Výživa detí v materských školách - jedálničky

daisy77
22. sep 2014

Ahojte mamičky, chcela by som Vás poprosiť o spoluprácu, ak Vám nie je jedno čo vaše deti denne jedia v MŠ. Mnohé vieme, že stravovanie v škôlkach nie je práve ideálne, i keď osoby za to zodpovedné tvrdia, že iba dodržiavajú "normy", ktoré sú však zastranné a nemenené desaťročia. Touto cestou Vás prosím o zaslanie jedálničkov z MŠ Vašich ratolestí. Buď priamo do vlákna alebo do súkromnej pošty. Jedálničky budú z analyzované z hľadiska živín v rámci jedného projektu v oblasti výžvivy detí v školských zariadeniach.

Budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM ZA SPOLUPRÁCU.

luciahromadkova
24. sep 2014

@daisy77 ano suhlasim, že nie vždy sa toto dodržiava, ale to je problém vzdelávania a metodikov pre vzdelávanie na OU a tiež, nie každá vedúca MŠ má vhodné podmienky, napr. programy, kde je možné toto sledovať. Taktiež nesúhlasím, za to zodpovedá prevádzkovateľ, ktorým nie sú materské školy, ale obce... (na ktorých často nie sú metodici a odborníci na stravovanie alebo to majú na starosti referenti s pedagogickým vzdelaním, ktorí to mu tiež nie vždy rozumejú a chcú rozumieť... (to je moja skúsenosť) a tiež hodnoty, ktoré uvádzate sa dajú sledovať vtedy ak majú vedúce ŠJ dostatočné vybavenie (a budme realisti, ak to niektoré nebudú robit, mladé to za ten plat robit v skolstve nebudú.....takze ja stale hovorím, že toto treba riešiť systémovo)

ikika
24. sep 2014

@ada510 no, ved do skolky chodila len par dni... teraz bola doma, mala sople a kasel, tak som nechcela, aby dotiahla este nieco bakterialne odtial... ale budem to riesit najskor tou flaskou... 😎
Ked mi budu "nadavat", tak im poviem, ze ved v kupelni ma kefku... tak jak ma pit? Len si tak popletu kefky a o tom, ako a ci umyvaju tie pohare, tiez poviem... uvidime... 🤐
Tie sirupove vody by mi vadili hlavne kvoli cukru, farbivam a aromam - ziadna vyzivova hodnota, len prazdne kalorie... o dopade na zdravie ani nehovorim... 😒

kaja73
24. sep 2014

@ikika my sme museli prinies dva pohare-plastovy na kefku a keramicky do triedy-oznaceny samozrejme.
Skus to navrhnut-jeden pohar navyse nikoho nezabije-kazdy rodic si ho vie priniest sam.
A v triede maju vzdy zarobeny caj a na tacke vedla pohariky.

ikika
24. sep 2014

@kaja73 ved prave to, ze by tam mali mat pohariky v triede... nechcem este moc rypat, sme tam novi, ale casom rypnem istotne... zatial jej budem davat flasu... a ked budu frflat, tak poviem dovod... hotovo 🙂

jaruska6
24. sep 2014

@ikika tak to bola minulý rok v škôlke v lete klasika, deti boli smädné tak samé pili z vodovodu vodu, otras.... A úplne idem do kolien keď mi učiteľka zahlási, že ona je sama má tam 22 detí a čo má robiť každé kontrolovať....Ty kokos som si minule zahryzla do jazyka, lebo potom by zas syn mal u nej peklo ale dralo sa mi na jazyk, že nemusí robiť nič, ja dobehnem z roboty odkontrolujem si to, zariadim a zas fičím do práce 😖 😠 ☹

jaruska6
24. sep 2014

@ada510 Ja veĽmi rada donesiem do škôlky ovocie aj pre všetky deti aj zeleninku, ale nie nesmie sa zakázané, vylúčime vášho syna zo škôlky a podobné vyhrážanie.... Sa cítim ako na inej planéte, však načo toľko sladkého a žiadna zelenina, ovocie????

ikika
24. sep 2014

@jaruska6 u nas nie, nastastie... u nas to tak maju zauzivane, ze ked dieta povie, ze je smadne, tak ho poslu do kupelnicky, ze tam ma poharik, ze si ma vodu napustit - to je fajn, len keby tam mali na to urceny pohar nie ten, v ktorom ma kefku:
1.) kam da tu kefku?
2.) ako zarucia, ze sa takto tie kefky nepomotaju s kefkou druhych?
3.) je postacujuca taka hygiena pohara? (ved, ked si umyju zuby, vlozia kefku naspat, z nej este co-to stecie... deti si ten pohar aj tak nevyplachnu... nezda sa mi to moc hygienicke!)

