Slovenský jazyk - diktát interpunkcia

ja2122
27. nov 2021

Dobrý deň. Prosím vás potrebujem pomoc ide mi o známku chcem ísť na zdravotnú školu teraz som v 9 ročníku. Piseme diktat zameranie je interpunkcia čiarky. Celé toto učivo čo preberali som bola v karanténe. Vôbec neviem o co tam ide snažím sa to pochopiť už dlhšiu dobu ale nerozumiem tomu. Diktaty písem na jednotky. Ale týmto ciarkam vobec nerozumiem. A tak sa obraciam s prosbou na vás či tu není nejaká pani učiteľka slovenského jazyka, krtora by bola ochotná povedať mi konkrétne ktorý diktat sa píše na toto zameranie. Veľmi pekne ďakujem.

evkamotka
27. nov 2021

No lenze na celom Slovensku vsetci deviataci nepisu jeden jediny diktat, kazda ucitelka ma svoje zdroje, ktorych je vela. Namiesto zhanana nezohnatelneho diktatu si zozen doucko (sikovnu spoluziacku), aby ti to niekto vysvetlil

dodka6
27. nov 2021

@ja2122 Máš tam niekoľko pravidiel.
1, pred spojkami ALE, KEĎ, ŽE, LEBO, AK sa píše vždy čiarka
2, keď rozdeľuješ zloženú vetu. Čiže každú vetu, kde sa nachádza sloveso, oddeľuješ čiarkou
3, keď má A význam ALE
4, keď oddeľuješ PRÍSTAVOK. Strednú časť vety, ktorá by dávala zmysel aj bez nej. Pr: Les, KTORÝ BOL ZA DOMOM, vyzeral hrozivo.

benit
27. nov 2021

Moj deviatak pisal diktat s ciarkami a priamou recou vo stvrtok, ze masaker🙈. Kamarati z vedlajsej triedy, pisali skor a ze 0/10 bodov. Takze aspon viem, co mam cakat. 🤣( u nas su body, nie znamky)

ankare
27. nov 2021

@ja2122 aj za oslovením

iffushka
27. nov 2021

@dodka6 pokiaľ viem tak aj pred spojkami a,i,aj,ani,či,alebo, pokiaľ sa opakujú vo vete 2x

ja2122
autor
27. nov 2021

@dodka6 Dakujem veľmi pekne. Určite pomohlo ❤

ja2122
autor
27. nov 2021

@benit oni majú aspoň na body 🤣

benit
27. nov 2021

@ja2122 no len tie body sz pretransfofmuju do znamky. Tak si vyrataj aka znamka je za 0bodov z 10? 🤣🤣🤣

dodka6
29. nov 2021

@iffushka ja nie som učiteľka...kľudne doplňte, keď som nenapísala všetko. Len som chcela pomôcť...."pokiaľ viem"

desore
5. dec 2021

@ja2122 Skus opat napisat prvu vetu s ciarkami.

ja2122
autor
7. dec 2021

@desore Dobrý deň, prosím Vás, potrebujem pomoc ide mi o známku, chcem ísť na zdravotnú školu teraz som v 9 ročníku. Mám to dobre?

sense
7. dec 2021

@ja2122 aj za potrebujem pomoc, by mala byť čiarka.