Zdravý studený obed

katka1981
8. sep 2015

Ahojte. Dcerka je prvacka a ma celiakiu. V skolke jej ohrievali obedy v mikrovlnke. Nakolko sme proti mikrovlnke, rozhodli sme sa jej nosit do skoly ohriaty aby mo mohla ihned zjest. Je to zdravsie, avsak casovo nesmierne narocne. Zvazujeme jejk teda rano zbalit do skoly obed, kt. si potom len vytiahne z tasky, popripade jej ho kucharky daju z chladnicky. Mate prosim vas nejake skusenosti, napady, recepty, rady, kt. by nam mohli pomoct? Doteraz sme jej nosili polievku, hlavne jedlo, (k tomu salat). Dakujem za kazdy tip.

katka1981
autor
5. mar 2016

@dana_l, to su dve take vacsie. Ved to do 50 eur. A aj sposob reklamacie nebol v poriadku, proste nechce sa mi teraz pisat ako prebehla reklamacia, ja som sa tak vytocila v predajni ako nikdy. Jasne aj vplyvom hormonov, ale ja si potrpim na tom, aby bola reklamacia v ramci zakona a nie ked reklamaciu vybavuju dve sproste husi, kt. nevedia ani pisat a ani ti nedaju kopiu reklamacneho protokolu, lebo nemaju kopirku, proste otras, cele zle! A este zo mna urobia hlupanu, ze to neviem pouzivat, lebo nikto sa im nestazovala testovali sme to doma jak debili, ale neudrzalo to ani len citu vodu ako malo. Proste hanba na 3 zimy.

dana_l
5. mar 2016

@katka1981 mas pravdu, neudrzia jedlo tak dlho teple ako pisu. ale vela ludi to proste neriesi. drzim palce pri vybaveni reklamacie.

katka1981
autor
5. mar 2016

@dana_l, pisu 10 hodin, ze o 10 hodin bude mat jedlo 40 stupnov. Ja som mala po 5 hodinach vodu asi 25 stupnovu. Necakala som ze mi udrzi teplo 8 hodin, to nie. Stacilo mi 37 stupnov po 5 hodinach, na tento cas som to potrebovala a kupovala. Podla uvedenej tabulky od vyrobcu obed ma mat po 8 hodinach 60 stupnov, po 6 hodinach malo mat 45 stupnov, a to ma mile od reality. Malej davali do mikrovlnky, lebo to mala studene a my sme to kupili len preto, aby sme sa mikrovlnke vyhli. Budem volat v pondelok do SOIky, som zvedava co mi povedia.

mamutka
5. mar 2016

dievcata, necitala som to tu uplne dokladne, tak neviem, ci sa to uz spominalo.... ja som sa pohravala s myslienkou na nosenie obedov a pri hladani dobreho termo obedara som sa akurat dokopala k informaciam, ze v teplom jedle sa rychlo mnozia bakterie, takze drzat to niekolko hodin teple nie je v poriadku. A skoncila moja misia "teple obedy" 😖 co myslite? U nas nie je problem s malym, stravuje sa normalne v skole a maju dobru kuchynu, ale ja by som mala vypustit lepok a pod a nosit si svoje veci, no toto ma zatial dost odradilo.

natalka13
5. mar 2016

@dana_l dnesne nerezove termosky nemaju sklenenu vypln, to uz take sa snad ani nevyrabaju.
normalne termoska na jedlo dostat vela druhov aj s poschodim na prilohu v cenach 11-20€.

