Maturita z dejepisu a geografie

gabika235
5. sep 2018

Ahojte😊 Chcela by som sa poradit ohladom mojej sesternice. Chce ist maturovat z dejepisu a geografie, ale nevie kam na vysoku skolu. Popripade by isla maturovat biologia+dejepis alebo geografia+biologia. Dakujem za vsetky rady😊

zuzanka.zuzu
5. sep 2018

dnes je to už pomaly jedno kto ide z čoho maturovať, aj z technických učňoviek chodia na sociálnovedné odbory... čiže výšku nech si vyberá podľa toho čomu sa chce v budúcnosti venovať. a maturitu nech si vyberie podľa toho - nie naopak, že podľa maturity vyberám vysokú 😉

hettinka
5. sep 2018

presne tak, najskôr by mala vedieť, čo chce študovať a čo jej treba na prijímacie skúšky ... a podľa toho si vybrať maturitné predmety.
Pokiaľ ju baví dejepis a geografia, tak možno by mohla medzinárodné vzťahy, politológia, alebo niečo tým smerom. Napadá mi ešte geodérzia a kartografia, prípadne cestovný ruch.
Tiež možno ekológia, ale tam je skoro nulové uplatnenie.
Prípadne učiteľstvo tých predmetov, ale potom odporúčam skombinovať ešte s cudzím jazykom (z toho maturovať musí, takže sa mu bude venovať). Kombinácia BIO-GEO je vcelku bežná, DEJ-BIO alebo DEJ-GEO by si musela zistiť, či je to vôbec možné spolu študovať.

erikavesela
5. sep 2018

Ja mam maturitu z geo, vystudovanu geografiu-kartografiu na prirodovedeckej fakulte uk v ba....najlepsie je teda matua z geo a potom ju ist studovat, ako pisu vyssie, na kombinaciu gio-bio je a vzdy bol obrovsky naval...ak by mala otazky, kludne napis

martyzpp
6. sep 2018

@erikavesela Ahoj, mňa by zaujímalo či si sa uplatnila v tomto odbore? Ja mám taktiež vyštudovanú Geografiu ale zatiaľ v odbore nepracujem...

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp nie, skoro nikto z mojich kolegovv odbore nepracuje..dvaja ostali na fskulte, jeden robi v gb v nejakej kartografickej firme a jefna pracuje na obecnom urade...ok to ma nievlco s verejnou spravou...inak nik a statnicovali sme asi 40...kde si studovala?

vamajka
6. sep 2018

@gabika235 aj syn tak maturoval na gympli a isiel na pedagogicku AJ+SJ

lucik194
6. sep 2018

aj ja som chcela ist studovat geografiu - dejepis, dokonca som z oboch predmetom maturovala..... v ten rok a x rokov potom tu kombinaciu neotvarali... ale na komenskehouniverzite minuly rok /predminuly taku kombinaciu predstav si ze otvorili, .... dejepis sa studuje na filozofickej a geografia na prirodovedeckej.... uplatnenie akuratne ucitelstvo .....
a viem ze aj v kosiciach sa dalo tak studovat historia / geografia...

biologia / geografia sa studuje na prirodovedeckej, ale je to ucitelsky smer....
historia / biologia neviem ci sa da studovat, o takej kombinacii som nikdy nepocula... ale tiez to bude medziodborove studium.... (prirodovedecka/filozoficka)

co sa tyka uplatnenia.... no ma aspon safnu co by chcela robit? lebo s geografiou sa vie uplatnit .... ale skor tak specificky.... to je nadlho vypisovanie....

martyzpp
6. sep 2018

@erikavesela aj som si myslela. Študovala som v Košiciach na UPJŠke a skončili to rovnako ako u vás. Dvaja robia na fakulte a ostatní robia niečo úplne iné. Ale je to taká škoda, štúdium ma bavilo a Geografia je krásna veda, len ten systém je nastavený akosi zle. Máme kopu základných poznatkov z rôznych vied Geo ale ani z jednej nie sme odborníci. Ale aj ja som bola hlúpa, chcela som študovať meteorológiu v BA ale bála som sa, že to nezvládnem a KE mi boli bližšie srdcom...

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp no, ja som tiez vhcela ist studovat meteorologiu...ta sa stufovala z casti na matfyze, ale tri roky po sebe ju neotvarali, lebo bolo malo uchadzacov, museli sme byt 8 a bolo nas len 5...po 6.semestri sme sa mohli rozhodnut a prestupit som mohla do ukoncenia skoly...zial to nevyslo

martyzpp
6. sep 2018

@erikavesela aká náhoda 🙂 to som ani nevedela, že neotvárali, možno ak by som sa aj hlásila tak by som sa tam nedostala

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp len pre doplnenie v mojom pripade sa bavime o rokoch 96,97, 98..v 99 som statnicovala

martyzpp
6. sep 2018

@erikavesela aha, tak u mňa t

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp dostat by nebol problem, skor bol v mojom case problem naplnit stavy...vtedy bola u nas moznost humanna geo, regionalna geo, gyzicka geo, kartografia, meteorologia....nakoniec som skoncila na humannej geo a demografii...smer doprava...asi poznas mena ako korec, spisiak, bucek, slavik , mladek...u tych som studovala....

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp nedopisala si, alebo nezobrazolilo

martyzpp
6. sep 2018

@erikavesela áno, odoslala som skôr ako som dopísala. Chcela som len napísať, že u mňa to bolo až neskôr 2014-2016. To už sa možno otváralo. Ale čo ja viem, podľa mňa aj 5 meteorológov je lepších ako žiadny, mohli to otvoriť...

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp myslim, ze islo o financne hladisko

erikavesela
6. sep 2018

@martyzpp len pre zaujimavost...erik tomas bol moj spoluziak...normalne sa za to hanbim🤨

martyzpp
6. sep 2018

@erikavesela aaaale ba, to je super :D

gabika235
autor
9. sep 2018

Zatial rozmyslala, ze by isla studovat historiu alebo archivnictvo na filozoficku fakultu do BA, ale nevie, ci by sa niekde uplatnila. Nepoznáte niekoho kto tam studoval?

judar
9. sep 2018

@gabika235 na take odbory sa skoro nik nehlási a tí čo sa hlásili to aj tak vzdali....a uplatiť sa v týchto odboroch je sakra ťažké tí čo vôbec vyjdu takýto odbor skončia buď na úrade alebo niekde inde lebo niesu to moc žiadané pracovné pozície a aj keď niekoho hľadajú tak dosadia si radšej po známosti niekoho to hlavne pri archivníctve ...historia ako dejepis leda tak školstvo

petka47
30. okt 2018

Ahojte, mne na maturity strasne pomohla tato stranka https://zmaturuj.zones.sk/

Predovsetkym tieto sekcie, kde najdete naozaj vsetko o maturite.

Maturita - všetky testy, témy a informácie
https://zmaturuj.zones.sk/maturita/

Maturitné testy
https://zmaturuj.zones.sk/maturitne-testy/

Vypracované maturitné témy a otázky
https://zmaturuj.zones.sk/vypracovane-maturitne...

Učebné stredoškolské poznámky
https://zmaturuj.zones.sk/ucebne-poznamky/

Potom som pouzila uz len moje poznamky zo skoly. 🙂