Urazená rodina kvôli obrazom

22. máj 2024

Píšem sem, lebo ma zaujíma, či som reálne "sebecká" ako som bola nazvaná alebo nie.

Od veľmi skorého veku maľujem. Chodila som aj do umeleckej ale nikdy som sa tomu reálne nevenovala tak, že by som z toho mala nejaký biznis. Teraz mám 25 a mám "normálnu" prácu (neživím sa malovaním). Hrozne ma ale štve, že moja rodina odo mňa očakáva, že pre nich budem maľovať zadarmo. Asi dva-tri roky dozadu ma mamina poprosila, že by chcela dať svojej sestre na 50tku obraz a či by som bola ochotná jej ho namalovať. Povedala som, že jasné, môžem skúsiť, prišla s tým pol roka dopredu. Namaľovala som a hneď ako ho teta dostala tak prišla za mnou, že za mesiac má jej manžel (môj ujo) narodeniny a že ona chce obraz. Ja som jej veľmi slušne povedala, že ma to stojí veľa času, nakoľko mám normálnu prácu a záujmy a že za mesiac to nestíham. Ale že sa môžme dohodnúť, že by to bolo neskôr, že by mi kúpila plátno na aké by to chcela dohodneme sa. Povedala mi, že nie, ja som to pustila z hlavy a o pol roka som sa dozvedela, že ma poohovárala po celej rodine, že som ju "poslal do p***" a ešte som za to chcela zaplatiť. Ako prosím?!!! Chcela som aby si ona kúpila plátno, nechcela som nič za farby a prácu!
Teraz som svojmu priateľovi darovala pomerne veľký obraz jeho psa (120 x 60 cm), ktorý sme sa vyvesili v obývačke. Boli tu potom jeho rodičia jeho mama len zahlásila, že ona chce také dva jeden pre ňu a druhý pre jej sestru. Ja som to brala tak, že však to bolo myslené ako žart a potom asi týždeň na to za mnou prišiel priateľ, že kedy začnem. A ja taká, že prosím? Ja na to aktuálne nemám chuť a to mám tie dve obrovské plátna, farby, lak a všetko akože dať len tak za dobré slovo? Už sa cítim hrozne, že pomaly musím schovávať, že niečo maľujem.
Príde vám to normálne?

zmrzlinka2021
22. máj 2024

Ty obraz nechces darovat, to oni chcu, a je logicke, ze to nie je zadarmo. Vobec nemaj vycitky.

simca06022011
22. máj 2024

Nemaj vycitky, je to normalne, ja vysivam a tiez som taketo pocula. Riesim to vetou: robim to len pre seba a vo volnom case. Na objednavky nie a vybavene. Sem tam nieco mini dam ako darcek, vacsinou ked sa narodia babatka a detom, ale inak pre nikoho nic.

Neskryvaj a rovno sa pri narazkach vyjadruj tak, ze to si robis pre seba. Ludia nemaju sajnu co stoji material na tieto prace, kolko casu to zaberie. Mne len material na male obrazky kolkokrat vezme 20-30EUR + 20EUR ram + kopec roboty. Ale hykaju a vypytuju vsetci (resp vypytovali, kym si nezvykli). Ked poviem, ze ok... napr ten co mam v obyvacke si mozete zobrat za 300EUR, tak som krava :DDD (material stovka a robota viac ako pol roka), neries...

denisa0504
22. máj 2024

Vôbec nie je vina na tvojej strane. Ony si všetci zmyslia že si nadiktujú koľko, kedy ako čo a ty rýchlo maž do práce? 😆 Že ich hanba nefackuje. Je niečo iné dať niekomu takýto darček a iné takto si ho pýtať a ešte aj očakávať, že to bude všetko zadarmo a hneď... Rodine by som oznámila, že pracujem, nemám čas a ak si ho mám nájsť na úkor svojho voľného času, tak očakávam aj preplatené náklady na obraz a možno aj za prácu... A ak sa odujú nevadí. To z ich strany je to vypočítavé a sebecké, nie z tvojej

doriiis
22. máj 2024

Poznám autorka.Ked niekomu poviem,že som vyštudovala umenie,tak jeho prvá otázka je,že či mu nakreslim portrét frajera,deti,psa,atď.A druhá,že prečo sa tým nezivim😂.
Absolútne nič si nevyčítaj.Tak jak sa urazili,sa aj odrazia

0silvia0
22. máj 2024

Povedz im ze ty sice nemas cas, ale napr. na sashe najdu kopec umelcov, ktori si radi privyrobia

autor
22. máj 2024

@simca06022011 Tomuto úplne rozumiem, tiež som chvíľu vyšívala.

