Diskusia len pre ,,netabuľkové" mamičky

manika77
19. júl 2009

mile mamicky urcite sa medzi vami najdu aj take ktore sa neriadia knizkami ale srdcom 😉 ..poprosim neprispievat maminy ktore striktne vsetko dodrzuju takych tem tu mate dost 🙂 ...a ani 🙂 neprispievat vetami typom ublizujeme detom ak im dame jogurt a tak dalej...toto je pre maminy ktore nemaju radi skatulkovanie do tabuliek 😀

pastelka74
14. jún 2012

@lussy23 ...aj vdaka tebe som odišla do súkromky 🙂 🙂 .....nezaujima ma sterilné detstvo tvojich detí 😝 😝 a tie moje nechaj na pokoji....pekný deň....

pastelka74
14. jún 2012

@simona112 ....a stalo sa,múdra začala kameňovať. 😀 😀 😀 ...dúfam že odpíše...že ved to je jej názor atd..... 😝

simona112
14. jún 2012

@lussy23 ako podla mňa je to moja osobná vec čo dávam mojim deťom jesť, a určite im nebudem odopierať to, čo im chutí, však to čo je za život? Stále obalený v sterilnej bubline "zdravého" jedla a čistoty? Však nie je nič krajšie ako keď s dieťa vráti z vonku špinavé od hlavy po päty, vtedy aspoň viem, že sa to dieťa vonku aj zabavilo. Načo je dobré Bio jedlo, keď to rastie v tej istej zemi ako ostatné? Toto fakt nechápem. Čím viac budem odopierať deťom, tým viac ich to bude v staršom veku lákať a potom vzniká obezita. Obezita nie je z toho, že dieťa sa narodí trošku "tučnejšie", alebo že od malička papá "nezdravú" stravu. Obezita sa hlavne prejavuje u starších detí. No ale dobre, je nás viac takých čo sú za aj to nezdravé a nebudú deťom zakazovať hranolky a sú tu aj také, čo idú zabíjať za jednu jedinú hranolku v ruke dieťaťa. Ale prečo to takto dramatizovať a preháňať? Mám príklad jednej príslušníčky z našej rodiny, tiež stravujú sa zdravo, žiadne oxidanty a podobné veci, a na čo im to je dobré, keď jej dieťa čo má 15 rokov má alergiu už pomaly aj samo na seba a jej syn, ktorý má 5 rokov tak isto? Tak radšej poskúšam všetko možné teraz, a potom viem, čo im nemám dávať..A to že ako môžem brávať tak malé deti do Mc Donaldu? No úplne normálne. Nie som prvá ani posledná čo to tak robí. Moji chalani rastú úplne normálne, nie sú tučný ani chudý, akurát primeraný na svoj vek, a jesť im chutí všetko čo dostanú. A nevidím dôvod prečo by som nemohla mojim deťom dať to isté jesť ako jem ja. Ono treba sa pozerať aj nato, že niektorý nemajú toľko finančných prostriedkov, aby som si mohla dovoliť každý deň variť rôzne druhy jedál, aby sa najedli deti aby som im ulahodila podla ich chuti, a aby sme mali čo jesť aj my. Jednoducho urobím prívarok, tak papajú prívarok, urobím rezne, papajú rezne. Vráťme sa o pár rokov dozadu, keď sme boli deti mi alebo naši rodičia. Čo jedávali oni? To isté. Lebo neboli neviem aké výmysli o stravovaní detí, Jediné čo bolo pre deti, bolo nesolené a nekorenené jedlo, inak jedli to isté. Tak asi tak ...

simona112
14. jún 2012

@pastelka74 no už som jej napísala takú krátku správu aj ja, ako napádali ma ostrejšie slová, lebo ma fakt dostala otázka ako môžem brávať tak malé deti do mekáču, ale trošku som sa ovládla :P ako beriem aj my sa staráme do ich spôsobu stravovania, ale ja by som im chcela trošku len otvoriť oči, že tým čo si myslia že je "zdravé" môžu ešte viac uškodiť.

