Máte recept na mäkký bezlepkový, bezpšeničný chlieb?

lusil2005
15. apr 2008

cafte zeny
prosim vas, vie niekto recept na dobry a hlavne mäkucky bezlepkovy alebo bezpsenicny chlieb? tie, co som robila so zmesi promix podla navodov na obaloch boli nenakysnute, tuhe, no proste nic moc. da sa vobec upiect nadychany bezlepkovy chlieb? piekla som ich v pekarni eta siesta na rychlom dvojhodinovom programe - ako kazali v navode. robim nieco zle alebo bezlepkovy chlieb je proste taky?
dik za rady - dufam ze ma potesite ☹

alami
15. apr 2008

Lusil, odpíšem ti z časopisu, ak ti to pomôže, ale skúsenosť nemám. Inak, počiula si, že sú bezlepkové piškóty - radili mi to tu niekde baby - kúpili v lekárni.

Bezlepkový chlieb:
400g bezlepkovej múky Promix
400ml vlažnej vody
20 g droždia
čajová lyž. soli
polievková lyž.citrónovej šťavy alebo octu,
polievková lyž. cukru
3 poliev.lyžice olivového oleja

postup: všetky suroviny necháme postáť 1/2hod, aby mali izbovú teplotu, rozmiešame vodu, droždie, soľ, ocot, cukor, pridáme múku. Po 3 min mixovania alebo miešania prilejeme olej a premiešame. dáme do olejom vymastenej formy a necháme 30 min kysnúť Pečieme 40 - 50min pri teplote 220°C

Do pekárničky si to teda všetko asi len dáš a zapneš vhodný program

Ešte je tu ti: po 10min pečenia urobte špajlou niekoľko dierok do stredu chleba, aby sa stred neprepadol.

Lusil a ostatné chlebíky s pekárne máš dobré? Lebo mne pripadajú všetky nedokysnuté a také ťažké...teda ako píšeš- nič moc

alami
15. apr 2008

CHlieb so semienkami:

1lyžička cukru
1/2 kocky droždia
250g bezlepkovej zmesi
80g ryžovej múky
1,5 lyžičky soli
1 až 2 vajcia
1 lyžica oleja
1 lyžička octu
semienka podľa chuti - napr. slnečnicové, sezamové
250ml vlažnej vody

lusil2005
autor
15. apr 2008

alami dakujem, skusim tieto tvoje receptiky...
ostatne chleby su uplne perfektne, skusala som uz vselijake, aj sladke, aj mazance aj babovky 😀
vsetky zatial vysli perfektne, makucke, chrumkave a nadychane (klop klop klop nech to nezakriknem) 😝

zajo510
15. apr 2008

ahojte kočky, blp chlebík je taký, nie je taký penový ako normálny pšeničný. mäkký chlebík mám len po upečení potom stuhne, ale veľmi chutne zmäkne ked si krajec dám do mikrovlnky na pár sekúnd, potom je ešte lepší ako čerstvo upečený :o)

zajo510
15. apr 2008

inak ten chlebík si pečiem pre seba-ja mám celiakiu- nie pre malú, malá ešte neje nič okrem môjho mlieka. inak kedy ste začali dávať lepok do stravy dieťaťu? vraj po novom sa môže počas dojčenia už medzi 5.-7. mesiacom nie až po roku, ale čo lekár to iný názor :o(

lusil2005
autor
15. apr 2008

zajo no ja ho nemam makky ani po dopeceni :(
ja ho tiez peciem pre seba kvoli malej. este ju kojim a je alergicka na psenicu (a mozno aj lepok) a jedine "bezpsenicne" zmesy su tie promix bezlepkove. niekde som citala recept na pohankovy chlieb, aj som ho uz skusala ale nic moc, asi ho skusim znovu 😅

ja som malej davala v nejakom siedmom mesiaci a bola v pohode. teda okrem atopickeho exemu ktory mala od prveho mesiaca.

zajo510
15. apr 2008

lusil, ja mám takýto recept na chlebík od mamky - ona mi ho stále takto piekla, ked som bola malá....lenže jaho pečiem v rúre 😒 tak neviem ako si to dáte do piecky