Keby som si mala nechať zaplatiť len za materiál to znamená plátno + farby, bola by to úplne v pohode 100ka, podľa rozmeru plátna.
Keď sa prevalilo hentou s tou sestrou tak som mame ukazovala presne sashe alebo ebay, niekde kde si vieš dať spraviť niečo v takej veľkosti na zákazku. Cena 300-400 eur.

muchotrafka298
22. máj 2024

To je klasicke slovenske, ze rodiny musis robit zadarmo a ihned. Nie nemusis. Povedz, ze robis len pre vlastnu potrebu alebo si to mozu u teba objednat ako platiaci klienti. Lebo ty tomu venujes hlavne svoj cas,neurobis to za 10 minut a tiez peniaze na material. Mas sponzorovat celu rodinu, len preto, lebo oni maju pocit,ze rodina robi zadarmo?

0silvia0
22. máj 2024

Tak na zakazku su lakomi si dat urobit a teba obrat o hodiny zivota zadarmenko im trapne nie je?
Ich vypocitavost nie je tvoj problem.

zena666
22. máj 2024

Pre mňa je normalne, že tá čo pečie kolače pride s kolačmi, ta čo štrikuke rozdá ponožky po rodine, ten čo vie skladať plavajúcu pride na fušku za guláš a nie za 500 do vrecka... 🤷‍♀️😉
Ale začať brat ako samozrejmost 2x do mesiaca tortu pre oslavenca,( lebo však zrazu chce oslavovať každy ked kupi flašku a vybavene este aj zarobí pche), kolace aby dost bolo aj na doma to teda nie!
A urazit sa na to, že má kupiť platno, tak by nedostala nikdy nič 😝 v 25tke som prestala riešiť kto si, čo myslí a vravieť nie, chvíľu to prehrmí a bude dobre 😉.
Musiš rozdať len toľko , koĺko ty chceš! ♥

simca06022011
22. máj 2024

ved to ze keby aspon boli taki, ze za cenu materialu... :D Plus musia pochopit, ze mas pracu a tymto sa nezivis, je to pre teba hobby... a nie nahanacka aby vsetci mali tvoje obrazky doma :D
neboj ono sa to ukludni, nech si hovori kto chce co chce :DDD nabuduce na hlasku, ze si neviem koho poslala do p**, povezd ze nie, ze ona teba poslala do p*** ked si povedala, ze treba aspon material uhradit :DDD

aurora33
22. máj 2024

Vobec nie si sebecka. Nevyčítaj si nič.

sulavikova
22. máj 2024

To poznám, kolegyňa odo mňa chcela namaľovať vianočný gýč za 5,00. Vravím, že len to plátno je drahšie😏. A “svokra” sa ani nepýtala a rovno z obchodu si zobrala 15 vŕtaných kraslíc, ktoré som urobila. Žiaľ obchod má jej dcéra, tak jej ich dala. Akože v pohode…

jankalukasova
22. máj 2024

Mám to podobné s hačkovaním. Keď sa takto niekto opýta, tak ho dokážem na web stránku s priadzami, nech si vyberie, objedná (pomôžem vybrať materiál a množstvo) a keď mu ten materiál príde, nech mi ho dovezie. V 99% z toho nie je nič, lebo keď zistia ľudia koľko stojí priadza, tak si to rozmyslia. Ono si totiž každý myslí, že asi doma vypáram starý modrý, chlpatý sveter a bude z neho hebký, bledo fialový prehoz cez posteľ 🤷🤷🤷

barbie2023
22. máj 2024

To sú čo za ľudia ? 😬

viestta
22. máj 2024

@jankalukasova a este ti nepovedali, ze ako si mozes pytat peniaze za robotu, vsak to robis popri telke? Lebo toto sa mne stalo. Cudzi clovek, nie rodina, chcela zaplatit len za material

autor
22. máj 2024

@viestta Ja som dostala ako argument, že to mám ako hobby pri normálne práci odpoveď, že však si mám zobrať home office. 🙂

nikaeli
22. máj 2024

Ja som tak robievala torty. Pochodila som rôzne kurzy, modelovala som postavičky, kvetinky na drôtikoch. Materiál a pomôcky stáli viac ako dosť. Bežne som sa stretávala s požiadavkou, či neurobím tomu, hentému takú maličkú jednoduchú (napr.2-posch.tortu s motívom Harry Potter). Pokiaľ som sa zúčastnila oslavy, nosila som tortu ako dar. Inak nie. Nemám na balkóne sliepky, ani kravu, ani pšeničné pole, či banánovníky. Mohli sa urážať koľko chceli. Tak ako teba, tak aj mňa to stálo obrovské množstvo času a aj peňazí. Netráp sa preto. Ak na to príde reč, ponúkni im dohodu, že im rada urobíš cenu. A kľudne vymenuj koľko stojí plátno, farby a všetko, čo k tomu potrebuješ. Držím ti prsty 🙋🏻‍♀️

bale1rinka
22. máj 2024

vôbec by som sa necítila zle, práve naopak..
nikdy by ma nenapadlo od svojej dcéry žiadať niečo také, keď viem, že plátno a farby sú drahé, určite by som jej dala peniaze, ja ako matka sa pozerám nato, že ak máš talent, mala by byť vďačná, že robíš niečo čo ťa napĺňa a ľudom sa to páči a chceš potešiť blízkych a ty rozhodneš komu to dáš zadarmo a komu nie..och s takou rodinou

