Ďalšie štúdium po ZŠ u žiaka s dyslexiou

erikapeter
5. apr 2024

Ahojte,
chcela by som sa poradiť. Kde študujú Vaše deti, dievčatá s dyslexiou. Všade čítam nejaké obmedzenia a poradkyňa v škole odporúča len učňovské školy. Nevadí, ale chcela by som vedieť, kde sú Vaše deti spokojné? Ďakujem.

kacena4
5. apr 2024

vsade kde len chce, dyslexia nie je prekazka ku vzdelavaniu. dolezite je ake ma IQ ako sa jej dari adaptovat sa na vzdelvaci system. ak ma znamky 1-3 ma sancu na akukolvek skolu. ak ma 4-5 a nema predstavu co by chcela robit asi by som volila ucnovku s maturitou a zbytocne ju nezatazovala. radsej nech sa venuje remeslu v ktorom moze byt velmi doba ako teorii na gympli ktory jej nic nemusi dat neda

zuzana76
5. apr 2024

@erikapeter ake ma znamky dcera? preco ucnovka? uci sa az tak zle? mam dieta s dyslexiou, dysortografiou a dysgrafiou a planujeme gymnazium, je sikovny, uci sa dobre

zuzana76
5. apr 2024

@erikapeter nemoze jedine zdravotnu a pedagogicku, tam nemoze ist s dys poruchami

erikapeter
autor
5. apr 2024

@zuzana76 Ďakujem za rýchlu odpoveď a teším sa, že sa Vášmu synovi tak dobre darí. Dcéra uvažovala aj nad pedagogickú, takže tam sa nemôže prihlásiť?

kacena4
5. apr 2024

@zuzana76 predstavit si ze moze aj dieta s dys moze studovat na pedagogickej nie za ucitelku v MŠ ale napr. za pedagogickeho asistenta moze, alebo socialneho pracovnika ci ake ine odbory este maju

erikapeter
autor
5. apr 2024

@kacena4 Ďakujem za odpoveď.

zuzana76
5. apr 2024

@kacena4 ano, ale nie ucitelstvo, ani asistenta si neviem predstavit realne fungovanie v skolstve s takouto poruchou

viestta
5. apr 2024

@erikapeter ja som s dyslexiou zmaturovala na obchodnej, az na jednu trubu anglictinarku som so ziadnym ucitelom problem nemala a dokonca ani ziadne ulavy

pribinak
5. apr 2024

Čo je toto za nezmysel? S dyslexiou dokážeš inteligentne dedko urobiť aj vysoku školu

Aké ma dcéra známky?

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 píše zle, sj na zdravotnú kľudne môže ísť s dys
V CPPaP jej urobis posudok a podľa toho sa uvidi

behulka
5. apr 2024

@erikapeter ak ju to ťahá pedagogickým smerom, pozrite podmienky prijatia na konkrétne školy v okolí, či je to možné. Niekde áno, niekde nie. Pravdepodobne budete potrebovať aj vyjadrenie od špeciálneho pedagóga, papiere z poradne kam chodíte, možno aj psychológa. Treba začať v predstihu, aby ste to všetko stihli.
Držím palce!

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak mne to povedala vychovna poradkyňa, že niektoré školy nemoze, vies si predstavit napr lekara s dyslexiou?

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 áno. Môj lekár píše otrasne, ale odborník je výborný

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 dôležitý je posudok z CPPaP

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak tak ja nie, navyse zavisi aj od stupna poruchy, moj syn ju ma a ja som si to ani nevsimla, dysgrafiu ano, lebo pise skaredo, necitatelne, inak je velmi sikovny, v anglictine sa to napr neprejavuje, uprednostnuje komunikaciu v ANj namiesto SJL

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak ale dyslexia je o citani a pochopeni textu, to by asi ziak s takouto poruchou nedal tu vysokuy skolu, s dysortografiou a dysgrafiou asi ano

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 prosím tá, aj tá dyslexia má rôzne stupne tak zas nehadz všetky decka do 1 vreca

Ešte raz a naposledy, dôležitý je posudok z CPPaP a podľa toho sa treba zorientovať pri výbere školy

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak a ty citas co pisem, ze moj syn ju ma a nevsimla som si, cize ma asi mierny stupen, ale nie je to pre kazdeho, dyslexia je raz diagnoza a len tak sa nestrati. Medicina su kvanta knih, to by dal tazko aj zdravy jedinec, nieto este dyslektik

zuzana76
5. apr 2024

pytala som sa, ake ma dcera znamky, nevieme odpoved, aj na zaklade toho sa da odpichnut, lebo je ine ak ma dyslektik jednotky a dajme tomu zo SJL jednu dvojku,a lebo trojky a stvorky odhora dolu

simsalabim
5. apr 2024

@erikapeter pozri podmienky ku konkretnemu odboru na konkretnej pedagogickej. Dcera ma niekolkych spoluziakov s roznymi poruchami.

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 fakt sa čudujem že ti ešte odpisujem, keď je niekto prirodzene intelektovo nadaný, chce študovať, je motivovaný a má podporu tak nejaká dys ho nezastaví

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak a poznas dieta autorky? ked jej pises vehementne, ze moze ist kam len chce? pytala som sa na znamky, neodpisala. Ci aj trojkara a stvorkara by si odporucila na stupium pedagogiky?

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 bez urážky ale ty máš asi tiež nejakú dys …príspevok 17:45 píšem o posudku z CPPaP a podľa toho sa uvidi

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak tak na skole ten posudok asi maju, ked ich vychovna poradkyna odporuca ucnovku, nemyslis?

behulka
5. apr 2024

@zuzana76 mala som na VŠ spolužiačku s dyslexiou. Úspešne skončila a pokračovala aj na doktorandskom.

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 v 9. roc. sa robí vždy nový, nevieme či je kocka v 9. alebo v 8. roc., lebo deviataci prihlášky už dávali. Takze si myslím že ešte nie je v 9tacka

zuzana76
5. apr 2024

@behulka nikto nepise, ze dyslektik nemoze vystudovat VS,a le urcite nie hocijaku, ale zaivis od druhu postihnutia

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak myslim si, ze az tak zasadne sa to nemeni, urcite absolvovala rediagnostiku v 7. rocniku, ved ta sa robieva kazde dva roky, aspon nam ju robili, v piatom, siedmom

pribinak
5. apr 2024

@zuzana76 nemusela mat diagnostiku v 7.roc., nemusí sa už robiť každé 2 roky.

zuzana76
5. apr 2024

@pribinak tak my mame tak, okrem toho aj zo skoly posielame deti, pretoze ak je niekto diagnostikovany este na prvom stupni, dalej pribudaju predmety a mozu sa tam menit nejake podmienky, takze treba robit castejsie, nestaci na prvom stupni a potom az v deviatom rocniku