Svokra sa pletie do výchovy. Poraďte, ako na ňu

sachmet
18. aug 2006

Zrejme nie som jediná, ktorá žije v domácnosti so svojou svokrou. Svokor ten nás pred nejakým časom opustil a tak nám ostala ona ako najstarší človek v rodine. V každej rodine sú aj také chvíle aj onaké... Ale čo robiť, keď sa vám mieša do výchovy vášho dieťaťa? Počúvam len samé urob toto tak, tamto jej daj hentak, teraz by si mala ísť s ňou von! A to ani nehovorím,koľko ma deptala na začiatku kojenia so slabým mliekom. Vraj malá toľko plače, lebo mám slabé mlieko a je hladná. ....minule sa stalo, že sa s malou hrala, schválne som Sofiu neprikryla, bolo dosť teplo a nie je dobré keď sa spotí. Svokrička videla, že som jej nedala deku, tak ju poriadne poprikrývala larisou! Malá sa nepotila, lialo sa z nej. Niekedy som s nervami v koncoch a odnesie si to len dieťa, lebo to vycíti. Vie niekto poradiť? ☹

domca21
25. aug 2006

chcela by som sa pridat k tejto vdacnej teme.Ja zijem pod jednou strechou so svokrou uz pol roka s tym ze pat mesiacov je prec moj chlap pretoze je namornik.Zo zaciatku som si ju nevedela vynachvalit ale az ked prisla jej dcera na prazdniny nedalo sa tu vydrzat.Podla nich som vsetko robila zle, dokonca vraj dceru skaredo obliekam a necham ju plakat..Zatial som ticho, ale bojim sa ze ak vcas nezakrocim budu sa sparat vo vsetkom.Neviem, myslite ze najlepsia je ignoracia?

snilko7
25. aug 2006

Domca ak môžem poradiť z vlastnej skúsenosti, neoplatí sa mlčať. Aj tak to naveky nevydržím a potom sa to v tebe nakopí a .... Ja som tiež zo začiatku ignorovala, ale ako vravím, potom sa to vo mne nahromadilo a zrazu som sa potrebovala vykričať. Ale to som doslovne kričala. Svokrovci sú totiž na prízemí a môj manžel na poschodí vravel, že aj tretí susedia ma museli počuť. Takže treba hneď určiť hranice a treba im dať vedieť, presne čo ti vadí

konica
25. aug 2006

ahoj, z mojej skusenosti, uz rok sme u svokrovcov, babka sokuje, akoby ona deti nemala... ale ja som dost tvrdohlava tak si nenecham.. a svokor? vadi mu aj ze obranujem manzela.. ignorovat...! vseobecne, mozme sa troska spolahnut(ked spi), nevarim, byt sam je ok, ale nechcem byt strhana zena v domacnosti, planujem vysku... proste, jednym uchom dnu...

sachmet
autor
25. aug 2006

ej maminky, vidím, že sto ľudí, sto názorov
každý sa môže vyjadriť podľa svojich skúsneností
u nás to platí tak, svokra je generál, žijeme v jej dome, ona sa doteraz správa k svojmu synovi akoby mal 15, prakticky vychovala jeho prvú dcéru, lebo sa s manželkou rozviedli a ja som došla na scénu až keď mala 11 rokov
tá osoba rozkazuje každému, ešte aj psovi
naši došli na návštevu, rozkazovala aj im
čo je najhoršie, ona je presvedčená o tom, že robí všetko dobre a skúsila by som jej v niečom i len slušne odporovať, 3 dni sa so mnou nerozpráva...
čo k tomu dodať, vravím len, ak mám byť takáto svokra, tak to sa staroby ani dožiť nechcem!
najhoršie je keď človek vyrastie v rodine, kde vládne sloboda, nespútanosť ale zároveň poriadok a keď sa rozhodne si založiť vlastnú rodinu, dopadne k nohám GENERÁLA.
každopadne vám ďakujem za vaše príspevky, pomôžu mi obrniť sa v istých okolnostiach 😉

cat
26. aug 2006

Belleza 😀 noo svokru síce /ešte/ nezožral, ale musím vám napísať, že raz sa utrhol z reťaze a svokra/ na dvore/ sa pýtala či je URČITE dobre zaviazaný a keď zbadala ako sa k nej znedazdajky blíži, prisámbohu vyliezla nám na plot, ja som si skoro cvrkla do gatí od smiechu, vidieť svorku na plote, no nemohla som sa smiať ALE odvtedy k nám chodí zásadne ohlásená a vie že muž alebo ja musíme najprv Brixa zatvoriť, až potom k nám má vstup povolený 😀 😀

