Problém s prieziskom dieťaťa a so svokrou

klaudika535
11. júl 2016

ahojte som v 8 mesiaci tehotenstva a s priatelom sme sa vazne pohadali koli priezvisku dietata , on povedal ak priezisko dam po mne tak mi nepodpise otcovstvo a jeho matka ma nikdy nechce u nich vidiet a ani tu malu ....Ja by som nemala problem dat priezvisko po nom ale kedze ma jeho matka vsade kde chodi ohovara nadava na mna ....nespomenie si ani ze mam narodeniny a som pre nu len nosicka dietata a po porode budem len dojna krava ..., privlastnuje si moje dieta ktore nieje ani na svete chce vybavovat krst...nepaci sa jej ani jedno meno ktore by sme chceli dat iba to jej sa paci a chce aby sa volala po nej ....! a ked je nasrata tak vycita veci ...a viem ze by mi vykriovala na oci ze ona je jej vnucka a kedze sa smojou mamou neznesu tak to bude vykrikovat aj mojej mame ze je po nich prieviskom....dalsi dovod preco nechcem dat ich priezvisko je ten ze odkedy som tehotna tak nemaju zaujem nic sa ma neopytaju ci nieco potrebujem ci ma to dieta nachystanu postielku atd ...nic mne vsetko darovali kamaratky a mamine zname ....a svokra len hovori ze vsetko da pomoze ale pritom nic nedala, iba ma velke reci ....a to dieta uz existuje a musi prist do domova kde bude mat kde spat...keby mam cakat na svokru tak ona si zmysli az po porode....hovorila mi ze mi da vecicky ze ma odlozene ale da mi to az po porode ...keby cakam na nu tak dieta mi ide sporodnice holee...a vykricala mi ze teda ja sjej synom nepocitam do buducnosti ....ja som sa mu snazila rozumne vysvetlit ze snim do buducnosti pocitam a ze ja ho chcem mat v rodnom liste ako otca a ked aj on somnou pocita tak nech ma cim skor poziada o ruku a mozme sa zosobasit tym padom hned sa meni priezvisko aj nasmu maloletemu dietatu na jeho .... 😉 ale teda zakym som slobodna a nemam aj ja jeho priezvisko tak chcem aby bolo po mne ...tak co mam spravit lebo snim sa urcite nedohodnem a jeho matka mi bude robit peklo co mam sprait mam im a jej ist po voli aby potom svokra vedela ze moze somnou manipulovat ....alebo nemam rovno urcit otca nech snou nemam problemi ..ja neviem poradte mi 😒 😒 😒

silaviat
11. júl 2016

ak chce jeho priezvisko najskor svadba..dieta sa ma volat rovnako ako matka a to bez debaty..ak sa rozidete a ty budes mat ine dieta s inym muzom aj to bude mat ine priezvisko? al kazde dieta inak a ty inak? ta svadba ma svoje opodstatnenie a jednym z nich je spolocne meno... nieje svadba ma smolu dieta ako ty ... neustup v ziadnom pripade... ak sa s tebou dokaze pohadat a svokra je aka je podla mna i tak buducnost nemate

silaviat
11. júl 2016

btw otec v rodnom liste bude aj ked sa mu to nepaci..mozes na to sudnou cestou tomu sa nevyhne ale priezvisko si urcujes ty ako matka a neppovol..ak raz povolis budes povolovat stale..musis byt silna a mat vlastnu hlavu uz len kvoli tomu dietatu

babatkoo
11. júl 2016

@silaviat suhlas!

