Fajčenie v 14. rokoch

zikaa
24. jan 2023

Zdravím maminky, môj syn potajme fajčí a ja neviem, ako mu v tom mam zabrániť. Pozná môj názor, veľa x sme sa o tom rozprávali, ako to škodí zdraviu, že to robí podľa mňa z frajeriny, veľa spolužiakov v partii fajčí. A ja mu ich neviem zakázať, lebo hoc mi sľúbi, že nebude fajčiť, akonáhle vyjde z bytu, viem, že si zapáli. Nie je problémový chlapec, len naozaj puberta robí svoje. Môžem mu ja kázať koľko chcem, hrať sa na jeho "kamošku", ci prísnu mamu, nemá to efekt. Aj vreckové som mu zatrhla, takže jediný jeho príjem je zálohovanie flias🙈 Viem, že aj my sme týmto obdobím prešli, a robili sme horšie veci, ale neviem, poraďte, existuje dáky návod ako prečkať toto obdobie??

tanculka5
24. jan 2023

@zikaa Je to síce jeho zdravie, ale kvôli tomu, že ním trieska puberta si snáď nezničí pľúca. Pusti mu dokument o fajčení a o následkoch, ktoré spôsobuje....

elenka.k
24. jan 2023

@zikaa ťažké je to puberťacké obdobie ... ak si sa s nám už porozprávala, tak ma napadlo: ak sa chce baviť na veľkáča - dospeláka, tak mu dávať dospelácke povinnosti .... plat?? Prečo by len tak mal dostávať vreckové, keď už teraz robí dospelácke veci.
Nie, teraz vážne - úprimne mu povedz, že dúfaš, že sa mu to v hlave vyjasni, dá do poriadku a prestane s tým. Dostane rozum ... a snáď sa zaľúbi a jeho dievča čo ak nebude chcieť fajčiara???
Môžeme my chrániť koľko chceme, ale poslednom dôsledku je to v deťoch 🙏 aby dostali dosť rozumu...

ivangeline
24. jan 2023

Plus,ja by som sa spytala..ci vobec vie prestat fajcit. A cim by to mohol nahradit.

estrella5
24. jan 2023

Otázne je, či už nie je závislý... A so závislosťou na cigaretách sa ťažko bojuje aj dospelému, ktorý si sám plne uvedomuje dôvody...

syslik81
24. jan 2023

kde na to berie peniaze? znizit vreckove .. kupit nahradu aj ked ani to nieje az tak zdrave ale lepsie ako klasicke ... pokial sam nebude chciet hold neprestane ... bude robit na ten just to co ty zakazes a co sa v partii smie
nema otca- nech mu skusi aspon ten dohovorit

domireb
24. jan 2023

@zikaa v 14 som fajčila,aj keby som bola bez peňazí, tak kamaráti by mi cigarety dali - hoci asi nie donekonečna. Mne na to rodič nepovedal nič, tak som vedela, že sa dá ísť ďalej za hranicu a do 16 som robila oveľa horšie veci než cigarety. Ja viem, že dnes je rodičovstvo o rozhovoroch a pekne jednať s deťmi, ale dnes už deti nevedia, čo je rešpekt voči rodičom. Ak by mne nepomáhal rozhovor, zakročím rázne. Zaracha, žiadne vreckové, zo školy domov, nakričala by som,zobrala k doktorovi, nech sa frajer pochváli čo robí a úprimne si nemyslím, že jedna po papuli od oca by bola na škodu. Vravím takto kvôli tomu, že keď teraz necháš na tom, že ho pekne prosíš, aby prestal, môže to byť horšie. Držím prsty

caroline_
24. jan 2023

@zikaa v 14 som zacala,v 20 prestala,neboj,k cigam sa dostane aj bez vreckoveho,a moja skusenost,cim viac budes tlacit tym viac sa on bude priecit

bagerka
24. jan 2023

Nám pani učiteľka hovorila, ako ju jej rodičia oducili. Dali pred nu krabicu a musela ju celú vyfajcit. Tak jej bolo zle, že v živote do ruky nechytila. Extrém, ale účinný

sojorez
24. jan 2023

Tiez som mala na strednej svoje fajciarske obdobie - frajerina, partia sa netrha... Ako prislo, tak odislo, nefajcim dodnes. Netusim, ci si to rodicia vobec vsimli. Teraz ako mama, deti vedia, ze ich rozdrapim vo dva kusy 🙈 Jasne, ze okrem vyhrazok poznaju i rodinnu anamnezu, ktorej fajcenie velmi neprospieva, takze uz len dufat, ze budu mat dost rozumu... Aj ked rozum niekedy je, len vplyv partie ho zmelie..

maranco
24. jan 2023

Toto by sedelo aj na fajčenie, že sú "nesmrteľný" a neuvedomujú si následky svojho konania.

