Koláč z acidka

26. júl 2023

Ahojte, poprosila by som radu, robila som koláč z acidofilneho mlieka a piekol sa okolo 30 minút, a vôbec nevyrastol, bol taký spľasnuty. Išiel rovno do koša, ani som ho neodfotila.
Robila som presne podľa receptu: 1 veľké acidko, hrnček cukru, 3 hrnčeky polohrubej múky, 1 lyžička sódy bikarbóny, kakao. Všetko spolu zmiešala a dala piecť.
Piekla som v elektrickej rúre, zo začiatku len spodný ohrev, tak 200 stupňov a potom som prepla spodný aj horný ohrev.
Tento koláč som sa snažila upiecť už 3 krát a zakaždým to dopadlo presne tak.

tosomja
26. júl 2023

Aké veľké acidko?

tosomja
26. júl 2023

A chýba ti olej, či?

pribinak
26. júl 2023

Kypriaci prášok

suge
26. júl 2023

Až tri hrnčeky múky? Mne sa vidí, že je tam príliš veľa suchých ingrediencií a málo tekutiny.

viestta
26. júl 2023

A aky velky plech si pouzila, lebo toto je davka na maly plech. Okrem toho cesto so sodou nesmie dlho stat, musi ist hned do rury. Aj tplota je vysoka, ja peciem acidkovy kolac na 170° na teplovzduch, acidkovy mi krasne vyskoci

pribinak
26. júl 2023

Ani vajce?

0silvia0
26. júl 2023

Preco davas nazaciatku len spodny ohrev? To som nikdy nepocula takuto taktiku. Ved kolac musi ist do poriadne rozpalenej rury (spodny+vrchny ohrev) aby vyrastol.

viestta
26. júl 2023

@pribinak ak je tam acidko a soda, netreba prdopec. Sody zreaguje s kyselinami z acidka a nakypri cesto

pribinak
26. júl 2023

@viestta evidentne nie

viestta
26. júl 2023

@pribinak evidentne je chyba niekde inde ako vy chybajucom prdopeci, pretoze mne ten kolac vzdy vybehne

0silvia0
26. júl 2023

@pribinak ja z acidka nerobim kolac, ale muffiny. A naozaj tam netreba prasok do peciva ani vajce a su vyborne
https://www.mimibazar.sk/recept/46131/stavnate-...

dskjhfdlkdjhl
26. júl 2023

Podla mna je chyba v tom divnom prepinani rury. Ja davam kolac (kazdy) do vyhriatej rury, zvycajne na 180-190 stupnov a po takych 20-tich minutach znizujem na 160.

annaksz
26. júl 2023

zhruba tento isty recept robim ( acidka pol litra, jeden a pol lyzicky sody, cca dve lyzice kakaa, zvysok ako ty ), od zaciatku spodny aj horny ohrev, 180 •C, cca 25 minut a je vyborny, lahucky, vysoky, nadychany😊

pribinak
26. júl 2023

@0silvia0 môže byt. Nepoznám všetky recepty

autor
26. júl 2023

@tosomja litrove acidko 3,5%. A dávala som aj olej, zabudla som napísať

autor
26. júl 2023

@pribinak kypriaci prášok a ani vajce nebolo v recepte

viestta
26. júl 2023

litrove acidko je vela, to je tak na to pollitrove muky. Tam bude chyba. Male acidko je dvojdecove v kelimku, potom je v tetrapacku pollitrove a litrove

autor
26. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl odkedy máme novú rúru stále tak pečiem,že prepinam, najprv spodný a potom aj aj. Ale skúsim od začiatku upiecť normálne že aj spodný aj horný spolu

autor
26. júl 2023

@viestta použila som malý plech

autor
26. júl 2023

@viestta a hneď ako som vymiesila cesto som naliala na plech a dala do rúry, nič nestál

aandrea9
26. júl 2023

Dávala si ho do studenej alebo vyhriatej rúry? Ja ho robievam, plus na vrch dávam tvarohové kôpky a vždy vybehne 👍 a s tým ohrevom nešachuj...do vyhriatej rúry spodný aj dolny ohrev. Mam plech 30x30 cm.

jaskolka
26. júl 2023

Veľké acidko a malý plech môže byť problém. Aj to, že najorv nemáš dobre nahriatu rúru, normálne daj obe strany. Prečo tak prepínas? Toto som nikdy nepočula,aký to má význam?

tinkavvv
26. júl 2023

Ja robim podobny (nemam tu teraz presny recept), ale tam ide to acidko mensie. Ono su tri velkosti acidka - v takom ako jogurtovom plaste, maly tetrapak a velky tetrapak. A pod pojmom velke acidko mozno mysleli to stredne.

tosomja
26. júl 2023

Na tri hrnčeky múky ide pol litra acidka.

autor
26. júl 2023

@tosomja v recepte písalo 3 hrnčeky, ja som dala rovno celý liter

tosomja
26. júl 2023

To je veľa, nemala si to riedke?

dzejsik
26. júl 2023

ruru horny dolny ohrev od zaciatku dobre vyhriatu na 170-180 stupnov … svokre piekla rura pokazena len spodok a vzdy boli kolace nizke, zhora nedorobene, potom to uz ani neskusala, kym ju mali