simona112
14. jún 2012

@lussy23 ozaj ešte som sa tak zamyslela nad tou vetou, že som si nemala robiť tie hranolky pred deťmi. A kam som mala dať deti? Zavrieť v izbe? Alebo niekam ich uložiť, lebo maminka si ide urobiť hranolky a vy také papať nemôžete? Ako trošku sa zamyslieť treba.

pastelka74
14. jún 2012

@simona112 ...veľmi pekne napísané,naozaj..... 😉

simona112
14. jún 2012

@pastelka74 ďakujem...Ako napadlo ma, že to budú viacerý brať ako navážanie sa do niekoho, ale nie je to tak. Jednoducho, nechcem sa hádať s nikým, beriem aj to že tak ako my máme zásady pri našich deťoch tak majú aj "zdravé" mamičky svoje zásady, ale niekedy to naozaj strašne moc dramatizujú a robia z komára somára..a veľa mamičiek čo na niečo reagovalo tak hneď argumentujú tým, že je to len ich názor, ale tak pre boha, treba si trošku otvoriť oči..
"Ale je to len môj názor " :D :D :D

petrajurinova
14. jún 2012

@lussy23 jak můžeme malé děti brát do McDonaldu? Úplně jednoduše - přijdeme ke dveřím, otevřeme je a i s dětmi vejdeme dovnitř. Naprosto stejně jako když tam jdeme se staršími dětmi nebo s dospělými 😀 😀 😀 😀 😝 Vzhledem k tomu, že to nezakazuje žádný zákon a ve dveřích nestojí policajt, který by kontroloval občanky, tak můžeme. A pokud se ti to nelíbí, je to jen tvůj problém 😎 .

lussy23
14. jún 2012

@petrajurinova male deti nemajú čo jesť presolené veci! fuj, to si matky neuvedomujú, akom im blížia? hranolky sa dajú spraviť doma, s nejakou zeleninou.

lussy23
14. jún 2012

@simona112 neurobiť si ich. 🙂 alebo im proste nedať, tý msa deti aj naučia, že nemôžu mať všetko čo chcú.

lussy23
14. jún 2012

@pastelka74 je smutné, že svoje deti nestravujete zdravo a pcháte do nich škodlivé potraviny☹ Ale je to vaša vec, sú aj horšie matky, ktoré svoje deti aj mlátia, týrajú... a ak náhodo udostanú alergie z nevhodnej stravy, ako s aim len pozriete do očí?
@simona112 - variť sa dá zdravo a lacno, to je len výhovorka, lebo sa vám nechce vymyslieť zdravé jedlo. je ľahšie navariť len jedno jedl oa dať všetkým.. Deťom treba dať dobrý základ a vtedy sa nepokazí. Vaši známi možno nemali dobrý prístup. Ale je to vaša vec, je to len smutné, že tak malé deti papajú niečo, čo je mastné a nezdravé. ☹

Ale mne je to jedno, len mi je ľúto tých detí☹ Určite ste dobré mamky, to viem, ale prečo nevariť niečo zdravšie, a nezdravé jedlá si upraviť? Napríklad ten rezeň či hranolky upiecť v trúbe, alebo na olivovom oleji a k tom udať pečenú zeleninku? Alebo rajčinový či uhorkový šalát? Dá sa to, jesť zdravšie, aj keď na to nemáme toľko peňazí.

lussy23
14. jún 2012

@simona112 a kedysi bolo inak, vzduch nebol znečistený, nebolo toľko škodlivín. Deti treba chrániť pred nezdravým jedlom, to nie je výchova v sterilnej bubline. , ale normálna zdravšia strava.

maminuska
14. jún 2012

@lussy23 kedysi som chodila do materského centra a presne takýto typ maminiek ma uplne vystrnadil.
Ja nie som ani tam ani tam , mám rada zlatu strednu cestu , to znamená že strava mojich detí nie je o hranolkách a reznoch ale ked si to daju lebo sa k tomu dostanu tak nemám hysterické záchvaty.
Deti predovšetkým treba chránit pred príliš ochraňujucou výchovou , príliš zdravou stravou , pred všetkým príliš ... lebo im raz z toho prepne.
To čo tu teraz prezentuješ som pred 12 rokmi prezentovala ja u syna a ako jediný z mojich troch detí má atopický exém ( kojený 2,5 roka, prísna strava podla tabuliek ), ako jediný má nadváhu .