guinevre
11. júl 2016

@klaudika535 Ja mam pocit ze vas vztah nie je vztah muza a zeny, ale svokry, tvojej mamy, muza, teba, jeho rodiny, tvojej rodiny... Vies co, dieta si nerobis tak, ze pocitas s tym, ze svokra ti kupi postielku, a ini ti vsetko zabezpecia, je to tvoje dieta, tak ked si ho robis treba najprv rozmyslat ci ho mas z coho uzivit, a ci mu mozes zabezpecit tu postielku, nie sa spolahnut na to ze to urobi niekto iny. Ked to urobi niekto iny, je to len pekne gesto, ale nie ich povinnost. Ako dlho ste spolu? Kde zijete? Je mamin cecok? Tieto otazky si bolo treba polozit davno, zrejme ste obaja velmi mladi, a nezreli, a takto to potom dopada, este ani dieta sa nenarodilo, uz velke hadky. Treba si dobre rozmysliet, ci ten vztah vobec ma zmysel, a priezvisko dietata je podla toho co citam este najmensi problem.

monikaparson
11. júl 2016

@guinevre Tak, tak. Odpoveď na tie otázky by veru aj mňa zaujímalo, lebo tu to nebude všetko úplne ok.

klaudika535
autor
11. júl 2016

dakujem ...my sme spolu rok a pol mame dobry vztah rozumieme si ale on to priezvisko zobral ako podras niaky .,,ze mu chcem odobrat pravo na dieta alebo tak...byvame spolu byvame u nas no u mojej mami ....moja mama je taka ze ona nechava vsetko na nas aby sme sa mi rozhodovali ale ako prideme ku nej jeho mame tak ona uz chce vsetko aby bolo po nej ...a syna vidiera on zaraba on sa vie o nas postarat o mna aj o dieta ale ako on pride za jeho mamou a nahodou urobi co sa jej nepaci tak ona ho vidiera a pyta od neho peniaze za zivobitie co mu prala veci a parkrat co sa tam isiel najest co ho zavolala...a za pausal ale pausal puziva jeho otec jej muz v podstate ale ona pyta peniaze od neho,,,,a ktej postielke atd...ja som chcela pracovat do 7 mesiaca takze ja by som si zabepecila aj sama veci a kupila...a mala by som aj tak na to moj dedko mi stale pomaha financne ked nemam a aj priatel ale tak ze kupuje drobnosti postupne...ale to je jedno ja som to mysleela tak ze ona svokra hovorila ze mi nic nemusime kupovat ze ona sa postara a vykrikuje kolko ma ona penazi ze vsetko jej vnuca dostane a pritom nic .

timea7
11. júl 2016

@klaudika535 dieťa čakáš s mužom, nie s jeho mamou, ak sa ten muž prikláňa na jej stranu, nie na tvoju, do svadby by som sa s ním nehrnula. Priezvisko by som samozrejme dala po sebe, do rodného listu jeho ako otca uviedla, bol pri jeho splodení, nech preberá aj zodpovednosť. Nehnevaj sa, ale váš vzťah nevidím ako veľmi perspektivny. Tvojho partnera zaujíma o sám, nie ty, bohužiaľ. Keby to bolo ináč, dávno by ti manželstvo ponúkol sám, svoju mamu by zrušil, povedal by jej, aby sa do vás nestarala, no to sa bohužiaľ nedeje. A dieťa ste si mali zbudovať vtedy, keď ste schopný mu pripraviť domov, nie riešiť, kto vám pripraví postieľku, to je vaša povinnosť, nie starých rodičov. Dúfam, že nebývaš a nebudeš bývať u priateľovej matky, tam ti nič pekné nehrozí....

monikaparson
11. júl 2016

My sme toto mali poriešené hneď ako som otehotnela, brať som sa nechcela, lebo som bola tehotná, priezvisko sme dali jeho a už sme manželia, v tomto sme mali úplne jasno. Ide o to, či aj vy v tom máte jasno. Nepíšeš koľko máte rokov. Svokra je zjavne psychicky kapánek mimo a stále nechápem, čo riešiš, že ona povedala a nekúpi, ak sa on dokáže postarať. Vy bývate u tvojich rodičov a on musí dávať svojej mame peniaze, lebo povedala? Mňa fakt zaujíma ten vek, vážne.

