3,5 ročnému synovi chcú v narkóze vytrhať 14 zúbkov

lenitta
29. dec 2015

maminky, obraciam sa na Vás s otázkou, či ste si niektorá prešli podobným problémom a ako to vo Vašom prípade dopadlo. Synčekovi chcú totiž v celkovej narkóze vytrhať celý vrchný rad a k tomu 4 spodné stoličky. Zákrok je naplánovaný na koniec februára. Veľmi sa však toho všetkého obávam, nielen narkózy, ale aj dôsledkov a zvažujem, že tam nepôjdeme. Náš pediater ma odhovára, aby sme tam nešli, že zúbky mu samé vypadnú, stomatológ ale zákrok odporúča. Chcela by som to riešiť menej drasticky, je mi drobca strašne ľúto. Mne teda nikdy zuby netrhali, ale viem si predstaviť, že bolesť po trhaní je veľká a to ak mu vytrhnú 16 zúbkov naraz... Máte s trhaním zúbkov u tak malého dieťatka skúsenosť aj vy?

lulu2014
1. feb 2016

@lenitta ale veď v tom súhlasím. Ja som rada že to bude lepšie ako vám to navrhli u vás doma. Tak sa držte a malý nech to zvládne bez 🙂 problémov.

akamila
8. feb 2016

@lenitta No my mame dost podobny problem. Moja ma teraz 3 a pol a zacali sa jej zubky kazit uz asi od 16 mesiacov (ja teraz verim ze z casteho nocneho kojenia). Tiez to chceli riesit pod narkozou a vytrhnut jej dost zubkov. My mame chytene vsetky 4 predne horne (i ked jeden je celkom dobry), a potom ma chytene vsetky stvorky stolicky. Chceli trhat vsetky 4 predne a myslim ze 3 stolicky a na jednu korunku, a tiez blombovat este par co ma len trolinka pokazene. Chodili sme ku zubarovi uz od kedy som si vsimla prvy zubok ze sa sklovina odlamovala, ked mala 16 mesiacov, a snazili sme sa to zachranit vtedy este, robila som vsetko co sa dalo aby som tie zubky zachranila. Potom ked mala 2 a pol, presne pred rokom, sa jej zapalila jedna stolicka a sli sme spat k zubarovi a vtedy sme uvazovali o tej narkoze a trhani. Ja som bola z toho uplne hotova, a nechcela som to. Potom som pocula o vela pripadoch (hlavne na SK, my zijeme v USA kde sa sa to riesi vzdy narkozou), kde na taketo problemy zubari povedali ze nechat tak pokiual nebolia. A tiez som sa rozpravala s niektorymi maminkami, co mali problemy a tiez povedali ze to nechali tak a pockali nez to vypadne. A ked zapal tak ze len vyvrtat dieru a nechat tiez tak. Takze podla tychto informacii som sa rozhodla ze jej to necham tak, aspon zatial, a pokial len mozem, com dlhsie. Jej sa ten zapal vtedy nastastie zahojil a nechali sme aj ten zubok tak. Odvtedy nemala, poklopem, i ked zubky vyzeraju biedne.

Takze ja som sa rozhodla proti narkoze a trhaniu, lebo som sa desila aj narkozy aj toho ze nebude mat tolko zubov. Teraz su sice pokazene a napr horne dvoky su uz len korienky, ale predsa su vacsina stale tam a pouziva ich na jedenie. Neviem, ci robime dobre, poklopem, zatial je vsetko v poriadku, ale teda neviem ci je to ok to nechat tak az kym nenarastu nove, kedze to je este par rokov kym narastu nove, hlavne na stolicky to este bude dost rokov. Ale ked som pocula o inych co tak spravili, a vsetko bolo v poriadku, nove zubky narastli zdrave, tak dufam ze je to naozaj ok. Tiez som si povedala ze cim je starsia tym viac bude spolupracovat a mozno sa bude dat vyrthnut aj bez narkozy, len s injekciou. Moja mala obrovsky starch ked bola mala, a nikdy nechcela spolupracovat. U zubara sme neboli odvedy, naposledy pred rokom.