2dcl vlažného mlieka+1KL kryštálového cukru+1/3 droždia, pomiešať a nechať postáť 10 min. potom pridáme 7 kopcovité PL promix chlebovej múky +1celé vajce+1PL oleja. pomiešame a dáme do vymastenej formy (1 srnčí chrbát) cesto necháme kysnúť 1/2 hodiny. vo vyhriatej rúre na 180°C pečieme 1/2 hod a potom ešte 1/2 hodku na 100°C aby sa dopiekol aj vo vnútri.

je pravda, že je to asi pracnejšie ako v piecke, ale mne to zatiaľ vyhovuje, stále je fajny mäkký. ocot si nepridávam, lebo nemám rada nakyslastý chlieb.

lusil2005
autor
15. apr 2008

o to by neslo ze je to pracne. mna to bavi takze ja sa s tym rada pohram, ale ja nemozem ani mlieko, ani vajcia 🙄
je tazke najst nieco co vlastne mozem 😅 len sa modlim aby malej aspon niektora z tych troch alergii presla 🙄 ja to uz ten mesiac - dva co ju este budem kojit vydrzim, ale co potom budem vymyslat jej, to neviem 😔

danielala
20. apr 2008

A vraj sú dobré aj kukuričné nekysnuté, ale recepty sú žiaľ s vajcom...

lusil2005
autor
20. apr 2008

dani super, diiik. to vajce sa vraj da nahradit rozmiesanim lyzice solamilu v pol deci vody

lusil2005
autor
20. apr 2008

joj ten recept vyzera fajn, len musim zajtra amarantove perlicky kupit. uz sa tesim.

danielala
20. apr 2008

Tak potom sú na tej stránke aj nejaké kukuričné, čo majú výborné hodnotenie..

lusil2005
autor
23. apr 2008

no ten prvy co si mi dala som prave dorobila a vyzera to tak ze je perfektny!!! nieje sice nafucany jak normalny chlebik, ale je makucky! len som ho trosku presolila, takze tento asi malej davat nebudem. zajtra musim druhy skusit 😅

danielala
23. apr 2008

Tak to som naozaj zvedavá, ako to chutí a či z toho nebude na druhý deň podošva. Určite daj vedieť. Jedna kočka tam píše, že tieto bezlepkové hned nakrája a strčí do mrazničky a postupne rozmrazuje, že vtedy sú poživateľné.

danielala
23. apr 2008

Lusil, kuk sem na múky, ak nejakú nezoženieš (inak celkom zaujímavý výber pre nás chlebíčkárky):
http://www.internetovypredaj.sk/index.php?inter...

martaina
25. apr 2008

nadýchaný a taký vatový chlieb je z Mix B. a tá je bezpšeničná a pre mňa dôležité aj bezlaktózová. Pečiem ho podľa receptu na obale, len s polovičným množstvom kvasníc. Ja inak na nejaké prílišné vypekanie nie som, ale tento chlieb je príjemná zmena po promixových. Aj ja si chlieb mrazím, inak je po 2 dňoch na draka. 😝 a z promixu mi nechutíuž na druhý deň.

lusil2005
autor
25. apr 2008

martaina a co je mix B? to dostat v lekarni? 😕

ja som ho tiez na druhy den zmrazila. je trosku gumenejsi ako uplne cerstvy, ale aj tak sa da. ale som zvedava aj na ten mix B. ani ja nemozem ani laktozu. a ani vajcia 😅

laki
25. apr 2008

martaina, ja tiež pečiem chlebík malej z mix B, ale zda sa mi dosť suchý, dosť sa dobí.A ja dávam 2 lyžičky soli.Tebe sa nedrobí?
Lusil, múka sa dá objednať v lekárni, možno ju v niektorých lekárňach aj majú, ale dá sa predpísať na recept, vtedy ti poisťovňa hradí polovicu z ceny ( okolo 90 SK doplácaš ).Čítala som zloženie, píšu že neobsahuje laktózu a v zložení som nenašla ani vajíčka.

lusil2005
autor
25. apr 2008

no mne sa drobia vsetky.

