Je lepšie zahusťovať škrobom?

16. mar 2023

Shojte. Prosím chcem vedieť odpoved na otázku.. či je lepšie zahusťovať skrobom kukuricnym namiesto muky ? Myslím zo zdravotnej stránky
Ďakujem 😊

lenvam
16. mar 2023

Mňa nenaduva a nemám zahu.Zahustujem zemiakovým

luliu
16. mar 2023

Nie, je to úplne jedno, nemá byť na tom čo zdravšie. Najlepšie nezahustovat vôbec takto.

autor
16. mar 2023

A viete mi poradiť čo je zdravá alternatíva na zahustenie?

nafka0483
16. mar 2023

Redukovat, rozmixovat... co konkretne potrebujes zahustovat?

evina34
16. mar 2023

arrowroot múka /je to vlastne tiež škrob ale obsahuje aj vlákninu/ uplne perfektne skús /zahustujem tým hlavne omáčky ako napr. perkelt/

viestta
16. mar 2023

Na kalorie to máš rovnako, ale múku treba dobre povariť, lebo potom cítiť, že je surová. Škrob máš rýchlo. Keď sa ti chce, tak si sprav do zásoby na sucho opraženu múku. Tu potom netreba tak dlho variť. Stačí na suchej panvici opict múku až kým nevonia a nechytá farbu. Treba pri tom stat, miešať lebo sa rada pripaluje ale ta chuť co dá pokrmom je príjemná. Jednu panvicu múky máš na dlho a po vychladnutí sa dá dlho skladovať v uzavretej nadobe

moni106
16. mar 2023

Narajbat zemiak.pekne zahusti.samozrejme ze nie vsade sa to da pouzit

viestta
16. mar 2023

Zdravšia alternatíva je aj instantná zemiaková kaša, treba na krabici prečítať zloženie, sú aj také, kde okrem sušených zemiakov nie je pridané takmer nic

miiichaelaaa
16. mar 2023

Ja si polievky zahusťujem pomixovanými ovsenými vločkami. Či je to zdravé neviem ale chutí mi to 🙂

kiwi3
16. mar 2023

ja ak uz zahustujem, tak ryzovou mukou, ale alternativ je vela

jamimo
16. mar 2023

neviem čo potrebuješ zahusťovať, napr. ja nezahusťujem ani múkou, ani škrobom. Napr. polievku, odoberiem 2-3 naberačky, mixnem, vlejem naspäť, aj fazuľu, strúčkovú na kyslo, aj hov.guláš... alebo vločky ako sa už písalo

oli18
16. mar 2023

Ja múkou zahusťujem, ale neviem, čo je to za múka, vôbec sa nedá malým množstvom zahustiť, ako niekedy. O palacinkovom ceste ani nehovorím. Už ani soľ nie je slaná, ani cukor sladký. Všetko sa pančuje.

biibiana
16. mar 2023

Najzdravsie je nezahustovat 🙂 Ide ti o zdravie alebo chudnutie? Ak chudnutie tak skrob urcite nie. A Ked uz musis raz za cas tak ta jedna lyzica muky nebude taka tragedia. Alebo zahustujes vsetko pri kazdom jedle? Fajn je tapioka skrob/muka 🙂

zorkahorka
16. mar 2023

Neviem, ci robim dobre, ale zahustujem skrobom, lebo on to fakt vie 😆 ked sa snazim s mukou zahustit sosovicu, akosi nie a nie zahustit. A ked zahustim, o dva dni je zasa riedka. 🤔

h2
17. mar 2023

@oli18 Soľ ti nie je slaná a cukor sladký? A nemáš niečo s chuťovými bunkami? Ako a čím by sa už len pančovala soľ a cukor???

