Fixný strojček

zuzanocka
16. sep 2012

ahojte,
ak máte osobnú skúsenosť vy, alebo ak fixný strojček nosili vaše deti, uvítala by som rady, ako dodržiavať hygienu, či sa vám osvedčila viac niť, alebo medzizubné kefky, prípadne ústna sprcha.. uvítala by som aj nejaké rady,na čo ste prišli až časom - mám na mysli napr. niečo,čo vám neporadil zubár, ale prišli ste na to "praxou" 😉
ďakujem.

akdarka
16. sep 2012

@zuzanocka po nasadení sa rovno objednat na instruktaz k dentalnej hygienicke. Myslím, že osobná instruktaz je fakt dôležitá a cez net sa spôsob umyvania kefkou+jednozvazkovou kefkou+medzizubnou kefkou nedá opísať. Mne zo začiatku trvalo umytie zubov (fix len hore) asi 15minut 🙂

dugyna
16. sep 2012

zavisi aj od tipu a rozsiahlosti strojceka. urcite treba pouzivat aj ustnu vodu aj medzizubnu kefku, a kefku na jeden zub-jednozvazkova kefka. curaprox by som odporucala.

briketa
17. sep 2012

@zuzanocka chodila som na cistenie k dental. hygienicke kazde 3 mesiace. To poriesilo najviac.
Zubnu nit co je ako voskovy pasik a slucky, aby si si ju vedela pretiahnut popod drotik.
Medzizubna vodna tryska, pokial su zuby velmi natesno , tu investiciu by som si usetrila. Radsej tu nit a jedozvazkovu kefku.
Cele sa to da zjednodusit tym, ze nepijes nic sladene, nejes nic lepkave a prilis sladke. Nechrumala som orechy ani pukance. V pohode sa to dalo.
Nemala som vobec ziadne fliacky potom ako mi strojcek dali dolu.

zuzanocka
autor
17. sep 2012

dakujem
@briketa
@dugyna
@akdarka -nechcela som instruktaz cez net 😀 je mi jasne, ze najlepsie to vysvetli zubar, resp. dentalna hyg., chcela som vediet, ci sa ta zubna sprcha oplati (pre 12 r. dieta) a hlavne teda tipy a triky tych, ktori strojcek mali 😉
ale aj tak dakujem..

mozno este otazka: kolko vas strojcek vysiel?
pretoze nas ortodont nas oboznamil:
80eur odlacky
100 eur nasadenie vrch
100 eur nasadenie spodok
100 eur zlozenie vrch
100 eur zlozenie spodok a minimalne 2 roky pravidelna navsteva ca. raz za mesiac 10 eur, resp. 20 ak sa nieco nastavuje..
a kamaratka mi prave dnes hovorila, ze davala synovi strojcek - odtlacky 7 eur a nasadenie 39.. a ze to je vsetko.. vobec mi nejde do hlavy, ako moze byt tak zavratny rozdiel v cene! neurobila som nejaku blbost? 😲

dugyna
17. sep 2012

@zuzanock neviem co sa tyka zubnej sprchy.ale osobne som pouzivala to co som uz pisala vyssie. a hlavne to vyplachovanie ustnou vodou a jednozvezkova kefka. a vsetko bolo ok. tak a k cenam neviem aj vtedy to bolo dost drahe. ak si dobre pamatam a odlepila sa mi jedna cast z preneho zubu aj gumickou ci ako sa to volalo tak som za to platila asi 300sk a mozno viacej.

zuzanocka
autor
17. sep 2012

@dugyna no to som si ista, ze taketo "nehody" budu a budu sa platit.. 😝
ja len ze som aj ja vedela tak orientacne, ze to vyjde na ca. tych 1000,- eur spolu, preto ma tak velmi zarazila ta cena, co mi povedala ta kamoska.. nejak sa mi to nezda 😝

dugyna
17. sep 2012

@zuzanocka ked tak skus kuknut na nete nejake cenniky. no mne sa priblizne tak 1-2 za mesiac odlepili.a to som nejedla ziadne nejake extra veci co by to mohli sposobit.

akdarka
17. sep 2012

@zuzanocka ja som zamocek mala odlepeny len raz za 11mesiacov a to jem naozaj všetko. Tak neviem či je to kvalitou lepenia alebo moje šťastie. Každopádne treba zistiť referencie na celustneho ortopeda, odsledovat si či na začiatku urobí RTG, fotodokumentaciu, ako dôkladne spíše "cenovú ponuku" aby ste nezostali nepríjemne prekvapení v priebehu liečby, ja som toto neurobila dôsledne a vyber lekára lutujem. Nejde o nic závažné ale predsa mám pochybnosti o jeho úplnej kompetentnosti. Takze dôkladne vybrať dr 😀

zuzanocka
autor
17. sep 2012

@akdarka dakujem, no ked u nas je len jeden 😀 tak moc nenavyberam 😝 vlastne teda je este ta teta zubarka, co som pisala vyssie, ze strojcek za 50 eur.. neviem, nejak tomu nedoverujem.. jemi jasne,ze to, ze je drahy, neznamena, ze bude najlepsi.. ale jeto zubar, ktory sa strojcekom venuje odjakziva, chodi na skolenia a pod., tak snad bude ok..
na panoramatickom rtg som s dcerkou bola, len sa mu nieco nezdalo, tak nas poslal este na profilovy. ked s nou nacvicoval, ako ma drzat sanky, ked bude na tom profilovom, hovoril nieco o tom, ze aby tak vydrzala 5 minut.. to snad ale nemyslel, ze 5 minut ju budu snimat, ci?? 😲

co sa tyka ceny, s tou ma oboznamil na zaciatku, sestricka na mna vysypala tie palky, no snad som si to zapamatala 😝

ty si to ako myslela s tou kompetentnostou? navysoval sumu, ci ako?

