Zaniká právo na rodičovskú dovolenku keď dieťa nastúpi do škôlky?

jankamamka
13. okt 2011

Neviete mi niekto poradit,ked mi konci rodicovska dovolenka v decembri 2011 a do zamestnania nastupujem v novembri ci mozem dcerku umiestnit do materskej skolky na cely den?alebo mi zanikne pravo na rodicovsku dovolenku?

gapa
13. okt 2011

@katka888
prísp. na star. o dieťa vo výške preukázaných (zdokladovných nákladov) nákladov môže poberať len ak pracuješ na prac.pomer alebo robíš na živnost, ak len na dohodu, tak nie. A je jedno kolko zarobíš za mesiac. Ten príps. je max. 230eur, aj keby si zdokladovala viac. Musíš si vyžiadať do 6mesiacov, inak nárok strácaš.

pri poberaní rp nik neskúma, či robíš, či nie a nič nemusíš preukazovať.

jankamamka
autor
17. okt 2011

dakujem vam za odpovede.Overila som si to v socialnej poistovni,takze dieta moze byt umiestnene v skolke na cely den a ja mozem pracovat.Mne sa to uz dlho nebude prelinat (praca s RP)lebo do prace nastupujem v polke novembra a v dcembri mi konci RP 🙂

vektorka
28. okt 2011

Ahojte, ja by som ešte rada doplnila otázku. Teda pokiaľ viem ja rodičovský príspevok sa poberá do troch rokov veku dieťaťa, bez ohľadu nato či matka pracuje alebo nie. Ja by som však rada vedela, chcem dať dieťa ktoré bude mať cez dva roky do škôlky, s tým, že by som ešte chcela tri mesiace zostať doma ( kým sa tam adaptuje, choroby a tak ) a až potom nastúpiť do zamestnanie, kde som bola zamestnaná. Je možné aby som zostala na rodičovskej dovolenke, napriek tomu, že mi dieťa chodí do škôlky? Ďakujem za odpovede. Aj keď u mňa to bude aktuálne o rok a predpokladám, že dovtedy sa všetko znovu pomení ☹

tatolu
28. okt 2011

@vektorka V súčasnosti môžeš normálne ostať doma a poberať RP do 3 rokov veku dieťatka a dieťatko môže na celý deň navštevovať škôlku, alebo jasle 😉

vektorka
28. okt 2011

Ahoj, to mi je jasné, že budem stále poberať rodičák, len či môžem aj zostať doma a nastúpiť do pôvodnej práce až cca po troch mesiacoch od kedy dám malého do škôlky, to mi nie je jasné. ďakujem....ale podľa tvojej odpovede asi hej...vďaka...mám v tých pravidlách guláš 😝

vektorka
28. okt 2011

@tatolu Ahoj, to mi je jasné, že budem stále poberať rodičák, len či môžem aj zostať doma a nastúpiť do pôvodnej práce až cca po troch mesiacoch od kedy dám malého do škôlky, to mi nie je jasné. ďakujem....ale podľa tvojej odpovede asi hej...vďaka...mám v tých pravidlách guláš

stanka77777
11. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...