Osvojenie dieťaťa novým partnerom - koniec alimentom?

mendynka
2. mar 2019

Dobrý deň. Mám 5r. syna. Jeho biol. "otec" sa o neho nezaujíma, naposledy ho videl, keď mal 1 rok. No alimenty posiela.. Mám partnera s ktorým žijeme, syn hovorí nemu otec. A chcel by si ho osvojiť. No mám pár otázok. Keď je partner rozvedený, ale svadbu predtým mali na úrade, zosobášili nás v kostole? Alebo záleží od p. farára? Ďalšia otázka. Keby si ho osvojil, vraj príde malý o alimenty. Ruší sa to automaticky hneď, ako dostane jeho priezvisko alebo to ja mám zrušiť či ako? Lebo zas by nebolo dobré, keby prišiel o tie peniaze, aj keď to nieje všetko, ale aspoň niečo by mal, keďže tie sa mu odkladajú. Ďakujem za každý váš jeden názor a moju otázku zodpovedanie. 🙂

martinka13
2. mar 2019

Pokiaľ bol sobaseny len na úrade, v kostole Vas zosobasia. Čo sa týka alimentov, to neviem

pribinak
2. mar 2019

Ty rušiť vyzivne nebudes, to zruší po osvojení sud. No treba si vybrat, bud prachy, alebo osvojenie.
O zmenu priezviska mozes poziadat sj bez toho, aby si dieta osvojil. Robi sa to casto, aby sa cela rodina volala rovnako

mendynka
autor
2. mar 2019

@pribinak A keď požiadam o zmenu priezviska to je vlastne to isté ako by si ho osvojil, či? A tiež by mu zrušili alimenty? Lebo ročne to má malý 2500€

pribinak
2. mar 2019

Nie, nie je to to iste. Zmenu priezviska sud mize odobriť, aj ked dieta nebude osvojené

mendynka
autor
2. mar 2019

@pribinak A keby sme to zmenili, peniaze by dostával dalej alebo nie?

pribinak
2. mar 2019

Ked bude mat dieta zmenené priezvisko, biologicky otec nestráca svoje práva a ani povinnosti. Stale ma povinnosť platit vyzivne, ake aj právo dieta navštevovať a podieľať sa na jeho výchove

pribinak
2. mar 2019

@mendynka ano, dostával.

pribinak
2. mar 2019

Zmenou priezviska sa pre biol. otca nic nemení, stale je otcom a musi platit

pribinak
2. mar 2019

Az osvojením dietata by biológ.otec stratil svoje práva a povinnosti. Cize prestane platit, bude mat normalne o tom papier zo sudu

mendynka
autor
2. mar 2019

@pribinak Ďakujem krásne. Neviem o tomto praveze nič, tak preto možno také blbé otázky. Uvidim a ešte sa dohodneme. Ešte raz veľmi ďakujem. 🙂

mendynka
autor
2. mar 2019

@mendynka Lebo by som sa aj nerada stretla s ex. Akoze rozišli sme sa v dobrom, všetko ok. Ale ako si našiel inú s jej dcérkou, odvtedy nezáujem o syna..

pribinak
2. mar 2019

@mendynka no budes musiet s nim o tom komunikovať, Idealne by bolo, keby s tym súhlasil. Sud casto vyhovie takémuto navrhu, aj ked biol. otec nesúhlasí, lebo je to v prospech dietata.
Ma meno rivnake ako cela rodina, ako otec a matká, ktori sa o dieta starajú. Je to praktické na úradoch, u lekára, ....
Drzim palce

mendynka
autor
2. mar 2019

@pribinak On by isto súhlasil a nemám na neho už žiadny kontakt. A ja žijem uz uplne niekde ide a on tiež. No každopádne ďakujem ☺

deti95060810
2. mar 2019

len ešte bio otec musí so zmenou priezviska súhlasiť...to je asi to najdôležitejšie...Bez súhlasu to súd moc nechce robiť...

dilino
4. mar 2019

@mendynka nie nedostaval by syn výživné od praveho otca osvojenim dieťata automaticky prechadzajú práva na tvojho priateľa už ako otca musia sa mu zmeniť doklady synov rodny list a samozrejme pri súde musi otec dať súhlas na osvojenie ale tým pádom už vyživne od neho na syna nedostáneš už prebera rodičovske práva ten tvoj priateľ samozrejme po rozchode by mu musel prispievať on vyživne ako jeho pravoplatny otec.

mendynka
autor
4. mar 2019

@dilino dakujem

mogaa
4. mar 2019

@mendynka zmeniť priezvisko nemôžeš bez vedomia otca.....rovnako so zrušením otcovstva musí súhlasiť otec dieťaťa, záujem preukazuje už len tým že naň včas platí....musel by byť veľmi vážny dôvod aby súd zrušil otcovstvo proti vôli otca......Otec má rovnaké práva ako matka.....

dilino
5. mar 2019

@mendynka nemáš začo

mendynka
autor
6. mar 2019

@mogaa Akoze to, že pošle peniaze to je záujem keď ho nevidel 5 rokov? Platí len preto, lebo to má nakazené súdom a nechcel by skončiť v base a bez auta..

veronikaszabova
6. mar 2019

@mendynka ano, sud povazuje platenie alimentov za zaujem.

mendynka
autor
7. mar 2019

@veronikaszabova 😂😂😂 dobre trápne...

veronikaszabova
7. mar 2019

@mendynka hej, no to je sl.sudnictvo

mendynka
autor
7. mar 2019

@veronikaszabova Bohužiaľ, no dalo sa to čakať. Aj keď neviem, prečo to tak berú. Keďže alimenty chlapi platia, keďže nechcú skončiť v base a bez vodičského. Ale to, že pošlú peniaze, nieje záujem. Ja ani neviem, kde je, kde býva. Sme od seba cca okolo 100km. Teda aspoň naposledy bol, kde je teraz, netuším.. Má novú rodinu. Tak akoze nechápem tieto zákony ..