Recept na jablkovo - tvarohový koláč

otrubulka
17. mar 2018

Zienky, nemate niekto recept na nejaky dobry jablkovo- tvarohovy kolac? Doma sa mi nejako nakopilo jablk... 😀 a muz aj syn si radi pochutia na nejakej dobrote... Na nete som nasla kadeco... No najradsej by som vyskusla nieco, co uz niekto robil, ako experimentovala a mala to vyhodit... dakujem 😉

osky
17. mar 2018

Jablka plus tvaroh-to bude ale dost vlhke.
Najlepsie je nastruhane jablka zamiesat s mletym.makom ci orechami,mandlami,kokosom....co z nich trochu vytiahne tu vlhkost.jasne ze aj osladit

Takuto plnku su mozes dat na hocijaku overenu piskotu a spolu to upiect.

Ale ak trvas na tvarohu tak takto:
Nastruhaj si na hrubsie jablcka,nechaj trochu odtiect stavu-tu zlej.
V nej si rozmiesaj zlaty klas alebo maizenu a metlickou po troske zapracuj tvaroh.pridaj jablka.
Vsetko dobre premiesaj.nakoniec pridaj cukor.

Na piskotu:
Vyslahaj 3 bielka so stipkou soli na tuhy sneh.

V inej nadobe vyslahaj 3 zltka,200g cukru,120-150g tuku/kokosovy tuk,margarin,maslo.../-potom pridaj 200g polohrubej/alebo celozrnnej/ muky,1 prasok do peciva,1-2 vanilinove cukre,koru z jedneho bio citronu a 120ml mlieka-na slabych otackach preslahat.
Do tej piskoty si mozes este pridat co vam chuti-kokos,orechy,kakao,susene ovocie,mak..
Cca hrst.
Celkom nakoniec opatrne vareskou zapracuj sneh z bielkov.
Medzitym si uz rozohrej ruru na 160-170 stupnov.

Pekac vymasti tuhym tukom a dobre vysyp.mukou,na to vylej piskotu.
Rozotri rovnomerne na plech-cesto je hustejsie,lenivo pada z varesky...
No a teraz mas moznosti:

1.daj si na 15 -20min.zapiect piskotu,ked zvrchu uz bude taka pevna ze sa nebude prepadat,rozotres nanu napln po celom povrchu a dopekas spolu-to moze trvat aj hodinu.podla toho aka vysoka je ta vrstva.mozes to popichat spajlou.
A davat bacha aby piskota neprihorela.

2.Alebo mozes na piskotu okamzite lyzicou na striedacku hadzat kopky naplne-ona sa prepadne a ked sa to upecie bude to nieco ako presivana deka.

3.alebo to mozes upiect aj ako obrateny kolac-cize na plech das peciaci papier -rozotries napln,na to vylejes piskotu a pecies.
Hotove potom prevratis a papier das prec.

Piskotove cesto radsej trosku hustejsie aby nebolo velmi jemne.aby udrzalo tu mokru tazku napln.
Zlateho klasu nie prilis-inak mozes to urobit aj tak ze das jablka,tvaroh a zahustis struhankou,ci rozdrvenymi piskotami-v tom pripade uz nedas ten puding ani maizenu!!!

Variacii mas viacej.tak drzim palce.
Kazdopadne ta piskota je super-robim taku babovku,barankov,korpusy na torty i na rezy...

otrubulka
autor
17. mar 2018

@osky paaaani... Dakujem ti za rady, no medzitym som zacala piect jeden jablkovotvarohovy a je pravda, ze vlhky, skoda, ze som si neprecitala tvoju radu skor. Dufam, ze vude aspon trochu jedly 😂😂😂😝😝😝😀. Casto kolace nepeciem vyskusam to co si mi napisala 👍 dakujem krasne . 😉

deti95060810
17. mar 2018

nabudúce kúp lístkové cesto, rozvaĺkaj, nastrúhaj jablká na cesto, daj na jablká cukor, škoricu.... cesto zavinieš a dáš na plech....
to isté sprav aj s tvarohom....budeš mať 2 záviny.... na plech si daj papier na pečenie - potom máš menej umývania....
aj si šikovnejšia - tak si sprav kysnuté cesto....a to isté čo vyššie. miesto lístkového cesta budeš mať kysnuté....
ja pečiem roky, milujem pečenie, ak chceš niečo tak mi môžeš písať aj IP....Rada poradím...

