Z čoho urobiť maturitu a čo ísť študovať?

14. jan 2022

Som 2. na gymnáziu a vôbec neviem čo študovať a z čoho si urobiť maturitu. Desí má, že už o rok si budem musieť vyberať semináre. Neviem vôbec, že čo ma baví. Jedine, čo fakt, že neznášam je biológia. Tým pádom kombinácia chem-bio a medicína asi padá. No stále mi ostávajú predtým ako matika, informatika, fyzika, dejepis, občianska náuka a geografia. Z toho mi vychádzajú možné kombinácie obn-dejepis a právo, prípadne matika-fyzika a niečo s tým spoločne, vôbec si aké neviem predstaviť, že čo sa študuje na takom matfyze napr. a že aké to má uplatnenie.
Inak čo sa týka OBN, to myslím, že nejak extra náročné není, ale dejepis neviem, nikdy ma nejak nebavil, myslím, že vďaka spôsobu výučby a sama som sa ho neucila, iba memorovala roky atď. tak, že z toho nič neviem. Tento rok máme učiteľku, ktorá je fakt dobrá a vie vysvetliť najmä súvislosti, takže ma to baví, ale je to len vďaka nej. Čo sa týka štúdia prava tak fakt neviem, kedysi som chcela ísť, ale neviem či to není moc náročné na mňa, čo sa týka učenia, hlavne teda dejepisu. Akože baví ma sledovať politiku a celkovo spoločenské dianie, ale nejaké široké vedomostí nemám. A nerada sa učím takým tým klasickým memorovanie, preto aj neznášam biologiu.
A čo sa týka mat-fyz kombinácie tak neviem. Myslím si, že mám ako tak dobre logické myslenie, ale v triede su ľudia
ktorí sú v matike a fyzike lepší a neviem teda, či by mi to stačilo na tú VŠ. Páči sa mi ale na Tom, že to nie je taká biflovacka, akože myslím tým memorovanie naspamäť, ale je mi jasné, že to má byť asi najťažšie z týchto VŠ.

Preto by ma zaujímalo, že čo si myslíte, že je lepšie, prípadne podľa čoho ste sa rozhodli vy, či vaše deti.

pbra40
15. jan 2022

Neviem odkial si, ale ono troska zavazi aj to, kde chces v buducnosti zit. Nebudes predsa studovat strojarinu, ked tam nemate ziadny strojarensky podnik v okoli.
Inak ja som mala podobnu dilemu, ked som isla z gymnazia. Nakoniec som vystudovala MTF STU v Trnave. A teda nemala som a ani nemam problem s uplatnenim. Ak vies jazyky na komunikativnej urovni a mas k tomu technicke vzdelanie, nestratis sa.
Ale ako som pisala vyssie, ja zijem na Zahori, kde su same autoparky, takze praca tu je (zatial).
S cim sa urcite nestratis z tej mojej studovanej sfery, su odbory:
BOZP, inzinierstvo kvality, materialove inzinierstvo.
A potom co pozeram v okoli svojich kamaratov, chybaju profesie v odbore: ortopedicky technik, dentalna hygiena, ale to je uz ta zdravotnicma oblast, ale to je pre teba asi passe ked ta nebavi biologia.

lucka_ke
15. jan 2022

a učiteľstvo by ťa nebavilo? dobrých učiteľov je stále málo - predmety si vyber tie, v ktorých si ozaj dobrá a ktoré ti idú samé

vulka
15. jan 2022

KMN nie je pupok sveta. A to, že tam šli žiaci s horšími známkami nič neznamená. Oni po maturite budú niečo ovládať a Ty budeš vedieť čo?

simca06022011
15. jan 2022

Tebe pri vybere skoly moze byt jedno aki ziaci tam idu. Musis riešiť iba to, co ty chces studovat. Co teba bavi a co chceš robit. So mnou statnicovala poštárka na vs, a co?rovnako som mala spoluziacku z priemyslovky tam, obor bol uplne mimo jej technicky obor zo strednej. Mozes studovat čokoľvek. Ani predmety na maturite to nijak nemusia ovplyvnit a uz vôbec nie seminare (ak vs nema podmienky napr maturita matika/jazyk) . Chyt si knihu s vysokymi školami, su tam vsetky aj s podmienkami a ked ich prejdeš uvidíš, ze je toľko možností o ktorých ani nevieš. Niektore maju pri odboroch aj profesie pre príklad uvedene.
Aj psychologicko pedagogické poradenské centrá , u nas na aj gymnaziu boli v 3tiaku, robia testy a odporučia co robit/nerobit (nepovedia ti ze bud predavacka/lekarka ale v com mas silne a slabe miesta, ale napr aj ine pohľady daju na vec, mne napr povedalu, ze nemám sa orientovať na pracu čisto pocitacovu, ze potrebujem byt medzi ľuďmi a ine ako schopnsti riadit ludi, riešiť konflikty), ti vedia pomoct, mozes poziadat ak sa nevieš rozhodnut a mas z toho stres. Js uz ked som na gympel isla som mala presnú predstavu,ale spoluziaci niektori nevedeli ani v 3tiaku co... A nahlásili sa kadetade, niektorí skoncili aj viac vs a nerobia z toho nič (pravnicka = tancuje😂, dalsia baba ekonomia a právo a trénuje.... No... Tolko k vyberu skoly podla popularity). Ty si pekne vezmi profesiu s pozitivami/negatívami, konkretnu, a predstav si ci by si to robila, ci by ta to bavilo. Lebo z toho ze mas logicke myslenie neznasas biologiu a si dobra v matike si profesiu neposkladas.

