Recept na piškótové cesto.

stejan
7. feb 2020

Poprosím recept na piškótové cesto na plech 32/37 ( dno plechu merané) ďakujem

79viktoria79
7. feb 2020

@stejan zalexi naco to chces,neviem kolko ma klasicky plech ja to nemeriam,urobim nspr zo 4 vajec a vidim ci chcem viac,alebo menej,a kolko vajec tolko cukru a muky,trochu prasku do peciva

h2
7. feb 2020

@stejan Ahoj, nejde ani tak o rozmer plechu, ale aké vysoké chceš cesto mať. Úplne jednoduchý recept, ktorý sa ľahko pamätá a ktorý už roky používam:
3 základné suroviny: vajíčka, kryštálový cukor, polohrubá múka
2 doplnkové: prášok do pečiva, soľ
nachystáš si 3 misky, do každej dáš po 2 veci:
do jednej bielky a štipku soli
do druhej žĺtky a cukor
do tretej múku a prášok do pečiva
Vyšľaháš bielky, vyšľaháš žĺtky, všetko spojíš dokopy s múkou, vyleješ na maslom vymastený a múkou vysypaný plech (alebo namiesto vymastenia a vysypania dáš papier na pečenie), pečieš pri 180 stupňoch. Či už je upečené, zistíš zapichnutím špáradla do stredu cesta.
A množstvo surovín? Koľko dáš vajec, toľko bude polievkových lyžíc cukru, aj múky.
To je základný recept na svetlé piškótové cesto. Ak chceš kakaové, orechové, mandľové, alebo iné, pridáš, čo chceš. Ale pozor, musíš potom ubrať z múky.
Dúfam, že som pomohla. 😉
(Na Tvoju veľkosť plechu by som dala aspoň 5 vajec.)

stejan
autor
7. feb 2020

@h2 ďakujem 👍🙂

deti95060810
7. feb 2020

záleží aj načo to cesto bude....roláda - ide tam hl. múka, alebo rezy - a tam ide polohr. múka.
6 vajec, 6 lyžíc polhr. múky, 6 lyžíc kr. cukru, 0,5 dl. oleja, 1 pr. do pečiva,
bielka vyšľaháme s kr. cukrom. šľahaj dlho do tuha. postupne pridávaj olej....Postupne po 1 žltku zašľahaj....a postupne pridávaj múku, s pr. do peč. to už len jemne premiešaj....
vylej na plech. Ne plech daj papier na pečenie. Pečieš na 180 st. cca 20 min. Pozeraj aby cesto neprihorelo. Rúru neotváraj - pozeraj len cez sklo.
Niekedy sa namiesto múky dáva poml. orechy, alebo sa pridáva do múkykakao,....to už záleží na ďalšom postupe....