Partner z inej kúltúry. Katolíčka a moslim

lulka12
6. dec 2012

Tak dievčatá poteší ma každá skúsenosť, argument v diskusii na danú tému. Moja neter si v zahraničí našla priateľa z Egypta. Keďže cez víkend idem na návštevu k jej rodičom a som dosť priamej povahy , mám vážne obavy ,že nedokážem udržať jazyk a kriticky zhodnotiť naivitu dievčaťa.

Problém vidím v tom ,že sa za každú cenu snaží ostať v zahraničí. Doma má otca po porážke, chorú sestru a dusnú atmosféru. Školu skončila ako BC na druhý pokus a rozišla sa s priateľom po dvoch rokoch.

sissy27
6. dec 2012

@lulka12 osobne nepoznám jednu jedinú, ktorá by bola s moslimom navždy šťastná a mám na takéto vzťahy svoj názor... ale tvoja neter je dospelá, slobodná a svojprávna a ty nemáš v žiadnom prípade právo ju súdiť, odhovárať alebo kritizovať jej výber či už partnera alebo spôsobu života... ak sa aj rozhodne zle, ona si ponesie dôsledky... môže sa ti to nepáčiť, môžeš nesúhlasiť, a môžeš sa aj na hlavu postaviť - ale v tomto prípade radšej zatni zuby a nerob atmosféru u nich ešte dusnejšou ako je... a to že skončila školu na druhý pokus ako bc. a rozišla sa s priateľom po 2 rokoch, to je naozaj bezpredmetné - behá po svete dosť takých, čo sa na vš ani nedostali a takých, čo sa rozišli s partnerom aj po 15 rokoch...

alka221
6. dec 2012

prosíííím? toto si ty robis srandu akoze? ty nemas pravo niekoho sudit,, aj ked je to tvoja neter, je to jej zivot, a teba do toho nic nie je.. ona rozhoduje o tom,kde bude zit, a s kym, a pokial viem, nespominas,ze by ti dala titul "jej hovorkyne" 😅 ries svoj komplex radsej inde, aby sa nestalo,ze ti jedneho dna povie,ze uz pre nu nie si teta.. 😉

aliza
6. dec 2012

tiez si myslim, ze teba do toho absolutne nic nie je!

fotoarch
6. dec 2012

keby mne moja teta OSTRO zaprotestovala zivot ako zijem, keby ma cela rodina odsudila a ja by som bola BOHUZIAL stastne zamilovana tak by to dopadlo tak, ze na sviatky by som nepricestovala ... Pri vacsom naliehani by som sa mozno i vydala. Je stastna, zamilovana a svojpravna, ma svoj zivot v svojich rukach ..... Osoznejsie bude ked jej vyslovite podporu a doprajete im cas aby sa mlady spoznali, inak moslim ani na Slovensko nepricestuje ....

digysa
6. dec 2012

@lulka12 moja otazka znie..... chces je pomoct, alebo chces sa iba spytat na nas nazor na MK, co si o tom myslime?
O co ti ide? (bez sarkazmu, to sa normalne pytam).

Ak Ti ide o pmoc, tak tam zial neuspejes.....ona si urobi, po svojom. A samozrejme Ty budes ta, ktora strka nos tam, kde nema...vykasli sa na to...

Ak chces vediet moj nazor- dievca ide z kaluze do blata.....chce sa dostat z rodiny, kde su momentale same problemy do zahranicia, kde sa to nemusi dobre skoncit. Ja osobne by som do ziadnej moslimskej krainy nikdy v zivote nesla zit.

lulka12
autor
6. dec 2012

Iste Všetky Babuľky čo odpísali chápem. Nech sa nikto do nikoho nestará a každý si žije ako chce. Ale ja nemám vôbec záujem presviedčať dievča ,aby hľadalo úžasného Slováka....

Ale isto nie som pokrytec , ktorý sa tvári že všetko je úplne normálne. Riziká treba pomenovať.

Isto každý si žije ako chce , ale keď sa popáli, tak pomáhajte všetci ostatný. Vtedy je dobrá aj mamina aj ocino aj babka aj dedko... o nás nehovoriac.

Mám dvoch synov. 24 a 17 a určite nie sme v rodine naučený nepovedať na nič názor. Je asi lepšie ak sa dokážeme učiť na chybách druhých a nie až na tých vlastných.
Môj brat má neohraničené právo diskutovať s nimi o všetkom a tak isto moja sestra.

Do prúseru sa každý dokáže hrnúť sám " veď som dospelý" a ťahať ho musia ostatný....

lulka12
autor
6. dec 2012

@digysa Presne toto si myslím.

