Kedy kúpiť dieťaťu prvý telefón?

usmievavedievcatko
13. dec 2018

Dobrý deň idem si sem po radu otázka je jednoduchá kedy dať dieťaťu prvý telefón?
Môj syn bude mať vo februári 13 rokov a rozmýšľam nad prvým mobilom že by už bol čas do školy aj zo školy chodí so mnou alebo s manželom tak neviem či to je potrebné , ďakujem

simca06022011
18. dec 2018

@hanata len zase môže byť že ak mobil bude niečo extra, zakázané, to dostupné stane sa to pre to dieťa viac lákavé. A napr. Aj dospelí môže byť na to. Závisly. Ja sa snažím držať to v norme, treba ti volať? Zavolaj... Chce pozrieť YouTube, ok pozri si miesto telky pol hodinu...

@tiumen už u 2.cjy Som videla v úlohách pozrite na internete, precvičíte na internete... Ignorujeme to intenzívne. Pozrie to v encyklopedii. Jedine čo jej dovolím je keď končia lekciu z aj tak si to preči v aplikácii na riadnom počítači. Čiže žiadne krcenie sa pri mobile/tablete/nb...

karolka1
18. dec 2018

Moja dcéra bude mať na jar 12 a mobil nemá a ani veľmi nenalieha, žeby ho chcela 🙂 som na ňu pyšná, pretože naozaj všetci spolužiaci majú. Na hry, YouTube, fb má doma tablet, ale keďže bývame na dedine, do školy má 2 minúty chôdze, doma ju vždy čaká stará mama, je pre ňu absolútne nepotrebný. Budem sa snažiť uchrániť ju od toho čo najdlhšie :D

hettinka
18. dec 2018

@karolka1 na jednej strane ju chránis a na druhej má v 12 rokoch Facebook, čo ani nie je v súlade s pravidlami FB. Chyba mi v tom logika...

Ja deti vediem k tomu, že mobil je v prvom rade na telefonovanie, komunikáciu. Nie na somariny, hry, YouTube a Facebook.

karolka1
18. dec 2018

@hettinka kde som napisala,ze ma svoj fb? Na tablete si pozera fotky znamych a videa cez moj profil. Okrem toho,tablet je zaheslovany ;)

dskjhfdlkdjhl
18. dec 2018

@karolka1 sice sa pytas niekoho ineho, ale tu kopirujem z Tvojho prispevku:
" Na hry, YouTube, fb má doma tablet, "Takze odtial ma @hettinka info o FB.

hettinka
18. dec 2018

@karolka1 sama si písala, že chodí na FB. Môj mladší má mobil a na FB nechodí, dcéra má FB od 13 a už tam nechodí. FB je u mladých dávno out. Cela “ochrana” nie je o tom, či dieťa má alebo nemá vlastný mobil, ale o tom, čo mu rodič na tom dovolí robiť a či ho vedie k tomu, že je to hračka, alebo nástroj komunikácie.
Nesúhlasím s kupovaním smartphonu (ani tabletu či PC) na hry a YouTube, ale akonáhle sa dieťa pohybuje samo, mobil je fajn pomocník. My do školy syna vozíme, ale stalo sa, že sa niečo zmenilo, zdržala ma zápcha na ceste, natiahol sa tréning a stále otravovať učiteľky, trénerov a vychovávateľky nechcem.

miricka77
20. dec 2018

@pininka To iste som chcela napisat aj ja.Vsak vsetko do skoly pomaly treba na pc.

miricka77
20. dec 2018

@valerya Sorry,ale prvak isto nehra na husle ani hodinu,ani dve.V prvaku sa akurat tak uci drzat husle a slacik a taha prazdne struny,uci sa tahat slacik.Takze dve hodiny nema co hrat.Zas nerob zo syna superhrdinu.ja hram na husle 35 rokov,stale aktivne,tak nieco o tom viem.No.

pininka
20. dec 2018

@miricka77 neverím že sú až také rozdiely medzi školami že niekto v siedmej triede nepotrebuje počítač. Dnes keď si pozrie človek inzerát na prácu, neexistuje robota kde nepotrebuješ mať znalosti Pc, takže k počítadlam sa už asi nevrátime. A ako som písala, nie počítače a mobily sú zle, ale rodičia majú vedieť mieru. Ale tak ľahšie je robiť si z toho strasiaka.

ollynka
20. dec 2018

vážne ? my zvažujeme dcérke dať mobil už ked nastúpi do 1.ZŠ ! Len s tým zákl.hovorom že nám zavolá v prípade potreby a my to hradíme, myslím že také služby ponúkajú siete. Neviem, kradnú sa mobily v školách?

