Dávali ste milodar pri krste?

lienkavax
26. máj 2023

Ahojte. Ideme krstiť 3,5 roč.synčeka. Chcem sa spýtať...dávali ste v kostole milodar pri krste? Ak áno tak koľko. Lebo nemám potuchy 🤷‍♀️🙈....
Ďakujem

skusihu
26. máj 2023

@lienkavax ahoj, u nás sa dáva milodar pri krste. Nasledujúcu omšu farár vyhlási, koľko rodičia dieťaťa darovali, alebo "bohuznáme osoby", ak nechceš byť menovaná. Zvyčajne je to 50 €. Ale však každý podľa svojich možností. 😉

skusihu
26. máj 2023

Skopírovala som ti text (mená vymažem) :
Veriaci na ktorých úmysel boli slúžené sväté omše darovali 7.5. 30,-€,
11.5. na potreby kostola 50,-€ a 12.5.2023 40,-€. Pri krste XXXX príbuzní
darovali na potreby kostola 50,-€. Pri pohrebe XXX príbuzní darovali
50,-€. Bohu známy darca daroval dňa 13.5.2023 na potreby kostola 50,-€.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bolarazjedna
26. máj 2023

My sme dávali pred rokom 50 eur.

babababka
26. máj 2023

My ako starí rodičia sme dali 70 eur.

martinkatinka
26. máj 2023

Je to milodar, nie je to povinne.
Za mna toto v cirkvi su tzv peniaze do obalky 🤷

dahra
26. máj 2023

@martinkatinka - do obálky? Možno aj také sú..... Ale tieto, keďže sú zverejnené, sú vedené v účtovníctve.

martinkatinka
26. máj 2023

@dahra Aha, takze davaju prijmovy pokladnicny doklad, ci ako?

simca06022011
26. máj 2023

@martinkatinka presne. Trápne zvyky. Najtrapnejsie bolo hrkať pozostalým pred nosom pokladnickou počas pohrebu a zbierať peniaze. Tetka ani neodišla kým človek nevytiahol peňaženku. Ze ich hanba nefackuje. Keď chcú poplatok za krst, za svadbu, to a hento nech spravia cenník a nevolaju to milodar.

martinkatinka
26. máj 2023

@simca06022011 ja som teda takto nikdy nedavala. Za oltarom bola pokladnicka, kto chcel, isiel tade a dal... U nas to je takto.

blaazi
26. máj 2023

@lienkavax ahoj, dali sme, pretože vieme, že kňaz má minimálny plat a náklady, napr. Na benzín, ktorým jazdí medzi našimi tromi kostolmi (tri dediny ako jedna farnosť) rastú. Bola to forma poďakovania. Dali sme do obálky. Pýtal sa či si prajeme aby to bolo na kostol, povedali sme, že je to pre neho. Toto je úplne dobrovoľné a bolo by rovnako ok, keby sme nedali nič. Pozvali sme ho aj na obed po krste.

blaazi
26. máj 2023

@simca06022011 ahoj, z môjho pohľadu ide čisto o prejav vďaky. Kto nechce nech nedáva, povinné to naozaj nie je.

vero96
26. máj 2023

300€ sme dali kňazovi do obálky

hipuska
26. máj 2023

@vero96 fu, tak to je iný level 😊

lienkavax
autor
26. máj 2023

@skusihu
@mamula20
@bolarazjedna
@babababka
@martinkatinka
@dahra
@simca06022011
@blaazi
@vero96
Žienky, ďakujem vám za skúsenosti, názory 🤗. Pomohli ste mi 😘. Pekný víkend 🌷.

elenka.k
26. máj 2023

@vero96 fu, on sa teraz modli aby si iba rodila ... 😀 srandujem, neber to zlé

deti95060810
26. máj 2023

že 300e .... tak to je už pekný milodar aj na niekoľko rokov dopredu...

vamajka
26. máj 2023

@lienkavax A naco preboha ved dostavaju peniaze z nasich dani od statu. Ked mas navyse radsej obdaruj rodinu s chorym dietatom, farari maju nadbytok

simca06022011
26. máj 2023

@martinkatinka ja som bola tiež v šoku... netvrdím ze všade to tak je... z detstva si pamätám ze iba pri dverách pri odchode sa dávalo... ale čo už, ľudia sú rozni

janka1011
26. máj 2023

@vero96 kňazovi do obálky nie je milodar. To je pozornosť pre neho samotného. Milodar slúži pre potreby cirkvi a dáva sa na fare, kde sa to aj zapisuje.

janka1011
26. máj 2023

@lienkavax nie je to povinné, ale áno, dáva sa. My sme dali 50 eur, ale dávajú aj 30, aj 100. A sú aj takí, čo nedajú nič. Je to na každom ako sa rozhodne.

erosmal
26. máj 2023

@vamajka ako ty vieš že majú nadbytok? ani nevieš či rimokatolícky, protestantský, pravoslávny či grekokatolícky.. ich mzdy sú pod úrovňou minimálnej mzdy takže majú určite peňazí že ich prehadzujú vidlami.. 🙄 hlavne tí, ktorí majú ženy a rodiny..

sajmonka_1216
26. máj 2023

dali sme na kostol... po svadbe sme dali aj kňazovi, teda pre neho, ten nás ale v pondelok zavolal a obálku, ktorá bola pre neho nám vrátil.. :D
a baby.. netreba vždy hádzať do jedného vreca pre svoje vlastné predsudky.. my máme kňaza, ktorý zo svojho platu si necháva len pre seba na jedlo a zvyšok rozdáva chudobnejším rodinám (bol to ten, ktorý nám tú obálku vrátil) a celkovo žije veľmi skromne

panelacikova
26. máj 2023

to nie sú milodary, to sú úplatky.

ivangeline
26. máj 2023

Dali sme pocas omse... nie knazovi priamo. Nik to neziadal.

janka1011
26. máj 2023

@panelacikova netáraj. Zjavne ani netušíš, čo je milodar. Milodar nie je úplatok farárovi, ale dar pre cirkevný zbor, ktorý sa riadne vedie v účtovníctve. Tie peniaze sa využivajú na potreby cirkevného zboru či kostola. Más predstavu, koľko stojí len taká oprava zvonov alebo organu? Nevieš si ani predstaviť. Bez týchto finančných darov by bolo veľmi ťažké financovať chod zboru. Napriek tomu ich nikde nežiadajú, je to čisto dobrovoľné. Ale neveriacim ľuďom je toto ťažko vysvetliť.

panelacikova
28. máj 2023

@janka1011 o áno, iste. do účtovníctva. akým spôsobom zaregistrujú taký "milodar"? dostane dotyčná osoba aj potvrdenie o príjme peňazí? to by ma fakt zaujímalo. dcéru som krstila pred 13 rokmi. farár sa vyjadril doslova v zmysle, že sa očakáva, že prispejeme nejakým milodarom. humus. aby som mohla mať dcéru pokrstenú, tak som "prispela". keby som mala vtedy zdravý rozum, tak po A) neprispejem ani halier a po B) nedám ju ani okrstiť, ale to je už iná téma....

janka1011
28. máj 2023

@panelacikova a načo ti je potvrdenie? Je to dar, pri daroch sa potvrdenia nedávajú. Vedie sa to v knihe a aj to, na čo tie peniaze boli použité.
Keď ti bolo proti srsti dávať milodar pri krste, nemusela si to robiť. Dcéru by ti okrstili aj tak. To nie je podmienené žiadnym milodarom. Veľa ľudí nedáva nič.