Vzťah matky s dcérou a puberta

mackousko04
15. dec 2018

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako to máte doma Vy. Príde mi moja situácia smiešna a absurdná, že sa to musím pýtať. Mám 14 za pár mesiacov 15 chodím na ZŠ do deviateho ročníka. S mojou maminou nemame nejaký vzťah. Davno som si to u nej pokazila mojim správaním. Proste puberta obvinonavie a robenie zo seba chúďatko, tak to môžem nazvať. Od vtedy je jediná naša spoločná téma škola, známky a čo má variť na další deň. Problém je ten že nedávno som dostala od mojej nevlastnej Maminy tanga, áno tanga v mojej triede je to bežná vec takze som sa nepozastavovala a dala ich normálne do prania. Samozrejme sa mi späť nevrátili. Som dosť chudá ako palička v dnešnej dobe katastrofa. Nenosím ani podprdu aj keď by sa už patrilo. S mamkou sa o tomto nerozptavame je to take tabu menzes a menensie sa postavy. Ja ju chápem mám staršieho dospelého brata a malú nevlastnú sestru takze nemá na mna až tak čas. Nedávno som za ňou prišla, keď sme boli sami že chcem už nejakú tu podprsenku. Mne by to bolo aj jedno ale krátke trička nenosím z dôvodu že mi presvitá čo nemá. Nejeden raz ma na to upozornila aj učiteľka. V škole sa hanbím prezliekať pretože vypadam ako vypadam. O všetkom tomto sa rozprávam s nevlastnou maminou keďže pri nej sa menej hanbím. Príde mi to že moja mamka je len biologická lebo v skutočnosti ma vychoval a vychováva niekto iný. S mojou od tri roky staršou kamarátkou si z toho robíme srandu ale v skutočnosti ma to trápi, že nemame spolu žiadny vzťah. Mávam z toho už aj komplexy a naozaj neviem čo mám robiť. Ako to máte Vy s vašimi dcérami ?

Mami ak to čítaš tak, tak mi pravdepodobne zoberieš mobil na dobu neurčitú.

katrin21
18. dec 2018

@dai tak ja mam o mesiac 42r, ale v 14r som mala nastudovane vsetko , dokonca aj o porode, sexe, bravo sme citali... sice som to neprevadzkovala este dlho, mala som rozum, ale citat som citala..
A asi v 12r som mala precitanu knihu Vecna Ambra ta bola kedysi zakazana, zd v nej bolo kopu sexu🤣

Inak moja dcera mala prvu podprdu asi v 10r, taku tu lambadovu, jasne ze nie klasicku... ale v 14r uz mala klasicku, bezna vec. A mladez je dnes viac informovana ako sme boli my....

matqa411211
18. dec 2018

@nikoletaniki ja ti ho samozrejme neberiem ale ak si dieťa vychováš a vedieš ho správne tak ti tehotná nepríde a ani nechápem aký súvis maju tangá a sex a ako by k tomu mali napomôcť🙈 14 ročna sa nemusí dozvedieť čo to je sex z domu a ani to tak väčšinou nie je ale držať ju v klietke aby nedajbože nezapočula slovo sex je tiež smiešne. Tvoj osobný príbeh na tom nič nemení ten máme každý nejaký

kvila
18. dec 2018

Ja na tvojom mieste napíšem mame list (alebo email). Taký riadne dlhý. O všetkom, čo ťa trápi a o čom netuší. Daj jej čas, nech si ho prečíta, keď bude mať aj ona dosť času. Keď jej to nedá stopku, aby pochopila, že už nie si dieťa, ale stále ju potrebuješ, dokonca teraz ešte viac... tak potom už neviem.
Úplne chápem tvoje pocity, že si jak lata, prežívala som to isté a baby sa mi vysmievali, že mám "lentilky pod kobercom"... Toľko som sa natrápila. Pritom to za to nestojí. Doteraz tak vyzerám. A to som porodila a odkojila 5 detí 😂 Ináč som si všimla, že dnes sú v obchodoch veľmi vkusné podprsenky pre dospievajúce baby, je to krásne vystužené, a pritom je to decentne malé a nenápadné a vôbec to nevyzerá, že tam nosíš šialené vypchávky. Proste také akurátne riešenie pre malé prsia 😉 Daj ešte šancu mame, daj jej napr. v tom liste nejaký termín, kedy (dokedy) pôjdete spolu von a keď ťa dovtedy nevezme von, nechaj to tak a vezmi toho, s kým ti je najlepšie 😉 Držím ti palce. Mimochodom, iste má tvoja otázka taký úspech práve preto, lebo máloktorá 14-tka sa dokáže takto verejne zdieľať a my sme tu zrejme hlavne matky, ktoré chceme vedieť, čo nás čaká a určite žiadna z nás nechce, aby jej dcéra trpela tak ako ty..
Drž sa. Si skvelé dievča ❤💃

