Ako komunikujete s pubertiakom?

kofa77
30. máj 2023

Otazka je jasna. Ako reagujete na vytacanie zo strany pubertiakov, odvravanie, vecnu opoziciu, vy cierne on biele...
Vybuchnete, vyleti ruka, zvysite magnezium?
Odidete z izby, nekomunikujete vobec?
Lebo ja uz neviem, ako na nho, aby sme prezili toto obdobie😒

elenka.k
30. máj 2023

@terezka1947 dcéra od 11 - 12, syn 12 - 13 ... už múdreje - že na maminu nesmie si dovoľovať ... 😝

bejbypd
30. máj 2023

@negymama a to predsa nie je o tom ci bijem alebo nebijem deti aj keď podľa mňa sú to silné slová.
To ,že ty máš hranice postavené inde je super..ja som mega flegmos rozhadze ma asi len atómovka..len myslím na to ,že ak sa takto moje deti správajú aj v skole alebo k iným..tak narovinu je to drzé a neslušné..nie každý chápe sarkazmus..A myslím ze ako deti vidia u rodiča, že slovo platí, tak budú aj oni pristupovať.. mama oco povedali ,že toto toto a to platí tak je to ozaj ..A aj oni tým pádom budú dodržiavať svoje slovo a sľúbené..
Len o tom to pre mňa je..jasme sa,vtipkujme ,blaznime sa,dotahujme, ale nie keď sa rozprávame o niečom vážnom..

salamistka
30. máj 2023

nás odvrávanie obišlo, u nás bola puberta skôr o tom, že sa dcéra stiahla do seba a komunikovala menej....

luccija
30. máj 2023

@kofa77 viem ty si raz písala, že pravdepodobne je asperger, ale neviem či ste to aj skúmali či máš len taký pocit
Moja je to ísť len v dievcenskom na bilingvali ...učiť sa nemusí pali jej to.Ale emočne sa úplne zmenila Pred 5 r pomaly plakala nad mačkou na ulici teraz je strašne chladná.Ja som mala minulý týždeň skúšky dorabam si školu to mi povedala, že som sa mala učiť skôr a viac🙂dnes mala písať veľkú písomku z bio posledné 2 t som bola zalezena v knihách tak som bola zvedavá koľko sa bude učiť 15 min si prečítala poznámky potom, že či ju vyskúšam 3 otázky 2 nevedela, že to tam nebolo písané, odkiaľ to mám a vybrala som najťažšie, aby schválne nevedela🤪skončilo to tak, že sme hodinu pozerali Instagram všetky spolužiačky, videa klebety, lebo som si bola vedomá, že fakt 2 týždne som s ňou poriadne nebola.Dnes ráno pri raňajkách si to čítala.Prave mi prišlo, že má 13 bodov z 13,5 a príde domov ako hrdinka.
Takéto veci čo píšeš ja už neriešim .Cez covid skončila s krúžkom potom prijímačky bude mať toho veľa...jej slová... krúžok nechce chodila na AJ sama si ho vybrala.Kolko x sedíme v aute ona si robí vlasy, tretí x sa prezlieka minula prišla do auta bez školskej tašky.V sprche hodinu jej nevadí, že aj ja chcem ísť mala som ísť prvá🙂
Väčšina detí sú egocentrici ja a moje pohodlie.
Ale chápem, že ráno a hneď si vytocena.Bude aj horšie...mne povedala kamarátka, že akonáhle sa zamilujú to bude 2x horšie ako puberta klapky na očiach a vôbec doma nebudú a svoje názory
Chytil ho ten šach chalani sa stále hrajú FIFA, Minecraft prídem k susede 17 r a jeho otec sa spolu hrajú.Vies upratovať z nudy nebude vyberie si to, čo ho baví.

@negymama provokuje nič iné ..ja by som mu povedala,že ho natočim nech sa vidí čo robí🙂

kofa77
autor
30. máj 2023

@luccija hej, je, aj ked vies co, ja to nejak neriesim, mne pripadal ako ja za decka,mozno som aj ja😀
sranda je, ze predtym sa mi zdalo, ze je tvrda hlava, tazko s nim, ale oproti tomu tu teraz to bola prechadzka ruzovou zahradou.
proste vzdy to moze byt aj horsie

hned mi je lepsie, ked tu citam, ze nie som sama🙂
takze asi vydrzat, nedat sa vyprovokovat a cakat, ze to prejde. a ked neprejde, v dospelosti vykopnut z domu, nech ho nezabijem

vanessad15
30. máj 2023

@kofa77 Nikdy sme na syna nezdvihli ruku, to mi príde cez a to dieťa si to zapamätá a bude robiť ešte viac zle. Určite sa nehrám na tichú domácnosť pretože to mi príde naopak veľmi detinské😀 A rozprávam sa s ním ako s človekom. Ak je nahnevaný fajn, nech odfučí a potom sa môžme porozprávať. Také, že po ňom začnem kričať ako zmyslov zbavená nehrozí..

luccija
30. máj 2023

@kofa77 asi chceme príliš veľa od nich.Mne raz jedna doktorka, keď sa ma pýtala ako mám veľké dieťa, povedala, že pubertu len prežiť.Pokym sa neflakaju, nepijú, dobre učia je to dobre.

nelili1978
30. máj 2023

@kofa77 ja keď počujem tie jej argumenty, prečo áno, prečo nie, strielala by som. /17rocna/ stokrát môžem zopakovať čo má spraviť, aj tak to ešte musím skontrolovať, lebo zabúda. Skúša mi nervy pravidelne. Rok, dva dozadu aj ruka vyletela samozrejme. Ja na tom nevidím nič zlé. Ja som tiež neraz dostala zaucho a žijem, dokonca ani traumy z toho nemám.

lujza123
1. jún 2023

Ja si práveže pubertu mojej dcéry naozaj užívam, super obdobie 🙂.
Skôr som to nezvládla keď bola úplne malička, bábätko, batoľa to bolo pre mňa obdobie kedy som o sebe ako o matke vážne pochybovala.