maminuska
14. jún 2012

inak mimochodom kedysi som tu mala článok " ako jedna mater dozrela", tam su popísané moje cesty za normálnym detstvom mojich detí ...... od normálnej neskusenej mamičky cez hystericku furiu až po normálny mamičku zas.

petrajurinova
14. jún 2012

@lussy23 Prosím tě, co tak kdybys zkusila tyhle rady rozdávat tam, kde o ně někdo stojí. Zkus třeba diskuzi: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/zdrave-r... . Třeba se tam seberealizuješ a přestaneš se sem chodit rozčilovat nad tím, do čeho ti v podstatě nic není.

pastelka74
14. jún 2012

@lussy23 ...moja,už nebud taká úzkoprsá...netvár sa že ty máš patent na všetko,najmä na zdravú výživu,mňa tu dávaš do pozoru..o.k....ale už si sa zamyslela nad tým,že pokiaľ budeš deťom všetko zakazovať,že ich vedieš k tomu,že všetko to "zlé" a "nezdravé" ti budú pojedať za chrbtom a tajne??...vieš koľko takých neborákov ja poznám vo svojom okolí??....a neoháňaj sa mi tu alergiamy,lebo ako písala @simona112..tak práve tie deti plnia čakárne pediatrov a alergologov....lebo nevedia čo je to čokoláda,zmrzlina,hranolka či párek....nepoznajú čo je to byť upatlané od blata,lepkavé od cukríkov........a vôbec,taktiež nepochybujem o tom že chceš pre svoje deti iba to najlepšie...ale prečo ideš do témy ktorá ti zdvíha tlak??...nechápem to,ja sa k vám tabuľkovým nevyjadrujem,neleziem tam a nepresviedčam vás o opaku.....a preto som v súkromke!!!...pekný deň,@lussy23 🙂

joannas
14. jún 2012

@pastelka74 prosím tá ako to je tam vtom mecdonalde že tí píše @lussy23 že fuj ako ich tam môžeš brať? Ja som ešte nikdy v mecdonalde nebola

pastelka74
14. jún 2012

@joannas ...preboha!!! 😀 😀 😀 ...ani tam nechod..tvoje deti hned ochorejú z hranoliek a kečupu,zo zeleninového šalátu a jogurtového dressingu budú mať koprivku ako pralinky...... 😀 😀 😀 😀 ........a ty sa stej kávy nadobro poserieš..... 😎 .....ale nie,my to máme za odmenu,vysvedčenie,výletík....kávu tam majú úžasnú,zmrzku tiež a zákusky super...zeleninové šaláty odporúčam,najmä ten s kuracím grilovaným mäskom...deťom kupujeme happy mel...sú tam hranolky 😀 ,kuracie nugatky....a bojím sa napísať že kola 😀 😕 ....a hračka....nikoho nenútim aby tam chodil,my to máme skrátka radi.... 😉

dai
14. jún 2012

@simona112 to s tymi peniazmi je somarina simonka -nechcem tu zastavat lussy - len pre info... ona deticky podla toho co ja sledujem este nema, takze tak... ale je somarina ze nedostatok penazi nedovoluje varit detom inu stravu - skor pohodlie... decka predsa jedia jednoduchsie veci ako velkaci, menej solene, lacnejsie druhy maesa etc. ... myslim si ze je pre nas pohodlne im dat to co jeme my - to len k tomu...
inak mam tiez nazor ze deti by mali vyskusat vsetko, ale tak zas by mali byt aj vedene k nejakej primeranej strave - je blbost ich napchavat udeninamy ked viem ze je to tucne a vznika z toho rakovina a ich organizmus ( oblicky, pecen etc. ) to nevedia tak spracovat ako organizmus dospelych - to je len biologia - my sme teda doma sa ako decka nenapchavali klobasami aj ked ich nasi jedli a od urciteho veku nam ich davali... ale urcite nie ako 2rocnym - cize aj kedysi, mozno intuitivne, ale sme jedli ine jedla ako dospely - a to pritom nasi naozaj vela penazi nemali...

