Cirkevný sobáš s rozvedeným

27. aug 2022

Ahojte, moj partner nie je pokrstený ani jeho exmanželka. Sobáš mali civilný a sú rozvedení dlhšie ona má už aj po svadbe. Ja sviatosti mám, to prekážka na cirkevný obrad nie je. Problém je v tom že on je pre cirkev stále ženatý. Nakoľko dvaja ateisti-sobáš civilný=pre cirkev platny. Počula som to včera prvýkrát a žiaľ, je to pravda. Čítala som už xy diskusii ale v žiadnej som nečítala REÁLNU OSOBNÚ SKÚSENOSŤ, len dohady… Je prosím nejaká možnosť aby nám bol cirkevný sobáš umožnený?? Veľmi mi na tom záleží a dosť sa pre to trápim. Dozvedela som sa to až keď Kaplan odoslal žiadosť o dispenz, ktorá pravdepodobne nepochodí. Mame už aj termin svadby, pozvánky a zaplatenú organistku. (To je samozrejme ten najmensi probelm)

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janetinka27
27. aug 2022

ja som neodpovedala tebe, ale inej zienke.kde zodpovednost smerovala na farara. no jeho chyba to nie je. vam praje vsetko dobre.

osky
27. aug 2022

@janai1 to nie je pravda.
Je zo presne tak.
Mame v todine taky pripad.
Zena neveriaca,bez sviatosti,sobasena civilne s inym neveriacim.
Ich sobas bol platny pre cirkev .
Anulovat Sa to dalo tak ze ona chofila na nauky prijala sviatosti a ako katolicka uz bola neplatne sobasena.
Tym padom Sa mohla sobasit cirkebne,s katolikom.

monkasponka
27. aug 2022

@janai1 ano , pre cirkev je platny aj civilny sobaš

deti95060810
27. aug 2022

tak to som z toho somár... zrovna pred týždňom som čítala u nás na fare, že bude sobáš, ktorí uzavrie ....rod. .. .a ...
Dosť som ostala zaskočená že pani bola rozvedená...
Pri slobodných to píše farár inak...napr. Janka Pekná a Martin Holý...
pri pani bolo napísané Janka rod. Holá...
Takže ak máš problém, príď k nám ....

ana82
27. aug 2022

to je blbosť ako mraky čo Boh spojil....neboli sobášení v kostole a keďže je ateista nebude prisahať na kríž, ale myslím, že by mal súhlasiť s výchovou prípadných detí vo viere, buda Vami sa nespolieham na kaplána a idem za kňazom prípadne za dekanom (ten má nastarosti kňazov v nejakom okruhu zvyčajne je v meste a okolite dediny) ja sama viem min. o 3 takýchto prípadoch a dokonca jeden mal z prvého manželstva deti

tatianamaria
27. aug 2022

Áno pre cirkev je sobáš dvoch ateistov platný. Keby bol jeden z nich katolík, tak sobáš je neplatný.

nenne9
28. aug 2022

@elanor neni to blbost.civilny sobas 2 neveriacich je pre cirkev platne manzelstvo

nenne9
28. aug 2022

@ana82 neni to blbost, nastuduj si to

janai1
28. aug 2022

@monkasponka
@osky zaujímavé... Oni si už fakt dokážu uznať všetko

terezka1947
28. aug 2022

@osky alebo ešte je to možné dať na cirkevný súd,ten posúdi,či ten rozvod mal vážny dôvod.
Lenže autorka zjavne otázku sobáša v kostole nerieši nejako speci vážne. A druhá vec,často sa zneužíva to "narýchlo" pokrstenie,aby sa to celé ľahšie obišlo.
Lebo vidí kňaz do srdca človeka?ako mu dokáže,že naozaj úprimne neverí,či verí,keď príde za ním,že sa chce dať pokrstiť?
Takže veľa veci ľudia obchádzajú a doplácajú na to ti,čo skutočne sa snažia žiť v Tom,kt.nabozenstve.
No a potom je plne fórum poloprávd,či zaručených rád ako čo urobiť,povedať,či zatajiť farárom a pred neveriacimi vyzerajú katolíci ako keby jedno robili a druhé hlasali.
Ale to už si musí zodpovedať každý vo svojom svedomí.

luna303
28. aug 2022

Ahoj, my sme mali tento istý problém pred 11rokmi, keď sme sa brali. Boli sme to riešit priamo u generálneho vikara na biskupstve v Trnave. Ako jedinú možnosť videl len to, že by sa môj muž musel dať pokrstiť. Keď sme zisťovali zas túto možnosť, trvalo by to rok - ako príprava na krst. Môj muž to odmietol. Takže sme museli mať nakoniec civilny sobáš. Dodnes ma to mrzí, ale žiaľ.

osky
28. aug 2022

@terezka1947
@janai1
Dotycna ktoru spominam,chodila na tie nauky 2 roky.nebolo to take jednoduche,ze hr br,pokrstm Sa,obirmujem .a som katolik..
Bolo to pred 18 rokmi a ona Fakt tu vieru praktizuje.a manzelstvo trva.

vla_dan
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
any_soj
30. aug 2022

@terezka1947 nie. Rozvod nie je možný. Ani v prípade nevery. Je možné len zistiť, že prípadne manželstvo nikdy ani nevzniklo, lebo neboli splnené podmienky.

any_soj
30. aug 2022

Ja len pre tých, čo sa tu vyjadrujú proti Cirkvi kvôli tomuto, že "to čo vymýšľajú"... Boh berie manželstvo vážne. Ako nerozlučné spojenie. Tak ako sú v deťoch nerozlučne spojené dve telá (gény z dvoch) v jedno, to je viditeľne to, čo sa deje manželstvom na neviditeľnej úrovni - z dvoch sa stane jedno. Cirkev si veľmi váži aj manželstvo neveriacich, pre nich jediné možné.

terezka1947
31. aug 2022

@any_soj veď som písala,cirkevný súd posúdi či ten rozvod mal vážny dôvod.Rozmyslam,ze som to nešťastne formulovala.jJe to tak ako pises.Už veriaci hádam v 21.stor.vedia,že rozvod možný nie je. Skuma sa,či bol platný manželský suhlas. Aj u neveriacich.

denisah6
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janage
31. aug 2022

Ak je pre Teba dôležité mať cirkevný sobáš, možno by som sa informovala u inej príbuznej monoteistickej cirkvi. Predpokladám, že tu ide o cirkev RK. Vysvetlila by som ako sa veci majú. Nepíšeš nič o tom, či manžel vôbec nepatril nikdy k inej cirkvi, či bude s Tebou praktizovať vieru, či ako to máte poriešené s výchovou detí.

matkahelka
31. aug 2022

cirkevny sobas je mozny, ak tvoj nastavajuci prijme sviatosti a budete sobaseni obaja ako veriaci. v opacnom pripade, tvoja vysnivana rozpravka o sobasi v kostole zostane len na urovni sna. a to nie je dohad, to je realita

adka176
31. aug 2022

Myslím, že ak on by prijal sviatosti ako je krst, prijímanie a birmovku nemáte žiadny problém.....

terezka1947
31. aug 2022

Akurát,keby to prijal len "akože" tak...by som potom uvažovala o platnom manželskom súhlase pri svadbe v kostole. Lebo by to bolo s klamstvom.
Ale...to málokto už rieši😔

hsjdudhdbd
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
any_soj
4. feb 2024

@deti95060810 mohla byť vdova 🙂