zuzinka888
22. máj 2024

Toto vyuzivanie od rodiny pozna a bojuje s tym vela ludi. Od uctovniciek na ktore si v marci spomenie cela rodina do piateho pokolenia s najlacnejsiou kavou v ruke, cez predavacky id ktorych pribuzní chcu odkladat akciovy tovar, lekarnicky a prosby o lieky bez predpisu az po murarov a zrucnych ludi od ktorych sa ocakavaju drobne( celodenne) oprvy. Ked pride na to tema - pohotovo zareaguj- ok, v pohode bude to stat 200€. Neskor si dohodneme detaily 🤣🤣

nikaeli
22. máj 2024

Inak raz som videla takú fotku, ktorú urobila cukrárka - dostala požiadavku v utorok, že chce malú rýchlu svadobnú tortu s kvetinami a postavičkami na víkend tak do 40€. Nič zložité, len 2 figúrky podľa fotky a pár ruží, to bude mať raz dva hotové. Nabalila do krabice všetky potraviny, pomôcky na pečenie, materiál na ozdoby a vôbec všetko, čo k torte potrebovala s textom, že robila čo sa dalo, ale za tak krátky čas a takú malú odmenu viac nestihla 😛

jankalukasova
22. máj 2024

@viestta nie... Ale keď som raz povedala cenu, tak som dostala takú veľmi vyhýbavú odpoveď, že:" jaaaaaj, ja som si myslela, že to máš ako hobby, nie, že biznis" 🤣

januska12323
22. máj 2024

Veď si povedz cenu hneď na začiatku a majú čas sa rozhodnúť, keď nesúhlasia nič nebude.

btus
22. máj 2024

Kašli na nich. Ja som asi opačný prípad. Ja sa hneď spytujem za koľko mi to nakreslia, namaľujú. Aj kamarátok. Lebo chcem to ja a ja neviem maľovať tak nemám problém to zaplatiť. Mám rada, keď mi niekto na rovinu povie, koľko to bude stáť. Ja ale aj vždy cenu rešpektujem. Raz som nerešpektovala. Zdala sa mi nízka, tak som zaplatila viac. 🙂

tibor79
22. máj 2024

Sú ľudia, čo obrazy radi darujú, a sú takí, čo nie. Patríš k tým druhým. Tak im to otvorene povedz a hotovo.

tibor79
22. máj 2024

@btus to je inak krásne, ak si dala viac🍀. Pre väčšinu ľudí to je záľuba, radosť, určitá terapia, psychohygiena. Ale aj tak vyžaduje čas, prostriedky a hlavne nápad, kreativitu,jedinečnosť. Nie každý to ocení. Ak človek tvorí pre "zárobok", to už je o inom.

yoxinka
22. máj 2024

Mám kamoška fyzioterapeuta a kde príde a povie, že je fyzio, hneď každý, že toto ma bolí, hento ma bolí, tam ma pichá a nech sa na to pozrie. On na to, že veľmi rád sa na to pozrie, nech si objednajú termín na kliniku, kde pracuje 🤣🤣🤣. Nervy má na to strašné. Mňa keď niekedy rieši, že za mnou príde domov, normálne mu dávam prachy. Venuje sa mi aj hodinu, by mi bolo trápne povedať “diky a čau” a to máme vždy dopredu dohodnuté. Keď sa stretneme s rodinami, že ideme na výlet alebo čosi, ani by mi nenapadlo od neho pýtať fyzio služby.

tibor79
22. máj 2024

@yoxinka ale to vypovedá o tých ľuďoch. Nie o ňom. Ja by som nedokázala takto využívať niekoho len preto, že sa "poznáme". Dnes platí ešte viac ako kedykoľvek predtým : "za dobrotu na žobrotu". Žiaľ.

rorino
22. máj 2024

Keď nie sú ochotní ti zaplatiť aspoň za farby a platno,tak kašli na nich,nech si vravia Ty vieš,kde je pravda.A mimochodom práca je z toho najdrahšia,no väčšinou nedocenená.Cize si ju nevážia.

nikaeli
22. máj 2024

@yoxinka ja mám kamošku masérku, chodím k nej už roky. Vždy sa normálne objednám, normálne zaplatím, veď je to jej práca - naviac žije sama s dcérou, ani by mi nenapadlo očakávať jej služby zadarmo. Keď mám narodeniny, či meniny, pomasíruje ma so zľavou a ja som jej vďačná za pomoc. Nie každý masér mi vyhovuje. Škoda, že nemám kamoša fyzio....

guudy
22. máj 2024

Nie je to normalne, je to vychcanost tvojej rodiny. Nemaj absolutne ziadny problem poslat ich do prec…