Stredná lesnícka škola Banská Štiavnica - rady, skúsenosti

dennkka
2. okt 2015

Je to jediná škola, kde sa vyučuje sokoliarstvo. Syn od škôlky o ničom inom nehovorí, len že chce pracovať s dravými vtákmi. Preňho žiadna iná škola neprichádza do úvahy. Miluje lesy a prírodu. Ale ja sa bojím, že si nenájde uplatnenie. Byvame na južnom Slovensku a nikdy som tu v okolí nepočula o zamestnaní, kde by pracoval s touto školou. Prosím o rady, prípadne ak máte skúsenosti s tou školou. Ďakujem

pribinak
2. okt 2015

figu celej problematike rozumiem, ale to, ze vy rodicia byvate na dolniakoch, neznamena, ze tam cely zivot planuje stravit aj syn
a dalsia vec, ved moze ist potom este studovat na vs a to uz da komplet zbohom vasim dolniakom

drzim mu palce, ochrana prirody je krasne zivotne poslanie ;)

domka_pp
2. okt 2015

@dennkka Ja som naň tiež strašne chcela ísť, ale napokon som nešla kvoli rodinným veciam, ktoré mi neumožňovali odchod na internát, ale štúdia prírody som sa nevzdala a po absolvovaní poľnohosp.školy som šla na Technickú univerzitu do Zvolena. Na fakulte ekológie sme mali spolužiakov aj z tejto stredne školy a dosť ich ide na lesnícku fakultu odtiaľ. Ale z tých čo "vyrástlo" radšej nekomentujem..... No ale čo sa uplatnenia týka, tak je jedno akú bude mať strednú, z vysokej školy sme vyšli aj tak všetci rovní. Ale nech tam ide študovať, ked po tom túži. Naozaj. Ak je to to, čo ho bude baviť, podporte ho a uvidíte ako rád sa bude učiť, ako ho všetko bude zaujímať, ako ho to bude napĺňať a bude sa tešiť zo všetkého nového.... A aká to bude pre neho aj frajerina v neposlednom rade :D Je jedno či sa v tom uplatní alebo nie, ale bude môcť povedať, že študoval to čo ho bavilo a nebude to ľutovať. Mňa tiež rodina odhovárala od "prírodných" smerov, nakecávali ma na obchodnú akadémiu a pod., ale som rada že som sa nenechala odradiť. Bola to MOJA voľba. A je síce pravda že som momentálne ako čerstvá absolventka nezamestnaná, ale neľutujem moje rozhodnutie strednej ani vysokej školy a urobila by som tak znova. Zatial mi škola nedala zamestnanie, ale zmenila môj prístup, pohľad na veci, na svet okolo sa pozerám inými očami, ked vojdem do lesa či kamkolvek do krajiny vidím súvislosti a viem, že aj svoje deti budem učiť láske k prírode, že budú vedieť poznávať stromy, vážiť si prírodu a všetko živé... Ak chlapec vie čo chce, a chce si za tým ísť, držím mu palce a nech sa nevzdáva či už ho podporíte alebo nie. No a ked mu to nedá prácu, kto povedal že nemôže robiť napr. sokoliara v nejakej historickej skupine, alebo ošetrovatela v záchranných staniciach pre zvieratá a tak pod. P.S. Aj vo Zvolene máme sokoliarov a dravce sídlia hned pri škole vedla intráku ;)

dennkka
autor
2. okt 2015

@pribinak ja som nikde netvrdila, že si myslím, že ostane na dolniakoch. Len je ťažké pre absolventa zohnať pracu na opačnom konci Slovenska, keď nemá kde bývať. A to nie sú 'naše, dolniaky, mimochodom ja som pôvodne stredoslováčka.

dennkka
autor
2. okt 2015

@domka_pp pekne si to napísala, ďakujem. Ja svojich synov jednoznačne podporujrm vo vybere školy, len by som chcela vedieť akú úroveň má tá škola. Veľmi si ma nepotešila, keď si spomenula čo vyrástlo z absolventov tej školy, ako si to myslela?

ukulela
2. okt 2015

@dennkka zo strednej lesnickej moze v pohode ist do Zvolena na univerzitu - lesnicku fakultu. Studovany lesnici sa urcite uplatnia aj na dolniakoch. So SŠ aj VŠ. Mate tam aj lesy,o tie sa predsa treba starat, dalej chranene krajinne oblasti, neboj, zaber je siroky.. Okrem toho kamoska je studovana lesna inzinierka a robi na urade a povoluje vyruby stromov.

