Hodnotenie žiakov

carcarla
19. jún 2023

Moja dcera na SS je hodnotena 5, ak nie je na hodine pocas ktorej je pisomka. Ucitel zapise 5 do triednej knihy a ta 5 je tam dovtedy, kym nenapise test. Je to v poriadku? Znamkovat ziaka znamkou 5, z dovodu, ze chybal na hodine? Funguje nieco taketo na skolach a je ti v poriadku?

heni79
21. jún 2023

@akvi Ja som ťa urazila? Kde? 😂

heni79
21. jún 2023

@adrianka2606 Všetci pracujúci, čiže aj učitelia, platia dane. 😉

carcarla
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusesita2
21. jún 2023

@carcarla a nedala učiteľka hodnotenie a ako absencia? lebo edupage to ráta do priemeru ako keby to bola 5. Napísala jej rovno 5? Pýtam sa preto, lebo na našej škole sa a dávajú

rebekamarcusko
21. jún 2023

@misana84 ale ved ona ten test napísala tusim na plny pocet,tak o com rozprávaš,že sa tomu vyhýbala. Keby to napisala na 50% nepoviem.pol slova. Ale väčšinou deti či sa vyhýbajú testom ich potom dodatočne nenapíše na plný počet bodov

carcarla
autor
21. jún 2023

ano napisala test na 100% a predtym ako jej ucitelka dokatfrala znamky mala pruemer 90% cixe nebola ziadna lajdacja. A cgybala na 1 teste, cize tych 13 znamok ktore mala mali hodnoty aj vyssie aj nizsie a to da predsa logiku, ked mala 13 znamok a iba 1 test nepisala. Aucitela rovno dala 0% xa absenciu, cuze ako 5 a nie A.

akvi
21. jún 2023

@heni79 nie neurazila si ma, to sa mne nestáva v anonymnych diskusiách, beriem ich športovo. Ale pouzila si komentár "ty si mimo" a ja som mala potrebu ti naznačiť, že označovať niekoho, že je "mimo" len preto, že má iný názor nie je príliš rešpektujúce. A domnievam sa, že nemáš záujem o debatu, keďže reagujes na niečo, čo je nepodstatné v tejto téme. Takže ak nemáš žiadne argumenty k téme a potrebuješ len niekomu dať nálepku, tak to ja nemám záujem.

nanka3
25. jún 2023

@akvi to si na omyle, rodicia nemaju ziadne pravo kontrolovat ucitela, to moze len vedenie skoly resp. skolska inspekcia, rodic moze a mal by kontrolovat len svoje dieta

nanka3
25. jún 2023

@akvi u nas na statnej skole jedna mamicka na rodicovskom povedala (prelozila dieta zo sukromnej skoly,kde platili nemale skolne 5 rokov), ze je velmi rada, ze dieta umiestnili na statnu skolu, ze nevidi ziaden rozdiel v komunikacii so skolou, poskytnutom zvdelani, dieta prijate do kolektivu ihned, akoby chodilo do danej triedy od 1. roc., takze urcite nie je pravda, ze by platene skolstvo ponukalo “vyssie/nadstandardne sluzby” v porovnani so statnou skolou….,

akvi
25. jún 2023

@nanka3 neberiem ti tvoju skúsenosť.

sulavikova
25. jún 2023

@carcarla chýba schválne iba na hodinách s písomkami? Teraz je to in, keď žiaci majú prístup k rodičovskému kontu a cez mobil si píšu ospravedlnenky. Známka 5 za neprítomnosť na teste určite nie je korektná. Určite by som jej dala možnosť test si dopísať, keď sa zjaví v škole.

