Ako sa mám naučiť mať rada maďarčinu?

slecnamarplova
21. aug 2014

Ide o jazyk rodiny mojho mm, teda po madarsky bude hovorit aj moj malinky, co je pre neho iba dobre. Poradte mi ale prosim ako mam namotivovat samu seba, aby som sa po madarsky naucila aj ja, ked mne sa ten jazyk moc nepaci :-P a prosim nebite ma. Kocky, mate niekto skusenost s tym ako ste zapadli v madarsky hovoriacom prostredi, ako vam prestalo vadit, ze na vase dieta rozpravaju iba madarsky, popripade ste sa naucili nieco aj vy? Vopred dakujem 🙂

patkaza
31. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

pokial ti madarčinu netreba priamo k životu tak sa ju neuč ... ale ak ju chceš vedieť tak to je niečo iné a malo by ti to isť samo hľadať spôsoby a príležitosti ako sa ju naučiť http://akoapreco.com/ako-naucit-dieta-hovorit/

anetka1978
2. dec 2015

Ja zijem v AT uz dlhe roky, moj materinsky jazyk je madarcina, skolu som od zakladnej az po VS navstevovala slovensku. Doma sme rozpravali aj po madarsky aj po slovensky. A pracovala som pred materskou v advokatskej kancelarii, kde som madarcinu casto vyuzivala. Mali sme vela klientov madarov a som vdacna za tento tazky jazyk, ze ho ovladam, aj ked mnohe Slovensky su Proti tomuto jazyku, co mi samozrejme bolo vzdy jedno🙂 takze jedno je aky cudzy jazyk ovladas, nikdy nevies, kedy ho v zivote budes potrebovat! 🙂

josie3331
21. sep 2016

Neexistuje tu na MK nejaka skupina, kde by sa rozpravalo po madarsky?

lubkavargova1
22. sep 2016

ja odporucam aj sledovat filmy a pocuvat hudbu..mne to vela pomohlo.

josie3331
22. sep 2016

@lubkavargova1 odporuc mi prosim nieco, dakujem

lubkavargova1
22. sep 2016

@josie3331 no konkretne ti neviem odporucit..ja si vzdy pustim na youtube nieco...proste dam do vyhladavaca tam hore ako je lupa. filmek magyarul ...a youtube mi nieco vyhodi a potom uz len klikam a pozeram co sa mi paci....niekedy su filmy lepsie s madarskym dabingom ako SK alebo CZ dabing....rada tak pozeram filmy a popri tom sa aj ucim...

26lenka6
22. sep 2016

Pripajam vlastnu skusenost. Vydala som sa do rodiny kde vedia madarsky, dokonca byvame v muzovej rodnej dedine kde je madarcina bezma.Muz vie ale malokedy ju pouziva a neucime ju ani maleho. Ja nemam absolutne ziaden zaujem sa ju ucit aj ked mi vadi ked sa predo mnou bavia po madarsky. Ja som nazoru toho,ze sme na Slovensku a oni vedia po Slovensky,tak je slusnost rozpravat sa v pritomnosti niekoho kto im nerozumie recou,ktorej rozumeju vsetci. Doma nech sa pre mna za mna bavia aj po japonsky. Ja som na to uz alergicka, najma preto,lebo vedia ze im nerozumiem a aj tak sa to za xy rokov nezmenilo a nerespektuju to,ze im nerozumiem. Vytaca ma to hlavne ked su u nas a bavia sa po madarsky. Ak sa ti to prieci, neuc sa to na silu. Mna to nedonuti nikto aj keby co bolo. Je mi jedno kto si co mysli ale mne sa ten aj jazyk prieci, tot moj nezvratny nazor.

lubkavargova1
22. sep 2016

@26lenka6 mas pravdu, samozrejme pokial sa oma rozpravaju narokom, tak to nie je co riesit...

Ja som z echt recht madarskej rodiny, ale moji rodicia boli natolko uvedomeli, ze ma dali do slovenskych skol. A vobec nelutujem a necitm, ze by mi to nejako ublizilo. Popri tomm som sa naucila dalsie jazyky co mi aj pomohlo ked som pracovala ako spediterka. 4 roky som aktivne zila a byvala v Budapesti a ludia poviem vam...to bol masaker...oni nas slovakov co rozpravame po madarsky nazyvaju "hotentot"...a pravom, lebo nikto tu neovlada tu nazja krasnu spisovnu madarcinu. Aj oni maju svoje narecia ako aj tu na SK "ta pridzes na valal a sednes sebe na hokerlik a vylozis nohy na garadzice a u findzy mas kavej".....

Niekedy mi je smutno ked sa rozpravam tu s ludmi co sa iju do prs, aky su narodovci, ale ked pride rozhodnutie s uradnom jazyku tak prd rozumeju...ale nechcem rozduchavat ohen...ludia su aj taky-aj onaky....

Mne sa pacia madarske pesnicky a aj filmy...aj doma rozpravama aj tak-aj onak..."komu jak je libo"....ale mam aj tolko inteligencie ze ked pride navsteva tak rozpravam v jazyku aby mi rozumela 😀

26lenka6
22. sep 2016

@lubkavargova1 ja nemam proti madarom absolutne nic, ja som ozaj asi origos madarcinu nikdy nepocula len tu "domacu" kde polovica slov je typu "horčicába" ... U mna to prameni z toho ze uz je to dost rokov na to aby podaktori respektovali aj mna a stale sa to nemeni tak mi to vadi viac a viac. Vobec neodsudzujem ked vie niekto viac reci, to je v jeho prospech. Mne len vadi to nerespektovanie okolia. Vravim, doma medzi sebou alebo tam kde vsetci rozumeju,nech mrkocu po madarsky kolko chcu. Mas pravdu, vsetko je to o inteligencii.

rusalkablack
22. sep 2016

mam kolegu Cecha, manzelku ma Madarku - origos z Madarska,nie slovensku Madarku, doma sa bavia po anglicky a deti rozpravaju tromi jazykmi- cesky, madarsky a anglicky 🙂

lubkavargova1
23. sep 2016

@rusalkablack to je zaujimave....

inak by ma zaujimalo ako je to z odborneho hladiska (pedagog, psycholog) ze kedy sa dieta zacne tak uvedomovat ze rozprava viacerymi jazykmi. Ja si nejako nepamatam nic z tohto obdobia a tiez rozpravam plynulo. Mne to islo nejako normalne. Ze ako to je. Niekedy sa mamicky hrozia, ze ako to bude v skole alebo okolie...ci nejaky odborny clanok niekde...