. apr 2019

No neviem teda ale pokiaľ doktorka nemá nič proti kolektívu tak učiteľky by do toho nemali kecať. Samozrejme ma obmedzenia s fyzickou aktivitou.
Môj bol síce druhák rsp. Išiel do druhej. Posledný deň prázdnin si zlomil ruku a fyzickú záťaž mal dovolenku až vo februári. Neoperovali ale hojilo sa dlho. Dva týždne bol PN a hajde do školy. Keby sa učiteľka bála tak môže opakovať ročník. Sadru mal po rameno potom po lakeť a nakoniec snimatelnu dlahu

beky1813
11. apr 2019

Necudujem sa, tie deti behaju, náhodou sa smykne, potkne, spadne na ruku a bude to, to je ine, ako keby bol v skole, kde väčšinu casu presedi

martinka1209
autor
11. apr 2019

Samozrejme ja im to nezazlievam, len zas dá sa dieťaťu povedať že budeš pri mne a malý si to uvedomuje že to ešte nieje v poriadku s rukou ale zaujímalo či majú nato kompetencie si rozhodovať kým mal ortézu tak som to neriešila ale on má tú ruku už zahojenú. A vyhovárať sa nato že ona musí mať na starosti 20 detí veď aj jednému z tých 20 zdravých detí sa môže niečo stať a toho sa nebojí?

frota3
11. apr 2019

Hmm ja by som povedala, ze aj hej. Ako vies, predsa len stat sa moze cokolvek a oni sa asi boja, ked ma este ten drot v rucke... Neda sa ti to na ten mesiac este nejako polepit?

beky1813
11. apr 2019

@martinka1209 ale aj to je pravda, musí striehnut furt na tvojho, ci nejde na preliezku, ci nebeha, ono je sice pekne, ze povie mu a bude pri nej, ale deti su experti, sama mam predskolacku a to je niekedy ako hrach o stenu hadzat. A hlavne ked je s inymi detmi, rychlo sa necha strhnut

6mia6
11. apr 2019

@beky1813 u nás v škôlke behajú len vonku no a on by nemohol. Aj v škole sa beha cez prestávky, chodia von. Syn nemohol. Učiteľka ho mala pod dozorom. Podľa mňa je šetriaci režim normálny. Píše ze je zahojena. Keď výberu drôt stále si bude musieť dávať pozor. Nejakú dobu.
Ale tak hádať sa nechcem. Rada si prečítam ako to teda je

beky1813
11. apr 2019

@6mia6 sama vidim tie deti, xy krat povies nebehaj, otocis sa a deti sa nahanaju, alebo sa dotahuju o hracku.

patka06
11. apr 2019

Pani učiteľky si to zľahčujú ako môžu, najmä tie mladšie. Neviem si predstaviť, že by 4 mesiace dieťa nechodilo do škôlky, kvôli sadre, resp. potom. U nás boli deti normálka so sadrou v škôlke. Dokonca pani učiteľka rada pomohla aj pri obliekaní a jedení. Je to celé o prístupe a ochote.

6mia6
11. apr 2019

@patka06 takto nejak si to aj ja predstavujem. Úplne normálny ľudský prístup.

patka06
11. apr 2019

@6mia6 Mali sme šťastie na pani učiteľky, ktoré by deťom mohli byť starými mamami a bolo to vidieť, boli láskavé, ale zároveň prísne. Dokázali si udržať disciplínu aj pozornosť detí. Teraz má dcéra už 12 rokov, na pani učiteľky stále spomíname.

1natasa1
11. apr 2019

@martinka1209 Ak nezakáže lekárka, nemali by do toho hovoriť, v prvom rade by si toto mala riešiť s vedením škôlky riaditeľ/riaditeľka... nie s učiteľkou. Im ide len o to,že nemusia vonku malého ustriehnuť sú tam aj iné deti na,ktoré treba dávať pozor, zavesil by sa na preliezačku padol by a ty by si povedala,že oni na neho nedali pozor, tak to skús nejako dohodnúť, že podpíšeš aj ty papier, že všetko čo sa týka ruky je na tvoju zodpovednosť.

renirv
11. apr 2019

Pokial je samostatny tak by nemal byt problem ale zase na druhej strane zase chapem, ze napriklad maju tam vela deti na starosti a ustriehnut ho aby sa o to ruku, nejako silno nezaprel, nezavesil a podobne to by asi bolo dost tazke :/

ovaaa
11. apr 2019

Pokial mas od lekara potvrdenie ze je sposobily chodit do skolky tak by to mali akceptovat.

martinka1209
autor
2. máj 2019

Tak zisťovala som si to a je to len a učiteľoch, sestrička na Kramároch mi povedala ze donútiť ich nemôžem a pritom sú škôlky ktoré zoberú aj detičky so zlomenou rukou. Tak ďalej to lepime babkami ešte tri týždne pred nami.