Zápis do škôlky a možnosti nezamestnaného rodiča

18. mar 2024

Dobrý deň. Mám otázku ohľadom dieťaťa. V apríli dovŕši tri roky, momentálne poberám rodičovský z ÚP, keďze pred jeho narodením som bola bez práce, nakoľko rok pred tým zrušili komplet celú inštitúciu, kde som pracovala. Bola som teda evidovaná na ÚP ako nezamestnaná . Od mája je zápis v škôlke, kde keď mi ho vezmú a príde mi cca v júni rozhodnutie, môže nastúpiť až v septembri. Dovtedy sa teda nemôžem zamestnať, nakoľko by som ho nemala, pri kom nechať. Mám teda nejaké možnosti? Napr. neplatený predĺžený rodičovský alebo nahlásiť sa ako osoba starajúca sa o dieťa do 6.rokov? Kto ma skúsenosť, prosím poraďte mi, budem veľmi vďačná. Ako preklenúť obdobie od apríla-mája do septembra. Ďakujem.

nela01
18. mar 2024

Ak mas moznost byt doma mate financie ostan doma na neplatenom rodicaku a potom do prace.Ja som tiez musela ostat doma.Dala som sa na neplateny rodicak.Odtial do prace.
Dalsia moznost je bud evidovana na UP a budu za teba platit odvody

autor
18. mar 2024

@nela01 A pri neplatenom rodicaku za mna hradia odvody? Ako dlho na nom mozem byt? Pokial budem evidovana na UP tak to ma budu v ramci tych par mesiacov posielat po pohovoroch a budem musiet nosit papiere o hladani prace, ale to je pre mne nerealne, pokial budem do septembra musiet byt pri dietati, nebudem sa proste moct dovtedy zamestnat. Za predpokladu, ze mi ho ovsem zoberu do skolky.

nela01
18. mar 2024

Neplateny je do 6 rokov mozes byt az do 6 rokov doma na neplatenom to je tvoja vec dokedy budes doma nevidim do vasich financii.Samozrejme ak budes evidovana na UP oni musia posielat o hladanie prace a ty musis chodit inak ta samozrejme vyradia.

autor
18. mar 2024

@nela01 Dakujem velmi pekne za odpoved.

nela01
18. mar 2024

Zamalo a ak aj ze by si sla na neplatenu RD zahlas sa na soc.poistovni ako riadne starajuca sa osoba do 6 rokov aby sa ti to zaratavalo do dochodkoveho 🙂

nela01
18. mar 2024

Zamalo

lenulienka1008
18. mar 2024

Pri predlzenej neplatenej RD môže byť dieťa v skolke iba na 4h.

nela01
18. mar 2024

@lenulienka1008 ano to som zabudla napisat 🙂 lem 4 hodiny nie na cely den

jaroe
18. mar 2024

Predĺžená neplatena odičovská dovolenka neexistuje. A predĺžený neplateny rodičovský (asi príspevok myslíš) už vôbec nie. Veď je to nezmysel - neplateny príspevok. Prihlásis sa do SP ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov.

lenulienka1008
18. mar 2024

A ešte je treba oznamit na zdravotnej poistovni

feb13
26. mar 2024

Ak by dieta nezobrali do spadovej skolky z dovodu nedostatku miesta, mozes dostavat rodicovsky prispevok na dalsi skolsky rok (t. j. od 1. 9. 2024 do 31. 8. 2025).
Ano chapem, ze potrebujes najprv vyriesit obdobie april-august. Hovorim to iba pre pripad, ze by s nim musela zostat doma aj dlhsie.