Projekt chémia, využitie plastov v každodennom živote

5. jan 2023

Ahojte, syn dostal za úlohu spraviť projekt na tému Využitie plastov v každodennom živote.
Jeden spravil, ale nebol podľa učiteľkiných predstáv. Skúša hľadať niečo na túto tému, ale nejako sa zatiaľ nič nepodarilo.
Vopred ďakujeme za každú pomoc. A, prosím robí si ho sám

lindous
5. jan 2023

Ktorý ročník? Akú formu má mať projekt? Ako poňal ten prvý a čo presne mu vytkla? 🙂 od toho by som sa odrazila, skús trošku konkretizovať, pomôžeme lepšie

nelca84
5. jan 2023

A co konkretne neviete?

autor
5. jan 2023

@lindous Ahoj, je to deviaty ročník,
syn to pochopil takto a poslal to v takejto forme
Bude to na dlhšie
Využitie plastov v každodenom živote
V takmer vo všetkých obchodoch je možné zakúpiť si vrecká na ovocie a zeleninu, ktoré sú z prírodných materiálov, dajú sa umyť, vysušiť a používať opakovane. V prípade, že chcete využiť ešte "domáckejší" materiál, vyrobte si vrecká zo starších záclon alebo sieťoviny, ktoré vám poslúžia úplne plnohodnotne.
Nákupné igelitové tašky sú dnes už takmer výnimkou. Pri nakladaní nákupu už mnohí z nás zodpovedne používajú jutové, bavlnené alebo organzové a mušelínové nákupné tašky, ktoré vydržia takmer neobmedzene dlho.
Namiesto mikroténových vrecúšok sa na uchovanie jedál v chladničke či na desiate do školy a práce do popredia dostávajú voskované obrúsky, ktoré sú taktiež umývateľné, neprenášajú pachy a sú 100% hygienické.
Na uchovávanie trvanlivých potravín sú vhodné sklenené a kovové nádoby a dózy, ktoré sú ľahko udržiavateľné, chránia potraviny pred vlhkosťou, zoschnutím, prenášaním pachov, ale sú aj chránené proti moliam alebo bytovým mravcom.
Na obed so sebou, kávu alebo iný nápoj, ktorý si dnes objednáte , využite vlastný obľúbený obedár, termohrnček alebo inú vhodnú nádobu.
A na záver spomenieme obmedzenie jednorazových plastov. Preferenciou by mal byť výber nebaleného ovocia, zeleniny, pečiva a ďalších potravín s rýchlou spotrebou. Nie vždy je možnosť výberu, ale ak je, voľba by mala byť samozrejmá

autor
5. jan 2023

@nelca84 nevieme nič k tejto téme vhodné nájsť

katka700
5. jan 2023

Dnes je z plastu skoro všetko, oblečenie (polyester, nylon, lycra), vodovodné potrubia, trúbky, diely spotrebičov, v autách je kopec plastov, plast sa používa v stavebníctve, 3d tlači, je toho veľa a určite nájdete ak budete hľadať. Len je pravda že sú učitelia čo vždy chybu nájdu, držím palce aby pokus číslo 2 prešiel 😊

avanka
5. jan 2023

Skús nakuknúť na stránku Tchibo, oni vyrábajú oblečenie z PET fliaš a myslím, že tam majú aj niečo napísané k gomu

nelca84
5. jan 2023

No mne to pride, ze on pisal presny opak ako bolo zadanie, cize ako plasty nepouzivat. Asi to nepochopil spravne. Ma pisat o tom, kde sa s plastami v kazdodennom zivote stetavame. Napr. obaly na potraviny, oblecenie, plastovy nabytok, hracky, bezny spotrebny tovar... teraz uz mas tamer vsetko z plastu.

uglybetty1234
5. jan 2023

Kopa znaciek vyraba bundy z pet flias. Na vyske som mala projekt na temu vyroba sportovych povrchov z tenisiek, pripadne z pneumatik. Mrknite na net

autor
5. jan 2023

@katka700 ďakujem

@avanka ďakujem, pozeráme to, ale nie je toho veľa

autor
5. jan 2023

@nelca84 asi si to zle vysvetlil a nenašiel to správne o čom mal písať

autor
5. jan 2023

@uglybetty1234 no má spraviť aspoň štyri slajdy a zatiaľ nič také vhodné nenašiel, aby bola spokojná

slovenka753
5. jan 2023

Skôr si myslím ze je to príliš stručne na 9 ročník a nie je vôbec zrejme ze to je projekt na chamiu.

lindous
5. jan 2023

A čo to je za predmet? Chémia? Asi by som išla na to trošku odbornejšie, teda s akými rôznymi plastami sa stretávame každý deň (teda konkrétne z akých polýmerov sú vyrobené rôzne plastové veci každodennej potreby) a aké sú ich vlastnosti, výhody, nevýhody, možnosti recyklácie atď, keď ho zaujíma aj táto ekologická stránka veci, tak môže spomenúť napr. na 1 slide aj tieto negatívne dopady na životné prostredie, ako dlho sa rozkladajú, ako ohrozujú zviratá, mikroplasty, ... 🙂

autor
5. jan 2023

@slovenka753 je to chémia 9 ročník

autor
5. jan 2023

@lindous áno, chémia, a má to byť napísané stručne

autor
5. jan 2023

@uglybetty1234 ďakujem

uglybetty1234
5. jan 2023
nelca84
5. jan 2023

Zadala som do google "plasty okolo nas" "plasty v nasom zivote" a podobne spojenia a materialu aj na 10 slajdov, neviem preco vy ste nic nenasli.

uglybetty1234
5. jan 2023

Kludne nech si hodi tie texty do prekladaca ak nerozumie a vytiaune si zaujimave info. Prihodi aj video a bude to ok ;)

lindous
5. jan 2023

Tak v prezentácii by sa nemal rozpisovať, skôr podľa mňa len odrážky k obrázkom, nie takýto súvislý text, treba vybrať to dôležité, ale určite by som sa zamerala viac na chemickú stránku veci 🙂

nelca84
5. jan 2023

@lindous suhlasim, toto je skor referat
@autorka prezentacia ma byt zaujimava aj na oko, obrazky a strucne zakladne informacie k tomu

autor
5. jan 2023

@nelca84 mal to spravené ako slajdy len sa mi to tu nedá skopírovať, ale aj tak ďakujeme za pomoc a nakopnutie

autor
5. jan 2023

@lindous ďakujeme

sundew
5. jan 2023

Na chémiu napísal sloh? Nema to byt trosku viac k predmetu? Isto by som zacala charakterizaciou a rozdelenie plastu,a potom si vybrala plast ktory sa pouziva denne a pozrela uˇzlozenie, výhody a nevýhody,škodlivosť,uvoľňovanie do prostredia,doba rozkladu atd. Alebo vybrala rozne predmety ktora sa denne pouzivaju a su z plastu a dala výhody a nevýhody,poprípade lepsiu alternatívu a preco! V podstate porovnanie chemické plastu s: sklo, drevo, latka atd

joesvk
5. jan 2023

Daj do vyhľadávača chémia,plasty, referáty..
Ko uz bolo vyššie spomenuté. Napísal sloh-akoby práca na slovenčinu,nie chémiu .

autor
5. jan 2023

@joesvk mal to napísané ako mal mať, určite to nemalo so slohom nič spoločné, ale keďže sa mi to tu nedalo ináč priložiť, tak som len skopírovala to čo mal v slajdoch. V pohode, už spravil nové a odoslal

joesvk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz