Zubný kaz a dojčenie

jankaa53
16. júl 2018

Ahojte su tu maminy ktorych deticky mali na prednych zuboch kaz a nadalej sa dojcili?

bodkolienka81
13. aug 2018

@jankaa53 treba dat hlavne pozor na sposob stravovania, bakterie zubneho kazu su prenosne, dieta by malo mat svoj pribor a pohar, nedelit si "ochutnane" jedlo medzi sebou.. Nerozumiem ludom, co jednou vidlickou nakrmia celu rodinu a "podaruju" dietatu celu skalu bakterii, od zubneho kazu/streptokoka, helikobaktera po rozne virusove ochorenia..

ink
13. aug 2018

@zuzkaigorkova sme matky, snažíme sa so všetkých síl robiť pre ne to najlepšie. Takže sa netráp, vidíš, má to u vás šťastný koniec, takto o 20 rokov budeš mať doma doktorku zúbkovú 🙂

zuzkaigorkova
13. aug 2018

@ink dakujem;)verim ze ano ale tak u nej clovek nikdy nevie drzim vam palce v kazdom pripade!!presne robime vsetko najlepsie ako vieme!;)

jankaa53
autor
14. aug 2018

@ink ja malu uspavam bez ciciku, vecer jej dam umyjem zubky natrem tu tooth mouse a ide sa spat, zaspi bezciciku v pohode. No v noci ked sa zobudi vrieska ked nedam,je to stresujuce , takze vzdy dam, ach ☹ v poprade davaju tym detom.sedaciu, taky roztok vypit, trochu ich to utlmi.a hlavne ked to vyprcha tak si to nebudu pamatat, takze nebudu mat traumu. Takze uvidime ako to te zubky vydrzia este pol roka. Lebo najskor mi odporucili az ked bude mat dva roky. Tiezma te kazy pekne stvu, hlavne ked mala sladkosti neje ani sladene vody ci caje, cistim jej zubky kazdy vecer a rano. Osobne si myslim ze urcite tam.hra ulohu aj genetika ci tehotenstvo. Lebo kamarayka ma syna , sice nekojeneho, ale neumyva mu zuby lebo si neneha a zuby ma pekne bez kazu, to cloveka nastve 😀 a hlavne ked ona malemu bohvieako aninedba na stravu kdezto ja malej stale varim osobitne a to uzma 21m , vela zeleniny ovocia strukovin....ach ... hneva ma to, ale co uznarobim

jankaa53
autor
14. aug 2018

@bodkolienka81 urcite je na tom kus pravdy, ale myslim ze keby tobolo len toto, mala by 3/4 deti pokazene zuby.

ink
14. aug 2018

@jankaa53 presne! ja každému doprajem pekné čisté zúbky, ale nenahnevala by som sa, keby sme tú radosť z nich zažívali aj my, že áno. A chcem sa ešte spýtať, dávaš tú tooth mousse každý večer? mne vraveli, že raz za týždeň.

vierkaaa85
14. aug 2018

@jankaa53 my sme dnes boli v Poprade a konecne uz ma opravene vsetky zubky..dokopy 8..davaju Midazolam,no ten dnes vyzvracal tak mu davala rajsky plyn..keby nebolo p.doktorky neviem kde by som s nim sla..

jankaa53
autor
14. aug 2018

@ink ano kazdy vecer

jankaa53
autor
14. aug 2018

@vierkaaa85 ahoj a si bola spokojna?ako zvladol ten zakrok s rajskym plynom. Moja mala ma panicky strach z doktorova bojim sa ako to zvladne nehat si osetrit te zuby ked snou pojdem sama bez muza. A kolko si platila?

vierkaaa85
14. aug 2018

@jankaa53 chodili sme od maja vzdy s mesacnou pauzou..zvladol to,no aj on mal paniku..on ma zdravotne problemy takze od malinka sa velmi boji..krical a plakal cely cas pocas osetrenia,ukludnil sa az vonku..dnu s nim chodim iba ja,manzel to nezvlada...sedim na kresle a fixujem mu nohy,ruky aby sa nemetal..je to neprijemne no museli sme..mal vyspke zubky a uz sam hovoril,ze ho bolia zubky...cena jedneho zubu je do 50 eur,zalezi co bude robit..nas mal predne 4 do polky akoby vylomene a krasne mu to.opravila aby sa mu nezlomili..pani doktorka je v pohode,keby nebola ona,netusim..nikto neosetri tak ako ona..co sa tyka sedacie,midazolam prvy krat zabral super,poobede nevedel,ze bol u zubarky..nepamatal si to..ale odvtedy to bud vyzvracia alebo vypluje a rajsky mu az tak nezaberal..ale uz dufam,ze budeme mat pokoj do zubkami..

bodkolienka81
14. aug 2018

@jankaa53 ano a velmi vela ma..samozrejme zavisi, ci uziva nejake lieky, imunita, v akom stave maju zuby rodicia/"darci", konzumacia sladkosti atd.. ale ked vieme niecomu pomoct/zabranit, tak preco nie?

jankaa53
autor
15. aug 2018

@vierkaaa85 prosim ta a v akom veku ste tam isli prvy krat?ja mam z tohohrozu. Mala ma 21m a tabletku mi nezje, ja som myslela ze je to nejaky roztok ktory vypije

jankaa53
autor
15. aug 2018

@vierkaaa85 mozem ti poobede poslat foto aka ma moja zubky, ze ci ste to tiez mali take ?

vierkaaa85
15. aug 2018

@jankaa53 to je roztok ten midazolam..ma to v striekacke od nurofenu a je to asi 2,5 ml..vypije to v pohode,ona jej to poda ak budes chciet..ucinkuje to tak za 15 minut..jasne posli foto..prvy krat sme tam sli v maji a to mal 2r3m

montemotherone
15. aug 2018

@jankaa53 moje obe deti boli dojčené dlho (2-3 roky) Dcéra mala prvý kaz v 6. ročníku- prvý krát u zubára v 5. roku. Malý má už teraz ale on je zas rozmaznaný maškrtník 😏 a prvý krát u zubára ako ročný. Dojčenie nemá vplyv na vyšší výskyt zubného kazu.

montemotherone
15. aug 2018

@bodkolienka81 súhlasím!

angie12854
18. nov 2018

@luba41 kaz je infekčné ochorenie takze geneticky dane určitej nebolo. Chripka sa dedí? Nie. Kaz sa vytvorí ked sa v plaku co je na zuboch fyziologický premnozia bakterie ktore papajú cukor (je aj v materskom mlieku) a baktérie tento cukor skonzumujú a vylucia do ust kyselinu ktorá spôsobí kysle pH v ústach, takze v takom prostredí sa začne zub odvapnovat a vznikajú kazy...

luba41
19. nov 2018

@angie12854 genetická predispozia- takisto ovplyvnuje kvalitu zubov a následne náchylnost na vznik kazov...

angie12854
19. nov 2018

@luba41 ano, ovplyvňuje kvalitu zubov, preto je dobre ak maminka ma ústa bez kazov uz v tehotenstve. Genetika ale udáva skor predispozície ku tomu, aké veľké zúbky budu, aky zhryz dieťatko mat bude. Ale zubný kaz to neovplyvňuje..