janage
26. jún 2023

@nanka3
@akvi ja sa pohybujem aj v súkromnom aj štátnom školstve. Moje deti mali súkromné predprimárne vzdelávanie a štátne ZŠ a SŠ. Poznám rodičovaj učiteľov a deti z oboch strán.
A zďaleka súkromné nerovná sa automaticky lepšie.
Súkromné školy sa viac snažia rodičovi vyhovieť. Je určite iná komunikácia. Komunikuje sa viac s rodičom, na druhej strane mne v súkromnej škôlke jednej chýbali tie tzv.rodičovské, kde sa rodiča stretnú. Poznám prípady, keď rodičia brali deti zo súkromných škôl a dali deti na štátne školy lebo neboli stotozneni s kvalitou vzdelávania. Poznám aj takých, ktorí si naopak svoje dieťa v štátnej škole predstaviť nevedia a sú spokojní.
Ale tak ako medzi štátnymi školami a učiteľmi tam pôsobiacimi nájdeme lepších a horších, tak isto to je pri školách súkromných a ich učiteľoch.
Tiež pohľad mnohých závisí od ich očakávaní voči škole. Čo je pre nich a ich deti vo vzdelávaní dôležité.
Aj súkromné školstvo má rôzne typy výučby a nie každému daný typ sadne.
Poznám fantastických učiteľov na štátnych školách aj tých súkromných a tiež opačne učiteľov, o ktorých si myslím, že radšej by mali robiť niečo iné.
Tiež poznám súkromnú školu, kde bola tak veľká fluktuácia učiteľov, že bolo jasné, že tam niečo zasadné nie je v poriadku.
Chcem tým povedať, že rozhodne zovšeobecniť, že súkromné školstvo je lepšie ako štátne za mňa nie je OK.
Je iné. Má iné východiská, iné metódy, iné požiadavky na žiaka.

akvi
26. jún 2023

@janage pisala som o skolach MIMO SIETE sKOL. Nie o sukromnych skolach. To je vcelku dost rozdiel. Skoly mimo siete su plne hradene rodicmi, ziaden normativ, ziaden staly priliv deti. Musia sa obracat, aby ziakov ziskali, preto ta komunikacia tam je na uplne inej urovni. Ale samozrejme, ako pisem aj predtym, neberiem ti tvoju skusenost. Nikde nepisem, ze vsetky statne skoly a vsetci ucitelia su zli v komunikacii. Pisem, ze ja osobne citim rozdiel a znacny v tom, aky pristup ma skola, ktora je zavisla od priamych platieb a od referencii a skola, ktora je financovana statom a priliv deti je automaticky..

janage
26. jún 2023

@akvi áno dieťa chodilo do škôlky mimo siete MŠ. A pokiaľ viem tieto školy mimo siete zas majú iné pravidlá. Naša napr.vtedy nemusela tým pádom dodržiavať normy pri stravovaní a preto nebol problém mať celý deň nakrájané ovocie, zeleninu v miestnosti, kde sa hrali, obed varil dobrovoľník, rodičia už vtedy, ked v bežných MŠ to nebolo možné, mohli nosiť vlastnú stravu. Mohli vyjsť rodičom v ústrety, zatiaľ čo v štátnej MŠ nie.
Takže v niečom to tie školy majú omnoho ľahšie, aby sa prispôsobili požiadavkám rodičov. Nie sú zviazané predpismi, ktorými sa musia riadiť štátne zariadenia.
A to si myslím platí aj pre vzdelávací program, napr. sa detičky učia prvé 2 roky len tlačené písmo, dieťa na úrovni cca štvrtáka nevie ešte používať vybrané slová, teda mäkké i a tvrdé y. to je len čo ma rychlo napadlo, čo zažili naši blízky priatelia.
Môžu si vzdelávanie určovať podľa svojich potrieb, a hlavne deti si vyberajú a môžu jednoduchšie vylúčiť ak je nejaký problém a nedochádza k náprave či spolupráci s rodičmi.
A veľký problém pre obe strany nastane, ak sa zmení situácia v rodine a nemôže si rodina dovoliť platiť školné.
Ale v podstate, keď nad tým rozmýšľam aj súkromné školy, ktoré sú v sieti škôl a vyberajú školné, aby deťom dali čosi viac, predsa tiež bojujú o rodiča, aby si mohli udržať úroveň. Tiež im rodič platí za službu.
Teda podľa teba už toto neberieme do úvahy lebo sú zaradené v sieti škôl?
Mam odsledované, že skutočne výborne školy či štátne či súkromné o žiakov núdzu zďaleka nemajú.
Tie súkromné majú často obsadené aj na 2,3 roky dopredu v prípade škôlok, do škôl sú také kritériá, že veľmi ťažko sa dostať a školy si vyberajú koho vezmú.
Štátne zariadenie musí zobrať všetkých čo spádovo do školy patria. Triedy sú často obsadené nadoraz.
A je predsa veľký rozdiel, či má učiteľ v triede 10, 15, 20 alebo 25 detí, každé s iným temperamentom, predpokladmi a kapacitou zvládať učivo.

