Ako spracovávate zeleninu a ovocie?

31. jan 2024

Ahojte, u nás veľmi ľúbime zeleninu, máme obrovskú záhradu mňa to baví pestovať, snažím sa čo najviac ovocia a zeleniny ušetriť na zimu. Zaujímalo by ma ako spracovávate zeleninu vy, dajte nejaký tipy vždy nám ešte v záhrade zostane a zbytočne sa to vyhodí
Ja robím toto
Vakuujem a mrazim čo sa da
Hokkaido, maslovú tekvicu, slivky, jahody, čučoriedky, černice, ríbezle, papriku
V pivnici máme
Zemiaky, bataty, mrkvu, petržlen, zeler, cibuľu a cesnak
Z ovocia robím džemy a sirup, zo sliviek nutelu
Zo zeleniny zavaram uhorky, baranie rohy, cibuľu, robím Čalamádu, lečo, pikant, kečup
Máte ešte nejaké typy? Ďakujem

nika1971
31. jan 2024

nasusit co sa da...jablka, vnete ako petrzlen, zeler, ligurcek...mozes pouzit do polievok a omacok na dochutenie....niekto susi zeleninu a robi z toho vegetu

kamowa
31. jan 2024

z ovocia> ovocnu kozu, susene ovocie, kompoty

vnate> nakrajam nadrobno a dam do mraznicky (nesusim, podla mna stratia zbytocne vela chute)

luccija
31. jan 2024

Ja si robím cesnakovu pastu

viestta
31. jan 2024

Okrem toho co pises:
Vela veci susim, kludne aj poskodenu korenovu zeleninu, pokrajam na platky, vysusim, potom ju hadzem do vyvarov. Susim paradajy, papriku, ktora je uz "za zenitom" nakrajam na kocky, samozrejme jablka.
Z makkeho ovocia robim ovocne koze.
Robim si vlastnu vegetu.
Aj kadejake sladko-slano-kyslo-pikantne "kecupy" kde idu jablka, zelenina a korenie.
A litre peceneho paradajkoveho pretlaku.

nika1971
31. jan 2024

cuketova omacka na pizzu alebo cestoviny
https://plnyhrniec.dobrenoviny.sk/genialna-cuke...

luccija
31. jan 2024

@viestta ako robíš vegetu máš obľúbený recept?

viestta
31. jan 2024

@luccija tak zhruba (nemusis ist na gramy)
500 g mrkvy
spolu 500 g petrzlen, zeler, kalerab
asi 200 g (moze byt aj viac) vnate, zeler, ligurcek, slamiha (magi bylinka, ak nemas, nedas), petrzlen, pazitka
Na kilo zeleniny a vnati 100 g soli (to treba dodrzat, takze si to vsetko odvaz), 2 lyzice krystaloveho cukru, lyzicka muskatoveho kvetu a lyzica kurkumy. Zeleninu nastruhat na jemno, vynate nasekat, predsusit, premiesat so solou a korenim a dosusit uplne do sucha. Ked mas kuter, tak este pomliet najemno.

lavender94
31. jan 2024

Zavariť takú zeleninovú zmes: mrkva, karfiol, cibuľa proste čo mate radi v pikantnom/sladkokyslom náleve na spôsob uhoriek ako prílohu k masu. Jablka nastrúhanú sušiť, zavariť. My mame tiež veľkú záhradu a všetko čo neviem spotrebovať, zavarim na x spôsobov. Ani to nemusí byť na spôsob uhoriek, stačí, že to tým spôsobom uchováš dlhšiu dobu a neskôr spotrebuješ do čoho chceš, takže stačí nakrajat/nastrúhať/rozmixovať a zavariť v náleve a používať tak ako mrazené -vytiahnuť v čase potreby a uvariť z toho. Okrem toho milujem zeleninové šťavy. Odšťavené vypiť a odpad vysušiť a použit ako korenie. V neposlednom rade, kupit vacsi mrazák je tiež riešenie 😃

patus_2
31. jan 2024

Ja robím rôzne omáčky na cestoviny. Upečiem zeleninu v rúre aj s koreninami, rozmixujem, prevarím, nalejem do fliaš a sterilizujem. Napr. vynikajúca je paradajka, paprika, cibuľa, zeler, mrkva, petržlen a koreniny, alebo cuketová a baklažanova "nátierka". Ďalej rôzne "kečupy" a pretlaky, veľa veci zavárame - papriky, cibuľku, karfiol, uhorky. Veľa veci suším - nepoužívam sušičku, ale rozpálené auto - vňatku, paradajky, slivky, figy, jablká, hrušky, koreňovú zeleninu, bylinky...

lavender94
31. jan 2024

@patus_2 toto je výborný nápad 🩷 potom uz len vyliať na cestovnímu a obed za tri sekundy

luccija
31. jan 2024

@viestta sušis v sušičke či v rúre?čo je kuter nechce sa mi googlit
Keď som bola pubertacka kamarátky rodičia ju robili vo veľkom a predávali strašne som mala rada k nim chodiť vždy celú byt voňal vegetou.Uz dlho sa zahravam spraviť si svoju

viestta
31. jan 2024

@luccija v rure na plechu. Vsak menej ako 2 kila nemam nikdy, takze aj na dva, tri plechy toho mam. Na 70°, ventilator, vareska v dvierkach, obcas premiesat. Ked sa udari, tak dosusam na radiatore.
Kuter je ten maly sekacik s nadobkou co byva k ponornym mixerom, ale ja mam velky ku robotu
https://www.nay.sk/bosch-msm2650b-ponorny-mixer...

viestta
31. jan 2024

@luccija slamihu si vysad na zahradu, ona da vegete ten spravny smrnc, v pohode vydrzi v skalke, este aj dobre vyzera, znesie akekolvek strihanie a zimy u nas preziva bez problemov. Keby nico, tak aj ked omrzne, tak sa dobre spamata
https://www.prirodaplus.sk/zive-bylinky-a-rastl...

vakatko
31. jan 2024

Robím si domáce bujony zeleninový, kurací .. skladujem v mrazáku.
Kvasím v pohároch červenú repu, mrkvu so zázvorom, cibuľky, papriku, kombinujem kapustu s červenú repu a iné ... sú to vitamínové bomby plné zdravých Probiotík a Enzýmov na dobré trávenie.

cina1
31. jan 2024

zeleninu v soli, tento rok som skusila aj toto https://varecha.pravda.sk/recepty/domace-halali... - ale dala by som po ochutnavke menej octu

cina1
31. jan 2024