Pomoc s príkladom z matematiky

gomak
4. apr 2022

Znázornite teleso s pôdorysom tvaru kruhu, nárysom tvaru štvorca a bokorysom tvaru trojuholníka, ak priemer kruhu d je daný ako pätina súčtu číselných hodnôt vyjadrujúcich deň a mesiac Vášho narodenia. Ostatné údaje (r - polomer kruhu v pôdoryse, a - dĺžka strany štvorca v náryse, c a v - dĺžka základne a výšky na základňu trojuholníka v bokoryse) je z neho potrebné pred znázornením dopočítať. Výpočet, resp. zdôvodnenie výberu konkrétnej hodnoty uveďte priamo v online texte zadania. Obrázok resp. fotku telesa s vypočítanými hodnotami pomenujte svojim priezviskom a vložte do tohto zadania.
Kto vie, prosím o pomoc. Dakujem vám.... Potrebujem postup, svoj datum si potom doplnim.
Ešte raz ďakujem za pomoc..

zuzana9393
4. apr 2022

To co? 😅 nerobi sa to cez nejaky konkretny PC program?

gomak
autor
4. apr 2022

môže sa to robiť v geogebre, alebo len tak rukou nakresliť.

gomak
autor
4. apr 2022

@zuzana9393 hlavne potrebujem vypočítať dané údaje

katkamatka7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gomak
autor
4. apr 2022

@katkamatka7 kde toto nájdem?

katkamatka7
4. apr 2022

@gomak Mne pomohol vyhľadávač.

katkamatka7
4. apr 2022

@gomak Ak pomohol obrázok, dovolím si ho vymazať, nie som autorom 😉

h2
4. apr 2022

Opravte ma niekto, ak sa mýlim, ale priemer kruhu je zároveň dĺžka strany štvorca a dĺžka základne aj výšky trojuholníka.

gomak
autor
4. apr 2022

@h2 aj ja som si to takto myslela, ale nebola som si istá.... takže zrejme to tak bude. Už len naučiť sa pracovať s geogebrou, nejde mi to vôbec. Dakujem za pomoc.😉

katkamatka7
4. apr 2022

Nemám k dispozícii geodebru ani podobný nástroj, no snažím sa predstaviť si toto:
ak je trojuholník rovnoramenný, s rovnakou výškou a základnou, bol by na mieste obrázku štvorca obdĺžnik. Ak je trojuholník rovnostranný, jeho výška nie je rovnaká ako základňa. Vtedy je obrázok štvorca štvorcov.
Platí to?

katkamatka7
4. apr 2022

Nenarysované, nakreslené pomôže?

mb2021
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katkamatka7
4. apr 2022

Niečo mi v ženskom myslení vraví, že:
rovnaká výška trojuholníka a rovnaká základňa nebude rovnostranný trojuholník. => Štvorec nebude štvorcom, ale obdĺžnikom => Dané teleso nie je reálne zostrojiť v podmienkach daných .....
Údaje potrebné vložiť do zadania úlohy => meno vynálezcu, ktorý to dokáže

h2
4. apr 2022

@katkamatka7 Ale odkiaľ stále berieš ten rovnostranný trojuholník? Nikde sa nepíše, že je rovnostranný. A ani nie je. Je rovnoramenný.

katkamatka7
4. apr 2022

@h2 No snažím sa vyvodiť si štvorec z rovnoramenného trojuholníka. Nejde mi to, ukáže sa mi obdĺžnik.

h2
4. apr 2022

@katkamatka7 No musíš si dať taký, ktorý má rovnako dlhú základňu aj výšku. Veď si to skús nakresliť. Napr. 5 cm.

katkamatka7
4. apr 2022

@h2 Áno, rovnako dlhá základňa a výška. Zmeraj dĺžky vzniknutých dvoch strán. Navzájom sú rovnako dlhé, ale nie sú rovnako dlhé, ako základňa. Odpovedá Pythagoras, Prečo.

h2
4. apr 2022

@katkamatka7 Prosím Ťa, veď to je práve rozdiel medzi rovnostranným (má rovnaké všetky strany) a rovnoramenným (má rovnaké len 2 strany - ramená).

katkamatka7
4. apr 2022

@h2 Áno. A to znamená, že rovnostranný trojuholník nemá výšku s hodnotou dĺžky jeho strany.

h2
4. apr 2022

@katkamatka7 Ale o rovnostrannom tu celý čas hovoríš len ty. 🤷🏻‍♀️

h2
4. apr 2022

@katkamatka7 Neviem bohvieako kresliť, tak som si pomohla týmto štvorcovým papierikom. Máš v ňom rovnoramenný trojuholník. Výška a základňa sú zhodné.

dskjhfdlkdjhl
4. apr 2022

@h2 mas to dobre, polomer je polovica priemeru, vsetky ostatne rozmery (strana stvorca, vyska v trojuholniku) budu mat velkost ako priemer.

katkamatka7
4. apr 2022

@h2 Popravde, rada by som sa dozvedela, prečo predpokladám riešenie v rovnostrannom. Možno niekto vysvetlí.

gomak
autor
5. apr 2022

@mb2021 veľmi pekne dakujem

gomak
autor
5. apr 2022

Ďakujem vám za pomoc, vážim si to o to vačšmi, že sa vôbec nepoznáme a boli ste ochotní mi pomôcť. Ešte raz , vrelá vďaka. 🙂❤