Mala dva roky keď sa jej narodila postihnutá sestra a ona bola na druhej koľaji. Švagriná ju úplne vynechala zo záujmu. Starý rodičia sa v nej videli a bola naozaj šiková.

Potom otec dostal MP a okašlal ju chalan. Na magisterské ani nenastúpila , aby sa domov nemusela vrátiť. Ten chalan jej pomohol vybaviť robotu a tak je véééľmi dobrý. Ale naozaj sa mi zdá, že len uniká.

alka221
6. dec 2012

@lulka12 ale ja stale nechapem o co ti ide..mozes jej povedat,ze sa ti to nepaci,len aby sa to neotocilo proti tebe 😉

lulka12
autor
6. dec 2012

@alka221 Keby som v živote vždy myslela len nato aby som si niečim neuškodila asi by som musela žiť na pustom ostrove.
Každý deň človek vyslovuje názory, postoje . Prikyvuje , alebo protestuje na názory druhých. Dôležité je komunikovať úprimne a čestne bez pokrytectva a odovzdať aj vlastné životné skúsenosti pokiaľ môžu poslúžiť k dobrému.

Určite v rodina nastala nová situácia a je to citlivá téma, ale predsa sa nebudeme baviť o tom čo dávajú v telke len aby sme boli za dobrú tetu a uja....

Ak by to bola tvoja blízka osoba ako by si sa zachovala?

lujza123
6. dec 2012

@lulka12 hmmm mne to nepride az take poburujuce, neviem je mlada, nema ziadne zavazky, ziadne deti, hypoteku nic tak nech si beha. Tiez som sa roky tulala po europe namiesto VS a boli to pomaly najkrajsie roky mojho zivota. Tato krajina je krasna, narodila som sa tu ale urcite Slovensko nepovazujem za raj na zemi a keby mam na vyber davno tu niesom.
Jedine co tvoja neter robi nebezpecne je ten egyptan..ale aj to mozu byt nakoniec len predsudky a chlapik je fajn.

A ze sa nepride starat o svoju choru sestru a otca? No keby sa o nich fakt nema kto starat tak by asi prisla ale zrejme o nich postarane je, z porazky sa da spametat..a postihnuta sestra? Mam kamaratku co vyrastala s postihnutym surodencom (mentalne) a veru bola vzdy na druhej kolaji, vzdy sa musela len ona prisposobovat a starat aj ked bola mladsia. Divis sa tej tvojej neteri ze sa snazi aspon raz v zivote robit nieco co ju bavi a je tak stastna? Ze nachvilu unikla zodpovednosti a vecnej pomoci surodencovi ? Ja nie, ja na jej mieste by som bola tiez davno prec.

sissy27
6. dec 2012

@lulka12 tiež úplne nechápem, čo vlastne chceš? chceš ju prehovoriť, aby neodchádzala a ostala doma starať sa o otca a sestru? aby teda ostala nasilu doma a trápila sa? alebo máš strach o ňu , aby sa jej nestalo niečo zlé? neviem, aké máte vzťahy v rodine, ale ja keď som odchádzala do zahraničia alebo robila nejaké závažnejšie životné rozhodnutia, tak som sa nepýtala ani tety ani uja, ani babky ani dedka, maximálne tak s rodičmi som to prebrala, ale aj oni mi len slušne povedali svoj názor a nechali na mne, nech idem za svojím šťastím alebo si hubu rozbiť...

lulka12
autor
6. dec 2012

@lujza123 Asi si veľkú časť vystihla.
O sestru a otca sa stará moja 67 ročná svokra a švagriná .
Svokor radšej uniká .....za kamarátmi 🙂má už 71 rokov

Keď to zhrniem svokrovci sa starali o sestru , ktorá je imobilná, zdravú neter vychovali a teraz keď ma aj švagor MP a aj oni zostárli zostanú odkázaní sami na seba. My bývame 150 km ďaleko a keďže o nás zakopli len raz - dva krát do roka ani sa necítime zaviazaný chodiť sa starať.

Od začiatku mi bolo jasné ,že neter z domu unikne a aj jej to zo srdca prajem ak naozaj nájde šťatie, len neviem či ide tým správnym smerom a či si neskomplikuje život ešte viac.

lujza123
6. dec 2012

@lulka12 inac aj ja som za uprimnost a mam rada ked mi ludia povedia veci na rovinu co si myslia...ty tak isto mozes povedat neteri svoj nazor....len ide o to akym sposobom..to iste moze vyzniet ako rada ale ked neuvazis slova moze byt z toho kritika a mudrovanie
Pokial sa chystas pred nestastnymi rodicmi porozpravat aka je ich dcera zle vychovana, nezodpovedna a nevdacna a navyse strasne naivna moc im nepomozes..budu sa trapit este viac...im by mohlo pomoct akurat tak ukludnit ich, povedat svoj nazor ale jemne bez obvinovania a malovania certa na stenu...