janage
26. jún 2023

Zhrniem to: pre školy mimo siete platia iné pravidlá ako pre tie v sieti. Nemožno ich teda porovnávať lebo každá má iné prostredie pre svoje fungovanie.
@akvi

akvi
26. jún 2023

@janage ano aj nie. Sukromne skoly v sieti napriklad v nasom meste nemusia vobec bojovat o klienta, pretoze ten zaujem daleko prevysuje kapacitu. Jeden zo zriadovatelov je moj kamarat, v dalsej skole som chvilu posobila vo vedeni, takze viem, ako to chodi. Mozno v BA, kde je tych skol viac, je boj o klienta. Ale v nasom meste urcite nie a skolne je velmi prijatelne, ja ked som mala decko v tej skole, tak ked som sa bavila s kamoskami, co mali deti v statnych skolach, tak ked sme zratali vsetko, co sa oni v priebehu roka skladaju na rozne veci, tak veru, o nic viac sme v podstate neplatili, akurat nas ucitelky neotravovali kazdy tyzden, ze treba doniest 5 eur na to, alebo hento.. A uz aj v tej sukromnej skole bola ta komunikacia inde, proste bolo citit, ze si vazia svojich klientov a neberu ich ako samozrejmost, ale ako partnerov. Co sa tyka komunitnej skoly mimo siete - nie je to uplne tak, ze nemusia nic dodrziavat, ved deti musia absolvovat skusky v klasickej skole a asi ziadny rodic nechce, aby jeho dieta nepreslo, pretoze ak by prepadlo, nemohlo by pokracovat dalej ako DV. Takze aj komunitna skola musi dodrziavat SVP, akurat tie cesty k tomu su ine, ako je tomu v klasike, vacsinou ovela efektivnejsie a zaujimavejsie, aj preto tam rodicia chcu tie deti dat, pretoze sa viac dba na individualitu. No a k veci - bavime sa tu v prvom rade o komunikacii s rodicom, o tom vztahu, cize riesit tu nejake stravovanie a obsah uciva je irelevantne. A teda z mojich viac ako 20 rocnych skusenosti v roznych poziciach v skolstve, ci uz ucitelky, ci rodica, ci vedenia, je moja skusenost taka, ako pisem vyssie v komentaroch. Samozrejme, ze sa to neda zovseobcnovat, rozumiem, ze je to vzdy o ludoch a aj ja som zazila aj skvele ucitelky v statnych skolach aj protivne v sukromnych. Je ale prirodzene, ze ak si klientov potrebujes ziskavat a si zavisla od priamych platieb, tak robis vsetko preto, aby si ludi prilakala a aby boli spokojni, ako vlastne v kazdej sluzbe, proste klient ide ovela radsej tam, kde sa k nemu spravaju s respektom.. A vidis aj tu v komentroch, ze ludia skolstvo nevnimaju ako sluzbu, co je podla mna chyba. A nevnimaju ani to, ze nie je zdarma, ze sa na nu skladame vsetci.. A uz vobec nevnimaju tu nespravodlivost vo financovani, alebo tuzbu niektorych rodicov po lepsej skole, lepsej komunikacii, inom pristupe..