timea7
11. júl 2016

@klaudika535 je na tvojom priateľovi, aby sa mamou nedal vydierať, no on sa správa ako malé decko, nie ako muž. A že mu odopieraš právo na dieťa? To ako na takú blbosť prišiel? Veď aj ty máš iné priezvisko ako on a nevadí mu to. Bráni mu starať sa o dieťa, hrať sa s ním, vychovávať ho ak bude mať priezvisko tvoje? Nech sa začne konečne správať ako partner a otec a dá mame najavo, že je mužom, ktorý má už svoju rodinu a nenechá si so sebou kývať.

anicka382
11. júl 2016

Kočka je to dieťa tvoje tak aj meno tvoje a súd stanovy iniciály
biologickeho otca do RL či sa mu to páči alebo nie aj výživné pridelí, tak neboj vychovás aj bez neho a jeho mamičky!

alby2014
11. júl 2016

Nech si ta vezme a bude po probleme, ja som tomu trendu prv dieta..nejak neprisla a chut.

klaudika535
autor
11. júl 2016

21 mame obaja ...on robi mimo mesta a chodi na tyzdnovky ....takze v posdstate byva u nas u mojej mami a je tu len na vykendi na sviatky.....ja to myslim tak stu postielku ze ona povie ze vsetko da ze sa postara ze mame snou pocitat ze nemame si robit starosti..ale ja som si radsej zohnala sama...lebo jej poviete nieco co sa jej nepaci alebo vyjadrite si svoj nazor tak uz je zle ...ale ja nesom jedina jej nevesta ma este jednu a ta ma tiez snou problemi ..ta bohuzial docastne byva u nej lebo prerabaju dom .. a ju taktiez v sade ohovara ona by pre svojich synov spravila vsetko a este ma aj malu dceru 6 rocnu a ked neni po tej malej voli tak uz je svokra zla ...na vsetkych jej druhej neveste a druheu synovy nechcela dat ani najest za to ze oni nechceli malej napustit bazen a pritom boli narobeny zdomu zo stavby

guinevre
11. júl 2016

@klaudika535 Co je na tom zle ak nejakou troskou pomaha vlastnej mame?? Moja mama keby potrebovala, tak jej dam, a nemusim pytat povolenie od muza, ved nejde o tisice eur, podla toho co pises, taj nejde ani o stovky. Moj muz pomaha svokre, teda jeho mame, obcas cez vikend zabehneme na 2-3 hodky ked potrebuje pomoc nakolko nema muza, a neriesim ci mu zaplatila za gumy co kupil na jej auto ci nie. Ked sa vyslovene stara a rozkazuje co mate robit, ta tam treba potiahnut ciaru, ale taketo veci zopar eur co da vlastnej mame je skaredo vobec riesit z tvojej strany.

timea7
11. júl 2016

@alby2014 ja som tomu trendu tiež neprišla na chuť, ale ak by si ma zobral partner len na môj nátlak, aby sme všetci mali rovnaké priezvisko, z toho by som teda radosť nemala. Zosobášiť sa s niekým by nemala byť fraška, ale vážne životné rozhodnutie, ktoré padne po dôkladnom zvážení, nie že teda sa zoberme, keď inak nechceš dať dieťaťu moje priezvisko, potom sa uvidí 😖 😖 😖 😖 😖 😖 . Nemala by som radosť z takej ponuky na sobáš,

timea7
11. júl 2016

@guinevre napadlo ťa, či mama tú finančnú pomoc naozaj potrebuje, alebo je to len čisté vydieranie? A nemala by sa náhodou inak správať k synovi a jeho partnerke, ak od nich berie finančnú pomoc? Tiež nepovažujem finančnú pomoc rodičom za niečo výnimočné, dôchodky sú na Sk také aké sú, ale u autorky témy sú v jej problémoch tým posledným. 😒 😒 😒

klaudika535
autor
11. júl 2016

@guinevre ...ona neche par eur ona chce 2000 nieco ona to ma vseko spocitane ..ked je nasrata tak ich pyta tie penize ....nieje zle ze trosku jej pomoze ale ked to spravi tak ,,ze zavola a poie okamzite mi pridi pokosit a on povie ze momentalne nemoze nema cas tak mu acne nadavat do hajzlov a uz pyta peniaze,,,,co ho zivila ...takze je to zle ,,,,keby ide nanho pekne tak sa nestazujem

