Zúfalstvo z dcéry

sslniecko1
20. feb 2019

Ahojte mamičky...
mám 12-ročnú dcéru. Na vysvedčení máva 1 a 2, teraz jej na polroku hrozila trojka, ale záverečnými písomkami si to opravila na dvojku. Je pravda, že dosť sa jej s učením venujem. Nie je hlúpa, len je veľmi lenivá až niekedy si myslím, že ľahostajná k učeniu. Nechcem sa vyhovárať, ale pripomína mi jej otca až veľmi s týmto. S ním som sa rozviedla, teraz mám manžela, ktorý sa jej tiež niekedy venuje, keď si nevie poradiť s učivom. K veci ale...
Včera som jej išla vybrať žiacku kvôli ospravedlnenke, hneď šla do skrine, že tam ju má. Ostala som zarazená, pretože schválne si ju chcela nechať doma. Tak som jej vysvetlila, že menšie zlo bude, keď donesie domov zlú známku hneď ako po čase, keď bude triedny kontrolovať žiacku knižku a dopíše všetky známky.
Teraz mi volala s plačom, že učiteľ jej dopísal dve päťky z dejepisu (v živote takú známku z neho nemala, max. trojka, keď sa jej lízla z písomky) a štvorku zo slovenčiny. Plakala, že si to opraví,,,,nechápem ako môže byť taká nesvedomitá. Každý deň sa jej pýtam, čo v škole nové, aká bola známka, čo sa máte učiť.... Som z nej úplne sklamaná, zúfalá. Z rodiny mi povedali, aby som vyskúšala psychologičku...ale to mi príde už moc...
Prosím Vás, stretli ste sa s takouto situáciou, prípadne poraďte,,, Domáce väzenie, mobil, tablet bude mať určite zakázaný, ale som v koncoch...

ivett1
20. feb 2019

inak, je rozdiel medzi dieťaťom, ktoré je lenivé sa učiť a ktoré na to nemá...ktoré jednoducho nechápe, aj keď trávi hodiny a hodiny nad učivom a rodičia sa s ním učia - doslova drie ... ale lenivé "stvorenie" stačí len správne motivovať a za chvíľu je naučené/naučená lebo ...chápe ... 🙂 ... tá motivácia je napr. zákaz hier na mobile, zákaz ísť von s kamoškami ... ak treba ...no určite je aj iná motivácia bez zákazov, ale 12 rokov je podľa mňa vek, kedy ešte zaberajú zákazy ... stredná škola, to už je "iné kafe" - viem to aj podľa seba ...

lilucerullo
20. feb 2019

no booože, čo je to 2 päťky? čo sa zrúti svet? už len z toho že plakala je evidentné, že na ňu zbytočne tlačís.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dadulala
20. feb 2019

ahoj, nieco podobne mam doma ale v chlapcenskom prevedeni.Dieta IQ nadpriemer ale snaha nieco dokazat, urobit veci lepsie , snazit sa , ani nahodou..Prvych 5 tried ZS absolutne bez problemov, po prestupe na 8 roc.gymnazium mlady zacal skoly flakat..ucit sa netreba, poznamky su zbytocnost, ked sa ucit iba pred pisomkou a iba to co ma bavi a tak zazracne stratil ziacku, len hold vsetko je na nete, a zrazu stvorka, patka som myslela ze ma vystrie..nie preto ze by bol hlupy, ale lenivy ....tak mlady dostal termin dokedy si ma znamky opravit, potom jeho slavny honor vymenime za tlacitkovy mobil.. a este niekolko podobnych dohod..nechcela som jednotky, z angliny som tolerovala aj horsiu znamku, nema hlavu na jazyky, ale z predmetov ktore maju raz do tyzdna ani nahodou...ked som videla ze sa ucil, stat sa moze, ked to odflakol mal problem..cuduj sa svete spamatal sa..prestala som riesit a sam pochopil ze ak chce vyhody doma mat? hold ucit sa musi..nechodi na pole kopat tak ma jedinu starost..ma smolu ze u neho to nie je hlupost ale lenivost ..tak mu to nezozeriem..a odkedy chodi do jaz.skoly aj anglina sa mu zacala pacit..nechaj ju padnut na pusu, pochopi 😊..je to tazke ale u nas bolo ucinne..drzim palce