Chapem Ta, ano, clovek sa aj nerad ozve, lebo nevie, co potom bude... ci sa nezmeni pristup k dietatu - nemalo by sa, ale... 😖

ikika
24. sep 2014

@jaruska6 ano, clovek velmi rad donesie ovocie/zeleninu do skolky... len kto by to zas supal a krajal... ja som uz davnejsie pocula o skolkach, ze kazdy rodic raz za urcitu dobu na zac. tyzdna doniesol kos ovocia/zeleniny... ale kazdeho neprinutis a asi nechcu s tym mat problemy... neviem... plus vselijake hygienicke zasady, zakonne obmedzenia a neviem co... 🙄

Ja absenciu ovo/zel riesim zvysnymi jedlami dna doma... napr. na ranajky plna miska ovocia, prip. nieco k tomu na zahryznutie - o 1-1,5 hod. (ako kedy prideme) ma desiatu, tak to je fajn, to sa da (skoda, ze ten jogurt nechce, velmi zriedka husty grecky s javor. sirupom - to by bolo super na ranajky s ovocim ci vlockami)... a vecera najma nejake teple jedlo so zeleninou... po prichode zo skolky mame este taky druhy olovrant, tak tam tiez ponukam... co uz, treba kompenzovat...

ada510
24. sep 2014

@jaruska6 no to.je hrozné ako u nás teda v škôlke kde som este ja chodila na dedine tam nemali problém ako nakazat setko čo tam treba nosiť ovocie a sirup to viem určite a plus este aj platiť musíš no a v Ba detto...no ja nám celoživotnú pamiatku ja som moc škôlke nejedavala len som to rozbrblala učitelky má vždy nechali este hodinu sedieť nad tým v somarskej lavici s plačom to isté som mala aj v škole v jedálni ked som mala 7 r. Vyhlásili že som podvyzivena načo má doktorka poslala na 6 týždňov na druhy koniec slovenska bohužiaľ naši má prišli pozret len raz prerevala som kazdy deň a aj tak som tam toho moc nepojedla po návrate som zo strachu doma zjedla už všetko no a po pár rokoch som bolo zas moc pri sebe :D slovenska realita ...

jaruska6
25. sep 2014

@ikika Vieš od 16:30 do 19:30 kedy ide spať v kuse do neho tlačím zeleninu, ovocie a to tiež nie je bohviečo 😖 .Lenže keď sa inak nedá, zabijem sa?

jaruska6
25. sep 2014

@ikika Naša p.učiteľka odprezentovala rodičom, že umývanie zubov v MŚ je veĽmi nehygienické, lebo oni nevedia zaručiť, že si dieťa umýva zuby správne môže si poškodiť ďasná + deti si kefky berú, skúšajú medzi sebou a je to veľmi nehygienické.A vraj je vedecky dokázané, že na umývanie zubov je najdôležitejšie čistenie zubov ráno a večer a to si majú čistiť doma s rodičmi a podobné blaa, bla, bla....takmer som odpadla.Skôr som mala pocit, že táto činnosť p.učiteľku otravuje a ona chce mať v škôlke hlavne svätý pokoj ☹ 😝

ikika
25. sep 2014

@jaruska6 skus robit teple vecere (ved chlebov maju v skolke fakt dost 🙄 ) a k tomu nejaky chutny salatik (napr. uhorkovy alebo mrkvickovy deti lubia) alebo zapekanu zeleninku alebo ako pyre (zelerovo-zemiakove, mrkvovo-petrzlenovo-zemiakove), hokkaido placky, cukinova omacka s perkeltom, masovy spizik so slaninkou a porikom (moze byt aj paprika, cukina, cherry paradajky...) a pod... ovocie urcite spapa - hrozienko, bananik, hruska, ... mozno do vody 2-3 kvapky citrona, ak vypije... tiez to nesil, aby nezacal odmietat... 😉

jaruska6
25. sep 2014

@ikika On si pýta ovocie aj sám do škôlky, lebo minulý rok si mohli nosiť v mištičke.Tak ako rodičia sme im nachystali, každý si zjedol a bolo.Tento rok však ani za nič.Večere má teplé vždy, u neho na večeru musí byť polievka, tak sa snažím robiť s čo najviac zeleninou.On keď na večeru nemá polievku ani spať nechce ísť, proste je tak naučený od malička, takže každý druhý deń mu varím 🙂

ikika
25. sep 2014

@jaruska6 tak to je super, polievky su zdrave... 🙂
Ja si hovorim, ze v ZŠ uz budem mat aj desiatu, aj olovrant vo svojich rukach... mozno aj obed... nejak to vydrzime... prezili aj deti pred nami, prezijeme aj my tie chleby... ale za kvalitu vstupnych surovin treba urcite bojovat, to je pre mna dolezite, aby tie vstupne suroviny boli kvalitne a nie najlacnejsie a najhumusnejsie... 😒

ikika
25. sep 2014

@jaruska6 a fantasticke je zemiakovo-hokkaido pyre, mnam! 😵 Mozno by to malemu chutilo... vyskusaj, hokkaido je velmi zdrave... 😉