12345monicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dai
18. dec 2018

@matqa411211 vedela som co to slovo znamená-mali sme biologiu a nosila som podprsenku keďže som už mala prsia. Zdaleka som ale nepraktizovala žiadne bozkavacky, frajerov a pod....

matqa411211
18. dec 2018

@dai o tom sa predsa ani nediskutuje, o frajeroch a bozkavackach

dai
18. dec 2018

@matqa411211 tak ja som reagovala na tvoj príspevok že sa niektoré ženy na niečo hrajú keď píšu ze v 14tich rokoch zďaleka neriešili sex...
@katrin21 mňa to nezaujímalo... Moje kamošky áno - preto píšem že seba neberiem ako generačný vzor... Bravo ma nebavilo, bola som moc vyspelá na svoj vek a dosť som sa zato hanbila v tom veku... Hlavne ale boli moje záujmy úplne iné - vesmír, nekonečno, posmrtný život a iné fajnotky🙂

alzbetka2011
18. dec 2018

Podla toho ako píšes si skvelé dievča. 🌻🌻🌻🌼🌼🌼🌼🌼🌼🌼 otvor mame oči. Držím ti velmi palce.

leak61
18. dec 2018

@asia83 to nemyslis vazne s tymi tangami

mackousko04
autor
18. dec 2018

Fúha, myslela som, že ste túto tému uzavreli. Ďakujem za radu, mohla by som vyskúšať ten list. Moja nevlastná mamina aj tuší o mojej samodeštgukcii, jej rada bola že mám robiť aktivity a nemyslieť len na seba. Nestavím s ňou viac času než so svojou vlastnou. Šlabikár šťastia si určite prečítam a jarda duška počúvame ako rozprávku na dobrú noc u nevlastnej Maminy, takže to mi je už známe. Nejde mi už ani o tú podprsenku ako o to, že keď mi kamarátka hovorí ako išli s mamkou npr. na obočko. Príde mi to milé a smutne u seba, že to aj ja chcem, že jej závidím. Mám nový spôsob aby som nosila aj tenšie trička, proste chytím pásku, prelepím bradavky a je to.🧐 ale nie žartujem. To ja často keď mi je už z toho veľmi smutno. Nechcem mať neviem aké výstuže, jednu športovú mám, bude stačiť aby mi nepresvitali bradavky. Aj keď mne je to dosť jedno lenže mnoho ľudí by to pohoršilo a brali by to vulgárne. A aby ste vedeli, sme pokazená generácia takže niečo ako súloženie vie aj štvrtáčik. Mojho otca mám ako zastrešujúci príklad, keďže mám veľa súrodencov, preto v tomto ohľade mám jasno. Skúsim ten list aj neviem či nazbieram tú odvahu. Poprípade 4. Januára pôjdeme s nevlastnou maminou a bratmi na vianočné nakúpi( oslavujeme 6.) takže by som ju s ňou mohla kúpiť ona by ma hádam pochopila. Ďakujem veľmi mi to dodalo odvahu a sebavedomie, len do kedy mi aj vydrží.

minnie55
19. dec 2018

Mam doma 15 rocneho syna a teda, nech sa na mna nikto nehneva, neverim, ze tento uvodny prispevok pisala 14 rocna dievcina v puberte. Neexistuje. Co to je - dalsia sociologicka studia ?? A ak nahodou ano, klobuk dole - mas zmyslanie a vyjadrovanie zrelej zeny.

tmavovlaskakatka
19. dec 2018

Ahoj, ja mám dcéru ôsmačku a rozprávame sa úplne o všetkom. Je pravda, že nechcem aby sa ešte líčila alebo si lakovala nechty, ona to rešpektuje. Hoci nemá ešte žiadny dekolt, už minulý rok nosila do školy keď mali telesnú aspoň to krátke tielko, pretože sa hanbila prezliekať. Je mi ľúto, že to máš doma takto ☹ A ako píšu ostatné ženy, skús si peniaze vypýtať od nevlastnej maminy, prípadne nech ide s Tebou kúpiť prvú podprsenku. Držím palce 👍

pininka
19. dec 2018

@minnie55 dievča reagovalo na väčšinu príspevkov, takže nepredpokladám že je to vymyslená téma. Niektoré deti a hlavne dievčatá sú o dosť vyspelejšie,hlavne ak ich rýchlo život naučí. Viem o čom hovorím.

dai
19. dec 2018

@minnie55 tak dievčatá v 14tich sú niekde úplne inde ako chlapci v podobnom veku - netvrdím ze všetky ale keď porovnám len seba a mojich bratov - rozdiel svetov...

