Oprava zubov 5 ročnej dcérke v narkóze

masha123
19. nov 2021

Dobry den,
Mate skusenosti s opravou zubkov v narkoze? Boli sme z zubara a dcerka ma dost kazov a absolutne nespolupracuje tak nam navrhli celkovu anastezu na cca 2-3 hodiny pricom jej spravia vsetky zubky naraz. Robia to bezne ale ja mam celkom strach ci to nemoze mat nejake nasledky, vedlajsie ucinky alebo co kedze sa hovori ze jedna anasteza -10 rokov zivota. Ako to zvladli vase deti? Dakujem

deti95060810
19. nov 2021

no neviem, pretože na termín sa čaká takmer rok - nemocnica MT, a u nás zuby len trhajú, neopravujú...
na opravu zubov v celk. anestéze musí byť potvrdenie od lekára že je to zo zdr. dôvodov napr. diagn. PAS

gabika128
19. nov 2021

@masha123 a čo je podľa teba lepšie? Nechať jej tie pokazené zuby v pusinke a vystavovať ju zápalom a infekciám?

simona92101
19. nov 2021

@masha123 v rodine mame chlapca s Downovym syndromom a inak ako v narkoze mu zuby neosetruju..chodia do BB,s tym ze po zakroku idu na hotel,vyspi sa z narkozy a na druhy den cestuju domov

zdenka111
19. nov 2021

@masha123 ahoj..nasa dcerka mala takuto opravu zubkov ked mala 2 roky...teraz bude mat 5..mala medove zubky...postupne sa jej rozpadali 4 predne..vobec zakrok nelutujem..zubky su krasne..a mala nema po narkoze ziadne nasledky...hned po zakroku ako sa prebrala bola trocha ospala asi hodinku taka malatna..ale do vecera uz behala ako na baterky uplne normalne...nic ju nebolelo...ani nevedela ze sa jej nieco robilo 😅

alazala
19. nov 2021

@masha123 veľmi dobre si to rozmysli. Môj kamarát je anestéziológ, hovoril mi, že anestézia naozaj poškodzuje mozog a obzvlášť rizikové je to u malých detí, doslova mi povedal, že môže potom byť v rodič prekvapený, že dieťa v staršom veku nie je také šikovné akoby mohlo byť

deti95060810
19. nov 2021

@alazala myslím že známy ma pravdu...🙄

mukiii007
19. nov 2021

@zdenka111 Ahoj, píšem ti správu 🙂

nerko
19. nov 2021

@masha123 kolko ma tych kazov? Vacsinou kvoli dlzke narkozy zvyknu zubky trhat a nie opravovat. Na to nie je tolko casu. My sme dnes riesili s dcerou. Mala hlboky medzizubny kaz a nespolupracovala u zubara, tak sme isli k inemu. Dostala taky sirup na oblbnutie a kratko dychala rajsky plyn. Zub vytrhli. Nic si nepamäta, nic ju neboli. Poznam deti, ktore nebolia pokazene mliecne zuby. Ja by som to asi tiez neriesila, kedze si to nechcela dat osetrit. No zial ju to bolelo.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jakubrianka
19. nov 2021

@ada12345 nemusí to byť chyba rodičov. Stačí ak má dieťa ťažký reflux a ani umývanie zúbkov nepomôže a na reflux nie vždy zaberie liečba. Veľa detí a dospelých má tzv. tichý reflux o ktorom nevedia.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jakubrianka
19. nov 2021

@ada12345 si zubárka? Nezľahčovala by som to takto, myslím že to vidíš veľmi jednoducho. Tvoj názor.

amstelko
19. nov 2021

Syn mal jeden kaz, keď sme išli ku zubárovi, ten sa nejako ani nesnažil ho motivovať aby sa mu to podarilo urobiť. Poslal nás hneď do špecializovaného centra na zubnú kliniku. Tam mu nasla mladá zubárka 4 zúbky pokazené. Bolo to s odstupom 3 dní. Jeden mu urobila asi po 2 týždňoch, vypil takú vodičku na oblbnutie, po ktorej si vôbec nepamätal, že sme boli u zubarky. Potom mu po nejakom čase urobila dajsie dva a teraz 26.11.ideme s posledným zubkom. Zvláda to super, síce tam plače, ale vôbec nič nevie, čo mu robia, ja síce plačem ešte viac, ale musíme to vydržať. Synček ma 4 roky a 4 mesiace.