bellezza
26. aug 2006

cat, dobrá výchova 🙂

domca21
26. aug 2006

Myslite ze by sa tak na svokru dala vychovat aj macka? 😠

lodia
26. aug 2006

😀 😀 😀

bellezza
26. aug 2006

domca21, myslíš naučiť vyškriabať oči?
to sa stačí škaredo pozrieť, čo predpokladám, že niektorým svokrám je úplne prirodzené 🙂

elesa
28. aug 2006

moja svokra od zaciatku proti mne bojuje. Manzel je jedinacik, tak si to viete predstavit. Ukradla som jej syna. Jej prve vyhlasenie bolo, ze ona babkou nebude. No, skoro sa jej to vyplnilo, pretoze sme malinke nemohli mat 5 rokov. Teraz ked je babicka, montuje sa aj do toho, co nie je jej starost. Ako obliect, ako krmit, ci jej davavm dost...hlavne, ze ako 6 mesacnej som jej mala dat rebarborovy kolac🙂
Ked sme boli bez malej, tiez chodila zasadne neohlasene, az raz samozrejme v tej najhorucejsej chvily zazvonila, manzel vstal otvoril dvere a jednym slovom ju vyhodil. Trvalo to asi len par mesiacov a zacalo to znova.
Komu niet rady, tomu niet pomoci.

ervotoc
28. aug 2006

to aj moja zahlasila,ze ona sa babkou neciti,ze je na to mlada,kied sme jej to povedali hehe tak urcite nebudeme cakať kedy sa kto na čo bude citiť,... 😕 je to o nas a nie o nich,asi tak 😉

petunie
24. okt 2006

Za sebe musím říct, že čím dál od tchýně, tím lépe. Naštěstí žijeme v Praze a manželovi rodiče v malé vesničce na Záhoří na Slovensku. Tchýniny striktní názory na chování a výživu jsou téměř groteskní: 😖 Kojence neuspávat, ale nechat uřvat, jink si zvykne, nebrat do postele, jíst v pravidelnou dobu, jink budeš otrok, po kojení je žízeň, vždyť je to mlíko a po něm žízeň je - musíš mu dát vodu!, uvař mu pořádné jídlo (v 5. měs. rozuměj mouku na másle zalitou vodou) zeleninou se nenají!, přece v sedmi měsících nebude pořád lézt po kolenou, musejí ho bolet, voď ho za ručičky. ☹ Tchán kupříkladu ročního manžela švihal proutkem, aby se naučil na nočník, když byla tchýně v porodnici s druhým synem a chlubil se, že ho nechal plakat až byl z toho fialový a nemohl popadnout dech - ale ztichl!
Divíte se mi, že tam jezdím dvakrát do roka maximálně na 3 dny? A navíc mají plesnivý barák, který smrdí po žampionech, takže obvykle přijedeme se zánětem nosohltanu. Chvála všem rozumným tchýním!!! 😀 Muž je naštěstí téhož názoru - jejich výchovné praktiky na sobě cítí dodnes 😵

zuzula
24. okt 2006

Petunie, tak to je sila...ani sa ti nedivim ze chces byt od nich co najdalej... 😒

alzbetka
24. okt 2006

jej elesa, tak to si ma potesila, apon nie som sama, ktora ukradla syna mamicke a pritom moj muz nie je jedinacik. nam sa svokrus zacala montovat do toho kto bude krstny a kto nie. natrafila vsak na tvrdohlavu babu, cize mna. nechodime ku svokrovcom casto, ale aj to staci (oni su na vychode Slovenska a my sme v ZA). ked sme tam s malou, tak je umrncana a hned co jej je. no co by jej bolo, bola v aute skoro 5 hodin a ,moc ju to tam nebavilo.

atam
24. okt 2006

Baby,držte sa!
Ja u svokrovcov bývam 11,5 roka.Musím bonznúť,že bolo aj horšie.Ale ja som už raz taká! 😝

elissa
25. okt 2006

alzbetka nám sa tiež chcela svokra miešať do krstín,kto budú krstní,že ona dá upiecť tortu pre malú a ja som jej jasne povedala,že mi si to zariadime samy,nepočúvala dovtedy až kým sa manžel neozval 🙂 samozrejme hrala urazenú,no po čase ju to prešlo 😉 a to nehovorím o výchove,išla som k dr.malinká už bola oblečená,len nemala čiapočku,tú som jej chcela obliecť tesne pred odchodom,no samozrejme svokrička si urobila po svojom a čo ma najviac dopálilo minule:ja to sama nerobím,olizuje cumle s fľaše a pri tom som jej povedala nech to nerobí,ale ona po svojom a to po tajne keď ma nevidí 😠 a ešte je aj k tomu chorá,kašle mi tu po celej izbe a vybozkuje malú a jasne som jej povedala,že si to neprajem,potom zase manžel zakročil lebo aj jeho to dopálilo 😀

alzbetka
26. okt 2006

elisa, nezavidim ti.

