USA recepty

hecuba
18. sep 2008

Baby, zacinam tuto temu, lebo na domacom fore sa tie recepty stratia pri tom mnozstve prispevkov. Hned Vam tu davam aj jeden zaujimavy recept z Food Network. Mam ho vykusany a cela rodina ho zboznuje:

Risotto in a Lemon Cup

2 cups low-sodium chicken broth
2 tablespoons butter, plus 1 tablespoon
1 large shallot, diced
1 cup Arborio rice
1/2 cup dry white wine
2 tablespoons grated Parmesan, plus 2 tablespoons
2 tablespoons mascarpone cheese
1/2 a lemon, zested amd juiced
3/4 teaspoon kosher salt
3/4 teaspoon freshly ground black pepper
6 lemons, for serving

In a medium saucepan bring the broth and 1/2 cup water to a simmer. Cover the broth and keep hot over low heat.
In a medium, heavy saucepan, melt 2 tablespoons of the butter over medium heat. Add the shallot and saute until tender but not brown, about 3 minutes. Add the rice and stir to coat with the butter. Add the wine and simmer until the wine has almost completely evaporated, about 3 minutes. Add 1/2 cup of the simmering broth and stir until almost completely absorbed, about 2 minutes. Continue cooking the rice, adding the broth 1/2 cup at a time, stirring constantly and allowing each addition of the broth to absorb before adding the next, until the rice is tender but still firm to the bite and the mixture is creamy, about 20 minutes. Remove from the heat. Stir in the remaining tablespoon of butter, 2 tablespoons of Parmesan, mascarpone cheese, the lemon zest and juice, and the salt and pepper.

To serve, cut 1/4-inch off the bottom of each lemon so they stand on their own. Take 1-inch off the stem end. Using a grapefruit spoon scoop out the flesh of the lemon and discard. Fill each lemon with about 1/2 cup of risotto. Sprinkle the tops with the remaining 2 tablespoons of Parmesan. Serve immediately.

hecuba
autor
26. júl 2010

Tvarohove pagace

25 dkg muky (moze byt aj hladka/all purpose)
25 dkg masla
25 dkg tvarohu (brynzde)
1 vajce
trosku soli

Vsetko zmiesit, zabalit do folie a nechat stat asi hodinu v chladnicke. Rozvalkat asi na 1 cm, povykrajovat male kruzky formickou alebo stamperlikom, natriet vajickom a upiect vo vyhriatej rure (15-17 min na asi 380 F).

katkic
26. aug 2010

knedle od briketinho braska.

jedny na obrazku su viedenske, druhe su slaninove.
slaninove su dobre k divine, kacke a tak....

zemle, rozky, ciabatta cokolvek starsie na drobne kocky do mlieka tak 15min.
vyzmykat. do toho vajce, sol, polohrubu alebo hrubu muku. moze byt
napr aj krupica.
konzistencia, aby to drzalo pohromade. das do toho nasekany petrzlen
alebo pazitku.

urobis z toho gulky, ktore das do variacej sa vody, ked vyplavaju, su ready.
alebo zoberies cling foil, spravis sisku, na 20min varit a nakrajas
ako normalnu knedlu.

slaninova je to site, akurat oprazis na uplne drobno slaninu s cibulou
a to iste dohromady, gulky a uvarit.

katkic
26. aug 2010

lupacky od brikety (mliecne rocky).
Na 15 rozkov:
500g polohr. muky
30g drozdia
1/4 l vlaz. mlieka
30g masla
1 CL cukru
1/2 CL soli
1 zltok,
maslo na vymastenie plechu
DO muky jamku a vliat tam kvasok, posypeme ho mukov a nechame 15min kysnut.
Maslo roztopime s cukrom a solou, dobre premiesame. Pridame do kvasku so zvysnym mliekom a vymiesame suche, tuhe, kysnute cesto. Rozdelime na 15 dielov, urobime gulky. Kazdu rozvalkame na oval asi 15cm dlhy a zvinieme. konze pritlacime a ohneme do rozteka. Dame na plech, potrieme zltkom a nechame este 15 min kysnut.
RUru vyhrejeme na 220 Celsiaa a rozky pecieme 15-20 min na druhej priecke odspodu.