Som flegmatik a hlavne neznášam direktivnu výchovu v štýle : toto teraz musíš, toto nesmieš, povedala som! Pripadne vetu mojej mami "kým bývaš pod mojou strechou budeš robiť to čo ja chcem! "
Nechcem vychovať poslušne dieťa ktoré bez rozmýšľania vykonáva všetko čo mu niekto rozkaže, chcem z nej človeka ktorý síce uznáva autoritu, ale nie slepo.

U nás sa vždy diskutovalo, čiže aj to co by niekto považoval za odvravanie je u nás diskusia. Keď niečo odmietala spraviť, niekam ísť vždy som od nech vysvetli dôvod prečo, nech to podloží argumentami a nech sama navrhne alternatívu.
Hej prekruti očami, zasomre si niečo sama pre seba ale to neriešim.
Nenahanam ju do domácich prác, sama vie co a kedy ma robiť a vie ze keď to nespraví bude niesť následky...
Vie ze keď nevylozi a nenalozi umývačku do večera nebudem mat kde ja varit takže bude musieť varit večeru pre všetkých ona. Vie ze keď si nepovysava izbu bude musieť nabuduce vysavat celý dom. Ze keď nepomôže s niečím drobným na záhrade môže sa stať že sa jej ujde horšia robota....
Jednoducho vie ze stále ma doma o čosi menej povinnosti než my dospelý, vie to lebo už sme si to vymenili.

Ďalšia vec co nám veľmi uľahčuje vzťah je vzájomný rešpekt. A odo mňa ako rodica je niekedy naozaj ťažké nechať pubertiaka tak, nech si urobí vlastnú skúsenosť. Ale radšej si kusnem do jazyka občas.
Napríklad keď išla von v zime v tenkom svetríku a v lete zas naobliekana ako snehuliak. Keď doniesla podedene topánky o dve čísla väčšie, vypchala ich vatou a nosila ich aj keď v nich zakopavala. Keď ide do mesta s batohom plným kníh lebo keď je prázdny nevyzerá cool.

Skratka nechávam ju tak, nechávam ju žiť si po svojom, som sprievodca nie riaditeľ.
Toto je podla mňa kameň úrazu vo veľa vzťahoch rodic/pubertak. Vychováva a učí sa kým je dieta, potom príde puberta a vtedy už človek nespraví nič.

lujza123
1. jún 2023

@kofa77 skus úplne zmeniť prístup, pohľad na to cele. Je naozaj nutné aby bolo všetko podľa teba? Co by sa stalo keby ma syn slobodu v niektorích detailoch. Pubertaci neznášajú keď sa k nim niekto chova ako k malým deťom, cítia sa byť dospelými. Fakt pomôže keď sa k nemu začneš tak správať, dáš mu slobodu ale zároveň aj viac povinnosti a zodpovednosti.

Tebe ako rodičovi sa môže zdať ze trávi na online šachu hrozne dlho, najradšej by si mu ten mobil vzala. Lenže on nemá 5 rokov, on je takmer dospelý musí si poradiť sám. Naučiť sa odložiť ten mobil sám, pochopiť ze svet sa netoci iba okolo online hry, rozdeliť si to voľno tak aby stihol aj povinnosti . S týmto predsa bojujeme aj my dospeláci... Prokrastinacia, závislosti, marnenie času ....

Spýtaj sa ho s kým hra, zaujmaj sa o jeho svet (aj keď ti to príde ako zbytocnost a nerozumieš tomu). Prejav záujem ale zároveň sa rozprávajte o závislosti, o tom ci si to vie ustrážiť. Ci tým neotravuje život ostatným, napríklad s tým okupovanim WC.
Veľmi účinné je aj zrkadlenie, keď bude od teba niečo naliehavé potrebovať vezmi mobil do ruky, začni do neho šialene tukat a tvar sa ze ho nepočujes (proste nejako okopiruj jeho typické správanie, hlášky aby mu došlo aké to je).

beronsche
1. jún 2023

@nelili1978 tvoja posledna veta je pekny priklad racionalizovania nespravneho chovania.
Ako hovori detsky psycholog Kopriva, ked uz, tak si ok napriek tomu, ze si dostavala zaucha, nie vdaka tomu.
Fyz.tresty nie su nikdy dobrym vych.prostriedkom a u pubertiakov to plati dvojnasobne..

@lujza123 "Vychováva a učí sa kým je dieta, potom príde puberta a vtedy už človek nespraví nič." Uplne suhlasim s tymto vyrokom.
Celkovo mas fajn pristup. 🙂

danielahamar
11. jún 2023

U nás odjakživa platili pravidlá a áno, brala som aj mobil, aj vypínala pc a bolo mi to suma fuk, že sú zduti. A čo sa týka rozprávania, ak nechápu už teraz rečou dospeláka, tak začnem ako pubertiacka /slovnú zásobu/ a potom len počujem, že ako im toto môžem povedať, tak úprimne hlavne🤭. Mam len jedny nervy