janage
26. jún 2023

@akvi ale veď ani výborne školy mimo siete nemusia o deti bojovať. Tiež mám takmer 20rocne skúsenosti ak keď iba z pozície rodicia a priateľa školy.
Ta strava bola myslela ako jeden z príkladov, že tá škola mimo siete môže vyjsť v ústrety rodičovi lebo nie je viazaná pravidlami ako sú viazané klasické školy. A potom áno tá komunikácia je ústretová v zmysle vyjdem v ústrety klientovi a poskytnem službu, ktorú požaduje lebo môžem.
Neviem ci som sa dobre vyjadrila.
Áno deti na DV sú preskúšané, ale deje sa to v škole, kde sú prihlásené často alternatívnej. Jedno také preskúšanie som videla v dokumente o domskolakoch. Iné školy zas vôbec nemajú testy a klasické skúšanie, hodnotenie je len ústne, pričom v posledných ročníkoch postupne prechádzajú aj na tie testy či známkovanie a potom veru nie každý zvládne ten prechod na lasické stredné školy. Nedaj bože prestúpiť na klasickú ZŠ to už naši známi a nie jeden museli riešiť doučovanim a poznám aj prípad, keď dieťa z alternatívnej školy ten prechod na klasickú nezvládlo. Lebo úplne iný systém fungovania, iné podmienky. Nehodnotím absolútne čo je lepšie. Ale nepopierateľne sú tie podmienky v sieti mimo škôl a v rámci nej diametrálne odlišné.
A netreba si verejný, či štátny sektor pliesť so súkromným.
Príklad. Ak sa majitel súkromnej ustanovizne rozhodne, že on dá zľavu vtedy a vtedy takej skupine alebo na taky tovar tak to urobí a hotovo.
Ak máš, ale napríklad skolsku jedalen v štátnej škole, ktorá musí ísť podľa presne schválených predpisov, tak nemôžu Zuzke a Terke a Jurkovi dávať obedy za inú cenu ako je schválená zriaďovateľom, len preto že sa ráno tak rozhodli z nejakého dôvodu.Tiež musia jedlo vykúzliť za cenu, ktorú majú danú. Nevedia hocikde uvariť hocijakú dietu lebo oficiálne sa môžu variť len 3. Aj keby veľmi chceli predpisy nepustia. A pritom doma tiež nemáme osobitne hrnce, chladničku a sporák, keď tú dietu varíme.
Teda to nie je o tom, že nechcú, ale nemôžu a často nemajú podmienky. Väčšina škôlok mimo sieť napr. s týmto nemá problém presne preto, že sa na nich vzťahujú iné predpisy. Môžu sa chovať proklientsky.a samozrejme tí klienti si to sú ochotní zaplatiť.
Strava bol len príklad na rozdielne prostredia. Ale je predsa veľký rozdiel či môžem vybrať aké deti chcem v triede mať, či kolektív funguje, či v prípade, že nie môžeme sa s dieťaťom rozlúčiť. Lebo na jeho miesto čaká 5 ďalších. Urobiť triedu pre 5 deti je samozrejme omnoho nakladnejsie ako keď ich je tam 20.
A prístup rodičov, ktorí sa pre danú školu rozhodli bude zrejme tiež iný.
Ty máš svoje skúsenosti ja zas svoje.
Tiež sledujem dasi fakt, že aby sa nie až tak vychytená škola udržala (priznávam, nie som si istá ci je v sieti či mimo) často znižujú nároky či na vedomosti či správanie žiakov.
Ale toto sledujem aj na krúžkoch a v štátnych školách keď sa dieťa tzv.sponzora nezmesti do kože.
A tým vôbec nemyslím, že deti bohatých rodičov sú utomaticky rozmaznané stvory, čo nevedia čo so sebou. Skôr v zmysle ja platím, tak si vyjdeme v ústrety.
A v konečnom dôsledku vždy je všetko na konkrétnom pedagógovi, podmienkach ktoré má a to nie len materiálne a snahe žiaka sa učiť.

akvi
26. jún 2023

@janage školy mimo siete musia určite vynaložiť väčšie úsilie o získanie klienta, ako školy v sieti, to zase nie je fakt také ružové, ani nie kôli tomu, že by nebol záujem o takéto vzdelávanie, ale práve kôli cene. A zároveň, ak si človek za niečo platí nemalé peniaze, tak očakáva nejakú úroveň. Neexistuje, že ak bude väčšina rodičov nespokojná s učiteľkou, že zriaďovateľ to bude prehliadať a nič nespraví. V štátnej škole to tak bohužiaľ je, koľko rodičov aj vysloví nespokojnosť, ale vedenie na to kašle a rodičia sa väčšinou zmieria so stavom, pretože deti majú v triede kamošov a pod. A tak v školstve zotrvávajú aj osoby, čo tam nemajú čo hľadať. A to nie je v poriadku.