dai
19. dec 2018

@mackousko04 drz sa... A nie ste skazena generácia - možno sa len viac otvorene o veciach hovorí ako kedysi, je menej tabu...
Napíš ten list, určite to pomôže... Mamy ľúbia svoje deti, len im niekedy nerozumejú.

minnie55
19. dec 2018

@dai áno, to je možné, ale napr. môj syn je veľmi vyspelý na svoj vek a poznám veľa jeho rovesníčok. Tak neviem, nechcem samozrejme autorke príspevku krivdiť 🙂

luciade
19. dec 2018

@mackousko04 Ty si taky mily macko a najviac Ti asi chyba mamkina pozornost,pohladenie a cas s nou. Ked sa tak zamyslim nad vsetkym,tak tvoja mamina je mozno zatrpknuta kvoli otcovi,ked je taky prelietavy.V zivote asi vela dobreho neuzila...Do takeho srdca sa asi doklopes,ked k nej budes pozorna,pytaj sa jej aky mala den a tak.Ked ma clovek niekoho, od koho citi,ze mu na nom zalezi,hned je svet krajsi a lepsi a sedce zmäkne.Najhirsie je ozaj,ked sa ckovek citi opusteny,ze po nom ani pes nestekne.Tebe zivot vsetko vynahradi,neboj,len bud rozumna,ako si.A ak sa i prihodi daco,co sa Ti velmi nepodari,hod to za hlavu pozeraj dopredu,neostan zit v minulosti.A len tak na zaver,ak sa ti este bude chciet napisat,mas pri svojej mamine niekedy aj taky hrejivy pocit,ze citis,ze ta lubi?Ani si nevies predstavit,ako Ta tu mnohe maminy v duchu objimame... :*

mackousko04
autor
19. dec 2018

@dai @tmavovlaskakatka mne mamina dovolila si druhý krát nafarbiť vlasy na modro-zeleno zmyvatelnou farbou. Môžem si lakovať nechty, mala som ich aj umelé. Môžem byť vonku mimo našej obce do šiestej keď je zima, tma tak idem oveľa skôr domov. Inak mame s kamarátkou domček na strome, 100 metrov od mojho domu, bývame tam cez leto aj do druhej ráno. Dovolí mi to pretože vie kde som, s kým, čo robím a to hlavné, že ma nikto nezabije, neunesie, neznásilní že jediná hrozba ktorá tam je sú líšky, čiže som v bespečí. V tomto ohľade máme jasno, dovolí mi toho trošku viac pretože ona to robiť nemohla. Teda myslím

mackousko04
autor
19. dec 2018

@luciade áno maminina pozornosť mi vélmi chýba, preto robím veci “vylepšenia” na sebe aby si ma niekto všimol.Keď sa ostatný rozprávajú ta sa nerozpravam. Keď ostatný mlčia ja rozprávam. A potom hovorím, že nechcem byť iná. Avšak jednotný kto si ma aj bez toho všimne je môj veľmi blízky kamarát, suseda ( má 16) a nevlastná mamina. Ale je to bežné v tomto obdobný života kde sa aktuálne nachádzam.

jana_eyre
19. dec 2018

@mackousko04 ked takto pises, co vsetko ti dovoli, pride mi to, ze mama je vazne len unavena a ma toho vela.. treba sa s nou porozpravat, zrejme sama netusi, ze ta trapi podprsenka, zapatrosene nohavicky.. povedz jej, ze stale potrebujes jej lasku.. v kazdom vztahu je najdolezitejsia komunikacia, casto polopatisticka, opakujuca sa, aby druha strana pochopila o co presne ide.. komunikacia ale musi byt z oboch stran aktivna - obe sa musite pocuvat, hovorit a pokusit sa pochopit.. nasledne najst kompromis..

matqa411211
19. dec 2018

@dai Neprekrúcaj, ja som hovorila o slove a význame sex nie ze ho v 14 neriesili a vsetko okolo neho....
A tiez z niekoho nerobi vyspeleho to ze v 14 necítal bravo ja som bola zmyslanim tiez mimo mojich spoluziacok ale bravo som si asi 3x prečítala a tiez ma zaujimali popri tom aj veci ohladom zivota 🙂

katrin21
19. dec 2018

@minnie55 preco by nemohla? ja som napr. bola tiez v stylistike velmi sikovna, pisala som basnicky, slohy som milovala, pisala som si aj knizku.. vela som citala a tak som nemala problem pisat ako dospela, to skor teraz v ere internetu mam pocit, ze som zakrpatela, lebo sa chceme vyjadrovat rychlo a cez pismenka soc. sieti a tak sa nam meni aj styl pisania. Ale myslim, ze to nie je utopia,ze aj dnesne deti vedia tvorit krasne suvetia a vedia, ako ma vyzerat nejaky prispevok. 🙂
@dai to je jasne, ze chalani su pozadu ( bez urazky 😃) , ,ved sa to aj uci v skolach, cca. do 21rokov su tam skoro 3 roky v mentalnom vyvoji oproti dievcatam... ja by som kludne povedala, ze aj do 25, ale to za seba, co som niekedy videla a vnimala v tom veku.. 😃 .. ale na 2.stuoni ZS to fakt vidno, cest vynimkam 😃