zuzanocka
autor
17. sep 2012

@dugyna pozerala som, no ceny su rozne, ale vacsinou takto vysoke.. no nasla som aj take za este ca. 1500 korun, to boli vacsinou tie stvorceky na zuboch kovove, inak sa davaju tusim aj plastove a priesvitne.. tak snad to bude ok 🙂

akdarka
17. sep 2012

@zuzanocka taka opotrebovanejsia ambulancia, nepoucili ma o hygiene, neodporucili dentalnu hygienicku...akoze system "porad si sam" mi pri tych platbach moc nesedi 😝 taketo pocitove drobnosti, nic zasadne.
hadam bude vysledok OK 🙂

zuzanocka
autor
17. sep 2012

@akdarka aha, no tak to je jasne, to by chybalo aj mne 😉 nam sice ochotne porozpraval a trpezlivo odpovedal na mohe otazky, no aj tak sa este pytam tu na MK 😀 ja to chcem mat z viacerych zdrojov 😉
a ty si mala strojcek uz ako dospela? uz je dole?

akdarka
17. sep 2012

@zuzanocka este mam - caka ma este asi 1 rok 😝 uz nech je dole...

dugyna
17. sep 2012

@zuzanocka prave tie pladtove priesvitne sa super odlepuju.ale zase lepsie vyzeraju.

adulina
17. sep 2012

@zuzanocka ja som mala fixak asi ako 22 ročna cca 2roky, preisvitny, a nic sa mi za ten cas neodlepilo, kontorla kazdy mesiac, a najlepsie su tie medzizubne kefky curaprox, a jednozubna kefka, to je taka malinka stetinka na jeden zub, nechodila som k ziadnej hygienicke, nejdla som hlavne tvrde veci a co sa velmi zanesie do dratika ako kukurica 😀
inac boli z toho cela pusa a zuby ale za vysledok to stoji 🙂 drzim palce

briketa
18. sep 2012

@zuzanocka ja som uz mala ako dospela, z jednoducheho dovodu - tu kde byvam ma to stalo 6500 dolarov. To som si ako student v ziadnom pripade nemohla dovolit.
A k zubnej sprche som ti napisala, ze ak je to pripad, ze zuby su velmi natesno a rozsiruju chrup strojcekom, kupu zubnej sprchy by som si usetrila. Ta je urcena pre normalny chrup, kde ta voda pretryskne aj pomedzi zubky. Ale ak je pripad, ze zubky su natesno a ledva tam strcis zubnu nit, trysku by som si usetrila a vyuzila ostatne metody cistenia.

maruska24
18. sep 2012

ja som strojček nosila už od základnej školy až po strednú, najskôr taký vyťahovací a potom nalepený. Upravilo mi to zuby, ale.... ako decko som sa za to hanbila ako pes, nakoľko som to mala aj na dolných i horných zuboch. Strašne ma zuby boleli z toho. Keď mi ho v 17tich dala zubárka navždy dole, zistila som, že lepidlo, ktoré mi jednotlivé tehličky držalo, vyžralo sklovinu a teraz mám na zuboch /niektorých/ také žlté fľaky a nejde to ničím dole. Navyše, po rokoch mi začali rásť zuby múdrosti /že múdrosti/ 😀 😀 a pekne mi moje vyrovnané zúbky poposúvali tam kde nemali.
V tom období sa ešte zato neplatilo, ale teraz to už zadarmo nie je.
Nechcem ťa odradiť, pekný chrup je na nezaplatenie, ale treba rátať aj s takýmito úskaliami. 😉

zuzanocka
autor
18. sep 2012

@maruska24 dakujem ti za prispevok; o tych osmickach som pocula, ze mozu chrup este poposuvat; toto este musim prejst so zubarom, pretoze podla rtg ma uz vrchne osmicky "zaviazane", ale spodne bud nebude mat, alebo ich este nevidno.. cize tam posun moze skutocne nastat..
nasa mlada sa na strojcek (zatial) tesi, lebo ma chudatko tiez zubky ozaj kadejako 😅 a berie to tak, ze bude "vynimocna" 😀 plus vie, ze je to dost draha zalezitost, tak si to (tiez zatial 😀) vazi 😉

@adulina diky za tip na "kukuricu" 😀
citala som, ze napr. aj kapusta alebo spenat zvyknu zostat na drotikoch visiet 😀 to nieeee 😀

lutsine
31. okt 2012

@briketa a mala si aj strojcek v tehotenstve?