katkic
26. aug 2010

briketine masove (alebo vegetarianske) pecene pirohy. a vobec sa netrapte s cestom, staci kupit Grandma`s bisquits (maju to v chladiacich boxoch v kazdych potravinach), nie flaky, ale tie uplne traditional recipe.
Trochu si na cibulke urestujete mlete morcacie (nie prsia, obycajne maso), pridate male nasekane sampiony. Trochu soli, jemnulinko kopru. Vypnut a do vychladenej masy pridat nakrajane uvarene vajicka.
Potom pekne kazdy bisquit trochu splacnut, lyzickou nalozit masovu napln, prelozit, zlepit , na plech. Nechavat medzery, lebo narastu.Natriet zltkom s mliekom.
V rure na nejakych 375 upiect , ked su zlatohnede vybrat.

katkic
27. aug 2010

morcacie fasirky,(briketa)
asi na 1 lbs. morcacieho cerveneho! (biele by bolo strasne suche) masa supnem jedno vajicko, jednu polku krajca chleba namocim do mlieka (aby sa rozpadaval), dva male struciky cesnaku, sol, korenie. Dobre to rukou rozmiesas, urobis gulky, kazdu trochu splacnes a bud to das na olej, alebo do rury. Kedze morka je sucha sama o sebe, davam to na olej. Na tanier kam ich vykladam dam papierovu utierku a ta odpije mastnotu zvrchu

motylekmn
30. aug 2010

Kruti nudlicky na tymianu = prave jsem je dodelala, pouzila jedno baleni Turkey Store turkey... a asi 1 cup half and half. Moc nam to vsem chutnalo...
http://www.flickr.com/photos/postcardsmn/489381...
Fotku svoji jeste na netu nemam, ale trosku se mi ta omacka srazila - zapomnela jsem to tam a chvilku varila dost zprudka. Ale i tak. Mnamka. 😉

motylekmn
2. sep 2010

Pridavam za Lucii:
ja som robila domacu pecenovu pasteku, taka je fantasticka, len nikto okrem mna to nechce jest. Len ma celkom potesilo, ze to chuti lepsie ako kupovane v konzervach.
http://dobrejedlo.pluska.sk/dobre-jedlo/clanky/...
ja som to robila z hovadzej pecienky a tu som mast este nepouzivala, tak som dala olej. a dala som to piect do loaf pan.

briketa
7. sep 2010

RICH CHOCOLATE LOAF (very simple to make)
51/2 oz. dark chocolate (good one!)
6 TBS butter
71/4 oz can of condensed milk
2 teaspoons cinnamon
1 cup broken amaretti cookies
3/4 cup almonds
1 3/4 oz. dried apricot, soaked and patted dry, roughly choppped
Line loaf pan with a sheet of foil (1 1/2 pond size). Roughly chop the almonds. Heat chocolate, butter, milk and cinnamon to melt it and after beat it well. Stir almonds, apricots into the chocol.mix. Pout it in the pan and leave in the refrigerator for 1 hour. READY to slice it and eat! 🙂

motylekmn
16. nov 2010

od kitakic - zkopirovano z nasi debaty - pizzova rolada - rozlozis jeden plat, jemne natries olejom, na to das druhy plat. natries zmesou (cca 4 eggs + 1 kysla smotana + sol), dalsi plat. pasta sauce, dalsi plat. sunka, alebo udene masko (na tenko nakrajane), dalsi plat, podusene hriby, dalsi plat, opat vajickova zmes + nastruhany syr. zrolujes na roladu, das na pekac, potries vajickovou zmesou, posypes sezamom a zapecies. vynikajuce a jednoduche.

mamacat
6. dec 2010

Potato Latkes Gourmet

What is the secret to making great latkes? We found that the starchier the potato, the crisper the latke. As for varieties, we tested baking potatoes (the starchiest), Yukon Golds, and boiling potatoes (the least starchy) and liked the flavor of them all. You can easily double this recipe for a crowd.
Yield: Makes 12 to 16 latkes
Active Time: 45 min
Total Time: 45 min
ingredients
1 pound potatoes
1/2 cup finely chopped onion
1 large egg, lightly beaten
1/2 teaspoon salt
1/2 to 3/4 cup olive oil

Accompaniments: sour cream and applesauce

preparation

Preheat oven to 250°F.