katkami123
15. jan 2022

It je na štúdium veľmi tažké - Marika, fyzika a vedieť anglinu, ale je veľký nedostatok v tomto sektore a do budúcna ešte len bude, všade nastáva robotizácia, atď. takze neviem o akých hufov ľudí tu judar píše. Oni vedia, ze skúsenosti nemáš podľa toho ti dajú nastupny plat a pozíciu, základ je sa niekde dostať, co nebudeš mat problém a ďalej ti každá dobrá firma poskytne školenia na dalsi rozvoj, aj zakazdym vyšší plat, aby si im nezdrhol. Inak muž je strojár a nemá problém s prácou, len určite si daj doplnkové štúdium aspoň jeden svetový jazyk popri vš a s prácou nebudeš mat problém. Ono začiatky po vs sú vždy tažké, každý ma veľké oci, ze čakajú práve na neho a pýta si neviem aký nastupny plat. Gro je dostať sa do firmy aj za menej vo svojom odbore- pobudnúť rok, dva, keď sa už zabehnes a nebude to to práve orechové a potom už s praxou nebudeš mat problém ísť niekam do lepšieho.

hnedovlaska1234
15. jan 2022

Ja mam semináre občianska a dejepis. Dejepis je inak celkom fajn, zatiaľ celkom ľahký pretože sa ho v podstate učíme akoby "od začiatku". A tá občianska no... tam je to skôr asi o tom,že nabifliť sa veci. Ale aj tu obciansku máme rozdelenú na odvetvia ktoré sa postupne učíme. Ako sociológia, politologia,právo, ekonomika, psychológia, filozofia. Aspoň aj podľa tých odvetví môžem vidieť čo by ma možno bavilo a čo nie :D u mňa iné semináre ani neprichádzali do úvahy, keďže u mňa matika fyzika nula bodov a chémia tiež vôbec. Ale inak ak napríklad mate druhý jazyk napr. nemčinu a vieš ho tak aj z toho môžeš maturovať :D

katkami123
15. jan 2022

Ak si okolie Knm, tak tu máš samý automotive priemysel, ja som začínala v Kii. Takze pre dievca podľa mna skôr to IT. Ono na strojarine sa hlavne kreslí v tých špeciálnych programoch ako autocad, atď. A kto to nikdy nevidel ma na vš potom veľký problém prejsť. Neporovnavaj priemyslovku s vs, to je sakra rozdiel. Inak KIA ma so žilinskou zmluvu a už počas studia si odychytáva študentov, posielajú ich na výmenné pobyty do koree. Len robiť v kórejskej spoločnosti je o drzku. To, čo tu píšu baby 🤦🏽‍♀️😀 o it sektore, ze sa treba stále učiť, ono je to úplne normálne v každej firme, aj keby si len robila účtovníčku, každá firma si vzdeláva a platí školenia zamestnancom, lebo technológie neustále napredujú, proste je malo takých robot, kde skončíš vs a ďalej to nenapreduje, mna by napríklad taka práca ani nebavila, po určitom čase, keď už ide všetko tip-top som vždy túžila vedieť viac a nájsť niekde nejaký zadrheľ, ktorý treba vyriešiť, ale to som ja. Inak pozri firmu Siemens v Žiline, tam už vyžadujú napríklad nemecky jazyk, je to topka firma. Zopar našich ex kolegov tam zdrhlo z kórejskej spoločnosti, lebo ak mám byt úprimná, Korejci sú dobrí len na prax a potom čau. A it sú žiadaní všade, každá firma potrebuje it, u nás mali na starosti riešiť poruchy, keď im niekto zavolal, nakup počítačov, hľadať vhodne programy atd., niektorí programovali stroje ale to je zas plc. Len tam zas nemáš život, lebo platy majú kráľovské, ale musia byt vždy k dispozícii, keď sa pokazí stroj. Potom mozes skúsiť ešte personalistiku, HR, studium jazykov, len to sú take omáčky, ktoré ma každý. Určite tu v našom kraji jazyk, bez neho sa tu nepohneš, aj keď budeš mat vs, všetko sú tu nadnárodné spoločnosti.

deti95060810
15. jan 2022

@judar možno je problém v prístupe, ale syn robil s 8r. gymn. str. f a s červeným diplomom všetky 3 stupne... asi závisí len od prístupu...učí pružnosť - pevnosť....

katkami123
15. jan 2022

Ale priznám sa ti, ze ja som išla na vs pedagogicku, odbor som mala aj-Nj a išla potom pracovať do automotive a nemala som nikde problém, keď vieš 2 svetové jazyky a chceš. Začínala som na úplne smiešnej pozícii s otrasným platom, ale mne išlo hlavne sa dostať do automotive a získať prax.

karolinav
Odpoveď bola odstránená
Zobraz