abunajka69
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
johanda
24. apr 2009

Abunajka, rozhodně řekni partnerovi, že jsi očekávala a očekáváš jeho podporu i proti jeho vlastní matce. Mám ale dojem, že se své matky bojí - už jen to, že jí ani neoznámil narození vnoučete a nechal to na tobě, je podivné. Tchýně má evidentně rozsáhlé manipulační schopnosti - takovou osobu je třeba ignorovat a vůbec nejlepší je se s ní nestýkat.
Pokud jsem to dobře pochopila, nejste na ní nějak existenčně závislí, přestaňte ji navštěvovat, případně ať k ní chodí jen manžel. Sám. Jestli se jí bude stýskat po malé, může přijet nebo jí manžel může přivézt k vám. Na " cizí půdě" nebude na koni.
Mám tchýni, která je taky velmi "informovaná" a má plné ústa dobrých rad 😝 Už po narození první dcery jsem ji vymezila hranici, za kterou prostě nesměla. Postupně se snažila "infiltrovat do naší rodiny více a nenápadně z nás těžit, nasadila skryté a vcelku zákeřné manipulační techniky,tahala do nich i naše děti, tak jsme ji odstřihli. Možná, že to bude pro vás taky nejlepší řešení.

ilduska14
24. apr 2009

abunajka,ako píše johanda obmädziť kontnakt na minimum alebo úplne.aby si so svojim dieťaťom behala po lekároch a nič jej nie je,len na želanie svokry 😠 .na to by som nepriskúpila.je to zbytočný stres pre malú a aj pre teba.možno tvoj partner vedel prečo nechce aby si s ňou bola v kontakte a nepovedal jej o malej.podľa mňa to bolo tak že on sa jej bojí a vedel že keď začne organizovať a robiť nátlaky,nebude sa môcť brániť. 😔 polož si otázku či máš za potreby vystavovať malú aj seba jej intrigám a prehnaným požiadavkam a máš odpoveď.ak ozaj chce vidieť malú nech príde za vami ale v žiadom prípade k nej nechodte.tam je doma,tak je kráľovná,ale u vás platia vaše pravidlá.a čo sa týka tých jej blbých rád a "postrehov" nevšímaj si to.u nás bol tiež problém že som nevedela prepočuť svokrine primitívne,blbé reči a narážky.ale pochopila som že len preto že ja chcem tak ona sa nezmení a to platí aj pri tvojej.tak 90% vecí prepočúvame,pokiaľ to už nie je na hranici unosnosti.a neboj dá sa to naučiť,ináč by sme sa stále hádali.ale také extrémy u nás nie su že ma prinúti behať s malou po lekároch.a mňa sa manžel zastane,tak o to je to lepšie.držím palce. 😉

jonatanka
24. apr 2009

to s tym behanim po doktoroch tiez doverne poznam , malej nic nie je a svokra nas nuti chodit na ortopediu, pritom sam ortoped dieta vysetril a zaver: mala je v poriadku, a vzdy ked prideme k svokre, tak do mna huci aku ma mala krivu nohu 😖 , je to uz fakt riadne na palicu, mna to aj mrzi, ze je svokra taka ale ked ju nie a nie zmenit alebo aspon trosicku usmernit

ilduska14
24. apr 2009

jonatanka,to sa nedá zmeniť.ak si oni neuvedomujú ako sa správajú,tak .... 😔 a s tými lekármi,to ozaj neviem čo im je.načo zbytočne stresovať dieťa kadejakými vyšetreniami ak to nie je potrebné.veď hádam vlastný rodičia vidia ak ich dieťaťu niečo je a ak niečo nie je v poriadku.podľa mňa im na takého hlášky hovorte že lekári povedali že je všetko v poriadku a ďalej nie je čo riešiť,nech to nerozpitvávajú.ale viem ľahko sa to hovorí. 😀 u nás je to tiež tak,akoby sme hrach na stenu hádzali.niečo svokra povie,alebo sa spýta,mi povieme odpoveď a ona si ešte asi 10 krát povie svoje,svoj názor,alebo pripomienku.a aj keď jej ešte ďalších 10 krát povieme čo ako je,aj tak svoje.tak si ju už nevšímame,nemá to význam 😝

marinova
28. apr 2009

ja si urcite nenecham brblat do vychovi 😀 poraza ma totiz z toho...