maznacik007
6. dec 2012

@lulka12 mozno to znie kruto ale to mlade dievca ma pravo na vlastny zivot....

o otca sa nech postara jeho zena .... tvoja svagrina, ak sa neda tak predsa existuju aj opatrovatelske sluzby, a pre mentalne choru sestru nech najdu nejake chranene byvanie a pod...
nechapem aky ma zmysel ze kvoli postihnutemu surodencovi ta mlada baba uz obetovala svoju mladost a detstvo ako pises ze bola na druhej kolaji a teraz ako co ma obetovat cely zivot.....
to je hlupost aj ona ma pravo na plnohodnotny zivot.... a aj na omyly a chyby a najma mala pravo byt milovanym dietatom aj zo strany svojej mamy a nielen byt odsuvana....

nechapem preco to ale riesis ty.... a este tak negativne voci nej namiesto aby si ju podporila....

lulka12
autor
6. dec 2012

@sissy27 To že je mimo domu je úplne OK. Už roky chodí na zárobky. Skôr ma prekvapilo ,že nemá obavy pustiť sa do vzťahu z mužom z inej kultúry a ťažko jej tomu rodičia niečo povedia. Otec je po MP dosť mentálne mimo a mama nemá žiadnu autoritu a veľmi chladný vzťah.....

Neviem ako ostatné dievčatá , ale ja v svojích 44 rokoch som neraz uznala,že niektoré rady starším mi padli v živote vhod.... a možno vďaka tomu môj život plynie bez vážnejšej újmy.

Možno ak by mi tu niekto napísal, že žijem s mužom s Egypta a je to úplne super život ,tak by som sa aj potešila

lulka12
autor
6. dec 2012

@maznacik007 Pretože jej rodičia dodnes nepochopili ,že uniká od nich a je jej jedno kam....

lulka12
autor
6. dec 2012

@lujza123 Tak naozaj toto ma už život naučil, že priama kritika nikam nevedie. Rodičia sa dokonca tešia ,že ich dcéru si našiel Egypťan, čo ma najviac zaráža.

Nič nemusí byť také ružové ako sa zdá. Nakoľko asi ani nemá veľa možnosti sa o chalanovi dozvedieť viac ako povie sám ,mala by byť opatrná.

zeleny_cajik
6. dec 2012

Dievča momentálne nepresvedčíš a neodhovoríš od tohto vzťahu. Nepoznám nikoho, kto by dal na názory okolia a ukončil vzťah v štádiu zamilovanosti... naopak, pocit "my proti všetkým" vzťah iba utuží a čo je ešte horšie, izoluje od okolia. Ak naozaj príde k problémom, dievča nepožiada o pomoc, nepríde po radu, lebo bude čakať to obvyklé "ja som to hovorila"....

Nechoď tam s predsudkami a kritikou ešte pred prahom dverí. Neposudzuj, neodsudzuj, počúvaj a pýtaj sa. Možno vhodne položenými otázkami docieliš nejakú hlbšiu úvahu a prehodnotenie... a možno nie. Len veľmi veľmi málu ľudí sa poučí na chybách ostatných, väčšina si držku musí nabiť sama.... najmä keď ide o lásku 😉

A čo sa vzťahu s moslimom, resp, multi-kulti vzťahov týka... môže fungovať, ak je jeden partner natoľko prispôsobivý, že prijme pravidlá a životný štýl toho druhého... v tomto prípade to môže byť iba žena. Z mojej skúsenosti moslim navonok spoločensky prijme západný štýl života úplne bez problémov, doma však býva všetko pekne "po starom". Sú však ženy, ktoré s tým žiť vedia a sú šťastné.... Nechaj to na nej, nech zistí, kam patrí 😉

inkinka
6. dec 2012

@lulka12 nemôžem ti napísať, že žijem s Arabom a je to super, lebo nežijem, ale môžem ti dať link na rozhovor s herečkou Hanou Gregorovou, ktorá takú skúsenosť má .
http://zivot.azet.sk/clanok/2281/hana-gregorova...