dai
20. dec 2018

@matqa411211 si nejaká narušená... Nikto neprekruca... Tvoje slová som pochopila teda inak ako si ich myslela - dá sa ti to tak pochopiť?
Vyspelosť som myslela telesnú a nie duševnú... Nikde som netvrdil že som bola múdrejšia ci vážnejšia ako iní len preto ze ma nebavilo bravo, bavili ma iné veci, to je všetko... Tým som ti chcela vysvetliť ze som neriešila v tom veku nič ohľadom sexu - pre mňa to bolo len slovo a vysvetlenie som poznala z biológie - určite by som sa hanbila keby to so mnou chceš riešit (verbálne...)

dai
20. dec 2018

@matqa411211 prepáč mi mobil prepísal rozrušena na narušená, žiaľ to už neviem opravit😞

lujza123
21. dec 2018

@mackousko04 ahoj, je mi luto ze to mas doma take ake to mas, jedneho dna ked budes dospela mozno tomu lepsie pochopis, aj tvojej mame preco je taka aka je. Taky zly vztah ako mala ona so svojou mamou tvojou babkou vie cloveka poznacit na cely zivot a ona to nechtiac prenasa do vztahu s tebou a je naozaj tazke vediet toto spracovat, pochopit a odpustit jej..
Pozri, v zivote treba pracovat s tym co mas, neriesit ze mama je taka a taka a mohla by byt inaksia. Mozno je vo svojom vnutri velmi pruderna a o tychto veciach nedokze rozpravat, ako napriklad uzivatelka @asia83 ktorej prispevky su pre inych mozno ako z predminuleho storocia, ale to neznamena ze jej nazor je zly aj ked je iny.

Skus riesit tieto veci sama, na nete najdes fakt mnozstvo info ako a cim si holit nohy, ako si odmerat podprsenku, najdi si brigadu a financuj tieto veci sama. Podla mna v 15 tich si uz hotovy clovek, mala by si sa vediet postarat o seba sama ...navarit si, obliect sa, oprat si, ist k doktorovi, zvladnut veci na uradoch...Za 3 roky si plnoleta, dospela, tak zavri tie dvere za detstvom, na nakup podprsenky vezmi kamosku a hotovo.
Ja som tiez od brigadovala od 15tich, oblecenie a obuv si financovala sama, v tom veku som to brala hrozne nefer ze ma mama odmieta dalej satit, prat mi, ziadne vreckove a pod ....teraz s odstupom casu viem ze to bol vynikajuci vychovny akt, vela mi tato samostatnost v zivote dala, naozaj

lujza123
21. dec 2018

@mackousko04 a k tym podprsenkam este ma napadlo kup si nejaku sportovu ako zaklad, vies len taky top alebo polotielko - to je taky univerzal ked nechces aby ti nieco bolo vidno cez tricko a jednu ked mas male prsia tak velkost A s vystuzou pre prilezitost ze chces vyzer zensky, pod nejake saty a tak. Tie prsia sa este vedia velmi zmenit do 20 tky a kazda zena ma rada nieco ine a hlavne kazde prsia su trosku ine, len podprsenky sa vyrabaju univerzalne akoby boli vsetky prsia rovnake, na to prides sama ktory typ, znacka podprsenky ti vyhovuje a sedi, v tomto sa naozaj zle radi lebo kazda preferujeme nieco ine

amstaff82103
22. dec 2018

@sissy27 moja mama ma 55 A stále ma tangace tak ja neviem.

sissy27
22. dec 2018

@amstaff82103 ja si tiež nemyslím, že budem meniť strih nohavičiek len kvôli tomu, že dosiahnem vek X 😉

mackousko04
autor
24. dec 2018

Nerozumiem tomuto už. Nenapísal som ten list, bojim sa čo bude. Myslím že som na to ešte malá aby som nosila take oblečenie. Na Vianoce som dostala pár handier čo som si sama kúpila a trblietky z ktorých sa robia tetovačky. Znamená to že som už veľká na darčeky ? ( v našej rodine každý dostáva fakt toho veľa) alebo som bola ozaj tento rok taká zlá. Ale “veľká” určite nie som keďže si môžem ísť robiť tetovačky. Myslím že tieto Vianoce sa fakt pokazili a ako dcéra som zlyhala. Mali ste to aj vy tak niekedy?

matqa411211
24. dec 2018

@mackousko04 máš 14, nie si malá na podprsenku ...