janage
27. jún 2023

@akvi ale z toho potom vyplýva, že tie školy mimo siete sú len a len pre bohatých. Takých co si to môžu dovoliť. Tam by ich nejaký normativ, čo sa platí v štátnej skole na ziaka, nevytrhol. A samozrejme, že sú finančne náročnejšie lebo mať v triede max.10 deti a iné podmienky je omnoho drahšie. To máš presne ako s jazykovkami čím menší počet žiakov tým vyššie náklady na žiaka a tým vyššia cena pre neho.
Ale vzdelanie má byť predsa pre všetkých aj menej bohatých či chudobných a je aj pre tých, ktorí v tej škole vlastne nechcú byť.
Bol taky dokument o experimente už neviem ci u nás či v CR. Tých učiteľov čo boli nominovaní ako najlepší v republike svojimi žiakmi dali na určitý čas k deťom do škôl, kde výsledky vzdelávania boli biedne. Ako to dopadne som tušila od začiatku. Tí fantasticki učitelia boli hotoví z toho ako nič pri tých deťoch nefunguje. Jeden to rovno povedal do kamery, že on nezažil za celú kariéru svoju takú ľahostajnosť k poznaniu zo strany detí.
A ešte jedna vec ma zaujala. Hovoríš stále o školách mimo siete a čo tie školy súkromné, kde tiež sa platia nie malé peniaze ako školné a do siete patria?
V mojom okolí sú štátne školy, cirkevná od MŠ po strednú a 2 súkromné. Jedna medzinárodná a jedna taka klasika, ale vyučovanie je v cudzom jazyku. V oboch sa platí školné, v tej druhej pre mňa astronomické priam. Či sú obe v sieti či nie neviem. Ale obe majú problém so žiakmi a tá prvá dokonca také, že rodicia mnoho detí brali na 2.st. preč. A co mi jedna mamka rozprávala aké tlaky škola vyvíjala priamo na dieťa, že ako jeho odchod rozvrati kolektív v triede...normálne vydieranie decka.
Úroveň výučby na 2.st slabučká, fluktuácia učiteľov vysoká.
Na klasickej štátnej ZŠ zas moje deti stretli pár naozaj úžasných učiteľov a napriek tomu, že žiadne školné sme neplatili a nič naviac od nás nedostali robili prvé posledné, aby dieťaťu čo chce vedieť dali niečo naviac. Komunikácia úžasná. Ja si ich nesmierne vážim.
A opačne učiteľka kam chodili súkromne a platíme jej na deti nemala problém navrieskat ak niečo nevedeli. Rozlúčili sme sa. Ale jej sme platili a prístup bol nakoniec omnoho horší ako u učiteľov, kde sme neplatili.
Takže za mňa nie, peniaze sami o sebe nie sú vôbec zárukou kvalitnej komunikácie. Stále vidím tú kombináciu žiak, rodič učiteľ, podmienky aké majú a čo od vzdelávania ako takého očakávajú.
Jedno dieťa je napr. v klasickej škole, ale zhodou okolností sú v triede len 15 a vieš čo? Učitelia ich triedu milujú. Chvália triedu ako sa im tam dobre pracuje oproti iným. Deti výborne vychádzajú. Lebo sú malý kolektív. V iných triedach je žiakov vyše vyše 20. Majú iné podmienky. Ale v ďalšom ročníku im hrozilo, že urobia menší počet tried, deti rozdelia a priemiesajú, aby boli splnené normy na počet detí v jednej triede a pre školu to bolo finančne únosnejšie.
A pritom učitelia čo učia by mali stále rovnaký plat. Ale podmienky v triede by sa výrazne zmenili k horšiemu.

janage
27. jún 2023

@akvi pozrela som ten normativ tak ak som dobre pozerala rok 2023 ZŠ ročne 2354.50 za vsetko, vrátane tepla a vzdelávania učiteľov t.j. mesačne cca 196e. To sa obávam, že by jedna jediná súkromná škola či mimo siete či v sieti veľmi ťažko utiahla.
Ak by chcela vzdelávať v malých skupinách, s úplne inými nárokmi na prostredie a vybavenie.
Reálne nie je možné čakať služby 5* hotela a platiť ako za 1*.