mogaa
20. feb 2019

@janinah ale tam nejde o snahu podľa mojich predstáv....veď vidím či sa dieťa učí alebo nie, prípadne ho preskúšam....veď vidím či je dieťa jednotkár alebo trojkár či prepadá...ak mám dieťa ktoré napriek tomu že sa učí to nevie tak ok, zmierim sa s tým....ale ak je dieťa dvojkár trojkár a zrazu mi začne nosiť päťky tak ho predsa nenechám tak nech fláka školu a prepadne mi....Jasne že to nie je len to domáce väzenie, pokiaľ si čítala čo som napísala tak to domáce väzenie by bolo hlavne za to že sa nepriznalo a odvádzalo....nerobím tragédiu zo zlej známky ak vidím že sa dieťa snaží ju opraviť....ani to hneď neriešim že bude mať zaracha....ale ak vidím že zrazu začal nosiť zlé známky a miesto učenia sa fláka, tak jasne že dostane zaracha pokiaľ si ich neopraví....ak by som mala štvorkára alebo dieťa čo stále prepadá tak sa s tým zmierim a neriešim to domácim väzením ale snažila by som sa mu pomôcť napr.doučovaním či by som hladala kde je problém.....ale ak sa mi dieťa z ničoho nič zhorší tak to riešim a nenechám to len tak nech v tom pokračuje....

sslniecko1
autor
20. feb 2019

Další sok, okrem pätiek dve štvorky z literatúry, jedna štvorka z biologie.... takto pekne má odzubala ako nič, zle známky si nedala zapísať dobre známky ano.
Ja stále hovorím, nie je sprostá, len strašne lenivá.
Po príchode domov z prace, má prekvapila s tým, aby som ju preskúmala, snažila sa,,,ale to ozaj si musela takto pokaziť prospech? Má len dvanásť, čo bude o tri roky. Hovoríte, že známky nie sú všetko. Je to jej jediná povinnosť, žeby mala o “koliecko menej” chápem, ale za jej hlúpu lenivosť a popri všetkom čo jej dávame, venujeme sa jej, trocha vďaky a svedomitost, zodpovednosti od nej očakávam. Nemienim sa pozerať na to ako sa rozumovo zakrpatieva

laurita285
20. feb 2019

Wow, ako keby na tých známkach záležalo... Keď si spomeniem ako dopadla väčšina tých super jednotkáriek od nás zo ZŠ 😂 a hlavne dcéra zástupcu 😂 😂 veľmi im pomohli tie jednotky na vysvedčení.
Život nie je iba o známkach. Úspech sa neukazuje iba na známkach. Kedy to premotivovaní rodičia pochopia?

maciatkolulu
20. feb 2019

@sslniecko1 je to dieta a nie robot, ma 12 a je super, ze je taka aka je, mam dve dospele, takze viem o com pisem a naozaj zivot nie je o znamkach, moze mat same jednotky a v zivote to nedotiahne nikde, moze mat stvorky a bude to sikovne a prospievajuce stvorenie, ze trochu vdaky za to, ze sa jej venujete? To snad nie..... Co tak si sadnut a porozpravat sa s dievcatom, co ked sa nieco deje, zistovala si? Je v kritickom veku. Takze ja by som najprv zistila, co sa deje a potom to hadzala na lenivost, preci si v uvode pisala, ze je cely otec? Ak jej to takto rozpravas sa necuduj.

hettinka
20. feb 2019

@sslniecko1 nie každý žiak je jednotkár. Jednotky sú krásna vec, ale nič nevypovedajú o človeku ako takom a ani nezaručia, že sa v živote super uplatní.

Treba sa jej venovat, pekne po predmetoch pozrieť písanky, čo brali priebežne, nie až pred pisomkou.
A nemeraj lásku k dieťaťu známkami. Laska rodiča má byt bezpodmienečná, či donesie 1 alebo 4 v žiackej knižke.