klaudika535
autor
11. júl 2016

@timea7 ..presne ..ona tu financnu pomoc nepotrebuje ..je to len vydieranie ona ma penazi na rozdavanie ale ona bude pytat naschval a ukazovat sa oored detmi aka ona je a ze bez nej su strateny
🙂

n0mi
11. júl 2016

Sorry ale to dieta je spolocne, nechapem teda preco opisujes ako sama zabezpecujes veci,postielku a ostatne. Kde je tvoj partner? Prispieva niecim? To ze sa priklana na stranu mamy a drzi jej stranu je znak toho ze je nevyzrely a zrejme plne nestotozneny s rolou otca. Pises ze ste spolu cez vikendy lebo chodi ma tyzdnovky? Ako to bude ked bude male na svete? Kde budete byvat? Ako ti pomoze? Prispeje ti/budete mat spolocnu kasu? Podla mna problem neni ani v mene len ty ho tlacis do niecoho co nechce a to je zavazok s tebou do konca zivota. Je mlady este prilis na to. Takto to vidim ja. Jeden zodpoedny chlap ked miluje svoju zenu tak mu nestoji nikto v ceste ani vlastna mama. Aj hory by pre teba prenasal. A tento typ tvoj partner nie je.

timea7
11. júl 2016

@klaudika535 myslela som si to, treba sa od nej odstrihnúť, ale dokáže to tvoj priateľ?

stardust
11. júl 2016

cele to znie velmi asocialne...popracujte vsetci zucastneni na slusnom vedeni komunikacie.

klaudika535
autor
11. júl 2016

@timea7 ..dokazal by to ale iba vtedy keby je dal na stol vsetky peniaze co si pyta ...aby snou mal uz pokoj ..a tak ze si prehodi aj trvale bydliko ale kedze nema naraz tolko penazi a nema si kde nahlasit trvaly pobyt tak zatial sa snou on radsej hadat nebude

sissy27
11. júl 2016

Úprimne povedané, nevidím to medzi vami na dlho... Určite daj svoje priezvisko, ak ostaneš s drobcom sama, tak to bude praktickejšie... A ak sa náhodou mladý pán spamätá a spraví z teba svoju zákonitú, tak dieťaťu zmeníte priezvisko na spoločné raz - dva... Ale na tvojom mieste sa silno zamyslím, či chcem žiť s mamičkárom, ktorý ma vydiera... Ozaj a on nevie o tom, že jeho súhlas na zapísanie do rodného listu zas až tak nepotrebuješ? Že sa to dá riešiť aj cez súd? 😉

timea7
11. júl 2016

@klaudika535 takže nedokázal, nedokáže sa ešte správať ako muž 😒 😒 😒 😒 😒Prečo si nemôže nahlásiť trvalý pobyt u tvojich rodičov? Prečo si nemôžete prenajať malý bytík? A je pokoj. Na to tvoj partner nemá gule? Ale riešiť priezvisko dieťaťa, ktoré má so svojou priateľkou, na to ich má? Nikdy by som svojmi dieťaťu nedala priezvisko po mužovi, ktorému nestojím za to, aby si ma vzal za ženu.

majcika
12. júl 2016

@klaudika535 ja som bola vo veľmi podobnej situácii, len ja hlúpa som dala priezvisko po otcovi a bola to veľmi zlá voľba.

misel0806
12. júl 2016

Tvoje dieta ,tvoje priezvisko,a s takym pristupom ako ma svokra voci tebe by som ju ani neriesila.koho ide vydierat teba?? Nech sa kukne najpr na seba a jej syn ten bude asi taky ako oba zakerny.. Len sa nedaj nikym vydierat tvoj zivot ,tvoje pravidla😊

maslenka47
12. júl 2016

@timea7 nedokaze to, nedokaze ono. No preco asi? To mas tak, ked si deti robia deti a ani jeden sa este poriadne nedokazu postarat ani sam o seba. A obaja sa este tocia maminke okolo rite. O to male sa v konecnom dosledku bude starat babka, lebo rodicia sa nevedia poriadne postarat ani sami o seba. A "svokra" zjavne nedokaze prekusnut, ze to s najvacsou pravdepodobnostou bude svatka, lebo byvaju tam.