Peel potatoes and coarsely grate by hand, transferring to a large bowl of cold water as grated. Soak potatoes 1 to 2 minutes after last batch is added to water, then drain well in a colander.

Spread grated potatoes and onion on a kitchen towel and roll up jelly-roll style. Twist towel tightly to wring out as much liquid as possible. Transfer potato mixture to a bowl and stir in egg and salt.

Heat 1/4 cup oil in a 12-inch nonstick skillet over moderately high heat until hot but not smoking. Working in batches of 4 latkes, spoon 2 tablespoons potato mixture per latke into skillet, spreading into 3-inch rounds with a fork. Reduce heat to moderate and cook until undersides are browned, about 5 minutes. Turn latkes over and cook until undersides are browned, about 5 minutes more. Transfer to paper towels to drain and season with salt. Add more oil to skillet as needed. Keep latkes warm on a wire rack set in a shallow baking pan in oven.

Cooks' notes:
·Latkes may be made up to 8 hours ahead. Reheat on a rack set over a baking sheet in a 350°F oven, about 5 minutes.
·Grating the potatoes, soaking them briefly in water, and then squeezing out the liquid (as we've done here) keeps the batter from turning brown too quick

Read More http://www.epicurious.com/recipes/food/printerf...

motylekmn
11. dec 2010

Linka od adusi: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=3117 - Škoricové klbka

lleniak
19. dec 2010

Kyslá kapusta

Zdravú kapustu ( očistenú od vrchných listov a hlúbov) postrúhame na strúhadle na jemné rezančeky . Na 1 Kg nakrájanej kapusty dáme 15 až 20g soli. Necháme trochu postáť, až pustí šťavu. Na dno pohárov nasypeme trochu celej rasce, nového a čierneho korenia. Na bok pohárov vložíme bobkový list, plátok jablka a cibule. Naplníme pripravenou kapustou aj so šťavou a horúcim viečkom zatvoríme. Poháre poukladáme na podnos a položíme v kuchyni na vhodné miesto, kde nebudú zavadzať a zároveň ich môžeme aj kontrolovať. Asi po 4 týždňoch je kapusta vykvasená; poznáme to podľa toho, že odspodu sa už netvoria bublinky. Potom preložíme poháre na chladné miesto. Takto vykvasená kapusta vydrží – ak ju neskonzumujeme skôr – aj rok. Môžeme ju jesť surovú, ako šalát, alebo z nej pripravovať jedlá tak, ako zo sudovej kapusty.

Dobré rady:
• Ak kapusta počas kvasenia vykypí z pohárov, to znamená, že viečka neboli dostatočne uzatvorené. Treba ich pritiahnuť alebo dať nové.
• Ak pred konzumáciou zistíme, že je málo vykvasenej vody v pohári, a chceme mať kapustu kyslejšiu, tak pridáme trochu vody (až po po vrch) a necháme znova 2 – 3 dni prejsť kvasením.
• Nie každá kapusta pustí dostatočné množstvo tekutiny po tom, čo ju posolíme. V takom prípade kapustu v pohári (ktorú iba jemne pritlačíme) zalejeme ešte vodou.
• Poháre (najlepšie s vrchnákmi zo závitmi) volíme podľa potreby; ak je rodina početnejšia, kapustu nakladáme do väčších pohárov, ak pre 1 – 20osoby, tak radšej do menších pohárov.