takze tolko -podla mna treba vsetko ale s mierou - a pozerat na vek dietata - myslim ze umyselne skodit nechce ziadna matka...

dai
14. jún 2012

@pastelka74 inak v mckaci som robila takze az tak nadsena tou stravou nie som 😀 aj ked na vyske, kedze som tam robila, som to jedla na kila... ale vaecsinu by som teda decku do pusu nedala ...nasa papa inak z tade len nugetky, ine jej nastastie nechuti - tie nugetky su ale tiez bordel 😅

pastelka74
14. jún 2012

@dai ...ale ved ja netvrdím že moje deti sú odchované na párkoch,hranolkách,klobáskach...tiež varím doma,aj ked nie každý deň,ale máme na tanieri aj zeleninu,mäso,ryžu,zemiaky....cestovinu...aj ja viem čo je to olivový olej a tiež málo solím,kedže malá jedáva to čo aj my....ale raz za čas???...už sa nebudem vyjadrovať,je to zbytočné,vždy sa tu nájde nejaká lussy23,ktorá bude vedieť všetko najlepšie......ako som povedala,ja tabulkové rešpektujem a neleziem im do tých ich tém,tak by sa mohli všetky ako lussy23 zamyslieť a urobiť to isté.....

pastelka74
14. jún 2012

@dai ..tak ked sú tie nugetky taký bordel...prečo jej to dávaš??...a vôbec,kto chce nech tam chodí a kto nie,nech si pečie hranolky doma....my ideme radšej na výlet,z domu preč a spojíme si príjmné s užitočným.... 😀 😀

dai
14. jún 2012

@pastelka74 no, davam jej to lebo je to len raz zacas 😀 ako som pisala, podla mna treba vsetko ale s mierou - tiez v nej nechcem vychovat nejaky pocit ze je to zakazane, lebo viem ze by ju to lakalo viac...
no, ja mam mcdonald pred domom, takze u nas to moc vylet nie je 😀

pastelka74
14. jún 2012

@dai ..no my to máme jeden je 50km a druhý 30km...poblíž zoo,zámok.....atd. 😉

dai
14. jún 2012

@pastelka74 poznam PE - som z tadial 😉

pastelka74
14. jún 2012

@dai 🙂 🙂 ...ale je ten svet malý.....

dai
14. jún 2012

@pastelka74 😀 tak tak... ja som bola minulu sobotu tu v ba na akcii jednej firmy a asi 15 ludi z pe sme sa tam stretli 😀 mozno nie je svet maly len ludi z pe je vela 😀

joannas
14. jún 2012

@pastelka74 tak to tam je faj a nie fuj...čo davas deťom mne kľudne môžeš napísať ja niesom onič iná,nás má 3 roky a je vseliniečo aj hranolky s kecupom ..aj colu pije..nie stale ale keď ja si nalejem a on tiež pita tak mu nalejem,škoda že najbližší mecdonald je odnas 150 km,vlastne prečo sa nemajú dávať deťom hranolky? Však to sú len zemiaky!

dai
14. jún 2012

@joannas hranolky v pohode detom davat mozes - tam ide len o ten tuk... ked si ich robis doma tak vies v com to robis... ako skusena hranolkarka z mc ti mozem povedat ze okrem par prvych porcii sa hranolky v mckaci ( ktore mimochodom aj mne mimoriadne chutia ale snazim sa obmedzovat ked som zistila ze jedna porcia ma 500kcal☹ ) sa frituju v litroch prepaleneho najlacnejsieho oleja 😢 preto z mc sa snazim obmedzovat - no, nasej ako pisem , nastastie nechutia... takze to nemusim moc riesit... colu inak tiez sa snazim nedavat - podla mna sa toho este napije dost ked uz do toho moct zasahovat nebudem moct - je tam kopu kofeinu a cukru ( a v lightoch a zero zase aspartany...)

joannas
14. jún 2012

@dai ale veď ja mu tej coli veľa nedávam...raz do tizdna pol pohárika