Manžel chce ísť na materskú dovolenku

dodoking
25. apr 2024

Ahojte vedeli by ste mi prosím poradiť, manžel chce ísť na materskú dovolenku mám dve otázky:
1. Môže si o ňu zažiadat aj keď má syn cca len 5 mesiacov do dovŕšenia 3 rokov?
2. Môže byť materská u neho prerušovaná? Že napríklad bude na materskej 4 týždne a 1 týždeň zasa pracovať a potom zasa na materskej 4 týždne?

majusqa77
25. apr 2024

1. ano
2. nie

lonely66
25. apr 2024

ako môže ísť niekto na materskú na 2,5 roka? nie náhodou rodičovskú?

angeli121212
25. apr 2024

@lonely66 prečo si myslíš, že chce ísť niekto na matersku na 2 a pol roka? Veď otec dieťaťa chce ísť s dva a pol ročným dieťaťom na materskú dokým nedovŕši tri roky, ak si otec ešte nevyčerpal na dieťa materskú môže ísť na materskú s dieťaťom kedykoľvek počas prvých troch rokov okrem času keď je s dieťaťom na materskej mama

angeli121212
25. apr 2024

@lonely66 na materskú môže ísť na 28 týždňov

lonely66
25. apr 2024

@angeli121212 tak som pochopila túto otázku: 1. Môže si o ňu zažiadat aj keď má syn cca len 5 mesiacov do dovŕšenia 3 rokov?
syn má 5 mesiacov. pýta sa, či si muž môže o MD zažiadať, aj keď má syn len 5m a do dovŕšenia 3.rokov. ako inak toto pochopiť?

lonely66
25. apr 2024

@angeli121212 ježiš, takto to myslela? ja by som napísala: keď syn o 5 mesiacov dovŕši 3 roky....

lonely66
25. apr 2024

@angeli121212 ale inak, zákony máme aj tak trafené a diskriminačné. vezmi si napríklad slobodnú matku. tá má "svoju" materskú a viac nevidí ani fuka (myslím materskej). tam, kde sú dvaja a prispievajú obaja do rozpočtu, sa pekne a špekulatívne vystriedajú behom 3 rokov, aby vytiahli zo systému peniaze. nič v zlom, za mňa šialene špekulatívne.

lenkakoc444
25. apr 2024

@lonely66 co je spekulativne na tom, ze sa o dieta staraju obaja rodicia? Normalne stale je, ze dieta ma otca a mamu.

angeli121212
25. apr 2024

@lonely66 tak toto je tvoj názor, mne to príde normálne

lonely66
25. apr 2024

@lenkakoc444 tak nech sa starajú obaja. ale MD by mal čerpať iba jeden z nich. toto nie je o starostlivosti, ruku na srdce, toto ja v drvivej väčšine o tom, ako získať viac peňazí.

lindus_esterka
25. apr 2024

@lonely66 len tak pomimo - ja som to pochopila ze syn ma 5 mesiacov do tretich narodenin 🤔 S tym, ze teda ide o RD a nie MD.

lonely66
25. apr 2024

@lindus_esterka v pohode, dalo sa to pochopiť zrejme aj tak, ako som to pochopila ja, takže je to OK, berme to tak, že je to pol roka do dovŕšenia 3.rokov. ale tu jasne diskutujú o MD, nie o RD!
pokiaľ by šlo o poberanie RD, tak je to OK. ale v nadpise aj diskusii figuruje skratka MD. tak ako to vlastne je?

lindus_esterka
25. apr 2024

@dodoking aky stary je syn?

lenkakoc444
25. apr 2024

@lonely66 ja si tiez myslim, ze zakon je velmi stedry 26t pre otca nemaju nikde, ale pisat, ze je to spekulativne je uplne od veci. Spekulativne su pnky pomaly za pekne oci, najvyssie materske a podpory ked zeny odvadzali pomaly z minimalky odvody. Nie to, ze otec ide na otcovsku so svojim dietatom. Oni za to nemozu, ze niektore zeny si vybrali partnera nespravne a nemaju sa s kym prestriedat.

viestta
25. apr 2024

@lonely66 lenze tam kde su dvaja tak dvaja si platia odvody, takze preco by obidvaja nemohli poberat benefit z toho co zaplatili? Konecne je to spravodlive a moze ist na matersku aj otec. V case ked je otec na materskej matka nepobera na to iste dieta rodicak.
@lenkakoc444 vo Svedsku moze ist na matersku aj otec, a Svedi to vyuzivaju.

tarra6
25. apr 2024

@lenkakoc444 Ani keď chlapi čerpajú otcovskú a napriek tomu pracujú na kadejaké dohody?