@ mamutka mne vela ludi vravelo ze polievka v termoske skysne, nestalo sa ani raz. ani caj s medom.

mamutka
5. mar 2016

@natalka13 chapem, ze viditelne (cititelne) zmeny tam este nenastanu, napr.po 5-tich hodinach, ale predsa len, realne to uz moze prebehiebat.
takze - ozeliet teplu stravu, mat radsej studene, ci jest fajny teply obed, ale mat tam bakterie, ktore sa mozu v tele prejavovat ovela neskor, ked to bude takto dlhodobo clovek robit.... neviem, len teoretizujem, zatial sa tym len zacinam zaoberat.

natalka13
5. mar 2016

@mamutka ake bakterie sa tam namnozia? v studenom jedle sa nozia tiez, plesen v chlebe nastupuje na jeho treti den od upecenia.....bakterie su sucast nasho zivota mame ich vsade.
kapustnica, ci vyvar , gulas mi chladne niekolko hodin v hrnci, kapustnicu zahrievame niekolko dni.....ziadnu hnilobu tam necitim.

dana_l
5. mar 2016

@natalka13 myslela som termosku na pitie. tie sklenene najlepsie udrzia teplo. tie ostatne budu teple kratsi cas.

dana_l
5. mar 2016

@natalka13 skysne, na druhy den bude kysla aj polievka aj caj. uz mam skusenost 😀 ale to jedlo sa ma jest do par hodin a nie do 24 hodin

natalka13
5. mar 2016

@dana_l caj s medom po 20hod v nasej termoske je vlazny a neskysnuty.Nerezova temeoska.
polievku v termoske drzim max 5h a nieje skysnuta.

dana_l
5. mar 2016

@natalka13 pockaj 24 hodin, niekedy na caj aj dalsi pol den a bude aj caj kysly.
ale kedze vacsinou deti maju jedlo v termoske len max pocas obdobia ako su v skole a potom sa jedlo vyberie von, a ja caj vypijem este kym pridem z prace, tak oba pripady su ze splnia ucel - jedlo je horuce a chutne

katka1981
autor
5. mar 2016

@mamutka, aj toto mi vrtalo v hlave, ale ked je to dobre uzavrete, iem. Ono ja ajked dovarim, kolkokrat necham niekolko hodin obed na sporaku a nikdy sa nic nestalo. A ked vychladlo, supla som do chladnicky. Nikdy nic nebolo pokazene, ale beriem, ze tie bakterie sa tam namnozit mohli, ale nikdy nikomu nic nebolo. Ja som nad tym tiez samozrejme rozmyslala. Davam jej studene obedy, ma to v skole v chladnicke, jedine ked ma kolac, tak ten nemusia dat do chladnicky. mava salaty, slany kolac, sladky kolac, omeletu, lievance.... a doma ma teplu veceru. Je spokojna, deti jej zavidia hlavne ked ma hamburger (zelenina, syr....)

mamutka
5. mar 2016

@natalka13 to by som musela hladat, kedysi som videla program, ze uvarene jedlo musi do hodiny byt uplne schladene, aby nevznikali bakterie, inak ho vyrobca nesmie predavat. Samozrejme doma je to ine, uvarene mame do vecera v kuchyni a potom dame do chladu. Skysnutie samozrejme nemyslim, to uz by bol extrem, kto by to jedol 😀 Asi sa tym naozaj nebudem zaoberat, bakterie, nebakterie, stale to bude lepsie ako to co mi naserviruje ten hipster v nasej kantine 😀

katka1981
autor
5. mar 2016

@mamutka, ano, malo by sa to tak robit, je to pravda

natalka13
6. mar 2016

@dana_l naco by som mala veci v termoske vyse dna. v noci uvarim caj, doobeda druhy den sa vypije. kavu z termosky vypijem do hodiny v aute a jedlo nastastie neriesim do skoly/klopklop/ iba par dni do nemocnice, lebo tam je to hotovy s prepacenim grc.

Podla mna termoska je ideal na ucel na kay ho zadavatelka potrebuje ja by som to tak riesila.
Je smutne ze vacsina skol ponuka iba klasicku stravu, max dve jedla na vyber. Nasi vyberaju zo 7.

katka1981
autor
6. mar 2016

Baby ja uz termosku riesit nebudem, nasli sme si system a takto to uz asi ostane, malej to vyhovuje, menit to uz asi nebudem.