petravas
21. dec 2018

@pininka
Veď dnes uz s pocitacmi a projektormi funguju aj skolky nie to este skoly 🙂 Moja 2 rocna chodi do statnej skolky a kazde rano im premietaju rozpravky cez pocitac. Takze darmo sa niektore maminy snazia zo vsetkych sil, v dnesnej dobe sa tomu deti neubrania a radsej skor nech si zvykaju ako potom chudiatka dostanu telefon na strednej skole a nevedia co s nim skor 🤦‍♀️ Mne to niekedy pride ako by niektore silou mocou chceli zo svojich deti spravit neandertalcov v 21 storoci alebo sa nevedia zmierit aka doba nastala. A pritom ozaj su to uzitocne veci do buducnosti.

pininka
21. dec 2018

@petravas presne ako píšeš, mne to príde celé smiešne, pretože moje deti majú aj počítač aj mobil a aj tak väčšinu času trávia vonku a na kruzkoch. Takže reálne používajú mobil veľmi málo a starší syn len na to,aby sme vedeli ako došiel, či mu neušiel bus, že ostane dlhšie v škole a pod. Mladší ani nemá kartu a ani ju mať ešte nebude. My sme ozaj v škôlke robili s deťmi veľa cez interaktívnu tabuľu a počítač, lebo jednoducho pokrok sa nezastaví. A deti to mali veľmi radi. Snáď sa ozaj nechceme vrátiť do 90 rokov kedy mali počítač iba vyvolení a ostatní sme na to v škole len cumeli

valerya
21. dec 2018

@miricka77 sa len smejem 🙂 Chcete sa pozrieť ako hrá?
https://www.facebook.com/valeria.pekova/videos/...

miricka77
21. dec 2018

@valerya Na prvaka hra super,urcite teda nehra prvy rok.To uznavam,je velmi sikovny.Ale aj tak by mal poznat aj nieco ine a nielen drinu na husle.Lebo toto ma tazko vydrete.

valerya
21. dec 2018

@miricka77 Hrá tretí rok. Má úžasnú pani učiteľku. Nikto by nedokázal donútiť také malé decko aby robilo niečo, čo nechce. Takže môžete mi veriť, on to miluje. Každý deň si poskladá všetky noty čo má, všetky úlohy a mastí 🙂 1,5 hodiny zbehne ako nič. Veľakrát sa stane, že večer si dá ešte hodinku.

valerya
21. dec 2018

@miricka77 prvák je v škole aj na hudobne, dvakrát mal prípravku v hudobnej

montemotherone
21. dec 2018

Len otváram oči 🤦 kvôli akým sociálnym väzbám potrebuje dieťa mobil? Aby čumel celé hodiny na displej? Vôbec sa nenechaj zmagoriť tlakom okolia. Nech si užije reálneho života.
Moje dieťa malo mobil od 3.ročníka z čisto praktického hľadiska. Chodila na krúžky, potrebovala som vedieť kde je, či je v poriadku. Teraz v 16-tich je občas na FB, Instagram nepoužíva... Sú to zlodeji času.
Skôr som sa pozastavila nad tým, že v 13-tich chodí do školy aj zo školy s rodičmi :-/

usmievavedievcatko
autor
25. dec 2018

@montemotherone to je problem?

dadulala
26. dec 2018

moj nazor, 13 roc.ano, v pohode bude sa tesit pokial sa nestane jeho otrokom.Moji maju 10,13r,obaja ich maju, ale zakaz zapinat data, kredit maju na telefonovanie a sms ky.Ak si chcu nieco riesit cez net, wifi maju doma.Nie su to vrcholovi manazeri ktori musia byt v spojeni so svetom 24 hod.denne.Do dna ked dostavaju mes.kredit musia mat zostatok aspon 0,50 e.Mladsi ho do skoly nesmie nosit, je stvrtak, a nebude ani v 5 triede, skolu ma cez cestu, v skole ho absolutne nepotrebuje.Ked sa nieco stane, ucitelka vola. Starsi ho uz ma v skole, cestuje do skoly a na kruzky cez cele mesto.Nikdy by som nedovolila mobil, pocitac do 6 tich rokov, uz vobec nie malym drobcom v kocikoch a pod.Viem co pisem, pracujem v cspp a tato doba je chora.Prerozpravat kratky pribeh podla obr.dieta nedokaze, ale na mobile viac ako ja.Smutne ....Preco asi Steve Jobs svojim detom smartfony nedal ? 😊

avanti
11. jan 2019

Mam tip na dobru knizku o vychove deti z pera slovenskych autorov - prisposobenu na slovenske pomery, kde je naozaj ucelene a dokazmi podlozena - spracovana tematika pouzivania smartfónov, TV, ci tabletov u deti v prvých 2 kapitolach = naozaj odporucam si precitat, uz nech si kazdy z toho vezme, co chce. Oplati sa precitat samozrejme aj dalsie jej kapitoly. Precitala som cez Vianoce, tak preto az teraz pridavam tip.
Slavka Kubikova - Klub nerozbitnych deti