osky
17. mar 2018

@deti95060810 a nemas to cesto potom take zagrnene?
Ja do tvarohu alebo jablk vzdy aspon omrvinky alebo puding.inak to mam take...kde sa to dotyka cesta je to skratka mokre,skoro surove.nerobi to pekne platky.

otrubulka
autor
17. mar 2018

@deti95060810 nemala som listkove... Ale to moze byt dobry napad... ☺ urcite vyskusam 👍. Dakujem

otrubulka
autor
17. mar 2018

Ale nakoniec sa ten moj vytvor da zjest 😂 aj ked vyzera smiesne... Tie jablka na vrchu boli vlhke a cesto na vrchu- take povykrajovane srdiecka su zvlnene .. Ale muz sa nestazuje, aj ked to vyzera smiesne 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

otrubulka
autor
17. mar 2018
osky
17. mar 2018

@otrubulka mnaaaaaaam.
Vyzera super.

deti95060810
17. mar 2018

hm, no ak sa dá zjesť tak je to fajn...🙂

jukov
17. mar 2018

@deti95060810 nemáš náhodou overený recept na piškótové cesto bez vajec, máme doma alergika, skúšala som rôzne, ale ani jedno nie je ono

deti95060810
17. mar 2018

@jukov piškótové cesto bez vajec? nie, nemám....rada by som vyhovela, ale nepečiem takéto cestá bez vajec...☹

popoluska1976
17. mar 2018

@popoluska. Mam bez vajec. Da sa pouzi5 aj ako bublanina aj ako babovka. 500ml zakysanky, 300g pras.cukru,350g polohrubej muky, 100ml oleja, 1lyžička sody bicarbona, štipka soli, všetko vymiešat v jednwj miske. Ja pridavam aj trošku kokosovej mučky. A na babovku aj kakao do jednej časti a hrozienka.

jukov
17. mar 2018

@popoluska1976 ďakujem, a na aký formát-veľkosť je najlepší

deti95060810
17. mar 2018

tak toto poznám, je to koláč so zakysankou....veľmi jednoduchý....áno, pečiem ho, ani som si neuvedomila že tam nejdú vajcia.
ja mám recept na hrnčeky. Dávam na plech veľkosti 31*37 cm.... Ale však ak dáš menší, koláč bude vyšší...

akynka
17. mar 2018

@jukov 0.5 l mlieka, 300 g cukor, 300 g polohruba muka, 2 PL slivkoveho lekvaru, 1 PL kakaa, 4 PL oleja, skorica, 1.5 čl sody bb.
Lekvar obmienam a davam ho aj viac.. 🙂 na vrch dzem + cokolada...ale tak sme si na ten kolac zvykli ze obmiename cokolvek.. uz aj ako korpus do torty..mnamka.

Neslahat..vymiesat rucne a je to topka ;)

jukov
17. mar 2018

@deti95060810 ďakujem

jukov
17. mar 2018

@akynka ďakujem

popoluska1976
22. mar 2018

@jukov ja mam asi tak 30x40 plech. A kolac je dost vysoky. Potom mam este jeden recept bez vajec tam idu ovsenne vločky. Tiez dobry aj vysoky. Musim pohladat recept.

jukov
22. mar 2018

@popoluska1976 ok, ďakujem

jankaja
24. mar 2018

keď mám zvyšné jablká, tak ich hodím na lístkové cesto, resp. zmiešam spolu s tvarohom (vymiešaným s vajíčkom a cukrom) a tak hodím na lístkové cesto. Zviniem a upečiem. Milujeme to.

vlasta1818
28. mar 2018

@jankaja myslíš, že to bude fajn aj keby som to urobila s kysnutým cestom? To by mohlo byť ako štrúdľa 🙂

jankaja
28. mar 2018

@vlasta1818 no to fakt neviem, nikdy som to neskúšala...

popoluska1976
29. mar 2018

@vlasta1818 ano aj s kysnutym sa to da ,to je ako zavin potom. Je to dobre.