janjatu
19. nov 2021

@ada12345 nemusi to byt vzdy chyba rodičov,nasa tiez 5 rocna ma problemy so zubkami uplne od zaciatku,uz ked jej zuby vychadzali uz vtedy ich mala poskodene. A to sme ju ucili zubky umyvat ked este ziadne nemala, masirovali sme jej dasna takou kefkou aby si na umyvanie zvykla. Ked jej take vychadzali hned sme to zacali riesit s detskou dr. ci jej nechybaju vitamíny alebo co. U zubara bola 1x ako rocna. Dotetaz ma zuby kazive akokolvek ich umyvame. Mladsia dcera ma zuby uplne zdrave,a starame sa o ne uplne ako u starsej.

ada12345
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dada0902
19. nov 2021

Náš tiež nespolupravoval u zubarou tiež hukoty ani hubku neotvoril tak nám vždy povedali príďte a tolko a tolko keď už bude spolupracovať tak nám nič iné neostalo len ísť do Žiliny tam mu tiež dajú taky oblbovak a potom mu opravujú zúbok boli sme 2x ešte raz pôjdeme a dúfam ze sa mu už ďalšie nepokazia ma 3roky tiež sme rozmýšľali nad celkovou len to robia keď ma dieťa 15kg možno by bolo dobre skúsiť ten oblbovak aj keď ono to je ze je omameny ale zákrok všetko cíti je pri vedomí muž tam s nim vždy je ho drží a zubárka sestrička si vedia dat rady aj dostane keď odchádzame na výber nejaké maličké zvieratko tak je to také pekne lebo je rád keď si potom vyberie za odmenu

amstelko
19. nov 2021

@ada12345 syn bol u zubára v 9 mesiacoch, mal len 6 zúbkov, potom sme chodili každý rok, umyvame si zúbky 2 krát do dňa, poctivo. Poznám detičky, ktoré majú 5-6 rokov a ešte nemajú ani zubnú kefku a nevedia, že aj zúbky sa musia umývať. Takže, nie vždy je to tak, že maminky podceňujú zúbky a nestarajú sa oni a drobčekovia o ne. Keď som povedala, že ma syn 4 zúbky pokazené, a ich oprava nás bude stáť 500€, tak mi suseda povedala, že načo ich dávame opravovať, keď sú to mliečne a tie mu vypadnú. Nechcem však čakať, že ho začnú bolieť, ako ho bolel jeden zúbok.

amstelko
19. nov 2021

@dada0902 mne lekárka povedala, že nič necíti, že plače, lebo mu je to nepríjemné, keď musí mať otvorené ustocka. Nikdy nič nevedel, že čo mu robia a vôbec o tom ani nerozpráva, čo sa v ten deň dialo, kde sme boli.

diewcatqoo
19. nov 2021

@masha123 ahoj, nespomenula vam lekarka moznost pouzitia mizadolamu? U nas ma syn tiez kazive zuby a po zlej skusenosti u zubarky, ktora moc nemala trpezlivost s detmi, odmietal spolupracovat pri vysetreni. Zmenili sme zubarku, ktora ihned navrhla pre invazivnejsie osetrenie (sli vonku 2 zuby) mizadolam a super. Syn spolupracoval ukazkovo a vobec si na zakrok nepamatal.
Pre rypavych: cistime odmalicka poriadne, davam si fakt zalezat na hygiene a na strave, pretoze sama mam so zubami problem a chcela som predist tomu, aby to zazival aj syn. Od prveho zubku cistime a odvtedy aj navstevujeme zubara (aj dasna sme cistili handrickou), pouzivame aj elektricku kefku, aj klasicku, aj jednozvazkovu, cistime aj medzizubne priestory a kazy su stale. Prvy kaz sa mu spravil na zube, ktory nebol dokonca este cely von. Mrzi ma, ked na zaklade toho, ze dieta ma kaz, je rodic hned odsudeny, ze zanedbava u dietata hygienu. Nie vzdy to je totiz takto.

dada0902
19. nov 2021

@ada12345 my sme malému umývali zúbky vždy a tiež hneď od začiatku mal predné ako mu vyšli pokazené bol kojeny a každý zubar potvrdil ze to je tým takže by som tu neobvinovala rodičov keď niekedy za to nikto nemôže možno keby aj vy máte takýto prípad a umývate deťom zúbky a ste si vedomá že pravidelne a dobre ich čistite by vás takýto koment poburil no hold dobre sa keca keď niekto taky problém nezažil

24mirka
19. nov 2021

@masha123 my sme tiež absolvovali trhanie 2 zúbkov naraz s mizalomamom- ten oblbovak. Malý mal zlu skúsenosť u predošlej zubarky, takže mal paničky strach a nechcel spolupracovať.. Skus.. Nebude si nič pamätať.. Anestézia je podľa mňa skutočne krajne riešenie, ktoré je pohodlnejšie pre zubára, ktorý ti to navrhol. Určite by som hľadala ešte inú cestu.

