Recept na tortu - korpus 21cm

sueziii
4. nov 2021

Ahojte,

prosím Vás o radu. Budu poprvé péct dort a mám formu 21 cm. Podle toho, že sedím na internetu a hledám už dvě hodiny všude nacházím recepty na min 24 cm, tak moje forma není asi úplně běžné velikosti. Potřebovala bych přesné poměry surovin na velikost mé formy. Pomůžete prosím? Chci dělat kakaový korpus s maskarpone krémem.

Předem moc děkuju🙂

esteregres
4. nov 2021

@sueziii ved ten dort budes mat len o cosi mensi lebo sa cesto rozleje, proste pec s takou aku mas

domiklik
4. nov 2021

@esteregres hej len vrch bude čierny a stred surový

domiklik
4. nov 2021

@sueziii aký máš recept? S olejom, s kypriacim práškom, z koľkých vajec?

ckocka
4. nov 2021

Vezměme si na pomoc vědu. Obsah malé formy je asi 3/4 obsahu velké formy.
Množství surovin tedy snížíš o 1/4 aby výsledný korpus měl stejnou výšku jako ten předepsaný do větší formy.

esteregres
4. nov 2021

@domiklik este viac to zdramatizuj a bude vymalova
ne

enoula
4. nov 2021
sueziii
autor
4. nov 2021

@domiklik mám recept - 4 vajíčka, 200g moučkového cukru, 200g polohrubé mouky, kakao, 1 prášek do pečení, 10 lžic vody

sueziii
autor
4. nov 2021

@enoula mrknu na to. Děkuju

elizabet173
4. nov 2021

@sueziii neviem, či nepíšem neskoro, ale daj tých vajec päť, veľkosť L, cukru 200g, pridaj 5 PL oleja, 5PL horúcej vody, zľahka primiešaj preosiatu múku 200 g zmiešanú s polovicou prášku do pečiva, NIE celým, prípadne aj s kakaom, malo by to byť presne do tejto formy. Daj do rúry vyhriatej na 175 stupňov, po desiatich minútach stíš na 150 a pomaly peč ešte 45-50 minút. Čas aj stupne sú orientačné, každá rúra pečie ináč. Vyskúšaj špajdľou v strede torty, či je upečená. Podľa tohto receptu pečiem v takto veľkej forme, torta má asi 7,5 cm na výšku. Nech sa vydarí. A dobre ti radí @ckocka.
@domiklik prečo by mal byť vrch čierny a stred surový?
@esteregres asi skôr sa do tej formy nezmestí, nie? Keď má recept na priemer 24 cm a ona potrebuje na 21cm.

domiklik
4. nov 2021

@esteregres vpohode, a máš aj nieco k veci?

domiklik
4. nov 2021

@elizabet173 keď dáš suroviny určené pre 24 cm formu do fotmy, ktorá má priemer o 3 cm menší, korpus sa nadvihne, a možno ti z tej formy aj ujde 🙂 ak máš 21cmformu, tak len odber jedno vajce a z ostatných surovýn 1/4. Aj piecť by sa mal kratšie, ale stačí, keď použiješ 10 minút pred koncom špáradlo, ja sa riadim podľa toho

elizabet173
4. nov 2021

@domiklik ten príspevok patri asi autorke témy, ja mám už čosi odpečené 😎 špáradlo nepoužívam, u mňa to je už rutina, viem z akých veľkých vajec, na akej teplote a koľko minút, aby bola torta super upečená. Ale každá rúra je iná, preto som jej písala, že časy sú orientačné. A na uvedené množstvo som nikdy nedávala celý kypriaci prášok

sueziii
autor
5. nov 2021

@elizabet173 Dekuju za pomoc. Stihla jsem si ještě precist 🙂 tak už mám hotovo. Na první pokus, super výsledek 🙂

elizabet173
7. nov 2021

👍@sueziii no ak bol toto tvoj prvý pokus, tak sa pred tebou hlboko skláňam, si šikulka!!!!
Ak budeš potrebovať ešte nejaké rady, námety, choď na stránku https://tortyodmamy.sme.sk/, alebo česká verzia https://dorty.artmama.cz/

sueziii
autor
7. nov 2021

@elizabet173 Dekuju 🙂 linky si ukládám. 🙂