Dieťa verzus kariéra

monik1986
8. aug 2015

ahojte mamicky chcela by som sa opytat na vas nazor, postoj prip.skusenost lebo stale nad tym premyslam a neviem sa rozhodnut, mam dcerku v sept. bude mat 2 roky, pracujem od jej 1 roka a 2 mes. (musela som vypadnut z toho kolobehu), v praci mam zaujimavu prac pomuku - teda pracovny postup vyssie, cim sanozrejme aj viac penazi ale to nemozem mat druhe dieta a manzel zas velmi chce druhe ( o nicom inom nepocuvam len o druhom), ale to by mi ale zabranilo v kariera, ako by ste sa vy zachovali?dakujem za nazory 🙂

dupinka
9. aug 2015

ja si myslím, že od určitého veku dieťa kolektív potrebuje. Na to nestačí ísť na chvíľu na ihrisko. Musí mať aj inú autoritu, ako sú rodičia. A v neposlednom rade budovanie imunity. Toto sa odkladať do školakého veku nedá...

horana
9. aug 2015

@mircalla "Vies, to pochopi len ten, kto to dieta do skolky v urcitom veku dal a moze porovnat, nie ten, kto ho tam nedal a hlada si dovody preco nie."
K tomuto by som, syn siel v 3,5 plakal neustale, nechcel spolupracovat, same ucitelky sa ho snazili uz neskor vystrnadit, sli sme za psychologickou a ta nam povedala ze je v poriadku, ale je to jedno z tych deti ktore maju ist medzi 4-5r. Siel potom a v pohode to zvladol. Btw psych. nas vtedy chlacholila a vravela ake mame stastie ze si syn nenechal, ze vela je v skolke co ticho pretrpia ani rodicia nevedia, viac nez by sa zdalo a co sa tyka nasich slovenskych skolok a ich metodik tak naozaj vacsina deti je priemerne zrela v tych 4 rokoch. Co som jej musela dat za pravdu, nakolko ja sama som bola introvert a pamatam si ze som skolku reguelrne pretrpela od zaciatku do konca, nic mi nedala, sedavala som sama a plakala, len traumy. Potom skola uplne v pohode, iny system, to mi slo hladko. Ako som sa dobre citila pri rodicoch, ziadne hanlive maminej sukne (stale lepsie nez cudzie tety a ich studeny hromadny odchov, na to je dost casu neskor), ale na luke pozorovat motyle, kvety, vnimat piesok na pieskovisku, slnko. Skoda ze to mohlo byt len cez vikendy. Keby som mohla opakovat svoj zivot s plnou zodpovednostou by som povedala nechajte ma a to som mala volnu babku.

Druhe dieta som mala prisposobive, to chcelo za detickami, teda bol tam zaujem, napriek tomu nie vsetko slo uplne hladko, aj si poplakala, mala dilemy, u nej som vsak videla ze je to iba o povzbudeni. Cize zazila som si aj toto, na napriek vlastnym skusenostiam a synovym som dcere nebranila a nemam postoj bakana skolka (ale ani nie taky ze najlepsie na svete). Takze ja som jedna z tych co porovnavat moze, asi aj viac nez ty, mam to z prvej ruky.

Okrem toho sestra mojej svokry bola dlhorocna ucitelka v skolke v centre BA, neskor riaditelka, teraz na dochodku, oblubena, doteraz za nou chodia na navtsevu jej byvali ziacikovia, aj stredo a vysokoskolaci. A tato zena ma teraz vnuka a napriek tomu ze nevykazuje ziadne znamky neisteho chovania ani nic ine, sama radila svojmu synovi, nech ho len necha doma, ze ked ma matka zaujem sa venovat ze mu to da viacej ako v skolke, a to je uz osoba predsa len povolana, nie ako my tu. Ona sama hovori ze na to dosla az po dlhych rokoch s odstupom, ako mlada a horliva mala tiez take nazory ako poniektori tu a bola by ich ochotna hajit...Maly je teraz druhak na ZS kde sa uci po anglicky a so socializaciou ziadny problem nemal. Ona nam aj hovorila ze ked ide dieta nepripravene, casto potom sa na skolku uviaze a berie ju prioritnejsie ako domov, preto doma place cez vikendy ze sa nudi a chce ist do skolky, lebo hlbka vztahu s rodicmi nebyva taka (co vsak oni sami nikdy nepripustia, nevidia na sebe ze namaju invenciu a ze sa s detmi v podstate nudia, byt s nimi dlhsie, nevedia co s nimi), nakolko prave v tomto veku co kvantitativne najviac preziva, tam chce byt.