akvi
27. jún 2023

@janage tak si vezmi, že by tých 200 éčok na mesiac dali každému dieťaťu a ty ako rodič by si sa rozhodla, kam ich dáš. Ti garantujem, že z klasických škôl by zmizla minimálne tretina detí a rodičia by s radosťou doplatili nejakú stovku, dve a mali deti v komunitnej škole. Nezabúdaj, že normativ je len jedna časť peňazí a že s ňou nakladá zriaďovateľ, čiže obec/mesto. A bohužiaľ, štát je najhorší gazda. Žiaden normálny človek nebude financovať budovu pre 750 detí, keď je v nej len 250 detí ( príklad z nášho mesta). A buď tú budovu prenajme a zarobí na tom, alebo deti presunie inde. Zlý gazda tam tie deti bude držať a vyplakavat, ake je to náročné financovať. A poznám teda osobne len štyri komunitné školy a ani náhodou v nej nie sú len deti bohatých rodičov, školné sa platí prijateľné, sú tam deti rodičov, pre ktorých je vzdelanie prioritou. Väčšinou "iné" vzdelanie, ako ponúka klasika. Ale uznávam, že sa hýbem v príliš slobodomyselnej bubline nedzi ľuďmi, ktorí inklinuju skôr k unschooling-u. Takže asi nemá zmysel sa baviť o "úrovni" vzdelávania, lebo pre mňa dobrá úroveň znamená niečo úplne iné, ako pre väčšinu ľudí.

nanka3
27. jún 2023

@akvi Možno na niektorých súkromných alebo komunitných školách v menších mestách školy nemusia bojovať o žiaka, ale tam, kde je pretlak škôl je situácia už iná..... a áno, na všetkých školách bez rozdielu by sa mal dodržiavať ŠVP, a môj názor na to, akou cestou sa uberá škola na dosiahnutie cieľov obsiahnutých v ŠVP nesúvisí s tým, či to je alebo to nie je štátna/súkromná/komunitná škola, ale skôr s chuťou učiteľov.... a ešte s takou drobnosťou ako je stále omieľaný počet detí v triede. Lebo či chceme alebo nie, je obrovský rozdiel, či mám triedu s 30 žiakmi alebo s 15 (čo asi na súkromných nebýva, z vlastnej skúsenosti bolo max. na súkromných cca 15-17 detí, z toho stále niekto chýba, tak reálne bolo stále okolo 13-14 žiakov v triede, v mojej bývalej triede bolo 9 detí, a často som mala len 4 v škole). A áno, viac sa vychádzalo v ústrety rodičom na súkromných školách.... na prvom mieste bol spokojný rodič, potom žiak, a potom až niekde na konci učiteľ. V prípade nespokojnosti rodiča, učiteľ šup na koberček k riaditeľovi/riaditeľke a ten mu pekne vysvetlil, prečo a ako by mal učiteľ postupovať ďalej.... takže potom sa vôbec nečudujem, ak mi dieťa na štátnej škole povie: " ale moja predošlá učiteľka toľko nechcela, jej to stačilo takto.... " áno, jej to stačilo, veď kedy je spokojná väčšina rodičov? keď ich deti dosahujú nimi očakávané výsledky.... našťastie toto ja na našej škole nemusím riešiť, za tým čo učím, ako učím si stojím a stojí za mnou aj vedenie školy, a práve z týchto dôvodov by som už nikdy nešla učiť na žiadnu súkromnú, komunitnú školu...... jedine ten počet detí 25+ na bežných školách je už proste moc. Navyše na súkromných si škola vyberá žiaka, na štátnych je škola povinná zobrať všetky deti zo spádovej oblasti, čiže aj tá vzorka detí je rôznorodejšia. Práve pre tieto vyššie vymenované dôvody by sa podľa mňa ani nemali porovnávať súkromné školy so štátnymi...... to je akoby som porovnávala renault a ferrari (bez urážky).

akvi
27. jún 2023

@nanka3 opäť, neberiem ti tvoju skúsenosť. A ešte raz, píšem hlavne o komunitných školách. A s tým výberom detí, napíšem ti statistiku, ktorú som posielala na naše mesto, ktoré doslova brojilo proti súkromným školám a tiež som počúvala vyjadrenia, ako si súkromné môžu vybrať deti. Tak stačilo pozrieť tabuľky a sklapol aj panko primátor, keď som mu ukázala, že v súkromných školách ,(a aj komunitných) často koncia prave neuronetypicke deti, čiže deti, ktoré potrebujú väčšiu pozornosť a štátne školy si ich pohadzuju ako horúci zemiak. Čísla hovorili úplne jasne, že súkromné školy (tie v sieti) , majú o 15% viac práve takýchto detí. A ako som písala vyššie, ja očakávam od komunitnej školy diametrálne odlišný prístup, sú pre mňa oveľa dôležitejšie atribúty, ako učivo, čiže pre mňa dobrá škola je niečo úplne iné, ako pre teba.