Nakoniec ešte jedna dôležitá rada: Kapustu nakladáme len do čistých, vysterilizovaných a nepoškodených pohárov, inak by sa nám začala kaziť. Tak isto dbáme aby boli čisté a zdravé aj suroviny – všetky poškodené časti starostlivo odstránime.

lleniak
21. dec 2010

Islerky
250 g masla, 125g mletych orechov, 80g praskoveho cukru, 300g hladkej muky

vymiesene cesto na 30 min do chladnicky. rozvalkat, povykrajovat kolieska, slabo upiect, pozliepat lekvarom, vrchnu stranu namocit do cokolady, ozdobit orechami/mandlami

luciask
1. jan 2011

Vianocka(recept na dve vianocky)
5 dkg kvasnic
1 pol lyzica cukor
Mlieko 0.6-0.75 dcl(dam si pol litra a potom po troche dolievam)
1 kg hladka muka(na rychlejsie kysnutie mozeme zohriat v mikrovlnke 1 minutu-skusala som a je to tak super)
1 lyz. soli do muky
20-25 dkg krystalovy cukor(pre diabetikov 20 tabliet spadidla +3 lyz. cukor)
20 dkg rozpusteneho masla
za hrst hrozienok(ja som dala jednu malu krabicku, co su snack size)
Trubu vyhriat na 250 stupnov celzia, neskor dat na 200(190-180), pecieme asi 30 minut, ked bude dobra farba vianocky
Postup
Kvasnice, polovicu mlieka, lyz. cukru-kvasok, pridavame muku, rozpustene maslo, a podla potreby pridavame mlieko
Vymiesime cesto, ktore je vlacne, jemne a nelepi sa. Nechame podkysnut(ja davam kysnut do teplej vody), po pol hodine znovu premiesime, staci zopar krat stuchnut do cesta aby padlo a nechame este raz vykysnut.
Rozdelime an dve casti a pospletame vianocky, nechame podkysnut este 20 minut na plechu, potrieme vajickom a pecieme. PO upeceni potrieme maslom(je potom lesklejsia)

lodgermaniacka
2. feb 2011

Ahojte baby, neviem kde môžem položiť tuto otazku, možno blbu, ale fakt neviem, predavaju sa aj v usa hippky masove, pod nazvom hipp, alebo nejakym inym? ideme o 3 tyždne na hawai, neviem či riskovať, kupiť to tu a dať do batožiny, či to vôbec vydrží, prežije, lebo je to v skle, potrebujem tam prestravovať 10 mes. dieťatko, a v reštauraciach nechcem, tu na sk mu tiež kupim hippku , ked nestiham uvariť, dakujem za odpoved 😉 🙂

digysa
2. feb 2011

@lodgermaniacka Nie, Hipp je nemecka znacka. Tu sa predavaju ine znacky detskych vyrobkov a dam ruku do ohna, ze tvoja dcerka z toho nezomrie. Banan-ako detska vyziva je vzdy banan, ci kupis Hipp, alebo nie.

Moje deti boli obidve na SK, ked este jedli detske vyzivy a my sme mali presny opak: Hipp sme v zivote nepouzivali, ale nosit si zo sebou vyzivu z USA to ma teda nenapadlo....iba ako do lietadla a mozno prvy den, aby som mala cas ist do obchodu.

Pozri si tento link
http://www.gerber.com/sitter/products/puree_bab...

Toto je najznamejsia znacka, samozrejem su aj ine znacky, ale na 10 dni ti to bohato postaci.

lodgermaniacka
2. feb 2011

@digysa velmi pekne dakujem 😉 ved to, že nechcem zbytočne nosiť, preto som sa pytala na inu alternativu 🙂

lodgermaniacka
26. feb 2011

@digysa ahoj, ešte posledna vec, zajtra skoro rano odlietame a zabudla som sa ta spytať, na SK nie je všade dobra voda, my v BA mame dobru, malemu nekupujem žiadnu lucku, ma vodu z vodovodu, ale chcem sa opytať, vy deťom kupujete nejaku detsku vodu, ktoru prevarate na mlieko? alebo je tiež ok z vodovodu? dakujem

digysa
27. feb 2011

@lodgermaniacka Podla toho kam ides. Ja som mojim detom vodu z vodovodu este nikdy nedala. Ked boli male, tak som im kupovala specialnu detsku vodu, co sa uz prevarat nemusela, ale len do pol roka a potom vodu, co pijeme bezne my- flaskovu. Ale Ja som na FL a v inych statoch sa bezne pije voda z vodovodu, ale babetkam by som ju aj tak nedala...