ettel
9. aug 2015

@monik1986 urob ako to ty cítiš, nikto z nás tvoj život nežije.a iba šťastná matka vychová šťastné dieťa.tvojadcérka má iba dva roky, podľa mňa sú väčšie rozdiely medzi deťmi lepšie - my máme 8 rokov rozdiel a to som chcela ešte o 2 roky viac a je to príma - teraz ma určite začnú presviedčať iné matky, že menšie rozdiely medzi deťmi sú lepšie - ja hovorím , že PRE MŇA nie, tak nech si každý spraví ako chce - tebe držím palce, aby ste sa k dohode doma dopracovali vo všeobecnej spokojnosti- to je hlavné.držím palce .

mircalla
9. aug 2015

@horana nuz hadat sa nebudem - opakujem, ze je to dost aj individualne. mas osobnu skusenost aku mas - na zaklade nej mas nazor aky mas, comu rozumiem
asi by som ho mala rovnaky, keby sme na tom boli tiez takto
u nas to prebehlo v 2,5 rokoch bez problemov...a s maximalnou spokojnostou a dokonca som o tom presvedcena, ze to bol u neho idealny vek - ani nie skor ani neskor

horana
9. aug 2015

@mircalla A ty by si mala tiez iny, keby si si zazila to co ja 😉 comu tiez rozumiem, len cim viac mamin sa ozve ktore to vobec nemali hladke tym viac si mozno tie co to vidia kapku idealistiky mozno nazor posunu k realnemu stavu, ze zdaleka nie len aktivistky, co chcu doma decko drzat pri pri sebe na retazi lebo sa ho nechcu vzdat - skutocnost je ina, lebo az ked clovek zazije co zazije zacne hladat a otvoria sa mu vsetky tie co to maju podobne a potom uvidi ze to az taka mensina nie je.

mircalla
9. aug 2015

@horana ano, chapem. ale su a take, ktore skolky odmietaju z roznych pseudodovodov bez ohladu na to, ci je dieta "pripravene" alebo nie..

horana
9. aug 2015

Ano, a su aj extremy opacneho konca spektra, ktore do skolky davaju napriek tomu ze dieta pripravene nie je a vymyslaju pseudokarieru. Lebo doma sa mu venovat nemaju chut a invenciu. Rozne zeny su na svete.

dupinka
9. aug 2015

Myslím, že sa debata dosť odklonila od pôvodného zámeru jej zakladateľky a nerieši jej otázku.

maminuska
10. aug 2015

Ja som zameraná na prácu , dlhodobo na materskej by som byť nemohla, ale ..napriek tomu si myslím že dať dieta mladšie jako 1 rok do predškolského zariadenia nie je dobré . Taktiež si myslím že do roka by s dieťaťom mala byť výlučne matka.
Otázne je tiež čo je kariera, pretože byť vedúcou v nejakom no name firme na no name oddelení nie je kariera. To je trocha lepšie pracovné miesto . Skutočná kariera je to ak niekto pracuje 15 hodín denne, po večeroch , po nociach , služobné cesty , non stop na telefone... to sú tie špičkové miesta , toto tu nebolo definované . Takýto člověk sa po čase stane otrokom ..práce, telefonu , emailov..a končí to totálnym vyhorením a návštěvami psychiatrov. Do takéhoto kolobehu by ma už nikto nikdy nedostal . Z takéhoto kolobehu sa ťažko skáče von kvůli dieťaťu ...vždy to končí až skončí tento projekt , ak skončí tamten projekt ...na dieta nie je čas a ani ochota. Je problém sa zastavit.

siska53
10. aug 2015

@dupinka do skolky som chodit nemohla a napriek tomu som.prehnane chorlava v skole nebola.
@horana nas bol pripraveny az kusok pred 5.r.,do skolky sa dostal ako 4,5r...ale nudil sa len vonku,obcas,ked doobeda nemal kaomosov a ja som dohliadala a viac sa hrala s jeho segrou,niebvzdy sa chcel hrat s nami.
Inak smr.mali spolocne aktivity..
Mala.sla ako 3r.ale uz nechodi,pojde do statnej od septembra,ta si zvyknut tieylz nevedela,vzdy sa sice utisila,ale sa tam pocikavala tak raz denne ako na truc-protest a doma obrat v spravani,vyrazne horsie...
Dufam,ze od septembra to bude aspon o kusok lepsie...
Obcas aj lutujem,ze som.sla do.prace,len..ci by som si daku takto v auguste -oktobri nasla?