martaina
28. apr 2008

Aj mne sa drobia vsetky muky. Aj ked z tejto muky sa mi drobi asi najmenej. Ja do nej sol vobec nepridavam. Ta je uz v zlozeni a nie som az tak na slane. A dobre z nej idu aj kolace. Ja peciem aj dobru vianocku. Recept mam od Novalimu, ked som bola na stretnuti a je fajn - len sa drobi. Nabuduce dam aj recept.

lusil2005
autor
28. apr 2008

martaina, a myslis ze je nejako mozne upiect piskotove cesto bez lepku, psenice, vajec a mlieka? 😔 malej sa totiz blizi prvy rocik a ja by som jej rada urobila nejaku tortu ktoru bude moct papat ☹ ale netusim ako.

inac - v zlatom klase je lepok? lebo tam nepisu ze by bola v zlozeni muka.

martaina
28. apr 2008

To uz jej takej malej zistili? No neviem si predstavit piskotu bez vajec. A je alergická na cele vajce, alebo len bielok. Lebo da sa vyparat zltok a pouzit len ten. Ale asi by si musela pouzit ine cesto ako piskotu. Napr. nieco ako medove platy. Tam by si nepotrebovala urcite tolko vajec a mozno aj bez vajec, ked je tam med. V zlatom klase - od Dr. oetkera urcite nie je lepok. Ine nepouzivam. Takisto ani v ich pudinkoch.

martaina
28. apr 2008

Prave som pozrela na recepty.celiakia a tam je pisane, cim mozes nahradit vajicka. Tak sa pozri, mozno pomoze

lusil2005
autor
28. apr 2008

martaina takze ten zlaty klas mozem zarobit s ryzovym mliekom napriklad a mam bezlepkovo bezpsenicno bezmliecno bezvajecnu mnamku!!! super! 😀

martaina
30. apr 2008

A neskúsila si bezlaktózové mlieko? Ja si robím z neho pudink.

lusil2005
autor
30. apr 2008

martaina neskusala. take som este neobjavila. len ovsene a ryzove a sojove. a soju nechcem riskovat kvoli malej. ale to ryzove mi chuti.

fabuleuse
12. máj 2008

Lusil ja pečiem dcére tento chlieb a je s ním spokojná
15g droždie
4dcl vody
1lyžičku soli
1lyžicu cukru
1lyžicu octu
všetko rozmiešam a pridám 400g Promix-ch alebo Promix-uni,ručným šľahačom miešam 2-3 minúty a potom pridám 2 lyžice oleja a ešte miešam 1 minútu. Vylejem do vymastenej formy od srnčieho chrbáta a nechám 40-45 minút kysnúť. Vložím do vyhriatej rúry na 230°C a pečiem 45 minút.
Teraz som si však kúpila pekáreň, tak to tam všetko naložím a vyberiem len hotový chlieb. Nakrájam ho a dám do mikroténového sáčku do chladničky,,pred použitím si ho trošku prihreje v mikrovlnke.
občas prispievam s bezlepkovými receptami aj sem
http://www.post.sk/forum/showthread.php?s=31e84...

alami
13. máj 2008

tieto receptíky ste videli? idem si z toho niečo vybrať, čo vyskúšam: http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php?kat=46 to sô všetko bezlepkové

alami
15. máj 2008

ja som včera piekla 1.x bezlepkový pre syna - má 7 mesiacov, tak som si to trochu upravila - okukla som viac receptov a dala to nejak dokopy s vynechaním toho, čo som tam nechcela - napr.ocot, soľ
fuj a vzniklo niečo hrozné 😅 😒

teda dala som 400mlvody, 400g promix - ch, 1/4droždia, lyžičku cukru. sol - len trolilinku.

cesto sa pri miesení rozlievalo, takže som pridala odoka múky.
Neprepadol sa ale zostal taký nepodkysnutý - to aj vám??? či bolo málo droždia???či veľa vody????

no vábny nebol, dnes je dosť tuhý - ja by som to teda nejedla, ale malý bol spokojný - bol to jeho 1.chlebík, tak nemal s čím porovnať. Poraďte, čo vylepšiť, ale nechcem mu tam dávať nejaké nové potraviny, ktoré nie sú potrebné - nám stačí, aby mal čo obžúvať a trochu sa tým zabavil 😉