„To, že výzva je nebezpečná či nedôstojná, si často ani neuvedomujú. Časť mozgu, ktorá zodpovedá za vyhodnocovanie rizika a dôsledky, dozrieva až okolo 25. roku života. Keď sa rozprávame o 10- až 15-ročnom človeku, vývin tejto časti jeho mozgu má pred sebou ešte dlhú cestu.“

https://najmama.aktuality.sk/clanok/Cyrt8gq/dal...

gabika0825
24. jan 2023

@zikaa Myslím si že ako rýchlo začal, tak aj rýchlo prestane. Presne ako sa tu píše, čím viac budeš zakazovať tým horšie. Cestu si k tej cigarete aj tak nájde, poprosi kamosa nech mu dá cigaretu alebo nech mu kupi krabičku, .. hocičo, nevieš kam chodi do partie, ak sú tam cigarety tak len tak sa toho nevzdá. Ale ja som tiež mala toto obdobie, cca v 16 a o rok má to preslo. Keď tak nech si radšej kupi tie ovocné beznikotinove dymky, keď už chce akože niečo fajčiť.

petricka22
24. jan 2023

@zikaa ja som sa s prvou cigaretou stretla na zakldnej skole a veru tento zlozvyk ma sprevadzal temer do tridsiatky, roky som s touto zavislostou bojovala a ako bolo pisane vyssie, ze ako prislo, tak odislo, neplati pre kazdeho.
Urcite to netreba brat na lahku vahu, ja by som zakrocila raznejsie, bez vreckoveho, zakazy a pod. I ked zrejme ani to nezaberie, no aspon to nebude brat ako samozrejmost, ktoru mu tolerujete. Ale ja som sa napr.dodnes rodicom nepriznala, ze som fajcila viac ako 15 rokov, hanbila by som sa 😀 nikdy ma s cigaretou nevideli…

pajdab
24. jan 2023

Su podla mna 2 moznosti. Budto je to pubertalny vystrelok, alebo je nieco za tym (vztah s rodicmi, ine trapenie - kolektiv, dievca, skola, pripadne ine myslienkove pochody,...) ak je to vystrelok prestane. Ak nie, tak pokial v tom vidi unik bude pokracovat. Teda pokial by sa nejaky ten problem rozumne nevyriesil a neuzavrel.. Z vlastnej skusenosti. Podsuvat mu elektricke mango melonove dymky by som urcite nerobila. Ze to vonia neznamena, ze to nie je cista chemicka aromaticka cinska neznama kvapalina..

mircalla
24. jan 2023

@zikaa Robili ste horsie veci? To som asi bola vzorna

nenne9
25. jan 2023

@zikaa moj syn zacal tajne v 16, ked bol v Nemecku na strednej.zostalo mu to, zial.nefajci vela, ale fajci:( nie z frajeriny, chuti mu to ( aj ked to niekomu znie odpudivo🙂 fajci jednu znacku a ked tu nemaju, ine cigarety si nekupi, radsej nefajci.obcas si kupuje tabak a sula si cigarety, tiez len konkretnu znacku.ma uz po 20, takze mu to nemozem zakazat, ale vie moj nazor a ze sa mi to nepaci:(

zikaa
autor
7. feb 2023

Ďakujem za vaše názory, no situácia je o to vážnejšia, že chlapec fajčí elektronické cigarety. Z kade na to deti berú peniaze?? Ja som sa to až z teraz dozvedela, preto som na ňom nikdy necítila smrad. Občas som nasla krabičku cigariet, ale nikdy som nič necítila. V partii holduju elektronickým cigaretam. Je to cool, nesmrdi to... Co vám poviem. Už sme sa s ním o tom rozprávali, že je to takisto škodlivé. My sme v rodine nefajčiari, takže sa voči tomu ostro ohradzijeme. Jeho otec (nežijeme spolu), je fajčiar. Nemajú bohvie aký vzťah, no pohrozila som mu, že ak s tým neprestane, môže ísť k ocovi a pre mňa za na si tam môžu spolu vyholuvoat, ale ak chce bývať s nami, musí s tým prestať. Tak kúsok skrotol... Zobrala som mu všetky súčiastky k cigarete, náplne... Ale fakt si to chlapec musí urovnať v hlave sam. Ma dobru kamošku, ktorú ma potajomky rad, a ta ho ťahá dolu vodou. Tiež sa modlím, že keď nastúpi na strednú, ich cesty sa rozídu, a nájde si lepších kamošov, lebo v jeho prípade sú to kamarati, ktorí ho najviac ovplyvňujú. Tiež si myslím, že s tým prestane, ak si nájde rozumne dievča, pri ktorom sa nemusí na nič hrať... Len pri dnešných deťoch som veľmi skeptická.... Bodaj by som sa mýlila. Tak ďakujem ešte raz, musíme to nejako vydržať. Keby chlapec vedel, co som ja stvarala a to som mala menej rokov🙈 o tom mu ale rozprávať isto nebudem🤭

elenka.k
9. feb 2023

@zikaa áno, správne si mu povedala,
my len potajme môžeme dúfať a veriť, že raz príde deň a zmúdrejú ...
🍀 pekný deň prajem