mima4
11. aug 2015

@maminuska tiez som toho nazoru, ze do roka by malo byt dietatko vylucne s rodicmi, aj ked najvhodnejsie je to do 1,5 roka... osobne si neviem predstavit odist od polrocneho batolata mimo a to kazdy den na 8-10 hodin... mozno nejaky 10 hodinovy tyzdenny uvazok OK..ale normalny uvazok urcite nie..a kebyze fakt nemusim z fin. dovodu nastupit, urcite nenastupim...

co sa tyka definiecie kariery...to co ty spominas a definujes ako karieru, to by som nechcela ani ako slobodna a bezdetna... to je zivot o nicom podla mna... vkuse sa len hnat...stresovat... ja osobne potrebujem cas aj na odpocinok...na priatelov..rodinu... to su pre mna dolezite hodnoty..

ja za karieru povazujem pracu, ktora cloveka bavi, v ktoej postupne rastie, vzdelava sa.... praca je zaujimava, dynamicka... a slusne ohodnotena... a kariera neznamena sediet na riti niekde 10-14 hodin denne... nemeria sa časom ale kvalitou a prinosom....

taktiez som toho nazoru, ze na vysoke skoly by mali byt prijimani len ludia..ktori karieru chcu robit...zvysku postacia stredne skoly.

papricka33
3. sep 2015

@horana ja som ucitelka v skolke. Prva dcerka chodila do skolky, este som nebola v praxi. Teraz som na materskej so syncekom a ak sa bude dat, zostanem s nim co najdlhsie. Ak do skolky, tak do sukromnej, veeelmi dobre vybranej, s malym poctom deti. V statnych skolkach v triede s 18 a viac detmi, aj pri snazivych ucitelkach, sa nic ine, ako "studeny odchov" realizovat neda. Su to len presuny z tried, na dvor, masove, frontalne aktivity... Bola som casto sama frustrovana z toho, ze nemam cas sa s niektorymi detmi ani porozpravat tak, ako treba, povenovat sa im v oblasti, v ktorej prave potrebuju... ☹ Uz vtedy som si hovorila, ze pri dalsom dietati, sa mu radsej budem venovat sama, ako spoliehat sa na cudzich ☹ Nikomu na dietatu nebude zalezat viac, ako vlastnemu rodicovi

bubatko
4. sep 2015

mila Monik1986, mohla si cakat, ze sa to tu rozdeli na matky "karieristky" a matky "dokonale", pre ktore uz len tym, ze chces nieco dosiahnut v kariere, si automaticky zena, ktora ma pomylene priority a netuzi po detoch - no niekto ma takyto jednoduchy pohlad na svet a asi takyto clovek bude aj dost jednoduchy vo svojom zmyslani (nic v zlom)... ja by som to takto nehrotila; rozumiem, ze si este mlada (ani 30 rokov) a dalsie dieta mozes mat hocikedy (samozrejme, netreba cakat veky, lebo to moze ist potom uz tazko, s tym suhlasim); ponuku mozes kludne prijat, ved co Ty vies, mozno o par mesiacoch si to rozmyslis a prehodnotis a zacnete skusat babatko... neber to rozhodnutie tak, ze sa musis rozhodnut teraz a uz cely zivot to nebude nijak inak a nikdy nebudes rozhodnutie moct zmenit - tymto pristupom si len pritazujes; skus to zobrat s vacsou lahkostou - ak teraz nie si o dalsom dietati presvedcena, nechod do toho hned teraz, zober pracovnu ponuku a ono sa to pekne vykrystalizuje... neber to, ze je to "bud alebo" situacia, ako sa Ti tu snazia niektore nahovorit, ono to nikdy tak nie je, zivot sa meni a o par mesiacov bude mozno vsetko inak

26ka
2. sep 2021

@monik1986 môžem sa spýtať ako to napokon u vás dopadlo 😉 ?