Zaváranie a iné spracovanie zemiakov

zina234
14. máj 2022

Ahoj, máte nejaké nápady ako zavariť či inak spracovať zemiaky? Nejaké recepty so zemiakmi ktoré vydržia dlhšie skladovať? Máme veľa zemiakov a očakávame že sa čoskoro začnú kaziť. Rada chystám zásoby na zimu

pribinak
14. máj 2022

@zina234 zavárať zemiaky? Radšej podarovat susedom či priateľom, vymeniť za niečo iné

krisbar
14. máj 2022

Darovat, zasadit, uvarit sliepkam, prasatam. Ale pripinam sa, ci vobec nieco take existuje.

viestta
14. máj 2022

@zina234 zemiaky sa nedajú za variť, nemáš na to technogiu aby si ich vysterilizovanu na dostatočnej teplote, nedajú sa zmraziť, jedine špeciálne odrody správne pripravené sa mrazivá ako hranolky. Možno sulance, krokety, predsmazene zemiakové placky a upecene lokše by sa dali zamraziť.
Rozdaj zemiaky po rodíne a kamarátoch, keď sa obávas, že skončia na komposte

januska12323
14. máj 2022

Zemiaky vydržia v pivnici minimálne polovicu zimy. Zasaď si a na jeseň zbieraj úrodu.

renab
14. máj 2022

Este halusky a ovocne gulky by sa dali mrazit.

evica17
14. máj 2022

Narob pirohov, masovych, ovocnych guliek, sulancov a zmraz a mozes vytahovat.

nika1971
16. máj 2022

urobit hranolky, predsmazit a zamrazit...ale na to je potrebne mat velku mraznicku...a ani to nie je rentabilne pri takej drahej elektrike...cize rozdat a spotrebovat co sa da...popripade nakrmit zvietata...aj sliepky zjedia zemiaky ale varene

peter10_15
27. mar 2024

@zina234
Pred páru rokmi som urobil kyslú kapustu s mäsom do skla 3,7 dl. Keď som chcel prílohu, tak som ošúpal a uvaril zemiaky B, vybral nakrájal a dal späť a keď prešlo varom, tak šup sklo 3,7 dl. Zemiaky som vlastne sterilizoval a 1-3 dni držali normálnu chuť. Potom sa chuť kazila. Lež keď som do panvice dal naspodu mäso, či kyslú kapustu, hore zemiaky, ohrial cca 5-7 min na 120st, tá zlá chuť sa stratila. Dnes zemiaky varím v šupe, sterilizujem za 1-3 hodiny /bo lenivý/ a vôbec po otvorení zemiaky sú cca v poriadku pre mňa /mám 66/. Musím upozorniť, že po mesiaci v chladničke by som tomu neveril. Aby som neskladoval zemiaky v chladničke dlho, kúpim 2kg sáčok, ten uvarím a do 10 dní miniem, nechodím na obedy...
Viem, že keď mám dlho v chladničke v šošovicovej polievke aj zemiaky, tie po cca 2 týždňoch menia chuť.
Ináč to fľaštičkovanie mi neurobí takú stratu, keď sa mi v hrnci v chladničke pokazí veľká dávka. Ináč mrazák mám vždy plný...