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivett1
20. feb 2019

@sslniecko1 chápem ťa lebo máme doma presne 12 ročnú siedmačku ... a viem o čom hovoríš...asi by ma trafil šľak ... musíš si s ňou pohovoriť, veď takýto skok nie je len tak, zisti čo sa deje... nie je zaľúbená, nie je závislá na hrách? ... toto mi hovorila kamoška, že jej neter (má 11 a pol) šiestačka si počkala kým všetci pospia a potom hrala v noci hry alebo pozerala videá ... samozrejme škola bola mimo a išla dolu vodou ... rodičia to zistili až po mesiaci ... takáto závislosť je horor ... z toho sa ťažko vyhrabe ...oni musia ísť k nejakému odborníkovi ....
ak je to len puberta, to sa dá spoločne zvládnuť ... držím palce a pevné nervy , nech už urobiš čokoľvek ...
PS: fakt by ma porazilo ...

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matabb73
20. feb 2019

@alaguema presne si to vystihla. Ja mám 19 ročného syna a keď on chodil na základku ani vtedy ešte neboli tak ambiciózni rodičia ako sú teraz. On sa ucil dobre, lebo ma vybornu pamat a ja som ani netudils, čo sa ucil v piatej triede. Dcera je teraz piatačka. S ňou to nie je také jednoduché, podedila horšie gény v tomto smere. Na polroku mala jednu trojku a pre niektorých rodičov je to hotová tragédia. Ani ja z toho nie som nadšená, ale vidím, že slovina jej proste nejde. Teraz akoby ani nemohli mať deti horšie známky. Mam kamarátku, ktorá sa s dcérou učí aj do polnoci, len aby dostala jednotku. To ja nie som ochotná robiť. Treba sa zmieriť s tým, ak dieťa na to poste nemá. Ja mám vysoku školu a vždy som sa učila dobre, sama od seba. Ich otec mal horšie známky, tak tam vidím príčinu. Je proste ina ako ja.

vierakg
20. feb 2019

@nevludna úplne súhlasím, ja priznávam, tiež som kedysi robila tu istú chybu, syn prišiel zo školy a moja prvá otázka, čo bolo v škole? Kto mal jednotku? Akú známku dostal ten a ten... A videla som, že syn nemá absolútne chuť sa učiť, pritom sa učí veľmi dobre.. Našťastie som zmenila postoj ku škole, ako prvé sa pýtam na to čo má v škole rád, čo robili na telesnej, či dal gól, či boli vonku, a podobne otázky, známky ma zaujímajú až večer, a aj on je oveľa kľudnejší a aj školu inak vníma

deti95060810
20. feb 2019

niečo podobné mám doma, len s tým rozdielom že má 10 rokov....totálna nezodpovednosť...zabudla si pomôcky a knihu na vyučovanie, učiteĺka jej chcela dať poznámku do žiackej, ale ani tú nemala , potom že jej napíše poznámku do zošita, ale aj ten zabudla...tak nakoniec uč. napísala poznámku ne nejaký zdrap papiera ...

skumavka
20. feb 2019

@alaguema úplne súhlasím. Skoda, ze si to ludia nevedia uvedomiť. Moj prostredny syn je piatak a aktuálne vladne v ich triede doslova davova psychóza rodičov, co kazdy z nich chce svoje dieťa za každú cenu vidieť na osemročnom gymnáziu. Aj take deti, ktore absolútne nie sú študijné typy. Všetko vydreté, rodicom nabiflene, drahe doucka zaplatené. Načo je toto dobré??? Ja mam aj staršiu dceru na gymku v druhaku, a teda ona tiez nie je az tak velmi študijný typ, zvláda, ale šťastná z toho nie je. Prostredny ako pisem je piatak, s nim sa od tretej triedy vôbec neucime, je samostatny a zatiaľ sa mu darí veľmi dobre. Takze uvidíme. Ale tlačiť dieta cely zivot do kopca odmietam. Pritom realny život nie je o známkach. Mala som spolužiačky jednotkarky, ak nahodou dostala dvojku, hystericky plakala. Dnes viem, ze to boli neuroticke prejavy znervaceneho dieťaťa premotivovanych rodičov. Navyše, ziadna výnimočna kariéra sa nekonala. Naproti tomu poznam sikovnych a aj mudrych a úspešných dvojkarov-trojkarov, o ktorych by yo v skolskych rokoch nikto nepovedal.