Ako vidim, ty uz asi spis...tak moj prispevok neuvidis. Ved sa tam niekoho spytas...stastnu cestu. 😉

motylekmn
27. feb 2011

@lodgermaniacka zalezi taky na tom, kde presne budes - ubytovana dejme tomu v dobrem a novem hotelu, nebo u nekoho v soukromi s treba vlastnim vodovodem. Teoreticky veskera voda ma opoustet vodarnu v ramci norem, norem takovych, ze by detem nemelo skodit to pit. Ale... pak zalezi hlavne na stavu treba trubek v dome, dejme tomu, kdyz jde o starou stavbu a jsou kdo vi jak stare... tak tam bych vodu malinkatym detem nedavala. V dobrem hotelu ano - treba na pokoji v koupelne... Kdyby mel nekdo vlastni vodovod, zeptala bych se ho, jestli si nechavali nechat testy kvality vody. Treba muj tchan si je delal pri stehovani, protoze ted maji vlastni studnu, periodicky si je opakuji. Nevim, jak mas stare deti, jestli miminka, tak teoreticky vodu koupit muzes, ale neni zas tak jednoducha sehnat... ja nevim, my kojili, ale vetsina vod v lahvich pochazi ne z nejakeho pramene, ale take z nejakeho "kohoutku". Asi tak nejak. Budes muset koukat po necem specialnim, v tom ja se neorientuju, moc bezne to ale tady myslim k dostani podle meho nezasvecenneho nazoru neni. Treba v Cechach pri navsteve beznych obchodu kojeneckou vodu vidam, tady jsem to nejak nezaznamenala - ani tam ani tady se po tom nejak nekoukam.

motylekmn
27. feb 2011

Az ted mi to doslo, ze uz to neuvidis. No slepa. 😅 Stastnou cestu!

lodgermaniacka
14. mar 2011

@digysa Ahoj, diky moc, boli sme na Hawaii-i, hned v den priletu som nakupila v obchode aj detsku dojčensku vodu a jedlo gerber, super vyber všetkeho, tak sme to tam perfektne zvladli 😉 🙂 dakujem ti za rady, maly ma stale hawaii-sky čas tak tu lieta po byte 😀 už sme na SK
@motylekmn tiež dakujem za odpovede 🙂 byvali sme na hoteli, ale vodu som kupovala, maly mal teraz 11 mes., moc som pred dovolenkou stresovala, ale dobre to dopadlo 🙂

ibajeho
1. sep 2012

super tema zenske, len mam jednu otazku...nejaky osvedceny recept na krevetky??? nemam cerstve kedze zijem na slovensku, ale ked sa mi rozmrazia to mozem pripravit hocijako...tak vas poprosim o receptiky 🙂 kujem

hecuba
autor
2. sep 2012

@ibajeho No, ja osobne krevety nemusim a preto ani ziadne recepty nemam. Neviem, v akom stave je Tvoja anglictina, ale dala by som Ti do pozornosti napr. tuto stranku. www.epicurious.com. Zadaj do vyhladavaca slovo "shrimp" a mozes vyberat! 😉 Recepty su osvedcene, hodnotene, a okomentovane stovkami citatelov.

ibajeho
3. sep 2012

Dakujem, s anglinou som nemala nikdy problem ale uz na sebe pocitujem ze odkedy som otehotnela a izolovala sa od ludi tak som po anglicky ani necekla a kedze je to uz rok a pol tak som asi na urovni 5rocneho decka 😀 no nic sak si nejako pomozem so slovnikom pripadne 🙂

kimmie
5. máj 2014

Norwegian-Style Oven Toasted Salmon Recipe

Ingredients
1/3 cup of honey
1/4 cup plus 2 tbsp fresh lemon juice
3/4 oz garlic, minced
1/4 tbsp salt
3/4 tsp ground cumin
3/4 tsp paprika
1 tsp ground coriander
1/4 cup plus 2 tbsp white wine
1/4 cup plus 2 tbsp olive oil
3 oz parsley leaves, chopped
Six 3-oz salmon fillets

Preparation (Serves 6)
Combine honey, lemon juice, garlic, salt, cumin, paprika, coriander, wine, oil and parsley and mix well. Pour over salmon and marinate overnight in refrigerator.
Preheat oven to 325 degrees. Remove fish from marinade and place in baking pan. Discard marinade.
Bake salmon for 12 minutes or until golden brown.