ewka9
19. nov 2021

Pred nedávnom som riešila podobný problém. Syn má žiaľ takmer všetky zúbky pokazené a prvý zubár nás odbil, že si na to netrúfa a odporúčal nám narkózu. Pravdupovediac, tiež som si nevedela predstaviť ako syn bude spolupracovať a ako by zvládol opravu viacerých zúbkov bez narkózy. U nás to však našťastie dopadlo veľmi dobre. Stačilo nájsť iného, lepšieho zubára, ktorý to s deťmi vie..Tento druhý pán zubár bol zásadne proti narkóze a vyslovene nás od nej odhovoril..vraj to má mnohé riziká a nie je to také jednoduché ako si to predstavujeme..vraj čo ak začne nejaký zúbok po narkóze dieťa bolieť a bude ho treba opraviť znovu..? Dáme ho do ďalšej narkózy? Povedal mi, že ak náhodou nebude spolupracovať, tak až potom budeme hľadať iné možnosti.. naozaj ukážkový, trpezlivý pán zubár..👌momentálne sme na tom tak, že syn (5r.) má opravené už takmer všetky zúbky, a to bez najmenších problémov 🙂 krásne spolupracuje aj vďaka prístupu pána zubára..skúste si to premyslieť a poradiť sa s iným zubárom🙂za pokus to stojí, dieťatko by si malo zvykať aj na zubára, vŕtanie atď..je to niečo čo bude v živote zažívať často..🍀🙂

masha123
autor
19. nov 2021

@diewcatqoo ahojky dakujem. Ten oblbovAk na moju vobec neucinkuje skusali sme ho pri inom zakroku a dcera nespolupracovala vobec drzali sme ju traja takze to uu ani neskusam este som myslela ze ten rajsky plny ale ten vraj ucinkuje len 15 min. Nechcem ju davat do narkozy este to premyslim ale dva zuby ju bolia a su kazy az v kosti tak sa bojim aby neopuchla.

Pre vsetky rypave matky- o zuby sa vzorne starame od prveho zubka, bohuzial mala zdravotne problemy od narodenia a silne atb hned ako ss narodila plus silny reflux. Samozrejme je to aj o hygiene ale nesudte hned ked neviete detaily

domak2
19. nov 2021

@masha123 mojej opravovali zuby v narkóze v UK keď mala asi 4r a zvladla to super, o následkoch neviem.

nerko
20. nov 2021

@masha123 Ak ma tie kazyhlboke pojdu zubky von. Skus najst kliniku, ktora pouziva aj rajsky plyn. Na to nepotrebuje lekar vela casu. Dcera vypila sirup, dali rajsky plyn, injekciu od bolesti, zase rajsky plyn, zacal vrtat. A ked videl, ze sa neda opravit, tak opat rajsky plyn a vytrhol. Pri trhani trochu zaplakala. Teda ja som revala jak diva. A jedine co ju potom trapilo, ze ma strpnute lice z injekcie. Nevie o tom trhani, ani v zlom nespomina na zubara.

cariad
20. nov 2021

@masha123 áno anestézia je zásah do tela, aaaaaale 2-3 hodiný to nie katastrofické. Bože takéto názory zase bez poznatkov lebo jedna babka mama povedali takto sa to traduje. Načo si myslíš že ten anestéziológ robí kompletné vyšetrenie pred zákrokom? Na rýchly zákrok ako je zubárčina ani minútu by som neváhala či to dieťaťu nejako zasiahne celoživotné do systému. To sa dobrej puberty strasie. Ženy, keď už viete písať na MK bože tak sa bojím, neoveríte si najprv fakty,úzkosti s 1,2, . . .10 odborníkmi? Veď keď nespolupracuje,lidocaine nepomáha, inej cesty nie je a zuby jej chceš dať spraviť, inej cesty nie je. Alebo keď sa tak strašne bojí a aj ty tak jej ich nedaj robiť. Jednoduché. Veľa šťastia.

hackarka
10. apr 2022

@dada0902 môžem sa spýtať kde to robia v tej celkovej narkóze?

dada0902
10. apr 2022

@hackarka my sme boli v schill v Žiline ale táto klinika je aj v Košiciach aj Bratislave možno ešte niekde my sme boli len na sedacej narkoze v celkovej nie ale aj v takej robia my sme boli keď mal malý 3roky a ani toľko kg nemal aby mohol ísť na celkovú tak sme boli šťastný ze ten oblbovak pomohol a spolupracoval lepšie

hackarka
11. apr 2022

@dada0902 veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ja som tiež pozerala Shil v Žiline ale myslela som ze je možná len celková narkoza. Tam by sa ta platba vyšplhala minimálne. A 800e a to je pre mňa veľmi vela. Ak to nie je tajomstvo koľko e ste tam nechali?

vilaamalka907
11. apr 2022

@deti95060810 tak rok sa isto nečaká na extrakcie