@klaudika535 nechapem, ako mozes v sebe pestovat a aktivne podporovat taky nenavistny vztah so "svokrou". Radsej hladaj pricinu, preco to tak je. Ked nic insie, tak preto, ze je to babka tvojho dietata a babky sa hodia mimo ineho aj z praktickeho hladiska. Za zle medziludske vztahy VZDY mozu minimalne dvaja, nikdy nie je zly len ten jeden.

Nuz a co takto svadba a odstahovat sa od rodicov?

timea7
12. júl 2016

@maslenka47 zhrnula si to presne, deti si robia deti 😒 😒 😒 😒 . Keby sa rozhodli spolu najprv žiť, mať svadbu preto, že s tým druhým chcú byť, nie kvôli priezvisku a preto, že ma partnerka do nej tlačí,postavili svokru pred hotovú vec, len by zalapala po dychu. Lenže tu je všetko zase naopak, dieťa s najväčšou pravdepodobnosťou plánované nebolo, bývať spolu nebývajú, prečo sa synček nedokáže odstrihnúť od mamičky netuším. Asi zo strachu prevziať zodpovednosť sám za seba a svoju rodinu, tu sa už bohužiaľ zarába na ďalšie problémy 😒 😒

maslenka47
12. júl 2016

@timea7 ja sa len cudujem, ze ich do svadby nedotlacili rodicia. Pretoze tito dvaja vypadaju tak, ze kde ma postavis, tam budem stat...

Asi to uz dneska nie je moderne. Alebo su tam fakt sakramentsky nahouby vztahy medzi vsetkymi zucastnenymi a nejake priezvisko je uz len ceresnicka na torte.

lucik194
12. júl 2016

nakolko nie ste manzelia plati - otec dietata spolu s tebou musi ist na obecny urad (na matriku) a tam spolu prehlasite, ze otcom dietata je on, dostanete papier a az potom male po porode moze dostat jeho priezvisko, inak na SR plati, dieta v porodnici dostane priezvisko po svojej matke (takto to bolo pred 3 rokmi ked sa nam narodila mala), pokial nemas papier pred porodom, da sa vybavit aj po porode, tiez na matrike, ale musi to byt este pred vydanim rodneho listu, rodny list teraz vydavaju tusim do tyzdna od narodenia, aby tam mohli uviest kto je otec dietata. (takto to bolo pred 3 rokmi, vlastna skusenost), pokial ty nebudes suhlasit aby dieta nemalo jeho meno, proste nepojdes na matriku a dieta dostane tvoje priezvisko automaticky.

miriam11
12. júl 2016

@klaudika535 nie ste vobec pripravení na rolu rodicov a vychovu dietata. Mate obaja zmyslanie cudneho charakteru. Ved vy dvaja nemáte absolutne nic pripravené. Ty stale tocis kto co komu kedy dala nedal, kedy co kto kedy pytal....,,, Svokra, mama, známe nemusia dat vobec nic, neviete sa dohodnut ani na mene pre dieta. Keby ste si vopred vsetko zvážili a zodpovedne k tomu postavili najprv sa vezmete a o jeden problem menej. Lenže hrrrrrr to je teraz take moderne ....dieta ..,,, slobodná matka..,,,, atď. Vlastne spoločne byvanie v nedohladne. Keby si sa vedela sama s priatelom zabezpečiť ľahšie by si znasala povahu matky manzela. ( svokra bude az po sobasi, ty nevestou tiez po sobasi) Prehodnot svoj zivot a zacnite sa spoliehať samy na seba, nie na druhych. Toto ti ma otvorit oci, nechcela som kritizovať, ale na toto sa ine ani napísať neda.