007sp
7. mar 2015

Ahojte chcem sa opýtať ako sa povie po anglicky biely jogurt a zľahka premiešať vopred Ďakujem za odpoveď 🙂

dana_l
7. mar 2015

@007sp plain yogurt. stir gently, mix gently, lightly whisk yogurt before adding

dana_l
7. mar 2015

Yogurt Tips & Tricks
. .
Here are some handy tips to add the goodness of yogurt to your every day!
Make a tuna salad with plain yogurt in place of half of the usual mayonnaise. The freshness and tang creates a whole new flavour.
When using yogurt in baking or cooking, make sure there is no added gelatin, thickeners or artificial sweeteners, as these may not react well when heated.
For the creamiest texture, lightly whisk yogurt before adding it to a sauce, soup or stew.
To thicken a soup or stew, whisk a little cornstarch or flour into yogurt (about 1 tbsp/15 mL per 1 cup/250 mL) and gradually whisk it into the simmering pot. Cook, whisking, for a couple of minutes to achieve a creamy texture with a touch of tang.
Yogurt adds a light twist to dips - use it in place of mayonnaise or sour cream in your favourite recipes.
Make your own yogurt “cheese”: Spoon plain yogurt, preferably Balkan-style or Mediterranean-style, into a sieve lined with a coffee filter or cheesecloth and set it over a bowl. Cover and refrigerate for a few hours for slightly thickened yogurt or overnight for very thick yogurt cheese. Use it in dips, spreads or in desserts. It can also be used in recipes that call for Greek-style yogurt.
Add a touch of yogurt to fruit milk shakes for a refreshing tang.
Use full-fat yogurt in baking to add the most tenderness and moisture.
Fold plain, vanilla-flavoured or fruit yogurt into whipped cream for a lighter dessert topping. Add about 1/4 cup (50 mL) yogurt per 1 cup (250 mL) of whipped cream. The rich and tangy combination is terrific with berry, apple and pear desserts.
Make traditional Swiss Muesli for breakfast: Stir together yogurt (plain or fruit-flavoured), muesli cereal or granola and shredded apple. Cover and refrigerate overnight then add honey to taste and more fresh fruit in the morning and sprinkle with chopped almonds or hazelnuts.
No buttermilk? Substitute 2/3 cup (150 mL) plain yogurt and 1/3 cup (75 mL) milk; whisk them together and let stand for 5 minutes before adding to your recipe.
Make an Iced Café Latte with vanilla-flavoured yogurt or frozen yogurt, cold strong-brewed coffee and ice cubes blended until slushy.
Add chopped cucumber, dill, salt and a spoonful of mayonnaise to plain yogurt for a “best ever” vegetable dip!
Mash an avocado with plain yogurt for a unique nacho dip - simple and delicious!
Dress up ordinary desserts with yogurt, either plain or flavoured. Dip fresh fruit into a bowl of yogurt, and then add a sprinkling of brown sugar, grated chocolate or coconut for a light and delicious change of pace.
For a delightful, simple dessert or snack, top plain yogurt with any one or a combination of the following: cinnamon, applesauce, maple syrup, honey, raisins, chopped nuts or shredded coconut.
Top baked potatoes with plain yogurt and fresh chives or green onions.
Mix yogurt into your breakfast cereal - either with milk or just yogurt!
Mix yogurt into pancake or waffle batters or dollop fruit yogurt on top before the syrup.

plus recepty http://www.dairygoodness.ca/recipes
http://www.dairygoodness.ca/menus/our-menus

suzle
7. mar 2015

Ahojte, toto bude asi od veci prispevok do temy o vareni, nepodarilo sa mi tu vsak najst skupinu, kde sa stretavate baby zijuce v USA. Stahujeme sa do Juznej Karoliny a velmi rada by som spoznala nejaku maminu z tejto oblasti pripadne sa pridala k Vam do nejakej skupiny. Dakujem za akekolvek info a pekny vikend