andrejka1974
20. feb 2019

Je v puberte a proste sa ta boji a tak známky nepriznáva ja som toto robila tiež a ver mi občas deti musia samé pochopiť ze sa musía učiť a zatajovanim im to nepomôže sama mam deti a viem ze známky nie sú všetko žiadne dieťa som nenutila učiť sa videla som na čo majú a každé je iné niektoré sa môže snažiť a učiteľ mu šancu ani nedá a druhe sa ani neučí a v pohode prechádza proste ci skončí so samimi jednotkami alebo prejde nikoho to v živote nebude zaujímať

matqa411211
20. feb 2019

Tak a teraz si vacsina premotivovanych rodicov ktorym zalezi na znamke viac ako na stasti ich deti najdite svoje staré vysvedcenia alebo ziacke knizky 😊

janinah
21. feb 2019

Moja dcéra je učiteľka,učila aj v zahraničí napr. kolumbijské deti angličtinu..a toto,čo my tu stvárame s deťmi je podla nej katastrofa...aj s ňou súhlasím,ked vidím ako dopodrobna sa syn /sekunda 8r gymn/ učí slovenčinu aj iné predmety a bude mu z toho 4 pätiny na figu...treb aich učiť logické myslenie,finančnú kultúru,jazyky ovela viac ako povinnú angličtinu,pc gramostnosť nielen zíklady,individuálne u detí rovíjať ovela viac to,v čom vyniká a čo ho ozaj baví.....dnes je svet už inde,naše školstvo,naši učitelia a v tomto smere aj rodičia "zaspali dobu"

dai
21. feb 2019

@janinah súhlasím s tebou... Žiaľ naozaj SR školstvo zaspalo dobu a rodicia rozmýšľajú na úrovni malomestiackych wanabe😞
Ja priznávam že moja dcéra mala 2 3ky v 2hej triede 8rocneho gymnázia - z predmetov ktoré ju podľa mňa budu baviť ale nie pri aktuálnych témach... Ja sama som tie témy neznášala a je mi sumafuk že z toho má zle známky - vidím ze sa vyvíja úplne iným smerom, jej silné stránky sú niekde inde (hovorí plynulo nemecký, anglický, dohovorí sa Francúzky, robí krásne prezentácie,natáča krátke filmy, píše basnicky a pribehy...) Neviem prečo by som v dobe kedy polyhistorizmus nemá šancu mala naň tlačiť..
A teda osobná skúsenosť z dôb minulych - ja som čistý jednotkar - nadelené zhora, žiadna snaha... Dostala som pamäť a logiku - niekde na úrovni vyššieho priemeru, nič špeciálne - stačilo aby som školami preplávala tak ze som si ani nevsimla že tam treba niečo robit😞 škola ma nenaučila trpezlivosti, vytrvalosti, nenaučila ma prehrávať, ani sa špeciálne tešiť z úspechu keďže jednotky boli samozrejmosťou tak pre mňa ako aj okolie... Všetky tak dôležité vlastnosti pre prežitie v tomto svete má naučila až práca - a nebolo to na začiatku vôbec jednoduché...
Na druhej strane môj brat - 3-4kar, dokopany do škôl, každá známka vydreta, štúdium ho chytilo až na výške ktorú skončil prekvapujúco ľahko - technickú školu... Cieľavedomý, trpezlivý, zvyknutý na neúspech a boj o 'prezitie' ... Bez problémov si vybudoval špičkovú kariéru a headhunteri sa o neho bijú na pozície generálnych riaditeľov nadnárodných korporatov...
Keď sa nato pozriem triezvo - hodnota tvrdo odmakanej 3ky mojej dcéry je násobne vyššia ako moja jednotka ktorú som dostala ani neviem začo...

Aj pre tieto skúsenosti ja známky neriešim... Co ale je u nás predmetom rozhovorov je práve snaha o poctivosť pri práci... Ak ta 3ka je výsledkom štúdia, nech sa páči, ak je výsledkom toho ze sa na niečo vykaslala tak sa o tom bavíme a hľadáme príčiny...

