Vianoce za hranicami. Ako sa pripravujete?

luminkasp
23. okt 2007

Ahojte maminky, slovenky za hranicami, ako sa pripravujete v zahranici na sviatky? Ja som zo spanielska a tu su zvyky uplne ine, neporovnatelne s tymi nasimi a ja budem mat 24. zas asi naladu na prd, rovnako ako minuly rok ako ste na tom vy?

betka1
23. okt 2007

toto budu moje prve Vianoce mimo Slovenska. Esteze budem mat o zabavu postarane, lebo termin porodu mam 24.12. 😀
Skusim co najviac navodit atmosferu Vianoc, na ktoru som zvyknuta z domu. Skusim nachystat slovenske jedla, vyzdobit stromcek a tak. Snad to neskonci depkou 😅

luminkasp
autor
23. okt 2007

betka a kde v zahranici si? tak to mas pekny datum porodu, ja som sa vtedy narodila 😀

jzfr
23. okt 2007

Luminka - ja stravim uz tretie vianoce mimo SR,
tie prve sa este ako tak dali - bo som tu bola nova a mala veeela darcekov 🙂 tie minulorocne - to este bolo v pohode, ale tohorocne by som chcela stravit iba sama s muzom a detmi - tak ako sme to robievali doma - ale tuto je tradicia, ze vsetky tetky a sesternice a proste cela rodina je pokope - a mne to vobec nevyhovuje (strasne vela ludi, deti a hluku - ani si clovek nema kedy uvedomit -ze Vianoce = pokoj)

betka1
23. okt 2007

luminkasp, som v Anglicku. A ake to je mat narodeniny na Vianoce? Ja sa nejak posnazim, aby tym moje dieta nijak netrpelo, ale este vzdy sa moze narodit skor alebo neskor. 🙂

silv
23. okt 2007

ahojte,ja uz som stravila za hranicami vela,vela Vianoc,tak uz som si na to aj zvykla 😒 tento rok sem ale pridu moji rodicia,tak hadam prinesu trosku slovenskej atmosfery a kuchyne 🙂

luminkasp
autor
23. okt 2007

jzfr v spanielsku je napodobne, presne ako pises o francuzoch, ale tu sa este aj darceky davaju az na troch kralov, tak...

s tymi narodkami je to v pohode, narodeninove darceky rano, stedrovecerne vecer 😀 , obcas sa ale stane, ze si nepamatam, co bolo rano a co vecer 😎 , ale to sa mi uz asi nikdy nestane, kedze nie som na slovensku ☹

silv
23. okt 2007

luminka,mas pravdu,tu sa viac oslavuje na troch kralov...
24.12 je uplne normalny den,obchody su pootvarane,vsade je plno ludi...a sem tam ovesana palmicka 😎

luminkasp
autor
23. okt 2007

no, presne, silv, kde su tie magicke slovenske vianoce?????????????'' ☹
silv a kolko rokov si ty uz mimo slovenska?

jzfr
23. okt 2007

Co mi tu este chyba - je sneeeeh
Vianoce bez snehu!!!!

luminkasp
autor
23. okt 2007

ano, aj mne strasne chyba sneh, na orave vzdy kopa snehu, padajuce vlocky za oknom...
idete na vianoce nieco piect?
ja som minuly rok mala adventny veniec a pripadala som si ako debo, vsetci na mna pozerali, ze co zapalujem kazdu nedelu sviecky ako vadna, aspon ze stromcek sa pacil, lebo tu je zvyk len betlehem

casie
23. okt 2007

Mna tiez cakaju (uz ani neviem kolke) Vianoce za hranicami - v USA. Riesime to tak, ze 24 Decembra mame Vianoce slovenske, so vsetkymi tradiciami a 25 Decembra oslavujeme americke Vianoce u kamaratov. Ta prava slovenska atmosfera tu ale nikdy nie je, nech sa akokolvek snazim a velmi, velmi mi chyba ☹

luminkasp
autor
23. okt 2007

mne napr bude strasne chybat vianocna kapustnica ☹

casie
23. okt 2007

Vianocnu kapustnicu si robim, nasla som tu polsku kyslu kapustu, polske klobasky.... minuly rok som ju vzala aj na americke vianocne oslavy a hrozne chutila.

jzfr
23. okt 2007

Luminka a ostatne babenky - ja som si povedala, ze postupne pokusim zapojit aj nase jedla alebo, ze ked sa bude vianocovat u nas - tak pripravim nase menu - predpokladam sice, ze sa im bude zdat priliz tazke a "take obycajne",
ale este nie tohto roku - kedze sa nam a aj svagrinej narodili babatka - tak sa vianocovat bude inde
tieto vioce sa mozno pokusim daco upiect - take nase klasicke vianocne pecivo, do kt. si budem chodit zobkat az do silvestra 😉

jzfr
23. okt 2007

aj ja by som si rada spravila kapustnicu - ale tu nie su polske obchody - jedine africke a v nich kyslu kapustu nemaju ☹

