Nadstavovali sme pred svadbou. Patrí nám to obom?

mamina83
29. dec 2008

zacali sme stavať dom - teda nadstavbu. dole byvali svokrovci hore mi s manzelom.

stavebne povolenie bolo vydane len na manzela v roku 2004 marci.

manzelstvo sme uzatvorili koncom oktobra v roku 2004

nastahovali sme sa do komplet zariadenej nadstavby. teda este nebolo skolaodovane.

kolaodačne povolenie bolo vydane len na meno manzela v roku 2005, boli sme uz 1/2 roka manzelia ale bolo len vydane na jeho meno./

rozvod prebiehal v roku 2006 teda nadobudlo pravoplatnosť 23.11.2006.

teoreticky sme boli este manzelia lebo bsm tvorilo od 30 okt 2004 do pravoplatnosti rozsudku 23.11.2006.

manžel byvaly boli nezhody v papieroch a teda ne jeho meno sa dostala ta nadstavba 20.11.2006.

urobili tak zmluvu, že ja tam niesom, hoci som bola manzelka ale stavebne povolenie a kolaodačne rozhodnutie bolo vydane len na byv. manzelovo meno.

mojou otazkou je patri tato nadstavba do bsm?
ked LV dostal manzel 20.11.2006 teda vtedy napisali nadstavbu na jeho meno a rozvedeny sme boli 23.11.2006 - pravoplatnosť rozsudku.

PATRI TEN DOM_ NADSTAVBA DO BSM ???????????????????

ivca82
29. dec 2008

ahoj mamina, no podla zákona je majetok, ktorý ste nadobudli počas manželstva v BSM, pokial sa manželia nedohodli inak (napr. upravili si majetok do PS v prípade, že jeden podniká a pod.), takže by papierovo mal byť aj tvoj, aspoň tá čast, ktorú ste stavali počas trvani manželstva.

andzi
29. dec 2008

mamina: ja som právnička a moja odpoved je že patrí do BSM, pretože nie je rozhodujúce na koho bolo vydané stavebné povolenie alebo kolaudačné rozhodnutie.

babulka
30. dec 2008

Dievcata, nemusime tu diskutovat o stavebnom a kolaudacnom rozhodnuti. Rozhodujuce je LV, ktore dokazuje vlastnictvo nehnutelnosti a tym je podla vsetkeho iba manzel. Koho je rodinny dom? Na koho pozemku stoji? Do BSM nespadaju veci, ktore sa nadobudli pocas manzelstva darovanim, dedenim, restituciou, alebo pri podnikani jednoho z manzelov, a ak je rodinny dom manzelovych rodicov, ktori museli ako vlastnici stavby suhlasit s rozhodnutim o nadsatvbe, voci stavebnikovi, ktroym bol ich syn, vtedy este nie manzel, tak uvedena nehnutelnost nemoze byt sucastou BSM.
Analogicky mozno uplatnovat prava k druzstevnemu bytu - rozhodujuce je, ci sa nadobudli clenske prava este pred uzavretim manzelstva a v tom pripade, aj ked byt sa ziska az po uzavreti manzelstva, rozhodujuce su clenske prava. Manzelia sa samozrejme mozu dohodnut na rozsireni BSM aj na tento byt, alebo na vyssie spominanu nadstavu, ale vzdy je rozhodujuce, kto je na LV v casti B zapisany ako vlastnik. Ak su to manzelia, vzdy su tam uvedeny spolocne, obidve mena a vlastnicky podiel je uvedeny 1/1.
Tolko moj nazor.

mamina83
autor
30. dec 2008

LV spresnenie:
druh stavby:

bytovy dom.

rozdeleny na byt c. 1 a byt c. 2

vlastnik bytu c 1 su svokrovci - manzelia v podiele 1/1

a byt c 2
byvaly manzel v podiele 1/1
a to zmluva o nadstavbe rodinneho domu a zriadenie vecneho bremena / tato zmluva je napisana byvaly manzel a jeho rodicia /teda svokrovcami a byvaleho manzela./

Vecné bremeno -vstup na pozemok v záujme plnohodnotného užívania bytu a jeho príslušenstva v
prospech byvaleho manzela - pozemok je napisany na ktorom stoji dom na svokrovcove meno.

dupinka
3. jan 2009

ak je LVcko napisane len na manzela, nie je vec - nadstavba predmetom BSM.

dupinka
3. jan 2009

ale ak ste nadstavovali pocas trvania manzelstva, mozes si uplatnit preukazatelne vynalozene naklady, ktore ti pri tom vznikli....

elise
3. jan 2009

mamina 83 - máš smolu ale ak máš odložené bločky alebo neaké veci čo si kupovala ty alebo tvoji rodičia alebo svedkou tak sa brán držím ti palce, ešte som sa pýtala na katastri a tam povedali že môžeš podať podnet že si pri kolaudácii mala bť zapísaná prípadne ak máš trvalý pobyt pred kolaudáiou tak kataster môže vydať opravný list vlastníctva ale skús sa poradiť priamo na katastri alebo www.katasterportal.sk