Farby na textil z akrylových farieb?

monao
25. jún 2019

Ahojte malujem na oblečenie a farby na textil sú celkom drahé. Nedavno som počula, že stáčí pridať do napriklad klasických akryliek tajnú prísadu a oblečenie sa bude mocť aj prať ako pri farbe na textíl. Prosím viete niečo ?
Po prípade nejaká ingrediencia čo Vám pripadá racionalna, že by sa mohla pridať? A k tomu každá rada pri malovaní na textíl mi pomôže som začiatočník.
Ďakujem krásne predom :o)

joja101
25. jún 2019

Akrylove? To mi pride ako dost hlupost, tie sa ti praveze najskor roztecu ked to hodis do pracky

darinagod
26. jún 2019

ooo tak to sa mi teda nejakosi nevidi

janne318
20. sep 2019

Sorry, asi dosť po funuse reagujem, ale ak by to bolo aktuálne, prípadne pomohlo niekomu: moja dcéra - výtvarníčka bežne maľuje na textil akrylom. Na záver zafixuje voskom a celé to prežehlí cez papier na pečenie.

monao
autor
20. sep 2019

@janne318 dakujem krásne
ako sa nažýva voskový produkt ?

janne318
21. sep 2019

@monao dcéra to po zaschnutí normálne celé prejde čajovou sviečkou a prežehlí (neviem na akej teplote má žehličku, môžem zistiť). Takto si napr. vylepšila kratasy, nosila ich celé leto, sedela na tom obrazku, prala ich, a v pohode vydržalo.

annabelka
21. sep 2019

@monao ja som akrylkami na textil nemalo ala verím tomu, že to bude držať. Keď sme so synom maľovali akrylkami, tu farbu som z jeho trička a teplakov nikdy nedostala dole

monao
autor
22. sep 2019

@janne318 ešte by som sa chcela opýtať ako nanáša vosk aby bol rovnomerne ? Lebo dosť rýchlo schne a ak sa vám chce môžete sa mi opýtať na teplotu prosím :o)
Ďakujem krásne

janne318
22. sep 2019

@monao zistím podrobnosti a dám info. 😉 Priznám sa, ja osobne som na rozdiel od dcéry úplný umelecký antitalent. 😂 V tomto prípade padlo jablko hooodne ďaleko od stromu! 😂😄

monao
autor
1. okt 2019

@janne318 ďakujem :o)

janne318
1. okt 2019

@monao jejda.., prepáááč prosím, úprimne sa priznávam - úplne som bola v tom, že som sem ten postup už napísala! 😯 Božinku...! ja som ale pako! 😨 Takže... okamžitá náprava:
1/ Na textil treba maľovať radšej redšími akrylkami, ale s dobrou pigmentáciou. Ak sú moc husté, rozriediť trochu vodou. Totiž pointa je v tom, aby tie farby vsiakli do vlákien textilu. Ak sú farby príliš husté, nevsiaknu, ale spravia na povrchu akoby "škrupinku", ktorá ľúbi veľmi skoro praskať. Ak sú slabo pigmentované, neukáže obrázok pekne, pretože slabý pigment nedokáže dobre prekryť pôvodnú farbu látky.
2/ ak plánuješ maľovať na viacvrstvový kus oblečenia, vrchnú (maľovanú) vrstvu treba podložiť bavlnenou plienkou, utierkou (alebo niečím podobným) a papierom na pečenie. Prebytočný priesak sa tým pádom vpije do plienky a nebude sa rozlievať (rozpíjať) do okolitých farieb. Zároveň pečiaci papier zabezpečí, že ti farba nepresiakne až na ďalšiu vrstvu maľovaného oblečenia.
3/ ak maľuješ nejaký ohraničený kus (napr. ako dcéra maľovala tie zadné vrecká), treba si ich naokolo oblepiť maskovacou páskou, lebo keď náhodou zájdeš štetcom mimo, už to len veľmi ťažko vyperieš.
4/ po dokončení obrázku je potrebné nechať ho poriadne vyschnúť - kľudne aj 2-3 dni.
5/ obrázok sa napokon fixuje voskom - obyčajnou (najlepšie čajovou) sviečkou - ale bacha, nesmie to byť taká tá "nestekajúca" sviečka, ale obyčajná. Sviečku normálne vybrať z toho hliníka a rovnomerne ňou popretierať celý obrázok. Vrstva má byť len jemná, lebo hrubá by jednak praskala a jednak mohla zničiť aj obrázok (proste by zliezol vosk aj s farbou).
6/ Následne zažehliť cez pečiaci papier - s tým, že opäť, ak je látka dvoj- alebo viacvrstvová, treba dať jeden papier aj pod látku s obrázkom. Druhý papier na obrázok a prežehliť žehličkou nastavenou max. na 3 (ideálne medzi 2-3, ale závisí aj od látky). Vosk sa tým pádom roztopí a vpije do obrázku (fakticky do textilu), čím ho zafixuje.
7/ Prať najlepšie otočené na ruby a max. na 40°C.
Ak je tento postup celý dodržaný, vydrží obrázok aj niekoľko rokov, zvláda pracie prášky, žmýchanie, a samozrejme aj bežné nosenie.
Veľa šťastia a kreativity prajem! 😀 A ešte raz prepáč prosím za ten delay. 🙏

monao
autor
2. okt 2019

@janne318 ďakujem za presnu definiciu a snahu velmi pekne pomohlo mi moc posledná otázka je ako sa vosk rozlieva tak aby na oblečení nevznikli nerovnomerností a aby bol rozliatý rovno? Pretože vosk schne velmi velmi rýchlo.
Alebo sa to vyrovná plocha až po zažehlení?
Ďakujem ešte raz ;o)

janne318
2. okt 2019

@monao No... ja som to z dcérinej interpretácie pochopila tak, že ak ho nanesieš na obrázok rovnomerne (čiže celý obrázok pretrieš tou sviečkou), pod teplom žehličky sa vlastne roztopí a vsiakne do obrázku.

janne318
2. okt 2019

@monao len ešte doplním na upresnenie - obrázok pretieraš tuhým voskom (čiže opačnou stranou zhasnutej sviečky).

monao
autor
3. okt 2019

@janne318 Dakujem krásne naozaj ste mi velmi pomohla 🙂 !