pavucikvet
21. feb 2019

@sslniecko1 v dnesnej dobe niekto zapisuje iba do ziackej knizky? Ved vsetky znamky su zapisovane v elektronickej ZK typu edupage, alebo skola na webe. Neverim, ze nemas moznost vidiet znamky realne v case. Druha vec: bola si v skole spytat sa ucitelky aky problem v nej vidi onA? Rozpravala si sa s dcerou ci sa nieco deje? Uprimne..., ja som sa tiez na prvej pätke u dcery zasmiala a povzbudila ju v tom, ze nie je vzdy uspesny den a aj nam dospelym sa obcas nieco nepodari, hoci nie sme za to známkovaní. Dôležité je podať jej pomocnú ruku.. ak vidíš, že sa teda nevie sama pripravovať na hodiny, tak sa treba k tomu vrátiť, že ju budeš skúšať. Rozprávaj sa s ňou o budúcnosti...ale nie formou nátlaku a vyhrážok.
A čo mi na tvojom vyjadrení najviac vadí je to, že si povedala, že si to od nej nezaslúžiš. Ona sa učí pre seba, nie pre teba. A, keď klame, tak to má hlbší koreň a tu by som sa už zamýšlala sama nad sebou.

maminuska
22. feb 2019

Ja som pomerne prísna na svoje deti , ale teda takto na známkach nebazírujem . Existuje kniha od nejakého japonca ... prečo jednotkári robia pre trojkárov a dvojkári sú v štátnej správe.
https://www.martinus.sk/?uItem=160534#description

Pekná kniha , je potrebné ju prečítať.

mpg
22. feb 2019

Ale v tomto prípade, ako písala pani v druhom príspevku ide o dosť veľa zlých známok, tam by sa bolo treba s dcérou porozprávať, čo to spôsobuje, môže mať aj iný problém ako lenivosť.

klaudia_kaja
27. feb 2019

Podľa mňa až moc na ňu tlaciš , čo sa týka učenia a vzdelávania sa. V deťoch sa je ťažko vyrozumiet, skús sa s ňou porozprávať netlačí ju nasilu doucenia. Nastáva pre ňu obdobie puberty keď sa všetko zmení, no ver mi nad knihami nepresvedčí celé dni a nocí.ja som bola taká istá tiež som zle znaky schovacala, no neznamená to že som ich mala na vysvedčení. Sú horšie problému než zlá známka v škole, napríklad drogy fajčenie a alkohol, možno to nevnimas tak ako ona, ale chcela aby bola niekým kým ona sama nechce byť. Ja som mala trojky a sesternica jednotky vždy ma porovnávali že ona je lepšia a šikovnejšia a čo ? Ja som sama sebou vedela som si užívať život za to ona

zlaknuta
30. apr 2019

Ja mam 14 rokov aj ja som sa tak spravala ale to kvoli chalanovi musite jej vysvetli ze ked chce mat dobru pracu musi ako tak sa snazit

marmelada13
15. mar 2021

Na zakladnej skole nam dala ucitelka pisomku zo 100 slovicok po nemecky. Nabiflila som sa to, dostala 1 a o dva tyzdne nato som to uz nevedela. Konverzacia po nemecky 0 bodov. Nic nas v tej skole nenaucili, no mala som z nemciny same 1. Po strednej skole som isla do zahranicia a naucila sa jazyk vonku. To, ze Vasa dcera dostala hosiiu znamku nie je ziadna tragedia. Ked povedala, ze si to opravi, tak si to opravi. Hlavne na nu netlacte. Nech nema zo skoly stres. Nezabudnem doteraz na moj stres, ked som dostala 5 v piatom rocniku na zakladnej skole. A to uz odvtedy ubehlo 20 rokov. :D Ako som sa vtedy bala dojst domov. A dobre, ze som na to nezabudla. Nikdy nebudem tlacit na svoje deti, aby mali dobre znamky nikdy. Stres kvoli znamkam....nikdy viac!!!

marmelada13
15. mar 2021

@zlaknuta dobra praca sa ziskava dobrymi znamkami v skole? :D:D:D Mali sme stretavku spoluziakov zo zakladnej skoly a predstavte si co bolo najprekvapujucejsie. Moje spoluziacky, ktore boli same jednotkarky pracovali v obycajnej praci za obycajny plat. Nic extra. Jedna na urade, druha v kniznici...a spoluziak trojkar-stvorkar ma stavebnu firmu s niekolkymi zamestancami a zakazky v zahranici a druha spoluziacka, co tiez mala problem so znamkami, tak ma tiez uz siet niekolkych obchodov s kozmetickou znackou. Nechcem tu teraz hovorit, ze snazit sa mat dobry prospech v skole nie je dolezite, iba chcem zdoraznit, ze to neurcuje, ci si clovek najde dobru pracu a ci bude v zivote priebojny. 🙂