bihan
23. okt 2007

Uf, ja si tohoročné Vianoce ani ešte nechcem prestavovať.. nielenže budem prvýkrát v živote mimo domova, ale čaká ma navyše poriadny šok, lebo momentálne žijem pod palmami a na Vianoce budeme mať asi tak 35 stupňov... varenie našich špecialitiek nehrozí - suroviny by som tu nikdy nezohnala.. Uf, už sa "teším" 😖

jzfr
23. okt 2007

Bihan - tie prve sa este daju vydrzat, ale tie druhe daju zabrat (teda aspon mne) 😉

mirka414
23. okt 2007

bihan ale ved bude pri tebe tvoje miminko,to by mi bolo jedno ci by som bola na antarktide alebo kdekolvek inde.my budeme prve vianoce s dcerenkou pri ockovi vo svajciarsku po balkone na snure polezie santa klaus v zahradke budu svietiace soby a v obyvacke plno darcekou pre nas pokladik to ma potesi najviac.chybat my mbude mamina to je jasne ☹ a sestricky no vsetko v zivote nemozes mat.

luminkasp
autor
23. okt 2007

mirka to mas skoro slovenske vianoce

jzfr, ani tu nehrozi najst taketo produkty

bihan a ty si kde?

zsuzsu
23. okt 2007

ahojte.
Bihan, ja by som vedela veeelmi dobre predstaviť vianoce pod palmami. Ja milujem teplo. Ale zasa z druhej strany biele vianoce maju iné čaro. Tiež som mimo domova. Minulé vianoce sme tiež oslavovali mimo domova, lebo som došla s detmi za tatkom ale teraz už tu byvame aj mi. Podla mňa je najdôležitejšie, aby sme mi boli spolu. Pravda chybaju rodičia, sestra, a kamarati, ale aj tie minulé boli ako doma. Jedlo to isté aj kolačiky, aj atmosféra.Tak dufam, že aj tento rok prežijeme také pekné vianoce ako minule.

mirka414
23. okt 2007

zsuzsu a kde vas odvial vietor za hranice?

zsuzsu
23. okt 2007

Mirka sme v severnom irsku.

antonia1
24. okt 2007

ja som 10 rokov strvila vianoce v afrike,a nech som sa snezila akokolvek,nebolo to ono....ta atmosfera,koledy,a ...tri oriesky pre popolusku...tak to sa neda nahradit 😉
len som cakala kedy bede uz novy rok ☹
teraz na zimu chodime do nemecka uz 3 rok je to lepsie o veeeela 😉

nguyen
24. okt 2007

ahojte
ja som stravila predminule vianoce na juhu francuzska ale to som tam este nebyvala takze to nebolo to iste a minule sme zas boli u nasich na slovensku ale tieto vianoce to bude moja premiera, co tu zijem a ako hovori jzfr neviem ako si zvyknem na tie rodinne ceremonie, navyse moj drahy ma giganticku rodinu - najradsej by som to odbavila v kruhu najblizsich ale co uz ☹
aspon ze je s nimi hrozna sranda ked uz su taki pocetni 😀 😀 😀

janka196
24. okt 2007

ahojte, ja som bola jedne vianoce v spanielsku co bolo super, pretoze sme ich stravili s kamaratmi so slovenska a so vsetkym co k tomu patri. 😉 A dvakrat sme boli na vianoce v anglicku to uz bolo trosku smutnejsie lebo sme boli uplne sami ale vynahradili sme si to darcekmi 😀 . a tento rok budeme konecne doma v kruhu rodiny a aj s novym clenom-nasim slnieckom takze sa strasne tesime 🙂

ukana
24. okt 2007

a my uz mame na Slovensku sneh!! teda iba na horach, ale je. Pre tie, ktore nebudu mat biele Vianoce, kuk :
https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...

bihan
24. okt 2007

Mirka, je síce fakt, že tie dve mne najdrahšie osoby budem mať pri sebe, ale bola som zvyknutá na to, že aj keď sme boli celý rok všetci rozhádzaný na všetky strany, Vianoce sme oslavovali s celou rodinou za veľkým stolom - na darčeky kašlem, tie k šťastiu nepotrebujem 😉 ale naša rodina mi začala byť určitého času neskutočne vzácna a tera mi bude chýbať.. Ten sneh by som možno oželela 😝 aj keď lyžovačka na Tureckej je to najlepšie, čo zima nosí 😀

Luminka, som na Reunione pri Mauríciu 😉

luminkasp
autor
24. okt 2007

bihan... riadne daleko, ja aspon nebudem mat 35, ale ak sa zadari, tak len 20 😀 je to presne o tom, co pises o rodine, tie darceky nie su az take dolezite

luminkasp
autor
5. dec 2007

existuje u vas mikulas? u nas nie... ☹

digysa
6. dec 2008

Tak Vianoce za hranicami su naozaj ine....ja si koledy nahradzam Vianocnymi pesnicakmi od Frank Sinatra a podobne. Sneh mame umely, ozdoby nie su na ihlicnatych stromoch, ale na palmach ale zato si to tu ludia vyzdobuju o 100 krat krajsie, ako doma....
Kapustnicu, rybu, salat- varim kazdy rok (musi byt) ale oplatky nejako neviem zohnat.
Jedine, co mi bude chybat je moja rodina. Inak musim povedat, ze na vsetky Vianoce sa tesim , ako male decko presne rovnako. 😵