ljzozv
17. mar 2023

@h2 aj ja pozorujem, že to už nie je tak výrazná chuť ako kedysi. V podstate všetkého.
A nie je to chuťovými bunkami 🤷

oli18
17. mar 2023

@h2 to ti povedat neviem, ale tak to citim. Do kolaca davam plno cukru a povedia mi, ze nie je sladky. Ja nic nesladim, ani sladke jedla nevarim a predsa mam ten pocit. Minule to tiez niekto hovoril v tv , takze nieco na tom moze byt. Rovnako sol, teraz vidim zmenu na hladkej muke. Ty zijes v AT, tam je kvalita potravin ina. Ved par rokov dozadu bola afera s posypovou solou. Cukor z detstva si pamatam uplne iny. Pozri v archive Stv vcerajsi dokument 4 tvare Slovenska. Mozno ta niektore veci prekvapia.

slavomira236
17. mar 2023

@oli18 aj polsky a ukrajinsky cukor bol vzdy menej sladky ako nas..to iste ked som zila v uk. Anglicky cukor mi bol menej sladky

oli18
17. mar 2023

@slavomira236 uz to asi doslo aj na Slovensko. 😉

viestta
17. mar 2023

@h2 sol je uplne ina ako byvala presovska. Proste je ina. Ale cukor? Fakt si neviem predstavit s cim by ho pancovali.

h2
17. mar 2023

@oli18 Nie, nežijem v AT, žijem celý život na Slovensku. A som aj dosť stará 😁, takže si pamätám, že voľakedy bola napríklad soľ oveľa jemnejšie mletá. Ale že by mala aj inú chuť? Nemôže to byť tým, že proste priemyselne spracované potraviny sú viac ochutené a máme už posunutý ten prah chuti? Ako napríklad keď mamička prestane kvôli dieťaťu soliť a koreniť a zvykne si na to a keď si dá potom jedlo v reštaurácii, má pocit, že je presolené a prekorenené? (Neodporujem ti, len tak premýšľam.)

h2
17. mar 2023

@viestta Tak čo som počula, prešovská soľ bola jednou z najkvalitnejších a najčistejších na svete. Ja neviem, či mám ja otupenú chuť, ale ja v soli, ani cukre nevidím rozdiel v porovnaní s minulosťou. Teda, až na tú veľkosť kryštálikov.

oli18
17. mar 2023

@h2 asi som si ta s niekym pomylila😉.
Mozno ozaj len moje chutove pohariky su na vine. Ale pancovat sa v dnesnej dobe da vsetko, nad tym by som si hlavu nelamala.
Niekedy boli 2 druhy soli, jemna a hrubsia. U nas sme volali jednu varena, druhu kruchova. A cukor mal vacsie leskle priesvitne krystaliky. Dnes je, aj sa nazyva krupica. Ale to si uz pamataju len vase matky a babky 😉

viestta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
h2
17. mar 2023

@oli18 Pamätám si veľmi dobre aj tú jemnulinkú soľ, aj cukor s veľkými priesvitnými kryštálmi. Tá jemná soľ mi chýba. Voľakedy sme v škole robili pokus s kryštalizáciou soli, aby sme videli, že kryštály majú tvar kocky. V dnešnej soli tie kocôčky vidím voľným okom.

viestta
17. mar 2023

@oli18 velkost krystalov cukru zavisi od suroviny a technologie. Repny cukor prirodzene krystalizuje do vacsich krystalov. Repny cukor sme si vyrabali sami, vsak cukrovarov sme mali po CSSR habadej. Na Slovensku ostal len jeden a dovaza sa trstinovy rafinovany cukor. Ale v konecnom dosledku je to jedno odkial sa ten cukor berie, je to stale iba sacharoza

domak2
17. mar 2023

Napríklad v uk mi soľ príde oveľa menej slaná, vždy keď prídem domov tak všetko presolim kým sa spamatam😅 cukor neviem.

h2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
viestta
17. mar 2023

@h2 mas pravdu

pupi14
17. mar 2023

ja nezvyknem zasťuhovať ničím. polievky už takisto robím bez múky, bez všetkého. pri niektorých to samozrejme inak nejde, fazuľu či šošovicu bez toho nespravím :D