lulka12
autor
6. dec 2012

@zeleny_cajik Veľmi pekne ďakujem za seriózny a kultivovaný príspevok do diskusie. Asi najlepší zo všetkých. Toto si uvedomujem a budem sa snažiť si tvoje slová zapamätať a pridŕžať sa , aby som sa neunáhlila.
Keďže som v znamení Strelca , tak sa mi to nie vždy podarí. 🙂

zeleny_cajik
6. dec 2012

@lulka12 Ešte mi napadlo, že by si jej mohla kúpiť knižku Arabský svet - iná planéta od Emire Khidayer. Predpokladom fungovania takého vzťahu je najmä informovanosť... myslím, že veľa nešťastia a rozchodov multi-kulti vzťahov s moslimom sú dôsledkom nevedomosti a nesprávnych očakávaní 😉

alka221
6. dec 2012

@lulka12 tie prispevky predomnou som necitala, ale preco? mozno tomu chlapovi krivdis!!!! mozno je fajn a postara sa..to ze je niekto z inej kultury a inej narodnosti,neznamena,ze je horsi!!! taketo ubohe predsudky 😕 ved odr...t ta moze aj slovak, a po kolkych rokoch,vsakze..ano,suhlasim,ze nazor vyjadrit mozes..ale ide o to ako..mozes povedat,ze aby bola opatrna, ale mudrovat,odhovarat? a suhlasim,ze ked bola odsuvana na druhu kolaj,teraz nema pravo zit svoj plnohodnotny zivot, a nechapem,preco by sa mala zakopavat v nejakej diere,ked moze cestovat..je mlada..a o otca, predsa nema manzelku?

lulka12
autor
6. dec 2012

@zeleny_cajik Vďaka za typ🙂

lulka12
autor
6. dec 2012

@alka221 Naozaj si nečítala....

alka221
6. dec 2012

@lulka12 citala asi prve tri..dalej az neskor 😉

maminuska
6. dec 2012

@lulka12 ja cítim z tvojich slov nie obavu o dievča ale o seba.
O seba v tom zmysle že čo ked by náhodou niekto chcel po tebe a tvojej rodine aby si sa starala o svojho brata po porážke a postihnutú neter až tu švagriná nebude.

alka221
6. dec 2012

@maminuska ja to tiez nechapem..podla mna su veci, ktore nemaju niektori pravo riesit..a moze byt vztah hocijaky.. 😉

lulka12
autor
6. dec 2012

Ty by si sa starala. Švagor býva 25 rokov so svokrovcami. Naše deti ,tam neboli nikdy ani len na prázdninách a vždy sme riešili len ich problémy.

Keby odletela neter aj na mesiac , tak s takou alternatívou ani napočítam. Nie je to môj brat , ale brat môjho muža.

My sme si vo všetkom vždy poradili sami . A ver mi za tých 25 rokov sa udialo všeličo. Prežili sme nehodu a veľmi vážne problémy.

Ja mám záväzok k vlastným rodičom a bratovi, ktorý sa nám staral o deti , keď sme skoro prišli o život.
A predpokladám ,že svokrovci tiež nemôžu od nás nič očakávať , keď všetku energiu investovali do staršieho syna....

Vieš bližšia je košeľa ako kabát...🙂

lulka12
autor
6. dec 2012

@maminuska Ty by si sa starala. Švagor býva 25 rokov so svokrovcami. Naše deti ,tam neboli nikdy ani len na prázdninách a vždy sme riešili len ich problémy.

Keby odletela neter aj na mesiac , tak s takou alternatívou ani napočítam. Nie je to môj brat , ale brat môjho muža.

My sme si vo všetkom vždy poradili sami . A ver mi za tých 25 rokov sa udialo všeličo. Prežili sme nehodu a veľmi vážne problémy.

Ja mám záväzok k vlastným rodičom a bratovi, ktorý sa nám staral o deti , keď sme skoro prišli o život.
A predpokladám ,že svokrovci tiež nemôžu od nás nič očakávať , keď všetku energiu investovali do staršieho syna....

Vieš bližšia je košeľa ako kabát...emoticon

angel31
6. dec 2012

@lulka12 ojojojoj moslim.. to je to najhorsie co moze byt... pozname to... a velmi dobre... mala som tu cest mat spolocnu cestu s moslimom.. a odvtedy nikdy viac... tod ako som dopadla... ja aby som chodila na verejnosti pri jeho znamych zahalena ako siva mys bud v ciernom alebo sivom a on slintal na kazdu ciernovlasu kuceravu vyssiu vyprsenu v bielej obtiahnutej bluzke a sexi ciernej sukienke zensku pri obede- slizikovej polievocke.. v zime co sa tam objavila pri obede, doma v posteli mi splietal len o predstave ako ma vyzerat raketa a ked prislo co k comu bol schopny predat aj mna... hocijakemu pofidernemu tutmasovi len aby si zvysil hotovos na ucte...este ze ma nedal do prenajmu... veru.. moslima:??? to radsej samotneho satana... ten mi aspon teplo domova da a aj teplu stravu...radsej neteri dohovor