misana84
27. jún 2023

@akvi ciže definujte co je to kvalitna škola! z poslednej vety usudzujem, že z vasich deti nebudu lekari, IT, pravnici...lebo deti sa musia naucit sa ucit a osvojit si hlavne poznatky.....suhlasim, že deti, ktore potrebuju specialny pristup je lepsie dať do sukromnej školy

nanka3
27. jún 2023

@akvi oki, v tomto súhlasím, že deti so zdravotným znevýhodnením majú lepšie podmienky v komunitných/súkromných školách, ale určite to nesúvisí so štatútom/typom školy, to že si ich štátne školy pohadzujú (ani nie školy, ale skôr rodičia hľadajú niečo, čo štátna škola pri súčasnom fungovaní poskytne ťažšie ako súkromná), dôvod je ten, že v triede máš veľa žiakov, v klasickej škole je normatív tuším 31-32 a to ozaj v komunitných nemáš, takže tam je učiteľ schopný venovať väčšiu pozornosť žiakovi, jeho prístup k žiakovi, ako ty píšeš, je individuálnejší. Ale to ozaj nesúvisí s tým, že by bola neochota u učiteľov alebo vedenia.... veď aj u nás mám v poniektorých triedach aj 5-6 detí s individuálnymi vzdelávacími potrebami, poniektorí majú asistenta, no mnohí nie a keď mám ďalších 20-25 ostatných detí, je to ozaj náročné. Ak by aj na štátnych školách bol max. počet detí v triedach 20, tak ver tomu, že mnohí rodičia by možno o súkromných ani neuvažovali.....

akvi
27. jún 2023

@misana84 pre každého je kvalitná škola niečo iné. Mne najviac vadí práve tá školská monokultura. Monokultura nie je dobrá asi v žiadnej oblasti, každý človek je jedinečný, takže snažiť sa vytvárať identické vzdelávacie prostredia a vzdelávacie kultúry je proste zle. Komunitné školy vznikajú práve preto, aby naplnili potreby nejakej konkrétnej komunity a to ja vidím ako cestu k rôznorodosti. Čiže ak je niekto v súlade s tým, čo sa deje v klasickom školstve, je úplne v poriadku, ak má možnosť tam mať svoje deti. A tak isto by mali mať tú možnosť všetci, čo s existujúcim klasickým školstvom neladia. A mali by mať možnosť vybrať si školu, ktorá bude bližšie ich hodnotám. A ak sa pýtaš na moje kritériá dobrej skoly, tak ja suzniem so slobodnými školami.

akvi
27. jún 2023

@nanka3 áno, súhlasím s tým, že aj v klasickom školstve by sa veľa znenilo k lepšiemu, ak by počet detí v triedach bol podstatne nižší. Ale ako píšem vyššie, pre mňa je dôležité aj niečo iné, čo ani nižší počet detí v triede nevyrieši. Ale to už sme v inej téme.

misana84
27. jún 2023

@akvi rozumiem ale škola by mala v prvom rade vzdelávať a ukázať všetke možnosti čomu sa môžu venovať, načo majú načo nie...ci radsej chcu sa vzdelávať dalej alebo sa chcu venovať remeslu....vychovávať a formovať dieta maju hlavne rodicia...ale myslim, že v školách sa nájde aj veľa učiteľov, kotrí to robia aj za rodičov v niektorých prípadoch

akvi
27. jún 2023

@misana84 súhlasím. A toto z môjho pohľadu lepšie poskytne práve slobodná škola. Pretože tá sa neobmedzuje len na predmety, ale má oveľa širší záber. A zároveň dokáže nechať dieťaťu aj priestor ísť viac do hĺbky, ako ho niečo zaujme. V klasickej škole je hlavný problem, že chce od všetkých všetko rovnako, plus obmedzuje to poznanie len na vybrané predmety, ktoré už dávno nereflektujú šírku dnešného sveta.

nanka3
27. jún 2023

@akvi hmmm, aj to že sa chce na bežných školách od každého všetko rovnako nie je pravda, ja na svojich predmetoch prihliadam na to, že niektoré deti sú lepšie v tom a druhé v onom…. takže aj toto sa už aj na bežných školách mení, a od integrácie, sa postupne prechádza k inklúzii s individuálnym prístupom, a podľa všetkého, rozdelenie vzdelávaniana 3 cykly na ZŠ prinesie školám a učiteľom väčšiu voľnosť pri výbere a hĺbke tém preberaných v školách….