lenkakoc444
25. apr 2024

@tarra6 nie, osobne nevidim problem ked sa na materskej pracuje. Ked sa vedia dvaja prestriedat prip so starymi rodicmi tak nech pracuju lepsie pre stat. Samozrejme nas stat to komplikuje tak ludia vymyslaju.

viera27
25. apr 2024

@lonely66 co je na tom diskriminacne? Prispievali (odvody) obaja a obaja teda mozu cerpat. Diskriminacne to bolo predtym,ze cerpat mohol iba jeden. No a slobodna matka prispievala iba raz do systemu,tak iba raz dostane matersku.

jazula
25. apr 2024

Treba rozlišovať materskú a rodičovskú. Môže nastúpiť na materskú aj hneď (je tam limit že žena musí byť 6 týždňov po pôrode, potom môzme hocikedy muž). Materská sa nedá prerušiť, dá sa len ukončiť skôr.
Na rodičovskej môže byť samozrejme buď matka alebo otec, do 3 rokov dieťaťa a tá sa dá prerušovať. Teda nejaké obdobie by robil, potom by ho zasa odhlásili zo sociálky a zdravotky a zasa by platil zaňho odvody sám. Len sa musí dohodnúť so zamestnávateľom.
Osobná skúsenosť - partner išiel na materskú v 10m dcérky, po mesiaci materskú ukončil (materská mu vyšla nižšia ako vyšší rodičák a nemohol robiť ani víkendy, ale materská je podmienkou vyššieho rodičáku a nárok mal) a prešiel na RD. Rozdiel medzi nízkou materskou a vyšším RP mu UPSVAR vyplatil automaticky, my sme o to nežiadali. Naplno sa vrátil do práce 1,5 mesiaca pred jej 3. narodeninami. Počas celej doby po materskej robil pár dní v mesiaci, vždy ho prihlásili/odhlásili podľa potreby, aby mal kryté odvody.
Ja som bola od jeho nástupu na materskú normálne v práci a keď išiel robiť napr sobotu, s malou som bola ja.

jazula
25. apr 2024

Tak som si prečítala diskusiu a zistila, že som tú otázku 1 asi pochopila zle…stačilo by dať 1 čiarku, aby to bolo jasné 🤣.

1. Jasné, môže.
2. Nie, materská sa prerušiť nedá, len ukončiť skôr.

andreatytler
26. apr 2024

@dodoking Ako moze ist muz na matersku? Nie je materska dovolenka naviazana na porod?

saxana000
26. apr 2024

@andreatytler nie nie je.. materske je davka nie obdobie.

andreatytler
26. apr 2024

@saxana000 Aha, ale nie je to davka naviazana na porod? Ma adoptivna matka narok na matersku?

jazula
26. apr 2024

@andreatytler áno, pokiaľ viem, aj pri adopcii majú nárok na všetky dávky, ako keby to osvojené dieťa porodili…

andreatytler
26. apr 2024

@jazula Zaujimave. Tu kde zijem je materska viazana len na porod. Adoptivne matky alebo otcovia nemozu ist na matersku. Tu je to obdobie pocas ktoreho dostava zena podporu. Ak pocas tohto obdobia pracuje, jej podpora sa znizuje, alebo ju uplne straca.
Potom je rodicovska dovolenka a ta sa viaze na starostlivost o dieta, cize na tu moze ist kazdy kto ma doma dieta.

animus
26. apr 2024

@lonely66 no dobre si ma pobavila. Ako podľa teba normálne fungujúca rodina, kde sa obaja rodičia rovnakým dielom podieľajú na výchove má mať výčitky svedomia pretože si obaja rodičia vyčerpajú materskú a máme ľutovať slobodnú mamičku, ktorá sama vybrala pre svoje dieťa otca a evidentne zle, nakoľko nemá záujem sa podieľať na výchove. Pozor, nebavíme sa o vdove, ktorá má nárok na vdovské. Takže tu naozaj nevidím nič diskriminačné.

saxana000
26. apr 2024

@andreatytler myslim ze ano ale nie som si tym uplne ista toto by ti povedali lepsie na socialnej lebo kym prebehne adopcia a vsetky pravne balezitosti prejde aj niekolko mesiacov

dodoking
autor
26. apr 2024

@lindus_esterka synček v čase kedy by chcel ísť manžel na materskú bude mať 2 roky a 7 mesiacov

dodoking
autor
26. apr 2024

@saxana000 ďakujem jasné pôjdem to preveriť na sociálku len som chcela či niekto nemá skúsenosť, aby tam na mňa nepozerali ako na trafenú