Rímsky hrniec. Čo sa v ňom dá robiť?

samsara
8. sep 2009

Ahojte,
prosím o Vaše skúsenosti a rady- kúpila som si rímsky hlinený pekáč a chcela by som vedieť,či sa v ňom dá robiť aj kura s plnkou ,hladala som na nete nejaké recepty v rímskom hrnci,ale našla som iba pár receptov.
Ešte mám trochu strach,či kura ,robené v tomto pekáči nebude skôr udusené,ako upečené,aj zemiaky,či sa dobre prepečú a myslíte,že môžem dať na dno pekáča zemiaky a na zemiaky celé kura s plnkou,alebo iba rozporcované kura a plnku urobiť zvlášť? 😒 Je jedlo chuťovo lepšie,ako ked sa robí na klasickom pekáči? Čo všetko robíte v rímskom pekáči?
Ďakujem.

sirinka
8. sep 2009

mozes v nom robit vsetko co len chces...aj cele kura s plnkou na zemiakoch...ale samo, bude to skor dusene ako pecene...

gio
8. sep 2009

Je to dobra vec, odporucam.My robievame napr.bravcove maso s kapustou a so zemiakmi, vsetko naraz. Alebo aj kura so zemiakmi, da sa vselico.....

veronika81
8. sep 2009

Tiež odporúčam. Každý rok na Vianoce v ňom pečiem v celosti morku s plnkou 😉 Samozrejme aj počas roka, kuracie al. bravčové mäso 😉 A kľudne aj zemiaky môžeš.

samsara
autor
9. sep 2009

Babulky,ďakujem. 🙂

kendy5
15. júl 2010

prosím o radu, jak vyčistit římský hrnec, mám na něm pořád mastné fleky ☹
a podělte se i o recepty 😉 díky

reval
4. júl 2011

Samsara, vyskúšaj marinované kura, budeš milo prekvapená! http://www.rimskyhrniec.sk/recepty Mňam 🙂

katka888
8. feb 2012

mozem dat rimsky hrniec do umyvacky riadu?

katka888
8. feb 2012

robila som v nom morcacie prsia s kys kapustou a zemiakmi, ani po hodine a pol nebolo dopecene... bolo ako zuvacka a zemiaky tiez polosurove.
ako dlho v nom a a ke ingrediencie peciete?

alami
12. feb 2012

@katka888 do umývačky v žiadnom prípade. Nesmú sa používať ani bežné čistiace prostriedky, lebo všetko nasáva a po druhé, zmenou teploty by mohol prasknúť. takže určite nie!
pečenie trvá dlhšie, ale žuvačkové isto nie je. napadá mi, mala si ho vopred namočený vo vode? Ak chceš mať zemiaky či mäsko pekne zapečené, pred koncom pečenia otvor 🙂

luciferova
12. feb 2012

@katka888 zemiaky sa ti v kyslej stave ani v inom hrnci neupecu, treba ich bud predvarit alebo dat piect uplne mimo.
co sa tyka hrnca - nie je rimsky ako rimsky, ak mas glazovanu spodnu cast, do umyvacky by som ju dala (a ja aj davam). ak nie, tak normalne JARou, tie mastne flaky budes musiet predychat...

katka888
12. feb 2012

@alami
mala som vo vode namoceny, a aj odkryte, tak neviem..
a to s tou umyackou ma neskor napadlo, ze ved tak ako pises, to do seba nasava... niekde osm citala, ze treba umvyat solnym roztokom. dakujem inac za informacie 🙂

kachen
12. feb 2012

Vsetko 😀 Ale ted vazne, da se delat temer vse. Kure je z toho vyborny. Ale delam ho tak cca 2hod urcite, mozna i vic. Ja cerpam hodne z labuznik.com, do vyhledavace das rimsky hrnec. Do mycky v zadnym pripade nee. Ja teda znam hrnec jen z palene hliny a ty se musi predem namocit, davat zasadne do studene trouby a umyvat jen ve vode, na odmasteni pouzivam ocet.

kachen
12. feb 2012

@kendy5 Zkus ocet. Ovsem pokud mas na mysli takove fleky, ktere jsou i z venku, tak to dolu nedas. Je to palena hlina, ktera do sebe nasakuje vsechno mozny a dolu to holt nepujde. Ber to jako patinu. Dobra wok panev musi byt taky ocouzena a pak to teprve ma ten spravnej riz.

zitaje
12. feb 2012

@katka888 podla mna si mala nizku teplotu v rure.
Ja tam robim vacsinou len kura, aj to tak, ze najprv nejaky cas peciem samotne kura, potom otocim, oblozim mrkvou, zemiaqkmi atd a tak dopeciem.
Ale asi skusim aj nejake maso na kyslej kapuste, mnam. 🙂

mamuna01
2. mar 2012

Ja som nedávno objavila e-shop ponúkajúci iba tieto rímske hrnce a na ich stránke je pár vyskúšaných receptov http://www.rimskyhrniec.sk/index.php?route=extr... dokonca tam môžete pridať aj svoje vlastné a tak budú všetky po kope 🙂