mata2
29. apr 2009

svokra ako asistent??? 😲
jedine ak,tak:toto podajte,,,,toto podrzte,,,,toto umyte,,,uhnite a dovidenia 🙄

mata2
29. apr 2009

a aj to co umyje by som este isto umyla po nej... 😝

slaviks
29. apr 2009

ja bývam so svokrou 5 rokov.zo začiatku sa do nás veľmi starala a keď prišlo bábo tak ešte viacej. No čím je staršia a nevládnejšia, tým menej sa do nás stará. Malá ju ani nemá rada. Keď príde ku nám hore tak od nej uteká a nedá sa od nej ani objať. Nikdy som malú s ňou nenechávala dlhšie ako hodinu, lebo by to bolo nebezpečné zo zdravotného hľadiska. Ani nechce s ňou ostať iba keď ju vezme do záhradky, no o pol hodiny je už s plačom naspäť. Tvrdo som si vybojovala svoje miesto v rodine, po niekoľkých strašných hádkach. Teraz sa ma radšej na všetko opýta, skôr ako to urobí, aj či môže dať malej nejakú sladkosť a pod....Myslím že si uvedomila, že nám nemôže rozkazovať, keď je od nás finančne závislá a treba s ňou behať po doktoroch a všelikde možne.

sarinkam
29. apr 2009

znam zajimavy pripad- holka se z rumunske vesnice-cesky mluvici cela vesnice- provdala do cech. Zatimco za svobodna musela poslouchat dcera, ted, kdyz ma matku u sebe tak matka zas dela co ji dcera rekne, hlida deti, vari , když jsme tam byli na navsteve, sedela sice s nami, ale nevedla monology ani na sebe nijak neupozornovala- ja bych to nemusela, ale oni jsou tahkle zvykli, a vyhovuje jim to.

knedlik544
5. máj 2009

ja mam 20r. a moj manzel22r. Mame pol rocneho syna. sme spolu 4 roky takze aj ked sme este mladi pozname sa a sme statsni ze to takto dopadlo.Moja mama ma 41r a svokra 40. moja mama je celkom v pohode.myslela som si ze ma bude len napominat ale nestara sa do mna.ked k nam pride na chvilu si zoberie maleho a hra sa s nim ale ked sa treba starat tak mi ho da. ved je to moja robota a povinnost.samozrejme keby som potrebovala pomoct neomietne. no a moja svokra. tak bola cele tehotenstvo mudra ako musim kojit(pritom ona nekojila ani jedno svoje dieta).to ma najviac zarazalo.ze to zavisi len odomna. malho kojim. mala som to stastie ze som mohla.lebo moja mama nemohla ani babka lebo maju zly tvar bradavky tak som sa bala ci aj ja nebudem mat nahodou. krpca som kojila pol roka a teraz zaciname prikrmovat.no a to je zasa mudra.ze ako to mam robit a co mu tam mam davat. trufam si povedat ze aj ked som mlada som dost zodpovedna a viem sa o svoje dieta postarat. nic mu nechyba je pekny, ´´tucnucky´´, vesely a ona ked pride tak stale na neho len tutuli mutuli a hovori mu CHUDATENKO. no to ma uplne vytaca. a uz uplne padam do kolien ked povie malemu ,,pozri sa na mna aka som babka kocka.nikto nema krajsiu babku ako som ja´´ a pritom nie je taka nadhera. akurat ze je chuda a snazi sa obliekat ako mladica ale vobec sa jej to nehodi. najhorsie je ze zo svojho syna, teda mojho mazela si vychovala kamarata a nie syna.takze na nu pred nim nemozem povedat nic zle. a to este musim podotknut ze ona sa o svoje deti vobec nestarala.zacala robit ako sestricka v rakusku ked sa moj manzel narodil a bola tam 5 dni v tyzdni a este aj byva takze o obe jej deti sa starala, o druhe sa este stara jej mama. sama nechapem ako moze niekto nechat svoje dieta vychovavat niekomu inemu.aj ked je to mama,svoje dieta si mame vychovavat sami. uz neviem ako dalej. a toto je len cast z veci ktore sa deju.

monkasponka
5. máj 2009

So svokrou len svatý pokoj a utekaj čo najďalej

mamutka
5. máj 2009

normalne povedz ze on nie je nijake chudatenko, suchym vecnym tonom, bez vysvetlovania. Neutoc, ale ani si nic nenechaj, lebo sa to zhorsi a potom si nedas rady.
treba si povedat svoje, nech pozna hranice, ako citam, ziadna matka roka to nebola, tak nech ti neradi co s dietatom. pred 22 rokmi si kazdy este vedel najst pracu aj na slovensku, ked mater od babatka odisla, to sa uz nemusela ani vracat