jeennyv
2. okt 2015

@dennkka moj nazor je taky, ze nechaj syna robit co ho bavi, sokoliarstvo je profesia resp. remeslo, ktore dnes sice nie je rozsirene, ale odbornikov je dnes stale malo, skoly chrlia len gymnazistov ci nejake technicke smery, cize v tomto lesnickom smere moze najst uplatnenie...ak jednoducho gymko ci ina skola nebavi, darmo ho donutis sa ucit a podobne..... plus nadsenie o starostlivost o zvierata dnesnym ludom casto chyba, preto ja tvojho syna uz teraz odbdivuje a drzim vam palce 🙂

domka_pp
4. okt 2015

@dennkka Ale neboj 🙂 To bolo myslené len na tých, ktorí išli potom na Lesnícku fakultu, resp. veľa milovníkov prírody z hocijakej SŠ ktorí prídu na LF často výjdu ako poľovníci alebo drevorubači, ktorý vidia pri pohľade na stom len peniaze. Ale to už závisí od každého človeka 🙂

dennkka
autor
5. okt 2015

@jeennyv určite ho nemienim nútiť ísť na inú školu, nechcem v budúcnosti počúvať, že on chcel študovať niečo iné. Každý si je strojcom svojho života. 😉 A viem, že syn nie je typ, ktorý by vydržal celý deň v práci v kancli alebo nejakom podniku, potrebuje byť vonku pod holým nebom. 🙂

sophie32
5. okt 2015

@dennkka No mozno nakoniec zakotvi ako sokoliar v Emiratoch u nejakeho sejka... 🙂

julinocenka
5. okt 2015

@dennkka Ahoj, ja učím na lesníckej škole ale na severe Slovenska. Sokoliarstvo ho uživí jedine ako koníček,ale určite je tam kopa odborov, kde by sa uplatnil.

malabiba
5. okt 2015

@dennkka neučí sa tam čisto sokoliarstvo, ale lesníctvo - lesnícka prevádzka a krajinná ekológia, a to ho uživí celkom slušne ak má rád lesné zvieratá, lesy....môže sa venovať viac sokoliarstvu, alebo jazdectvu a pod. v rámci krúžkov.....mám kamaráta je lesníkom, más svoj revír v intraviláne veľkej obce a má sa veru veľmi dobre 🙂 jazdí na parádnom terénom aute, celé dni sa motá v prírode, žije tým aj vo voľnom čase a to jeho pracovné prostredie mu veľmi závidím. Pozri si stránku školy, tam píšu podrobne a viac.....ak niečo veľmi chceme a ideme za tým a robí nás to šťastnými, určite sa nám to podarí - tak aj tvojmu synovi

dennkka
autor
5. okt 2015

@julinocenka AHoj, konečne niekto kompetentný 🙂 . Je mi jasné, že nejaké sokoliarske vystúpenia nie je stabilné zamestnanie. Myslela som skôr niečo ako ochrana dravých vtákov. Neviem, nevyznám sa v tom a nepoznám nikoho, kto má lesnícku školu. Mohla by si mi priblížiť, kde by sa mohol uplatniť? Nebola by som rada, keby pracoval celý život ako drevorubač.

julinocenka
5. okt 2015

No najskôr ti chcem zložiť poklonu, že máš vôbec záujem o to, aby tvoje dieťa malo uplatnenie na pracovnom trhu, z vlastných skúseností viem, že rodiča interesuje honosný názov odboru a čo ďalej, nerieši. No pravdu povediac podľa môjho názoru uplatnenie je minimálne, čo sa sokoliarstva týka, naozaj môže pracovať aj ako pilič, ale už málokto vie, že z odboru OLT môže ísť aj na vysokú lesnícku školu alebo riešiť príbuzné smery, neuveríš, naši bývalí absolventi sú od rôznych telocvikárov, učiteľov dejepisu, správcovia parkov, ale aj manažéri vo firmách, to nieje o odbore, to je o dieťati. Máme majstra sveta, ale máme aj riadnych beťárov, slabých žiakov, takže z piliča môže byť aj vedúci lesného obvodu a venovať sa svojej láske sokoliarstvu a podobne, ináč nádherný koníček, až ťa ľutujem, maminka, je to náročné.